Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση πτυχίως ΤΕΙ στο εξωτερικό


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 20/3/2019 στις 10:53 ΠΜ, Gregory_House είπε

Τρικυμία εν κρανίω... Αν και δεν μου κάνει εντύπωση βάσει του nick σου.
Έκανες φασαρία για τα οφφ τόπικ, προσθέτοντας ακόμη ένα σεντονάτο, αμιγώς οφφ τόπικ ποστ.
Δεν θα σχολιάσω αυτά τα περί "μπλα,μπλα,μπλα" και τις "πίπες", γιατί σε σχολιάζουν από μόνα τους.

Ήταν ξεκάθαρη η θέση μου για τα ΤΕΙ. Δεν είναι υποτιμητική εν γένει, ούτε αφορά περιπτώσεις προσφοράς-ζήτησης, θίγω μόνο τις αστείες περιπτώσεις ακραίων διαφορών στις βάσεις εισαγωγής "παρόμοιων θεματικά" ΑΕΙ-ΤΕΙ, όπως π.χ. Γεωπονικό (Τομείς Φυτικής/Ζωικής)->Τει Φυτικής/Ζωικής Παραγωγής-->Τει Αρχιτεκτονικής Τοπίου.
Από την πρώτη κατηγορία στις 2 επόμενες, έχουν υπάρξει κατά τα χρόνια διαφορές >10.000 μορίων (Στα Τει Φυτ/Ζωικ. Π. και Αρχ.Τοπίου π.χ. έχουν υπάρξει χρονιές εισαγωγής με 6-6.500 μόρια).
Σημειωτέον ότι μέχρι πρότινος —δεν ξέρω τι ισχύει πλέον—, στην Ελλάδα το ΑΕΙ Γεωπονίας που είναι 5ετούς φοίτησης, αναγνωριζόταν ως μια κλασική σχολή 4ετούς, και όχι ως μπάτσελορ+μάστερ (4+1), δλδ με τη λογική κάποιων, ισάξια με το αντίστοιχο ΤΕΙ, των 7.000 μορίων, των 4 ετών, των μισών —αριθμητικά— μαθημάτων και εργαστηρίων...
Σε λίγο, για λόγους πολιτικής ορθότητας, κάποιοι θα μας πείτε πως και οι απόφοιτοι ΙΕΚ βοηθοί φαρμακοποιού έχουν πάνω-κάτω τις ίδιες γνώσεις με τους φαρμακοποιούς (των οποίων παίρνουν τη δουλειά, επειδή ...η ελεύθερη αγορά ξέρει, και αυτήν εμπιστευόμαστε...)...

@m.gial. Εύχομαι με όλη μου την καρδιά να κάνεις τα όνειρα σου πραγματικότητα και να μπεις στο πανεπιστήμιο που θα σε γεμίσει με τις γνώσεις που αποζητάς και συναισθηματική πληρότητα :). Το ότι ασχολείσαι και ψάχνεσαι για το βήμα παραπάνω, είναι από μόνο του η εγγύηση της επερχόμενης επιτυχίας σου :)

Το σχολιο μου ηταν γενικό για το πανεπιστημια VS TEI που ειχε εξελιχθει το τοπικ, δεν ηταν για σενα. Αν ηθελα να σου απαντησω θα σου εκανα quote. Ειναι άλλωστε το συνηθες επιχειρημα στην Ελλαδα, για τις βασεις, οτι καθοριζουν το επιπεδο των σχολων. 

Σε τι ακριβως διαφωνεις; Στο οτι ενας εργατικος ανθρωπους που απετυχε στις Πανελληνιες αν συνεχισει ετσι θα επιβραβευτει μετα; Στο οτι οι βαθμοι των Πανελληνιων δεν λενε τιποτα για το αν καποιος ειναι ικανος να γινει επιστημονας; Στο οτι οι βασεις ειναι συστημα προσφορας και ζητησης και δεν αποτυπωνουν τιποτα αλλο; 

Εγω παντως διαφωνω με την καταργηση της βασης του 10, με την επικαλυψη αντικειμενων απο μεγαλο αριθμο σχολων, με την υπαρξη τμηματος τριτοβαθμιας στο τελευταιο κατσικοχωρι "για να ζησει η τοπικη κοινωνια" και με πολλα αλλα. Η τριτοβαθμια στην Ελλαδα θελει ξηλωμα και οργανωση απο την αρχη. Αλλα δε το κανει κανενας γιατι ποναει να κοψεις θεσεις εισακτεων. 

Με τους φαρμοκοποιους πετας τη μπαλα στην εξεδρα. Σε επαγγελματα ομως που μετρανε οι ικανοτητες σου και οχι τα δικαιωματα, τοτε ναι, εκει αποφασιζει η ελευθερη αγορα. Κι αν ο ΤΕΙτζης ειναι πιο ξυπνιος ή πιο ικανος απο τον αποφοιτο Πανεπιστημιου, καλως να παρει τη δουλεια. Στο τελος της ημερας πρεπει να επιβραβευεται ο ικανος κι ο εργατικος.

Στο μεταξυ βρηκες ανθρωπο να κατηγορησεις για πολιτικη ορθοτητα. 

Θα συμφωνησω με την τρικυμια εν κρανιω, νομιζω ηταν μαλλον ο τιτλος του ποστ σου ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το σχολιο μου ηταν γενικό για το πανεπιστημια VS TEI που ειχε εξελιχθει το τοπικ, δεν ηταν για σενα. Αν ηθελα να σου απαντησω θα σου εκανα quote. Ειναι άλλωστε το συνηθες επιχειρημα στην Ελλαδα, για τις βασεις, οτι καθοριζουν το επιπεδο των σχολων. 

Σε τι ακριβως διαφωνεις; Στο οτι ενας εργατικος ανθρωπους που απετυχε στις Πανελληνιες αν συνεχισει ετσι θα επιβραβευτει μετα; Στο οτι οι βαθμοι των Πανελληνιων δεν λενε τιποτα για το αν καποιος ειναι ικανος να γινει επιστημονας; Στο οτι οι βασεις ειναι συστημα προσφορας και ζητησης και δεν αποτυπωνουν τιποτα αλλο; 

Εγω παντως διαφωνω με την καταργηση της βασης του 10, με την επικαλυψη αντικειμενων απο μεγαλο αριθμο σχολων, με την υπαρξη τμηματος τριτοβαθμιας στο τελευταιο κατσικοχωρι "για να ζησει η τοπικη κοινωνια" και με πολλα αλλα. Η τριτοβαθμια στην Ελλαδα θελει ξηλωμα και οργανωση απο την αρχη. Αλλα δε το κανει κανενας γιατι ποναει να κοψεις θεσεις εισακτεων. 

Με τους φαρμοκοποιους πετας τη μπαλα στην εξεδρα. Σε επαγγελματα ομως που μετρανε οι ικανοτητες σου και οχι τα δικαιωματα, τοτε ναι, εκει αποφασιζει η ελευθερη αγορα. Κι αν ο ΤΕΙτζης ειναι πιο ξυπνιος ή πιο ικανος απο τον αποφοιτο Πανεπιστημιου, καλως να παρει τη δουλεια. Στο τελος της ημερας πρεπει να επιβραβευεται ο ικανος κι ο εργατικος.

Στο μεταξυ βρηκες ανθρωπο να κατηγορησεις για πολιτικη ορθοτητα. 

Θα συμφωνησω με την τρικυμια εν κρανιω, νομιζω ηταν μαλλον ο τιτλος του ποστ σου ;) 

Βλέπω μια απαξίωση προς τα ΤΕΙ και ένα υφάκι εγώ είμαι Πολυτεχνείο και σας έχω όλους από κάτω. Πρόσεχε όμως γιατί στην εταιρεία που είμαι , είχαμε αρκετούς του Πολυτεχνείου και πήραν πόδι γιατί είχαν τη δική σου νοοτροπία και σκεπτικό. Κανένας εργοδότης δεν νοιάζεται για το χαρτί σου. Αν δεν του φέρεις τη δουλειά με τα χρήματα που επενδύει τόσο σε σένα όσο και στην επιχειρησή του , μετά χαιρετίσματα από τον ΟΑΕΔ. Εγώ ξέρω όποιος δουλεύει σκληρά ανταμοίβεται και με το παραπάνω. Οι πανελλήνιες όχι φιλε μου δεν δείχνουν τίποτα. Εμένα πολλά παιδιά στο σχολείο μου πανηγυριζαν που εγραψαν 17 και 18 χιλ μορια και τώρα τους βλεπω στον ΟΑΕΔ στη σειρά και με βλέπουν με μισό μάτι επειδή έγραψα 14000 μορια. άσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το σχολιο μου ηταν γενικό για το πανεπιστημια VS TEI που ειχε εξελιχθει το τοπικ, δεν ηταν για σενα. Αν ηθελα να σου απαντησω θα σου εκανα quote. Ειναι άλλωστε το συνηθες επιχειρημα στην Ελλαδα, για τις βασεις, οτι καθοριζουν το επιπεδο των σχολων. 

Σε τι ακριβως διαφωνεις; Στο οτι ενας εργατικος ανθρωπους που απετυχε στις Πανελληνιες αν συνεχισει ετσι θα επιβραβευτει μετα; Στο οτι οι βαθμοι των Πανελληνιων δεν λενε τιποτα για το αν καποιος ειναι ικανος να γινει επιστημονας; Στο οτι οι βασεις ειναι συστημα προσφορας και ζητησης και δεν αποτυπωνουν τιποτα αλλο; 

Εγω παντως διαφωνω με την καταργηση της βασης του 10, με την επικαλυψη αντικειμενων απο μεγαλο αριθμο σχολων, με την υπαρξη τμηματος τριτοβαθμιας στο τελευταιο κατσικοχωρι "για να ζησει η τοπικη κοινωνια" και με πολλα αλλα. Η τριτοβαθμια στην Ελλαδα θελει ξηλωμα και οργανωση απο την αρχη. Αλλα δε το κανει κανενας γιατι ποναει να κοψεις θεσεις εισακτεων. 

Με τους φαρμοκοποιους πετας τη μπαλα στην εξεδρα. Σε επαγγελματα ομως που μετρανε οι ικανοτητες σου και οχι τα δικαιωματα, τοτε ναι, εκει αποφασιζει η ελευθερη αγορα. Κι αν ο ΤΕΙτζης ειναι πιο ξυπνιος ή πιο ικανος απο τον αποφοιτο Πανεπιστημιου, καλως να παρει τη δουλεια. Στο τελος της ημερας πρεπει να επιβραβευεται ο ικανος κι ο εργατικος.

Στο μεταξυ βρηκες ανθρωπο να κατηγορησεις για πολιτικη ορθοτητα. 

Θα συμφωνησω με την τρικυμια εν κρανιω, νομιζω ηταν μαλλον ο τιτλος του ποστ σου ;) 

Σεφερ...λύθηκα στα γέλια με την ...πνευματώδη κατάληξή σου...
Θα σε προσέβαλα, αλλά σε χαρακτηρίζει απόλυτα κι εσένα και το επίπεδο των ποστς σου το nickname σου, οπότε καλύπτομαι!
Καλή συνέχεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γι αυτο δεν θα παμε μπροστα σαν χωρα ΠΟΤΕ.Ο μονος σκοπος ολων ειναι να μειωσουμε τον αλλον, να κοιταμε τι θα κανει ο αλλος και αρεσει σε ολους να φανατιζονται γτ ετσι εμαθαν απο τα σπιτια τους. Εγω παλι θα πω πηγαινετε στο εξωτερικο να δειτε ποσο διαφορετικη νοοτροπια εχει ο κοσμος και ποσο σεβονται τον αλλον απο το να τον κραζουν οπως εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιος που έχει περάσει από τις πανελλήνιες και δεν έχει καταλάβει πόσο κακό είναι αυτό το σύστημα.

Προωθεί την παπαγαλία και το φροντιστήριο με στόχο να μπεις σε μια διαλογή που είναι ψιλοrandom στο που θα καταλήξεις, εάν δεν "πιάσεις" την σωστή βαθμολογία της χρονιάς και δεν επιλέξεις την "σωστή" σχολή.

Φυσικά η λύση είναι τα πανεπιστήμια να διαλέγουν, αλλά έτσι θα χαλαστούν πάρα πολλοί.

Από τους ίδιους τους πανεπιστημιακούς έως τους κομματόσκυλους/ιδιοκτήτες που "τρέφονται" από τις σχολές που έχουν χτιστεί στα κατσικοχώρια τους...

Γενικά το σύστημα είναι για τα μπάζα δυστυχώς και το ΤΕΙvsΑΕΙ είναι το λιγότερο κατ'εμέ.

Οι πραγματικά καλοί φαίνονται, ανεξαρτήτως από που έχουν τελειώσει. Αυτό είδα μέχρι τώρα.

Από εκεί και πέρα ο καθένας/μια ας το πάρει οπαδικά, δικαίωμα του...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση είναι να εξισωθούν όλα τα τμήματα και να προσφέρουν ακριβώς την ίδια ποιότητα σπουδών. Παράλληλα να εγκαταλειφθεί ο τρόπος διορισμού στο δημόσιο με τη μοριοδότηση και να υπάρχει γραπτός διαγωνισμός μόνο για όσους έχουν τα τυπικά προσόντα. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κάποιος επί δύο χρόνια άνεργος να βρίσκεται σε καλύτερη μοίρα από κάποιον εργαζόμενο ή κάποιος με δέκα πρώτα-μεσαία πτυχία ξένων γλωσσών να μοριοδοτείται περισσότερο από κάποιον που έχει μαστεράρει τα αγγλικά που κακά τα ψέμματα, στις περισσότερες θέσεις είναι υπεραρκετά. Να πάψει η αθλιότητα σε θέσεις οικονομο-λογιστικής π.χ. να μπαίνουν απόφοιτοι νομικής, πανευρωπαϊκών σπουδών και άλλων συναφών σχολών. Αν δεν κάνω λάθος, αν έχεις πρώτο πτυχίο ΤΕΙ και μετά δέκα μεταπτυχιακά, δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για θέση ΠΕ. Συμφωνώ και με την άποψη κατάργησης της εντοπιότητας. Για μένα στο δημόσιο πρέπει να μπαίνουν ξεκάθαρα οι καλύτεροι. Ούτε οι παπαγάλοι, ούτε οι βαθμοθήρες απόφοιτοι, ούτε ο μόνιμος κάτοικος. Μόνο οι καλύτεροι. Όταν λοιπόν θα υπάρχει γραπτός διαγωνισμός ανάμεσα σε υποψήφιους ισάξιων σε αναγνώριση σχολών, με διαφανείς όρους, ίσως πάψει και η "αγάπη" των γονιών να μπει ο κανακάρης τους σε μια σχολή για να πάρει ένα χαρτί και να δούμε καλύτερες μέρες. Για τη διασύνδεση των σχολών με την αγορά εργασίας δεν θα πω, στην Ελλάδα του 2019 τη θεωρώ ανέφικτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, koulkos είπε

Η λύση είναι να εξισωθούν όλα τα τμήματα και να προσφέρουν ακριβώς την ίδια ποιότητα σπουδών. Παράλληλα να εγκαταλειφθεί ο τρόπος διορισμού στο δημόσιο με τη μοριοδότηση και να υπάρχει γραπτός διαγωνισμός μόνο για όσους έχουν τα τυπικά προσόντα. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κάποιος επί δύο χρόνια άνεργος να βρίσκεται σε καλύτερη μοίρα από κάποιον εργαζόμενο ή κάποιος με δέκα πρώτα-μεσαία πτυχία ξένων γλωσσών να μοριοδοτείται περισσότερο από κάποιον που έχει μαστεράρει τα αγγλικά που κακά τα ψέμματα, στις περισσότερες θέσεις είναι υπεραρκετά. Να πάψει η αθλιότητα σε θέσεις οικονομο-λογιστικής π.χ. να μπαίνουν απόφοιτοι νομικής, πανευρωπαϊκών σπουδών και άλλων συναφών σχολών. Αν δεν κάνω λάθος, αν έχεις πρώτο πτυχίο ΤΕΙ και μετά δέκα μεταπτυχιακά, δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για θέση ΠΕ. Συμφωνώ και με την άποψη κατάργησης της εντοπιότητας. Για μένα στο δημόσιο πρέπει να μπαίνουν ξεκάθαρα οι καλύτεροι. Ούτε οι παπαγάλοι, ούτε οι βαθμοθήρες απόφοιτοι, ούτε ο μόνιμος κάτοικος. Μόνο οι καλύτεροι. Όταν λοιπόν θα υπάρχει γραπτός διαγωνισμός ανάμεσα σε υποψήφιους ισάξιων σε αναγνώριση σχολών, με διαφανείς όρους, ίσως πάψει και η "αγάπη" των γονιών να μπει ο κανακάρης τους σε μια σχολή για να πάρει ένα χαρτί και να δούμε καλύτερες μέρες. Για τη διασύνδεση των σχολών με την αγορά εργασίας δεν θα πω, στην Ελλάδα του 2019 τη θεωρώ ανέφικτη. 

Μα να πούμε κάτι. Από τη στιγμή που τα πτυχία ΤΕΙ είναι αναγνωρισμένα στο Εξωτερικό, με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα, για ποιο λόγο να υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός εδώ? Επιπλέον, η διαφορά ενός ΤΕ με ΠΕ μισθολογικά στο δημόσιο είναι κοντά στο 50αρικο. Προκηρύσσονται και θέσεις για ΤΕ Λογιστικής- Διοικητικης και κλπ, και πιστεψε με μπορει να ειναι σαφως πολυ πιο λιγες απο του ΠΕ, αλλά στα ΠΕ αν παρατηρησεις υπάρχουν 500 οικονομικές σχολές που μπορει να κναει ο αλλος αιτηση για θεση και ετσι μειώνονται οι πιθανοτητές του. Παρόλα αυτά , έχω δει και ΤΕ συμφοιτητές μου να έχουν βολευτεί αυτή τη στιγμή στο Δημόσιο με βίσμα εννοείται.

Για το θέμα του Δημοσίου, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι τρελαίνονται τόσο πολύ να μπούνε. Αρχικά πότε είχε λεφτά το δημόσιο και νομίζουν όλοι επειδή θα γίνουν αφεντικά στην Ελλάδ α του 2019 και εντάξει θα έχουν μια ασφάλεια σιγουρη, δεν θα τους διώξει κανένας και θα εχουν τους χαλαρους ρυθμούς τεμπελιάς και αδειων ότι θα παίρνουν μισθό μέχρι τα ουράνια. Έχετε σκεφτεί κάποιοι που θέλετε τόσο πολύ να μπείτε ότι ο πρώτος μισθός είναι 780 ευρώ αντε να έχεις και ένα μαστερ παιρνεις το 100αρικο και θα παιρνεις 880 ευρω, τι στιγμή που στην Ελλάδα βλέπετε το κόστος ζωής που κυμαίνεται. Θεωρω οτι καποιος με 10 ετη προυπηρεσια στον ιδιωτικο τομεα, εν συγκρίση με αυτόν που θα εχει 10 χρονια προυπηρεσια στο Δημόσιο θα παιρνει ο πρωτος τα τριπλασια λεφτα και βάλε εν συγκρίση με το δημοσιο που θα περιοριστει στα 1000 κάτι.

Δηλ θέλει τόσο λογική να καταλάβετε ότι ειδικά με τις ηλεκτρονικές πλατφορμες, το δημόσιο θα εξαλείφεται?

Αν δεν σπάσει το Δημόσιο δεν θα επιβιώσει κανείς. για 100 χρόνια έτσι θα είμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Μα να πούμε κάτι. Από τη στιγμή που τα πτυχία ΤΕΙ είναι αναγνωρισμένα στο Εξωτερικό, με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα, για ποιο λόγο να υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός εδώ?

μόλις πριν λίγο είδα μια αγγελία μιας φαρμακευτικής (https://www.pev.gr/eggrafa/2019/03/eidikeymeno proswpo pharmakeytikis etairias stin athina.pdf)  που ζητάει ξεκάθαρα πτυχίο πανεπιστημίου και απορρίπτει όλους από ΤΕΙ στην ουσία αγνοώντας μεταπτυχιακά, διδακτορικά, σχετική εργασιακή εμπειρία κτλ. Οπότε δυστυχώς ο διαχωρισμός εδώ καλά κρατεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, kloktornet είπε

μόλις πριν λίγο είδα μια αγγελία μιας φαρμακευτικής (https://www.pev.gr/eggrafa/2019/03/eidikeymeno proswpo pharmakeytikis etairias stin athina.pdf)  που ζητάει ξεκάθαρα πτυχίο πανεπιστημίου και απορρίπτει όλους από ΤΕΙ στην ουσία αγνοώντας μεταπτυχιακά, διδακτορικά, σχετική εργασιακή εμπειρία κτλ. Οπότε δυστυχώς ο διαχωρισμός εδώ καλά κρατεί.

Και στο εξωτερικό σε συγκεκριμενα επαγγέλματα ζητούν αποφοίτους συγκεκριμένων σχολών.

Δεν υπάρχει ΤΕΙ φαρμακευτικής ή βιολογίας ή χημείας.

15 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Μα να πούμε κάτι. Από τη στιγμή που τα πτυχία ΤΕΙ είναι αναγνωρισμένα στο Εξωτερικό, με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα, για ποιο λόγο να υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός εδώ

Και εξωτερικό υπάρχει διαχωρισμός σχολών ανάλογα το επάγγελμα.

Π.χ. Γερμανία άλλο Universität που είναι τα ΑΕΙ και άλλο το Fachhochschule που είναι το ΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jmmys είπε

Και στο εξωτερικό σε συγκεκριμενα επαγγέλματα ζητούν αποφοίτους συγκεκριμένων σχολών.

Δεν υπάρχει ΤΕΙ φαρμακευτικής ή βιολογίας ή χημείας.

Υπάρχει η τεχνολογία τροφίμων, το τμήμα βιοϊατρικών επιστημών και άλλα που δεν έχω σκεφτεί τώρα όπου ένας πτυχιούχος θα μπορούσε να είχε στραφεί προς αυτόν τον τομέα με ένα μάστερ και με την επαγγελματική του πορεία. Εξάλλου ενδεικτικά το ανέφερα. Έχω δει προκηρύξει βιοπληροφορικής που ζητάνε πανεπιστήμιο πάλι οπότε ακόμα και αν εισαι Τει πληροφορικής και μαστερ στη βιοπληροφορική πάλι δε θα σε πάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kloktornet είπε

μόλις πριν λίγο είδα μια αγγελία μιας φαρμακευτικής (https://www.pev.gr/eggrafa/2019/03/eidikeymeno proswpo pharmakeytikis etairias stin athina.pdf)  που ζητάει ξεκάθαρα πτυχίο πανεπιστημίου και απορρίπτει όλους από ΤΕΙ στην ουσία αγνοώντας μεταπτυχιακά, διδακτορικά, σχετική εργασιακή εμπειρία κτλ. Οπότε δυστυχώς ο διαχωρισμός εδώ καλά κρατεί.

Μα τα πτυχία που ζητάει αγαπητέ φίλε , έτσι και αλλιώς οι ειδικότητες αυτών είναι σε Πανεπιστήμιο. Έπιασες μια περίπτωση και καλά έκανες αλλά αυτές οι ειδκότητες που προαναφέρει δεν υπάρχουν σε ΤΕΙ

2 ώρες πριν, jmmys είπε

Και στο εξωτερικό σε συγκεκριμενα επαγγέλματα ζητούν αποφοίτους συγκεκριμένων σχολών.

Δεν υπάρχει ΤΕΙ φαρμακευτικής ή βιολογίας ή χημείας.

Και εξωτερικό υπάρχει διαχωρισμός σχολών ανάλογα το επάγγελμα.

Π.χ. Γερμανία άλλο Universität που είναι τα ΑΕΙ και άλλο το Fachhochschule που είναι το ΤΕΙ.

Σαφέστατα, πάλι όμως και εσύ έπιασες μια περίπτωση χώρας που ναι μεν μαζί με τη δική μας κάνει διαχωρισμό, αλλά και αυτό είναι υποκειμενικό. Εξαρτάται τη σχολή όπως πολύ σωστά είπες. Για το τομέα που σπούδασα και το έχω ψάξει εκεί δείχνουν μια ιδιαίτερη επιλογή στους ΤΕΙ αντίστοιχους Fachhocschule . Είναι ανάλογα την ειδικότητα. Δεν μπορείς να πας να πάρεις γιατρό από τει γιατί δεν υπάρχει η αντίστοιχη σχολή. Όμως, σε χώρες όπως η Αγγλία, αυτός ο διαχωρισμός δεν υφίστανται. Το έχω ρωτήσει και στη πρώτη σελίδα στο πρώτο μήνυμα που ανέβασε η κοπέλα, μπορείς να δεςι τα ΤΕΙ ως τι , τα αναγνωρίζουν στο Εξωτερικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2019 στις 8:05 ΜΜ, m.gial είπε

Λίγο επιθετικός, αν και σκεφτείς ότι έγραψα από κινητό και με πρόδωσε το Τ9

Ποιό Τ9 ειναι αυτό που αλλάζει σωστά γραμμένες λέξεις σε λέξεις που δεν υπάρχουν;

Στις 18/3/2019 στις 8:29 ΜΜ, kloktornet είπε

 Γιατί το επιχείρημα των περισσοτέρων εναντίον των ΤΕΙ είναι η βάση.

Όχι.

Το επιχείρημα δεν είναι η βάση αυτή καθε αυτή. Είναι το κατά τεκμήριο χαμηλότερων ικανοντήτων υλικό με το οποίο καλούνται να δουλέψουν.

Στις 18/3/2019 στις 4:16 ΜΜ, m.gial είπε

ΕΛΠΊΖΩ να καταλαβαίνεις για ποιο λογο μετά από 35 χρόνια, η εκπαίδευση γίνεται ενιαία και τα ΤΕΙ έγιναν Πανεπιστήμια. 

Προσωπικά, πέρα από τη ματαιοδοξία κάποιων, συμφέροντα καθηγητών και γλέιψιμο της τοπικής κοινωνίας, ΟΧΙ δε καταλαβαινω.

Τα ΤΕΙ υποτίθεται ότι είχαν ένα συγκεκριμένο ρόλο να παίξουν, μια διαφορετική θέση στην αλυσίδα της παραγωγής, κοινωνίας, οικονομικής δραστηριότητας. Έπαψε αυτή η ανάγκη να υπάρχει;

Προσωπικά δουλέυω σε μια βιομηχανία που θα μπορούσε κάλλιστα να στελεχόνεται στο μεγαλύτερο βαθμό της από αποφοίτους ΤΕΙ (ΣΤΕΦ), σε πολλές θέσεις ίσως πιο αποτελεσμάτικά αν τα ΤΕΙ εκπαίδευαν κατάλληλα τους σπουδαστές στους, μιας και οι "ερευνητική" προσέγγιση της τεχνολογίας του πολυτεχνείου λίγο αφορά τον κλάδο. Αντί να βγάλει ακόμα καλύτερα καταρτισμένους μηχανικούς εφαρμογής η Ελλάδα λοιπόν τι κάνει, θα βγάλει ακόμα περισσότερους "επιστήμονες", υποψήφιους διδακτωρες μπας και πάρουν κανα περισσότερο μόριο σε κανα διαγωνισμό δημοσίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπαθειο κι ολας ρε παιδια, αλλα εδω κορυφαιες εταιρειες δεν κοιτανε καν αν εχεις πτυχιο ή οχι και εσεις ακομα ασχολειστε με το αν οι αποφοιτοι ΤΕΙ μπορουν να εχουν το ιδιο επιπεδο με εναν αποφοιτο Πανεπιστημιου;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, zenwalk23 είπε

Με το συμπαθειο κι ολας ρε παιδια, αλλα εδω κορυφαιες εταιρειες δεν κοιτανε καν αν εχεις πτυχιο ή οχι και εσεις ακομα ασχολειστε με το αν οι αποφοιτοι ΤΕΙ μπορουν να εχουν το ιδιο επιπεδο με εναν αποφοιτο Πανεπιστημιου;

Αυτό που λες είναι νομίζω αρκετά παράλογο. Δηλ, θεωρω οτι με ένα βασικο τιτλου σπουδων τα πράγματα σήμερα γίνονται πολυ δυσκολα οπου και αν πας. Ειδικά εξωτερικό. Απλά στο ΕΞωτερικό από ότι έχω ακούσει δεν πολυ κοιτάνε τα χαρτιά , τους ενδιαφέρει σε μέγιστο βαθμό να ξέρεις τη δουλειά και να έχεις όρεξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουτε στην Ελλαδα κοιτανε το πτυχιο.Ισως να ειναι λιγο πιο ευκολο να βρεις την πρωτη σου δουλεια αλλα τουλαχιστον στον δικο μου τον κλαδο εχω δει παιδια χωρις πτυχιο τριτοβαθμιας να ειναι σε μεγαλες εταιρειες.Τωρα για κλαδους που δεν υπαρχουν θεσεις εργασιας ειναι λογικο να εχουν υπερβολικες απαιτησεις για να φιλτραρουν τον κοσμο.

Επεξ/σία από zenwalk23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...