Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Οταν ερθει η ωρα για να αναβαθμισεις,θα ανοιξεις θεμα στην ενοτητα των αναβαθμισεων(μιας και θα πας σε ολικη αναβαθμιση)και εκει θα σε βοηθησουν τα παιδια που ασχολουνται,αναλογα με τα χρηματα που διαθετεις,οτι δηλαδη κανουν οι περισσοτεροι.

Είχε μια δόση χιούμορ το τελευταίο, ευτυχώς μπορώ να κατανοήσω πράγματα, μηχανικός υπολογιστών είμαι απλά είχα χρόνια να ασχοληθώ με το hardware. Αν και δεν γράφω πολύ, είμαι πολλά χρόνια εδώ μέσα! Βεβαίως εννοείται κάθε βοήθεια δεκτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, red7genius είπε

Είχε μια δόση χιούμορ το τελευταίο, ευτυχώς μπορώ να κατανοήσω πράγματα, μηχανικός υπολογιστών είμαι απλά είχα χρόνια να ασχοληθώ με το hardware. Αν και δεν γράφω πολύ, είμαι πολλά χρόνια εδώ μέσα! Βεβαίως εννοείται κάθε βοήθεια δεκτή!

Το πιο πισω μου σχολιο παραμενει παντως ανεξαρτητως του ποια εταιρεια θα διαλεξεις.

Βρηκαν τωρα οι εταιρειες και βγαζουν με το τσουβαλι επεξεργαστες και μητρικες επειδη τελειωνει η γενια και απο του χρονου θα μπουμε στις Ddr5 μνημες ram και τις νεες πλατφορμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, oddin είπε

Kαλά μην παίρνεις και πολύ σοβαρά όλα που διαβάζεις εδω μέσα..

Εδω και αρκετά χρόνια γράφονται για AMD διάφορα (κάποτε την πάτησα και εγώ με phenom).

Εδω θα διαβάσεις να πάρω 8700κ ή 2700?θα πάρεις απάντηση τον 2700, και αυτός που στον πρότεινε θα πάρει τον 8700κ..μαγεία.

Διαβασμα καλό λοιπόν γιατί μετά απο 10 χρόνια όπως καταλαβένεις έχει προχωρησει η τεχνολογία, για να επιλέξεις αυτό που ταιριάζει καλύτερα σε εσένα.

Πολύ αυθαίρετα συμπεράσματα βγάζεις. Όταν έρχεται ένα άτομο με Χ μπατζετ και λέει θέλω ένα build για κάνω αυτό και αυτό και το άλλο, παίρνει και την αναλογη πρόταση από εμάς που συνεχίζουμε να προτείνουμε συνθέσεις παρά τα τρολλ και τους άσχετους που γράφουν ανεξέλεγκτα χωρίς καμία ποινή ο,τι τους κατέβει στο κεφάλι. Και δε μιλάω για λογοκρισία αλλά ποστ μερικών πρέπει να ελέγχονται και να διαγράφονται όταν είναι εκτός πραγματικότητας, ακόμη και να πέφτουν μπαν.

Οπως αυθερετο είναι και το συμπέρασμα στη 2η παράγραφο. Συμφωνώ μαζί σου για το διάβασμα καλό προφανώς! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, red7genius είπε

Είχε μια δόση χιούμορ το τελευταίο, ευτυχώς μπορώ να κατανοήσω πράγματα, μηχανικός υπολογιστών είμαι απλά είχα χρόνια να ασχοληθώ με το hardware. Αν και δεν γράφω πολύ, είμαι πολλά χρόνια εδώ μέσα! Βεβαίως εννοείται κάθε βοήθεια δεκτή!

Τολμώ να βάλω ένα στοιχηματάκι . Όποτε κι αν ρωτήσεις, για οποιαδήποτε χρήση και σε οποιοδήποτε budget , amd θα σου προτείνουν .

Από το 2006 αυτό είναι δόγμα (όχι κανόνας, συνεπώς δεν υπάρχουν εξαιρέσεις) .

Αλλού, γίνεται με ακόμη πιο έντονο τρόπο . Σε άλλο φόρουμ , έχει χωριστές ενότητες intel & amd. Μπαίνει κάποιος στην ενότητα της intel και ζητάει ξεκάθαρα πρόταση intel.

Και βλέπεις τους ίδους χρήστες με εδώ, με ίδια ονόματα λογαριασμών και avatars , να του προτείνουν ... amd και μετά από αρκετό ψηστήρι

να τον πηγαίνουν στην ενότητα της amd !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

@Fulgore εσυ αυτόν από πάνω τον βρίσκεις αντικειμενικό τύπο ας πούμε και συμφωνείς και μαζί του. Δεν βλέπω να διαμαρτύρεσαι το ίδιο έντονα για τα off-topic που έχουν γραφτεί από πάνω.Κάτι τέτοιοι κλειδώνουν τα νήματα και όχι το σχόλιο μου για τα socket της Intel. 

.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

.

Spoiler

Δεν μου εμφανιζονται αυτα που γραφει ο απο πανω συμφορουμιτης ...

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Τολμώ να βάλω ένα στοιχηματάκι . Όποτε κι αν ρωτήσεις, για οποιαδήποτε χρήση και σε οποιοδήποτε budget , amd θα σου προτείνουν .

Από το 2006 αυτό είναι δόγμα (όχι κανόνας, συνεπώς δεν υπάρχουν εξαιρέσεις) .

Αλλού, γίνεται με ακόμη πιο έντονο τρόπο . Σε άλλο φόρουμ , έχει χωριστές ενότητες intel & amd. Μπαίνει κάποιος στην ενότητα της intel και ζητάει ξεκάθαρα πρόταση intel.

Και βλέπεις τους ίδους χρήστες με εδώ, με ίδια ονόματα λογαριασμών και avatars , να του προτείνουν ... amd και μετά από αρκετό ψηστήρι

να τον πηγαίνουν στην ενότητα της amd !!!!!!

Δε ξέρω γιατί μπαίνω στον κόπο να σου απαντήσω, αλλά μπορώ να δω ότι έχεις χτίσει μια φοβερή ουτοπία στο μυαλό σου και με πύρηνο λόγο προσπαθείς να υπερασπιστείς τις μετοχές (;) σου στην Intel. Δε μπορώ να δικαιολογήσω με καμία άλλη λογική το αστείρευτο μένος σου προς την AMD και όσους προτείνουν συνθέσεις AMD σε Χ, Y, Ζ μπάτζετ. Ας είχε η Intel τις τιμές της AMD για τους αντίστοιχους επεξεργαστές κανείς δε θα πρότεινε επανειλημμένα AMD στους χρήστες των φόρουμ, φυσικά όσο μεγαλώνει το μπάτζετ κάποιου, προσαρμόζονται και οι προτάσεις έτσι, αλλά αυτό ξέρεις ήδη, απλά εθελοτυφλείς. Στο κάτω κάτω, η τακτική της Intel τα τελευταία χρόνια που παρακολουθώ και εγώ τα δρόμενα είναι να παρέχει ξανα-ζεσταμένο φαγητό στον καταναλωτή. Βέβαια αρκετά με τις συγκρίσεις, γιατί δε ψήνω να ανοίγουμε νέο τόπικ. Η ίδια καραμέλα ξανά και ξανά, δε βαρεθήκατε ήθελα να ξερα; 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι Πέμπτη παραλαμβάνω αντικατάσταση (αλλά όχι τις 3600/cl15) και επίσημα  από Gskill..... 

http://gskill.com/en/product/F4-4266C19D-16GTZA

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Πώς και σου έδωσαν αυτές Μπάμπη; δεν υπήρχε απόθεμα; αυτές είναι σχεδόν ίδιες με τις προηγούμενες σου;

Δεν υπήρχε απόθεμα από 3600/c15....μου άφησαν ελεύθερη επιλογή και τσάκωσα αυτές τσάμπα .... Σχεδόν ίδιες είναι.... Ελαφρώς χειρότερο Binning από 3600/c15.....ήθελαν +100€ για τις 4400mhz/c18 που είναι το καλύτερο Binning αυτήν την ώρα...... Αλλά με τις ddr5 στα σκαριά από 2020 δεν έδινα επιπλέον φράγκο για ddr4.......Οπότε από βδομάδα εχω ψάξιμο στα settings..... Τα Subs τα έχω κρατήσει από τις προηγούμενες..... Φυσιολογικά τα 4000+ με πολύ σφιχτά timmings θα τα έχουν χαλαρά  οι καινούριες...... 

Μόλις τώρα, thetiesthatbind είπε

Μπάμπη τη γραφικών γιατί την έχεις σβησμένη; 

Είμαι  σε φάση update....... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Κάτσε μη σκάσει κανα SLI 😛

με το καλό το νέο κιτακι Μπάμπη

Sli και 2080ti αποκλείεται από μένα..... Από το νέο κιτακι περιμένω περισσότερα ή να έρθει στα ίδια με το προηγούμενο..... Θα δείξει,  ο στόχος θα είναι σφιχτά primary & secondary timmings σε μεγάλη ταχύτητα mhz... Θα είναι μια πρόκληση το νέο κιτακι όπως και να έχει.... 

 

39 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Από 2080 Ti? Σε τι θα πας; Σε Titan? :P Εκτός αν πας σε καμία Lighting Z :D :D :D

Είναι non-a 2080ti (280w)....θέλω μια με καλύτερο Power limit..... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε, άντε εύχομαι καλά κομμάτια και στις ραμ και στην κάρτα! 

25 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Sli και 2080ti αποκλείεται από μένα..... Από το νέο κιτακι περιμένω περισσότερα ή να έρθει στα ίδια με το προηγούμενο..... Θα δείξει,  ο στόχος θα είναι σφιχτά primary & secondary timmings σε μεγάλη ταχύτητα mhz... Θα είναι μια πρόκληση το νέο κιτακι όπως και να έχει.... 

Είναι non-a 2080ti (280w)....θέλω μια με καλύτερο Power limit..... 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...