Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγω δεν βλεπω να σχολιαζει καποιος την τεχνολογια,εγω αυτο που βλεπω ειναι μια επαναληψη στα ιδια και τα ιδια απλα για να γραψει κατι στο θεμα αυτο.

Οτι δηλαδη οδηγησε ολως τυχαιως στο κλειδωμα και των προηγουμενων θεματων.

Να ερχονται οι κατοχοι Ryzen επεξεργαστων να αναφερουν καθε 3 και λιγο την κακια Intel με τις τιμες και την υποστηριξη της.

Απο το 2013 που ειμαι στο forum,το μονο πραγμα που διαβαζω ειναι για την υποστηριξη των socket της Intel. Και αντε πες τοτε δεν υπηρχε εναλλακτικη λογω των FX.Πλεον με τους Ryzen γιατι παλι τα ιδια και τα ιδια?

Οκ το ειπαμε μια,δυο,παμε παρακατω,κουρασε συνεχεια τα ιδια και τα ιδια.

Δεν σαρεσει η Intel για αυτα που κανει(γενικα μιλωντας),παρε Amd. 

Και αν το Z390 socket δεν υποστηριζει τους επομενους Intel,ασε να τους προβληματισει αυτο κυριως τους κατοχους Z390 που θα τους ενδιαφερουν οι νεοι επεξεργαστες.

Ο ακοινωνητος την συγκεκριμενη γνωμη του την εχει ξαναγραψει και παλιοτερα(σεβαστη τοτε φυσικα) και τοτε την ιδια απαντηση πηρε οπως φυσικα και πολυ σωστα πηγε σε Ryzen 7 1700 αφου δεν τον καλυπτε η Intel. 

Την αποψη μας για μια εταιρεια μια φορα την λεμε,οχι καθε τρεις και λιγο γιατι αυτο το πραγμα δεν λεγεται γνωμη.

Και εμενα δεν με καλυψαν τελικα οι Ryzen σε αυτη την γενια και κοιταξα αλλου,εγραψα την αποψη μου στο διπλα θεμα τους τοτε και τελειωσε.

Τελος δες τα προηγουμενα σχολια μιας και εγω ειμαι ο δικηγορος της Intel.

Βλεπεις τους ιδιους τους κατοχους να τους απασχολει τοσο πολυ το θεμα των socket?Αν τους απασχολουσε δεν θα ηταν οι πρωτοι που θα το ανεφεραν και θα εκαναν παραπονα?

Μηπως τους περισσοτερους τελικα δεν τους ενδιαφερει αυτο το πραγμα,γιατι πολυ απλα δεν αναβαθμιζουν καθε χρονο τους επεξεργαστες?

Τους ενδιαφέρει να ξες!

Το να λέω το παράπονο μου δεν σημαίνει ότι θα ρίξω άκυρο στην ιντελ στην επόμενη αγορά 

Φτάνει το τραβήξαμε πολύ και χαλάμε το νήμα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά το βλέπω σαν μια τρύπα στο νερό. Στα μουλοχτα παλι κατι κάνουν ανα γενιά μητρικών, έχοντας υποστήριξη μεν αλλά υπάρχουν διαφορές μικρές μεγάλες και στους 2. Μόνο οι ακριβές μητρικές με δυνατά VRM αντέχουν 9900Κ το ίδιο ισχύει και για τον 2700Χ+ καλυτερο mem supporting σε Χ470-Β450 κλπ πειράγματα για AMD. Καμία εταιρεία δεν είναι αθώα.

Τώρα και ο ΜπαμπουλαςΧ να βγει μόνο σε DDR5 + PCIE5 θα αξίζει να αναβαθμίσει κάποιος με 8700Κ/9900Κ καθώς και το PCIE4 θα έχει μικρούλα υποστήριξη ( αντοχή στο χρόνο ). Το next big thing αφορά τα 5αρια.

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε.. Άλλες 2 <γενιές > στα 14nm απ ότι κατάλαβα μέχρι να έρθουν τα 7nm.. 10 cores.. Να δω πως θα καταφέρει να περάσει τον εαυτό της η Intel... Τι boost clocks πρέπει να έχουν για να περάσουν την 9η γενιά... Για games μιλάω πάντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 

Intel has stated that its 10nm product family (beyond Cannon Lake) will start to be available from the middle of this year (2019), with Ice Lake on client platforms (notebooks).

Intel will be launching multiple 10nm products through 2019 and 2020, including server based 10nm in the first half of 2020.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ShooterX είπε

Οπότε.. Άλλες 2 <γενιές > στα 14nm απ ότι κατάλαβα μέχρι να έρθουν τα 7nm.. 10 cores.. Να δω πως θα καταφέρει να περάσει τον εαυτό της η Intel... Τι boost clocks πρέπει να έχουν για να περάσουν την 9η γενιά... Για games μιλάω πάντα..

Εντάξει στο gaming θεωρώ ότι δεν κρατάνε οι τωρινοι cpu πίσω τις κάρτες. Φαντάζομαι θα ανέβουν  στα 5,2-5,3ghz single core boost με αρκετό διαλεγμα στα τσιπάκια. Το θέμα είναι να μην ανέβουν σε κατανάλωση/θερμοκρασίες.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, patsakos. D είπε

 

Οπως εγραψα και πιο πισω το παραπονο του καποιος το γραφει 1,2,3 φορες και τελος.

Απο ενα σημειο και μετα δεν λεγεται''λεω την αποψη μου''αλλα ''δεν εχω τι να πω και επαναλαμβανομαι''.Και η συνεχης επαναληψη δεν βοηθαει καπου.

Τελος παντων το λαθος μου εξ αρχης ηταν οτι ενω γνωριζω πως ειναι η κατασταση μετα τα τοσα κλειδωματα καθε φορα για τους ιδιους λογους και γιατι οι περισσοτεροι απο οταν κανουν την αγορα τους σταματανε να σχολιαζουν,καθομαι τσαμπα και ασχολουμαι και γραφω καποια πραγματα λες και περιμενω να αλλαξει κατι.

Τελος απο μενα.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Απο το 2013 που ειμαι στο forum,το μονο πραγμα που διαβαζω ειναι για την υποστηριξη των socket της Intel.

Φρέσκος είσαι . Εγώ από το 2006 διαβάζω το ίδιο εδώ. Αλλού από νωρίτερα. Και περιμέναν να βγει το νέο software που θα αξιοποιεί τους amd (που τους αγοράζει το 2% των χρηστών) , για να περάσει μπροστά η amd και να μάθει η κακιά intel. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο την καλυτερη δουλεια την κανουν οι περισσοτεροι που απλα ποσταρουν οταν ειναι να αγορασουν και μετα δεν ξανασχολιαζουν/ασχολουνται.

Απλα πραγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Φρέσκος είσαι . Εγώ από το 2006 διαβάζω το ίδιο εδώ. Αλλού από νωρίτερα. Και περιμέναν να βγει το νέο software που θα αξιοποιεί τους amd (που τους αγοράζει το 2% των χρηστών) , για να περάσει μπροστά η amd και να μάθει η κακιά intel. 

Περιμένω και το νέο software που θα αξιοποιεί το mega-cavetroll επίπεδό σου, αλλά εις μάτην.

Είσαι μια κατηγορία μόνος σου. Ακόμη και στην πιο απλή απάντηση που πρέπει ή θες να δώσεις, ο εγκέφαλός σου κοκκινίζει (pun intended) από το μίσος σου για την amd και την κοτσάρεις κι αυτή, έτσι, για να μην πάει χαμένη.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Προσοχή ακολουθεί WTF post*

Σήμερα νοιώθω λες και ήμουν σε τεχνολογικό κόμμα τα τελευταία 10 χρόνια. Τι στο καλό συνέβη αυτά τα 10 χρόνια με τα CPUs; Τι είναι όλα αυτά τα διαφορετικά sockets που έχει βγάλει η Ιντελ; Σε φάση κάθε χρόνο και καινούριο; Τελευταία φορά φορά πού ασχολήθηκα ήταν το 2009 (από τότε ο 920 δεν με έχει απογοητεύσει) και θυμάμαι να κυριαρχεί η φιλοσοφία "One socket to rule them all". Ξαφνικά σήμερα, 2019, μπήκα να χαζέψω λίγο επεξεργαστές και δεν ήξερα από που να ξεκινήσω. 2-3 διαφορετικά sockets, αρχιτεκτονικές, i3, i5, i7, i9. Από το λίγο που διάβασα, έχουν αλλάξει 5-6 sockets αυτά τα τελευταία χρόνια. Επίσης διαβάζω πως τρέχει η Ιντελ να προλάβει. Την AMD; Seriously? Δηλαδή μου κάνει (θετική) εντύπωση, ο γράφων πάντα ψώνιζε από το μπλε μαγαζί, απλά θυμάμαι τελευταία φορά η ζυγαριά έγερνε πολύ. Ενδιαφέρον αυτό μιας που διαβάζω πως οι Ryzen είναι καλύτεροι (not sure though).

Anyway μου φαίνεται πως θα πρέπει να διαβάσω ατελείωτα πράγματα για το επόμενο upgrade.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, red7genius είπε

*Προσοχή ακολουθεί WTF post*

Σήμερα νοιώθω λες και ήμουν σε τεχνολογικό κόμμα τα τελευταία 10 χρόνια. Τι στο καλό συνέβη αυτά τα 10 χρόνια με τα CPUs; Τι είναι όλα αυτά τα διαφορετικά sockets που έχει βγάλει η Ιντελ; Σε φάση κάθε χρόνο και καινούριο; Τελευταία φορά φορά πού ασχολήθηκα ήταν το 2009 (από τότε ο 920 δεν με έχει απογοητεύσει) και θυμάμαι να κυριαρχεί η φιλοσοφία "One socket to rule them all". Ξαφνικά σήμερα, 2019, μπήκα να χαζέψω λίγο επεξεργαστές και δεν ήξερα από που να ξεκινήσω. 2-3 διαφορετικά sockets, αρχιτεκτονικές, i3, i5, i7, i9. Από το λίγο που διάβασα, έχουν αλλάξει 5-6 sockets αυτά τα τελευταία χρόνια. Επίσης διαβάζω πως τρέχει η Ιντελ να προλάβει. Την AMD; Seriously? Δηλαδή μου κάνει (θετική) εντύπωση, ο γράφων πάντα ψώνιζε από το μπλε μαγαζί, απλά θυμάμαι τελευταία φορά η ζυγαριά έγερνε πολύ. Ενδιαφέρον αυτό μιας που διαβάζω πως οι Ryzen είναι καλύτεροι (not sure though).

Anyway μου φαίνεται πως θα πρέπει να διαβάσω ατελείωτα πράγματα για το επόμενο upgrade.

Kαλά μην παίρνεις και πολύ σοβαρά όλα που διαβάζεις εδω μέσα..

Εδω και αρκετά χρόνια γράφονται για AMD διάφορα (κάποτε την πάτησα και εγώ με phenom).

Εδω θα διαβάσεις να πάρω 8700κ ή 2700?θα πάρεις απάντηση τον 2700, και αυτός που στον πρότεινε θα πάρει τον 8700κ..μαγεία.

Διαβασμα καλό λοιπόν γιατί μετά απο 10 χρόνια όπως καταλαβένεις έχει προχωρησει η τεχνολογία, για να επιλέξεις αυτό που ταιριάζει καλύτερα σε εσένα.

Επεξ/σία από oddin
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Περιμένω και το νέο software που θα αξιοποιεί το mega-cavetroll επίπεδό σου,

Μπορει να ειναι υπερβολικος σε αυτα που γραφει αλλα εν μερη δεν εχει αδικο.

Το 2013-2014(και καμποσο το 2015)ακομα θυμαμαι κοσμο που προτεινε τοτε FX επεξεργαστες για χρηση παιχνιδιων φυσικα(δεν εχει αλλαξει κατι σε αυτο)και σαν value for money προτασεις και οτι στο μελλον θα παρουν τα πανω τους με τα παιχνιδια που θα γινουν πολυνηματικα και θα αξιοποιουν πολυ πυρηνους επεξεργαστες. Ειδαμε βεβαια μετα απο τοσα χρονια ποιοι επεξεργαστες κρατησαν καλυτερα στο χρονο,οι fx ή οι τοτε i7.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, oddin είπε

Kαλά μην παίρνεις και πολύ σοβαρά όλα που διαβάζεις εδω μέσα..

Εδω και αρκετά χρόνια γράφονται για AMD διάφορα (κάποτε την πάτησα και εγώ με phenom).

Εδω θα διαβάσεις να πάρω 8700κ ή 2700?θα πάρεις απάντηση τον 2700, και αυτός που στον πρότεινε θα πάρει τον 8700κ..μαγεία.

Διαβασμα καλό λοιπόν γιατί μετά απο 10 χρόνια όπως καταλαβένεις έχει προχωρησει η τεχνολογία, για να επιλέξεις αυτό που ταιριάζει καλύτερα σε εσένα.

Εδώ δεν ξέρω τι socket να διαλέξω, θα διαλέξω και μοντέλο;; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, red7genius είπε

Εδώ δεν ξέρω τι socket να διαλέξω, θα διαλέξω και μοντέλο;; :D

Οταν ερθει η ωρα για να αναβαθμισεις,θα ανοιξεις θεμα στην ενοτητα των αναβαθμισεων(μιας και θα πας σε ολικη αναβαθμιση)και εκει θα σε βοηθησουν τα παιδια που ασχολουνται,αναλογα με τα χρηματα που διαθετεις,οτι δηλαδη κανουν οι περισσοτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...