Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ShooterX είπε

Ότι λέει ο Dr_73 δηλαδή...μάλιστα...

Εγώ το βλέπω αλλιώς...Αν έχεις θέμα με το τωρινό setup σου όπως λες και μιας κ μετράει η ασφάλεια για σένα, ebanking (κλάμα απλά ) γιατί δεν το πουλάς να πας σε ryzen 2700x-2600x πχ να νιώσεις ασφάλεια και σιγουριά??Να ηρεμήσεις βρε παιδί μου κ εσύ...Δεν νομίζω να σου κοστίσει τπτ ..ίσα ίσα μπορεί να βγάλεις κιόλας..

Μα εγραψα οτι θα το κοιταξω σοβαρα μολις βγουν σε λιγο καιρο οι ryzen 3. Να πουλησω mobo+cpu και να παω σε ryzen. Η ψυκτρα κουμπωνει πανω σε AM4 οποτε δεν θα υπαρξει θεμα. Ειχαμε ησυχασει τοσο καιρο με τα spectre/meltdown και τωρα ξανα τα ιδια. Σαν αστειο μου φαινεται τοσες ευπαθειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Μην παίρνεις όρκο . Ξέρω πολλούς παλιούς κατόχους xp+ , fx και άλλων αστεριών ... που αν βγαίνουν κάποια στιγμή μόνο amd θα γυρίσουν σε κιτάπια και διάτρητες κάρτες ... αλλά amd δεν παίρνουν . 

Τώρα για εσάς στην bank of england και τη fed είμαι σίγουρος ότι για λόγους ασφαλείας , χρησιμοποιείτε μόνο amd, για τις πληρωμές στη lockheed martin .

Πόσες μετοχές σού έχουν παραχωρήσει δωρεάν από την intel; Πάνω από 10 αποκλείεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

 Να πουλησω mobo+cpu και να παω σε ryzen. 

Δεν είχες ποτέ amd ;;;; Αν δεν είχες, θα μάθεις και θα πάθεις πολλά !!!

Μετά θα βρεις τη λύση , ώστε όλα τα επόμενα pc σου , να μην έχουν κανένα πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μην παίρνεις όρκο . Ξέρω πολλούς παλιούς κατόχους xp+ , fx και άλλων αστεριών ... που αν βγαίνουν κάποια στιγμή μόνο amd θα γυρίσουν σε κιτάπια και διάτρητες κάρτες ... αλλά amd δεν παίρνουν . 

Τώρα για εσάς στην bank of england και τη fed είμαι σίγουρος ότι για λόγους ασφαλείας , χρησιμοποιείτε μόνο amd, για τις πληρωμές στη lockheed martin .

Ο καθε καταναλωτης κοιταει την τσεπη του και την ασφαλεια του ουτε βαμμενος μπλε δεν ειμαι ουτε κοκκινος. Με εκατομμυρια δεν ασχολουμαι αλλα θελει προσοχη ακομα και για 50-60 χιλιαρικα. Παντα προσπαθω να ειμαι οσο ασφαλης γινεται για αυτο παντα θα περασω πρωτος οτι bios update βγαλουν και οτι update βγαλει η MS. Απλα επεσαν πολλα με αυτες τις καινουργιες ευπαθειες και ειναι λογικο να υπαρχουν παραπονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ξέρω πολλούς παλιούς κατόχους xp+ , fx και άλλων αστεριών ... που αν βγαίνουν κάποια στιγμή μόνο amd θα γυρίσουν σε κιτάπια και διάτρητες κάρτες ... αλλά amd δεν παίρνουν

Και γω ξέρω μερικούς που πήραν Pentium 3 και το γύρισαν σε game boy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gaius germanicus είπε

παιδια ο 9700 λεει σε σχεση με τον 8700?για καθαρα γκειμινγκ

Ιδια cpu ειναι 1-2fps πανω ο ενας ο αλλος. Ο 9700 εχει χαμηλοτερες θερμοκρασιες λογω soldered και εχει hardware fixes για spectre/meltdown.Σε παρομοια τιμη εννοειται πας σε 9700.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hardware fix για το Meltdown ενώ είναι ευάλωτος στο Fallout.

''Ironically, the recent hardware countermeasures introduced by Intel in recent Coffee Lake Refresh i9 CPUs to prevent Meltdown make them more vulnerable to Fallout, compared to older generation hardware.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τον 8700 τον ψιλολιγουρευομαι λογω του ipc,σε κατι παιχνιδια που οι ρυζεν αγκομαχουν πχ warhammer 2 απο οτι εχω ο 8700 παει σφαιρα.

Επεξ/σία από gaius germanicus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Hardware fix για το Meltdown ενώ είναι ευάλωτος στο Fallout.

''Ironically, the recent hardware countermeasures introduced by Intel in recent Coffee Lake Refresh i9 CPUs to prevent Meltdown make them more vulnerable to Fallout, compared to older generation hardware.''

Ισχυει για αυτο εγραψα οτι εχει fixes μονο για spectre/melt. Στις νεες ευπαθειες και ο 8700 και ο 9700 ειναι στα ιδια επιπεδα ασφαλειας. Ο 9900k απο οτι γραφεις ειναι σε ακομη χειροτερη μοιρα.

Μόλις τώρα, gaius germanicus είπε

τον 8700 τον ψιλολιγουρευομαι λογω του ipc,σε κατι παιχνιδια που οι ρυζεν αγκομαχουν πχ warhammer 2 απο οτι εχω ο 8700 παει σφαιρα.

Ναι σε τετοια παιχνιδια θα πηγαινει μπαλα ενας 8700 μιας και τετοια παιχνιδια ευνοουνται απο το HT αρκετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ισχυει για αυτο εγραψα οτι εχει fixes μονο για spectre/melt. Στις νεες ευπαθειες και ο 8700 και ο 9700 ειναι στα ιδια επιπεδα ασφαλειας. Ο 9900k απο οτι γραφεις ειναι σε ακομη χειροτερη μοιρα.

Ναι σε τετοια παιχνιδια θα πηγαινει μπαλα ενας 8700 μιας και τετοια παιχνιδια ευνοουνται απο το HT αρκετα. 

Παρεμπιπτόντως μιας και αναφέρθηκε το HT στην επιλογή αγοράς, τα συγκεκριμένα vurneabilities από ότι καταλαβαίνω θα απαιτήσουν την ακύρωση του HT προκειμένου να καταστήσουν τα συστήματα safe. 

Επίσης δεν καταλαβαίνω πως γίνεται η Ιντελ να τα γνωρίζει όλα αυτά καιρό και παρόλα αυτά να βγάζει CPU στην αγορά με επιλογή HT. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, Dr_73 said:

Έχω ξαναζητήσει ενημέρωση ... ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ...

Έχει βρει κανείς αναφορά , που να αναλύει τι ζημιές προκλήθηκαν παγκοσμίως , από όλες αυτές τις ευπάθειες των intel ;;;

Υπάρχει έστω και ένας , κάπου στον κόσμο , που να έχασε π.χ. 1$ , το οποίο εκλάπη από χάκερς που εκμεταλεύτηκαν τα spectre & meltdown ;;;;

Καλησπέρα,

Είπα να απαντήσω στο ερώτημα σου.

Ναι συνέχεια γίνονται επιθέσεις και προβλήματα αλλά δεν το βλέπεις ποτέ. Δεν θα δεις ποτέ "ανακοίνωση" για κάποιο τέτοιο συμβάν για αυτονόητους λόγους (από Οργανισμούς, Τράπεζες κτλ). Δεν μπορώ να γράψω λεπτομέρειες ή καν να μιλήσω για αυτό. Πάντως ο πελάτης, καταναλωτής δεν το βλέπει ποτέ. Γιατί όλα ξανά γυρίζουν στην θέση τους.. :)

Όσα χρόνια θυμάμαι να ασχολούμαι, να έχω PC ή MAC, πάντα Intel είχα. Δεν είμαι fan ή προκατειλημμένη με καμιά μεριά. Ακολουθώ την τεχνολογία στο επόμενο ή μεθεπόμενο της βήμα, γιατί απλά την αγαπάω. Πάντα αγόραζα αυτό που μου αρέσει + να είναι Value for money. Παρακολουθώντας λοιπόν την τεχνολογία, βρέθηκα με "Ryzen" και φυσικά δεν το μετάνιωσα.

Φιλικά... :) 

 

Επεξ/σία από renaxan
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Crus είπε

Παρεμπιπτόντως μιας και αναφέρθηκε το HT στην επιλογή αγοράς, τα συγκεκριμένα vurneabilities από ότι καταλαβαίνω θα απαιτήσουν την ακύρωση του HT προκειμένου να καταστήσουν τα συστήματα safe. 

Επίσης δεν καταλαβαίνω πως γίνεται η Ιντελ να τα γνωρίζει όλα αυτά καιρό και παρόλα αυτά να βγάζει CPU στην αγορά με επιλογή HT. 

Αν μείνεις στις επικεφαλίδες των click-bait άρθρων ναι, έτσι είναι.

Αν διαβάσεις λίγο παραπάνω, θα δεις ότι τα vulnerabilities είναι "εκμεταλλεύσιμα" μόνο σε εργαστηριακές συνθήκες και όχι σε πραγματικές. Όντως γίνεται υποκλοπή κάποιων buffer, το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει αντιστοίχιση... δηλαδή οκ, αποκτά κάποιο malicious app πρόσβαση σε κάποια random bytes αλλά δεν υπάρχει αντιστοίχιση με mem address κτλ, οπότε η πιθανότητα να μετατραπούν αυτά τα τυχαία δεδομένα σε κάτι αξιοποιήσιμο είναι από πολύ μικρή έως αστρονομική και μηδενίζεται με τα κατάλληλα updates.

Και εννοείται ότι όλα αυτά τα side-channel attacks απαιτούν την εκτέλεση κώδικα στην μηχανή... το οποίο δεν είναι κάτι δύσκολο, αλλά εφόσον ακολουθείς κάποιες βασικές αρχές προστασίας, μπορείς να το αποφύγεις (και θα έπρεπε να το κάνεις κατά τη συνήθη χρήση, ανεξαρτήτως CPU vendor).

Και όχι, δεν τα γράφω αυτά για να δικαιολογήσω την intel, αλλά να ξέρουμε για τι μιλάμε, σε επίπεδο τελικού χρήστη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Crus είπε

Παρεμπιπτόντως μιας και αναφέρθηκε το HT στην επιλογή αγοράς, τα συγκεκριμένα vurneabilities από ότι καταλαβαίνω θα απαιτήσουν την ακύρωση του HT προκειμένου να καταστήσουν τα συστήματα safe. 

Επίσης δεν καταλαβαίνω πως γίνεται η Ιντελ να τα γνωρίζει όλα αυτά καιρό και παρόλα αυτά να βγάζει CPU στην αγορά με επιλογή HT. 

Ετσι λενε ναι αλλα ποιος θα το κανει disable και θα εχει ενα cpu που δεν αγορασε πολυ κατωτερο? Η Intel μπορει να τα γνωριζει χρονια ολα αυτα αλλα λιγο την νοιαζει. Ολες οι εταιριες ξερουν τα θεματα των προίοντων τους αλλα μπρος στο κερδος δεν τους νοιαζει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...