Προς το περιεχόμενο

Οριο κατάθεσης μετρητών χωρίς έλεγχο


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πας να κανεις αναληψη ενος ποσου παντως σε ρωτανε για πιο λογο,εκει γιατι τους πεφτει λογος? επισης σε βαζουν να υπογραψεις και ολας την αιτιολογια της αναληψης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 326
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, G.bar είπε

Βασικά αμα το πείς αυτο σε έφορο, το πιθανότερο είναι να πεί στον γκόμενό σου να παει στην εφορία του να τα δηλώσει ως δωρεά σε εσένα και μετά εσυ να πάς να πληρώσεις 20% φόρο δωρεάς καθώς δεν είναι κοντινός συγγενής που ειναι 5%... 

Εικάζω ως πιθανότερη αντιμετώπιση από τη Διοίκηση το να θεωρηθεί ως παράλειψη δήλωσης έναρξης με ΚΑΔ 96.09.19.12 «Υπηρεσίες Ιερόδουλου» και μη τήρηση των απαιτούμενων λογιστικών αρχείων, κατά παράβαση των εξής διατάξεων: άρ. 36 παρ. 1 Ν. 2859/2000 ως ισχύει· άρ. 1 παρ. 2 Ν. 4308/2014· άρ. 3, 6 και 12 Ν. 4308/2014· άρ. 10 Ν. 4174/2013 κ.ά. Μπορώ να υπολογίσω το πρόστιμο, αν θέλετε — που μάλλον θα δώσει άλλη έννοια στον χρησιμοποιηθέντα όρο «γαμησ^@7ικα».

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vagos789 είπε

Δεν ειναι ακριβως ετσι.Αν δεν υπαρχουν καποια μινιμουμ εγγραφα,δεν θα παρουν καθολου τα λεφτα γιατι θεωρητικα μπορει να βρεθουν και οι ιδιοι μπλεγμενοι σε ξεπλυμα.

Ο κανονας ειναι οτι εξεταζεται το προφιλ του πελατη,πχ αν εμφανιστει ο Μητσαρας που δουλευει part-time στο Μασουτη με 1.000.000 μετρητα,θα τον πεταξουν εξω και θα κλειδωσουν κιολας για να μην ξαναμπει μεσα.

Σωστό αυτό. Εξάλλου κάποιος που έχει μαύρα ένα εκατομμύριο δεν είναι βλάκας να τα πάει για κατάθεση έτσι απλά. Μιλάω για νόμιμες περιπτώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, G.bar είπε

Βασικά αμα το πείς αυτο σε έφορο, το πιθανότερο είναι να πεί στον γκόμενό σου να παει στην εφορία του να τα δηλώσει ως δωρεά σε εσένα και μετά εσυ να πάς να πληρώσεις 20% 40% φόρο δωρεάς καθώς δεν είναι κοντινός συγγενής που ειναι 5% 10% ή 20%... 

φιξντ

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα το πρόβλημα μου είναι μην σαπίσουν τα μετρητά που έχω θαμμένα στον κήπο μέσα σε χύτρα,όπως και η συνεχής αντικατάσταση των παλιών 50ρικων με νέα..Πάντως το μετρητο το προτιμούν παντού έναντι της κάρτας σε όποιον μάστορα,έμπορο κοκ του δίνω αυτήν την επιλογή...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, stefan123 είπε

Eμενα το πρόβλημα μου είναι μην σαπίσουν τα μετρητά που έχω θαμμένα στον κήπο μέσα σε χύτρα,όπως και η συνεχής αντικατάσταση των παλιών 50ρικων με νέα..Πάντως το μετρητο το προτιμούν παντού έναντι της κάρτας σε όποιον μάστορα,έμπορο κοκ του δίνω αυτήν την επιλογή...

Αλουμινόχαρτο,μάυρη σακούλα σκουπιδιών από πάνω και σακουλάκι μαγειρικό που κλείνει αεροστεγώς.😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάποιους μήνες έκανα μια μεταφορά 14€ σε φίλο με αιτιολογία ''burger''.

Μετά από κάποιες εβδομάδες με πήραν τηλέφωνο από την Πειραιώς να με ρωτήσουν τι αφορά η συναλλαγή, καθώς είναι ύποπτη για μεταφορά μαύρου χρήματος! 

Δεν κάνω πλάκα! Μου είπε η υπάλληλος συγγνώμη, αλλά είμαι υποχρεωμένη να σας ρωτήσω καθώς εμφανίζεται αυτόματα στο σύστημα ως ύποπτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα δώρα απο τον γάμο τα δηλώνει κανεις;

Τι εμπειρίες έχει κάποιος φοροτεχνικός;

5 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Πριν κάποιους μήνες έκανα μια μεταφορά 14€ σε φίλο με αιτιολογία ''burger''.

Μετά από κάποιες εβδομάδες με πήραν τηλέφωνο από την Πειραιώς να με ρωτήσουν τι αφορά η συναλλαγή, καθώς είναι ύποπτη για μεταφορά μαύρου χρήματος!  

Δεν κάνω πλάκα! Μου είπε η υπάλληλος συγγνώμη, αλλά είμαι υποχρεωμένη να σας ρωτήσω καθώς εμφανίζεται αυτόματα στο σύστημα ως ύποπτη. 

Σε παλιότερο παρόμοιο περιστατικό μου είχαν πει να μην βρίζω και να μην γράφω περίεργα στις περιγραφές που βάζω σε φίλους...

 

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dvs είπε

Τα δώρα απο τον γάμο τα δηλώνει κανεις;

Τι εμπειρίες έχει κάποιος φοροτεχνικός;

Αν θέλει να τα μοιράσει με την Εφορία άνετα μπορεί να το κάνει.Δεν τον κρατάει κανείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Πριν κάποιους μήνες έκανα μια μεταφορά 14€ σε φίλο με αιτιολογία ''burger''.

Μετά από κάποιες εβδομάδες με πήραν τηλέφωνο από την Πειραιώς να με ρωτήσουν τι αφορά η συναλλαγή, καθώς είναι ύποπτη για μεταφορά μαύρου χρήματος! 

Δεν κάνω πλάκα! Μου είπε η υπάλληλος συγγνώμη, αλλά είμαι υποχρεωμένη να σας ρωτήσω καθώς εμφανίζεται αυτόματα στο σύστημα ως ύποπτη. 

Παραπεμπει σε ναρκωτικα η λεξη 

 

17 λεπτά πριν, Dvs είπε

Τα δώρα απο τον γάμο τα δηλώνει κανεις;

Τι εμπειρίες έχει κάποιος φοροτεχνικός;

Σε παλιότερο παρόμοιο περιστατικό μου είχαν πει να μην βρίζω και να μην γράφω περίεργα στις περιγραφές που βάζω σε φίλους...

Αν τα δωρα ειναι μετρητα,δεν υπαρχει λογος να τα δηλωσεις.

Αν τα δωρα ειναι σε τραπεζικο λογαριασμο και ειναι σημαντικο ποσο υπαρχει κινδυνος φορολογησης http://www.moneyguru.gr/analyseis/forologia-k-listes-gamu-7171

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γι'αυτό λέμε ξανά και ξανά, μακριά από κάρτες και τράπεζες, πληρωμη μόνο μετρητά παντού . Δε δίνουμε αναφορά σε κανέναν, γουστάρουμε τα λεφτά μας μαύρα και να γυρίζει το χρήμα.

Επεξ/σία από sezebo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

em

34 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Πριν κάποιους μήνες έκανα μια μεταφορά 14€ σε φίλο με αιτιολογία ''burger''.

Μετά από κάποιες εβδομάδες με πήραν τηλέφωνο από την Πειραιώς να με ρωτήσουν τι αφορά η συναλλαγή, καθώς είναι ύποπτη για μεταφορά μαύρου χρήματος! 

Δεν κάνω πλάκα! Μου είπε η υπάλληλος συγγνώμη, αλλά είμαι υποχρεωμένη να σας ρωτήσω καθώς εμφανίζεται αυτόματα στο σύστημα ως ύποπτη. 

εγω αγορασα ram και με πηρε ενας υπαλληλοσ και με ρωτουσε τι ειναι αυτο το ram ωστε να μου ξεμπλοκαρει την συνναλαγη 

πειραιος βεβαια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζω 7 σελιδες για ερωτησεις απο τραπεζες κλπ. και αναρωτιεμαι, 

10 χρονια που κανω καταθεσεις απο 10€ εως 10.000€ παντα με ρωτουσαν απο που προερχονται ή ποιος ο λογος καταθεσης.

μονο εμενα ρωτουσαν κ τωρα φαινεται παραξενο στους αλλους ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JMc7 είπε

διαβαζω 7 σελιδες για ερωτησεις απο τραπεζες κλπ. και αναρωτιεμαι, 

10 χρονια που κανω καταθεσεις απο 10€ εως 10.000€ παντα με ρωτουσαν απο που προερχονται ή ποιος ο λογος καταθεσης.

μονο εμενα ρωτουσαν κ τωρα φαινεται παραξενο στους αλλους ;;

Υποθέτω μόνο εσένα ρωτούσαν, σε εμένα δεν έχει τύχει ποτέ να με ρωτήσουν για ποσά έως 5.000€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...