Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Sli και 2080ti αποκλείεται από μένα..... Από το νέο κιτακι περιμένω περισσότερα ή να έρθει στα ίδια με το προηγούμενο..... Θα δείξει,  ο στόχος θα είναι σφιχτά primary & secondary timmings σε μεγάλη ταχύτητα mhz... Θα είναι μια πρόκληση το νέο κιτακι όπως και να έχει.... 

Είναι non-a 2080ti (280w)....θέλω μια με καλύτερο Power limit..... 

Mακαρι να βγω λαθος αλλα αυτο το 1.4v ισως σου στοιχισει σε timings σε σχεση με το προηγουμενο κιτ μιλωντας παντα για τα 4ghz.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Mακαρι να βγω λαθος αλλα αυτο το 1.4v ισως σου στοιχισει σε timings σε σχεση με το προηγουμενο κιτ μιλωντας παντα για τα 4ghz.

Για αρχή θα φορτώσω τα timmings και τα Subs timmings  από τις προηγούμενες στα 4000mhz/cl16..... Αν είναι οκ  και περάσουν το τεστ τότε είμαστε σε καλό δρόμο....... Αν όχι θα τσιμπήσω λίγο Vdimm..... Κλαι μαιν.....  Bdies είναι και αυτές και αντέχουν μέχρι 1.45vdimm χαλαρά για daily...... Αν όμως δείξουν ίδια σταθερότητα με ακριβώς τα ίδια Settings με τις προηγούμενες θα πιέσω για παραπάνω από 4000+mhz με cl16..... Θα δείξει όπως και να έχει..... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπόρει να με κατευθύνει κανείς για το πως κλοκάρουμε στις Z390 (AORUS MASTER) της Gigabyte; Voltage & CPU Core Ratio ξέρω τι θα βάλω από την X Hero αν και θα δοκιμάσω μήπως με την Ζ390 είμαι σταθερός σε τάση/ratio που δεν ήμουν με την X Hero.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Μπόρει να με κατευθύνει κανείς για το πως κλοκάρουμε στις Z390 (AORUS MASTER) της Gigabyte; Voltage & CPU Core Ratio ξέρω τι θα βάλω από την X Hero αν και θα δοκιμάσω μήπως με την Ζ390 είμαι σταθερός σε τάση/ratio που δεν ήμουν με την X Hero.

Άσχετο... έχεις δοκιμάσει ποτέ το onboard OC κουμπί που έχει? Πάντως θα βρεις και στο YouTube νομίζω αρκετά βιντεάκια για βοήθεια σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε έναν 8700 (σκέτο) έχω τις παρακάτω μνήμες:

https://www.skroutz.gr/s/7299994/Corsair-Dominator-Platinum-16GB-DDR4-3000MHz-CMD16GX4M2B3000C15.html

Επειδή μάλλον χάλασαν (βγάζει errors στα memtest), σκεφτόμουνα μέχρι να διορθωθούν να πάρουμε αυτές:

https://www.skroutz.gr/s/7380831/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3000MHz-CMK16GX4M2B3000C15.html

Μετά όταν έρθουν οι dominator πίσω από εγγύηση, θα παίζουν όλες μαζί?

Επεξ/σία από greg4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις πήρα ήδη.. Είναι μηχάνημα δουλειάς οπότε δεν μπορώ να περιμένω εγγύηση.

Πάντως και οι δυο στα 3000 - c15 είναι, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα... απλά μαμά πρέπει να παίξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Ironically, the recent hardware countermeasures introduced by Intel in recent Coffee Lake Refresh i9 CPUs to prevent Meltdown make them more vulnerable to Fallout, compared to older generation hardware.

Έχει ξεφύγει τελείως η κατάσταση. Αυτός είναι πράγματι σοβαρός λόγος να πας σε AMD, αν συνεχιστεί το πρόβλημα(σχεδόν βέβαιο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχω ξαναζητήσει ενημέρωση ... ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ...

Έχει βρει κανείς αναφορά , που να αναλύει τι ζημιές προκλήθηκαν παγκοσμίως , από όλες αυτές τις ευπάθειες των intel ;;;

Υπάρχει έστω και ένας , κάπου στον κόσμο , που να έχασε π.χ. 1$ , το οποίο εκλάπη από χάκερς που εκμεταλεύτηκαν τα spectre & meltdown ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Έχω ξαναζητήσει ενημέρωση ... ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ...

Έχει βρει κανείς αναφορά , που να αναλύει τι ζημιές προκλήθηκαν παγκοσμίως , από όλες αυτές τις ευπάθειες των intel ;;;

Υπάρχει έστω και ένας , κάπου στον κόσμο , που να έχασε π.χ. 1$ , το οποίο εκλάπη από χάκερς που εκμεταλεύτηκαν τα spectre & meltdown ;;;;

Όχι. Η intel είναι η καλύτερη όλων. Και τι έγινε που οι επεξεργαστές της είναι ελβετικά τυριά και μπάζουν από παντού;

Κακοήθειες των αντιπάλων. Όχι 1 δολάριο, ούτε 10 cents έχουν χαθεί.

Εντάξει; Ικανοποιήθηκες; Άντε για ύπνο τώρα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...