Προς το περιεχόμενο

Επίδομα ανεργίας ΟΑΕΔ


skrill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Τα voucher είναι προγράμματα κατάρτισης που πληρώνεσαι. Κόβεται το ταμείο φυσικά αλλά αν δεν έχεις βρει δουλειά το συνεχίζεις ,μετά την ολοκλήρωση το προγράμματος

https://www.cnn.gr/oikonomia/story/251771/voucher-oaed-trexoyn-oi-aitiseis-gia-10-000-anergoys

Ανεξάρτητα αν ξέρεις την δουλειά; γιατί από αυτά τα προγράμματα δεν έχω ιδέα. 

Δεν ξέρω αν συμφέρει αυτό τώρα, κάθε μήνα πληρώνουν αυτοί στα προγράμματα στο τέλος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Ανεξάρτητα αν ξέρεις την δουλειά; γιατί από αυτά τα προγράμματα δεν έχω ιδέα. 

Δεν ξέρω αν συμφέρει αυτό τώρα, κάθε μήνα πληρώνουν αυτοί στα προγράμματα στο τέλος; 

Ναι , εκπαίδευση είναι ,με σκοπό να βοηθηθείς να βρεις σταθερή εργασία.

Η πληρωμή παλιά καθυστερούσε αρκετά δυστυχώς , έχω σχεδόν δεκαετία να μπω σε voucher.

Τα voucher ήταν παλιά η νομιμοποίηση του τρώω ΕΣΠΑ...το 70% της επιδότησης του ΕΣΠΑ τα παίρνανε τα ΚΕΚ (που ξεφύτρωναν σαν μανιτάρια) και δεν υπήρχε διαφάνεια στους ποιους παίρνανε. (ένας ακόμα λόγος μνημονίων)

Τώρα στρώσανε κάπως , ρώτα σε ΚΕΚ της περιοχής σου. Πχ, εγώ που έχω γραφτεί μου έρχεται SMS σε κάθε νέο πρόγραμμα και κάνω την αίτηση εκεί

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Ναι , εκπαίδευση είναι ,με σκοπό να βοηθηθείς να βρεις σταθερή εργασία.

Η πληρωμή παλιά καθυστερούσε αρκετά δυστυχώς , έχω σχεδόν δεκαετία να μπω σε voucher.

Τα voucher ήταν παλιά η νομιμοποίηση του τρώω ΕΣΠΑ...το 70% της επιδότησης του ΕΣΠΑ τα παίρνανε τα ΚΕΚ (που ξεφύτρωναν σαν μανιτάρια) και δεν υπήρχε διαφάνεια στους ποιους παίρνανε. (ένας ακόμα λόγος μνημονίων)

Τώρα στρώσανε κάπως , ρώτα σε ΚΕΚ της περιοχής σου. Πχ, εγώ που έχω γραφτεί μου έρχεται SMS σε κάθε νέο πρόγραμμα και κάνω την αίτηση εκεί

Μπα τα φοβάμαι αυτά... Ίσως κάνω όταν τελειώσει το ταμείο, αν και είμαι σίγουρος ότι θα βρω δουλειά νωρίτερα, απλώς τώρα θέλω να βγάλω όλα τα διπλώματα και χαλαρώνω λίγο έπειτα από 16 χρόνια δουλειάς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε @korakiosευχαριστούμε για όλες τις απαντήσεις, τουλάχιστον εμένα με κατατοπισες αρκετά να σαι καλά

Σε voucher ήμουν πριν μερικά χρόνια και τα χρήματα άργησαν περίπου ενάμιση χρόνο να μπουν.

Τελικα έστειλα στον οαεδ mail το πρωί κ μ απάντησαν πολύ γενικά για το 200ρι τι ισχύει. Να κάνω αίτηση δλδ και θα επικοινωνήσουν μαζι μου. @Boubis1411σε ένα μήνα που λήγει το επίδομα μου θα ξέρω ακριβώς για το 200ρι και θα σ πω μιας κ εσένα κοντεύει η λήξη(εκτος αν μάθουμε νωρίτερα) 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Σε voucher ήμουν πριν μερικά χρόνια και τα χρήματα άργησαν περίπου ενάμιση χρόνο να μπουν.

Ακόμα χειρότερα δηλαδή......τουλάχιστον πλέον τα ΚΕΚ δίνουν το 70% της επιδότησης (παλιότερα παίρναν το 70%) . Ακόμα είναι "κλίκα" στο να μπεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Φίλε @korakiosευχαριστούμε για όλες τις απαντήσεις, τουλάχιστον εμένα με κατατοπισες αρκετά να σαι καλά

Σε voucher ήμουν πριν μερικά χρόνια και τα χρήματα άργησαν περίπου ενάμιση χρόνο να μπουν.

Τελικα έστειλα στον οαεδ mail το πρωί κ μ απάντησαν πολύ γενικά για το 200ρι τι ισχύει. Να κάνω αίτηση δλδ και θα επικοινωνήσουν μαζι μου. @Boubis1411σε ένα μήνα που λήγει το επίδομα μου θα ξέρω ακριβώς για το 200ρι και θα σ πω μιας κ εσένα κοντεύει η λήξη(εκτος αν μάθουμε νωρίτερα) 

 

 

Εμένα λήγει 9/2021...έχω μέλλον απλώς να ξέρω θέλω τι και πως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, korakios είπε

Ακόμα χειρότερα δηλαδή......τουλάχιστον πλέον τα ΚΕΚ δίνουν το 70% της επιδότησης (παλιότερα παίρναν το 70%) . Ακόμα είναι "κλίκα" στο να μπεις ?

Όταν μπήκα εγώ και δύσκολο ήταν να μπεις (να έχεις γνωστό) και τα γειτονικά μου κεκ ήταν των αντιδημαρχων. Ξέρουν τι κάνουν αυτοί 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω αυτό:

Αριθμός Δελτίου Ανεργίας ...

ΕΝΕΡΓΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ

Ημερομηνία από 29/06/2020

                       έως 28/09/2021

τι σημαίνει;

Θέλω να πω, το παραπάνω χρονικό διάστημα παραπέμπει σε 15 μήνες. 12 μήνες δεν υποτίθεται ότι είναι η επιδότηση;

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Να ρωτήσω αυτό:

Αριθμός Δελτίου Ανεργίας ...

ΕΝΕΡΓΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ

Ημερομηνία από 29/06/2020

                       έως 28/09/2021

τι σημαίνει;

Θέλω να πω, το παραπάνω χρονικό διάστημα παραπέμπει σε 15 μήνες. 12 μήνες δεν υποτίθεται ότι είναι η επιδότηση;

Έχεις δίκιο τώρα που κοίταξα και το δικό μου. Καλά το επίδομα είναι σίγουρα 12μηνο αλλά το δελτίο έχει όντως 3 μήνες παραπάνω. Ωραίος θα το ρωτήσω και αυτό 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, jkuc είπε

Παιδιά καλησπέρα.Θέλω να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά το επίδομα μακροχρονίως ανέργων.Ήμουν άνεργος από 23/12/2019 αλλά έκανα την αίτηση για την επιδότηση 29/01/2020(έγκριση).Πήρα 9 μήνες τακτικής επιδότησης ανεργίας(καθώς είχα πάρει τους υπόλοιπους 3 μήνες πιο νωρίς κατά τη διάρκεια του 2019).Η επιδότηση έληξε το Σεπτέμβριο του 2020.Το πρόβλημα ποιο είναι?Η κάρτα ανεργίας ήταν σε ισχύ μέχρι 23/12/2020 και ξέχασα να την ανανεώσω(το έκανα πριν 2 εβδομάδες).Για να κάνω την αίτηση για το επίδομα μακροχρονίως ανέργων θα έπρεπε να συμπληρωθούν 12 συνεχόμενοι μήνες ανεργίας,δηλαδή 29/01/2021.Στο site του ΟΑΕΔ μετά την ανανέωση της κάρτας γράφει ότι έχω 0(!) συνεχόμενους μήνες ως άνεργος.Αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να πάρω το επίδομα μακροχρονίως ανέργων άμεσα?Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο?

Μπορείς να πας στον προϊστάμενο του ΟΑΕΔ και να ζητήσεις να σου ενώσουν τις κάρτες. Αυτήν που έχεις τώρα με την παλιά.. Υπάρχει περίπτωση να στο κάνουν.. Δέξου ότι ξέχασες την ανανέωση και μην γκρινιάξεις. Απλά παρακάλεσε τον.. 

Έχει την δικαιοδοσία.. 

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Να ρωτήσω αυτό:

Αριθμός Δελτίου Ανεργίας ...

ΕΝΕΡΓΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ

Ημερομηνία από 29/06/2020

                       έως 28/09/2021

τι σημαίνει;

Θέλω να πω, το παραπάνω χρονικό διάστημα παραπέμπει σε 15 μήνες. 12 μήνες δεν υποτίθεται ότι είναι η επιδότηση;

Η ανανέωση της κάρτας γίνεται κάθε 3 μήνες.. 

Από την στιγμή που λήξει το επίδομα, πρέπει να ανανεώσεις την κάρτα σου μετά από 3 μήνες.. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Maknight είπε

Η ανανέωση της κάρτας γίνεται κάθε 3 μήνες.. 

Από την στιγμή που λήξει το επίδομα, πρέπει να ανανεώσεις την κάρτα σου μετά από 3 μήνες.. 

εμένα γιατί μου είπαν ποτέ να μην ανανεώσω την κάρτα κατα τη διάρκεια της επιδότησης ? Απλή (υποχρεωτική) δήλωση παρουσίας το διάστημα που ορίζεται στην απόφαση της ένταξης λήψης

5 ώρες πριν, phanispal είπε

Θέλω να πω, το παραπάνω χρονικό διάστημα παραπέμπει σε 15 μήνες. 12 μήνες δεν υποτίθεται ότι είναι η επιδότηση;

Σωστό είναι .Απλοποιεί τη διαδικασία ανανέωσης κάρτας μετά τη λήξη του επιδόματος ,στο κάνει αυτόματα δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

εμένα γιατί μου είπαν ποτέ να μην ανανεώσω την κάρτα κατα τη διάρκεια της επιδότησης ? Απλή (υποχρεωτική) δήλωση παρουσίας το διάστημα που ορίζεται στην απόφαση της ένταξης λήψης

Σωστό είναι .Απλοποιεί τη διαδικασία ανανέωσης κάρτας μετά τη λήξη του επιδόματος ,στο κάνει αυτόματα δηλαδή

Ναι όσο παίρνεις το επίδομα δεν χρειάζεται ανανέωση της κάρτας ανεργίας, ει αι σίγουρο αυτό μου το είχαν πει, άρα γιαυτό και είναι συν 3 μήνες παραπάνω η κάρτα από το επίδομα 

 

 

BTW έχουμε κανέναν να λήγει το επίδομα του Φλεβάρη, όπως εγώ; γιατί έχω ρωτήσει 2 φορές με τελευταία σήμερα κ ακόμα μου λένε δεν είναι επίσημη η δίμηνη παράταση και δεν ξέρουν τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekbusters είπε

Ναι όσο παίρνεις το επίδομα δεν χρειάζεται ανανέωση της κάρτας ανεργίας, ει αι σίγουρο αυτό μου το είχαν πει, άρα γιαυτό και είναι συν 3 μήνες παραπάνω η κάρτα από το επίδομα 

 

 

BTW έχουμε κανέναν να λήγει το επίδομα του Φλεβάρη, όπως εγώ; γιατί έχω ρωτήσει 2 φορές με τελευταία σήμερα κ ακόμα μου λένε δεν είναι επίσημη η δίμηνη παράταση και δεν ξέρουν τπτ

Είναι νωρίς ακόμη.. Μέσα στον Φλεβάρη.. Επίσης τα περνεις έναν μήνα μετά.. Έτσι έγινε σε 2 περιπτώσεις που γνωρίζω.. 

Επίσης προσέξτε κάτι.. 

Όσοι είχαν 10μηνη επιδότηση και άρα δεν δικαιούνται το επίδομα μακροχρόνια ανέργων (200€ για 12 μηνες) καθώς έπρεπε να έχουν εξαντλήσει την 12μηνη επιδότηση τους, εάν πάρουν την δίμηνη παράταση μπορούν να κάνουν αίτηση και για το επίδομα μακροχρονια ανέργων.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...