Προς το περιεχόμενο

Black & Decker Δραπανοκατσάβιδο 39€ @kotsovolos [ΤΕΛΟΣ-ΑΝΑΜΟΝΕΣ]


sezebo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, matrixxx είπε

1. Δεν ηταν οχι μονο "ακριβως ιδιο", αλλα ουτε καν ιδιο. Εκεινο δεν ηταν κρουστικο, ειχε μικροτερη ροπη κλπ.

2. Οχι, δεν εχουν ολοι το ιδιο προβλημα, δεν ξερω αν διαβασες το τοπικ. Και αν σκεφτουμε οτι οσοι εχουν προβλημα εχουν γραψει γι αυτο (ετσι γινεται παντα και παντου), ενω οσοι δεν εχουν προβλημα δεν εχουν γραψει παρα μονο λιγοι, οσοι νοιαζονται δηλαδη να δωσουν feedback, τοτε προκυπτει οτι δεν εχουν ολοι το ιδιο προβλημα. Καποιοι, ναι, σε καμια περιπτωση ομως ολοι, ουτε καν οι περισσοτεροι. 

Κάνεις λάθος. ηταν κρουστικό και είχε και μεγαλύτερη ροπή. 45nm.

ΚΡΟΥΣΤΙΚΟ ΔΡΑΠΑΝΟΚΑΤΣΑΒΙΔΟ BLACK&DECKER BCD003C1-QW

https://www.praktiker.gr/p/kroustiko-drapanokatsavido-black-decker-bcd003c1-qw-97543

13 ώρες πριν, dikarapan είπε

Του lidl δεν ειναι κρουστικό ....δυστυχώς

Πραγματι. Στην πραξη δεν ειμαι σιγουρος αν θα εχει διαφορα.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Κάνεις λάθος. ηταν κρουστικό και είχε και μεγαλύτερη ροπή. 45nm.

ΚΡΟΥΣΤΙΚΟ ΔΡΑΠΑΝΟΚΑΤΣΑΒΙΔΟ BLACK&DECKER BCD003C1-QW

https://www.praktiker.gr/p/kroustiko-drapanokatsavido-black-decker-bcd003c1-qw-97543

Πραγματι. Στην πραξη δεν ειμαι σιγουρος αν θα εχει διαφορα.

θα έκανε πιο εύκολο το τρύπημα σε απλούς τοίχους...πιστεύω. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να τρυπήσω τοίχο χωρίς κρούση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 ώρες πριν, andreaspA είπε

Κάνεις λάθος. ηταν κρουστικό και είχε και μεγαλύτερη ροπή. 45nm.

ΚΡΟΥΣΤΙΚΟ ΔΡΑΠΑΝΟΚΑΤΣΑΒΙΔΟ BLACK&DECKER BCD003C1-QW

https://www.praktiker.gr/p/kroustiko-drapanokatsavido-black-decker-bcd003c1-qw-97543

Δεν μας ειχες πει σε ποια προσφορα αναφεροσουν. 2 φορες απο τοτε ειχε μπει το BDCD18 

 

2019-05-26_1818

το οποιο δεν ειναι ουτε κρουστικο και εχει και μικροτερη ροπη οπως ειπα. Και μιας και εχετε ξεφυγει εντελως απο το θεμα μια με το πρακτικερ μια με το λιροι, μια με το λιντλ, πες και ποσο το πηρες απο την ασχετη προσφορα του πρακτικερ γιατι και οφτοπικ αυτα τα σχολια και ελλειπεις πληροφοριες δινονται με αποτελεσμα να πρεπει να επανελθεις με σειρα ποστς για να γινει πληρες αυτο που λες. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχουμε μπερδευτεί εντελώς, μιλάμε για άλλα μοντέλα, κάνουμε συγκρίσεις, το βγάζουμε σκουπίδι ή αρκετοί επιμένουν πως όλα είναι ελαττωματικά, τράβηξα 3 πρόχειρα βιντεάκια με το δραπανοκατσάβιδο του θέματος στο οποίο έχω βάλει ένα φτηνό τρυπανάκι 3,5mm. Να τονίσω πως όσοι δοκιμάζετε, να είστε σίγουροι για την ποιότητα του τρυπανιού. Στο φτηνό αυτό σετ (powerfix απ αυτά που δίνει το lidl) το αμέσως μεγαλύτερο (4,5mm? δεν θυμάμαι) επειδή έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά, μοιάζει σαν να έχει το πρόβλημα που λέτε.. είναι όμως θέμα του τρυπανιού που λόγω ποιότητας δεν είναι όπως πρώτα... πήρα το αμέσως επόμενο (το 3,5mm) που ΕΧΕΙ χρησιμοποιηθεί αλλά αρκετά λιγότερο ώστε να είναι λίγο πιο αντικειμενικό το "test". Συγνώμη για το "parkinson" αλλά δεν είναι εύκολο να κρατάς το κινητό στον αέρα και να μην κουνηθεί καθόλου ακόμα και OIS να έχει. Τελευταίο βίντεο το parkside απ το Lidl (το κλασσικό μικρό 12ρι) έτσι για την σύγκριση με το ίδιο τρυπανάκι πάνω. Αν δεν χρειάζονται τα βιντεάκια, τσάμπα πιάνουν χώρο στο forum και δεν προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό, μπορεί όποιος admin θέλει να το σβήσει το post ελεύθερα. Καλό είναι αυτοί που το αποκαλούν σκουπίδι ή με χοντρό πρόβλημα να ανεβάσουν ένα αντίστοιχο βίντεο με ένα ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ τρυπανάκι σε άλλο δράπανο να καταλάβουμε το πρόβλημα. Εγώ έβαλα επίτηδες χρησιμοποιημένο κιόλας που όσο να ναι φαντάζομαι λόγω ποιότητας δεν θα ήταν και το πιο "ίσιο" του πλανήτη και πάλι δεν βλέπω κάτι περίεργο με το άπειρο μάτι του ερασιτέχνη ψευτομάστορα.

Πρώτη δοκιμή

 

Δεύτερη δοκιμή λίγο καλύτερη (στην πρώτη είχα την χαμηλή ταχύτητα μόνο)

 

Τρίτη και τελευταία δοκιμή λίγο πιο αναλυτική (portrait)

 

Parkside

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2019 στις 10:32 ΜΜ, matrixxx είπε

1. Δεν ηταν οχι μονο "ακριβως ιδιο", αλλα ουτε καν ιδιο. Εκεινο δεν ηταν κρουστικο, ειχε μικροτερη ροπη κλπ.

2. Οχι, δεν εχουν ολοι το ιδιο προβλημα, δεν ξερω αν διαβασες το τοπικ. Και αν σκεφτουμε οτι οσοι εχουν προβλημα εχουν γραψει γι αυτο (ετσι γινεται παντα και παντου), ενω οσοι δεν εχουν προβλημα δεν εχουν γραψει παρα μονο λιγοι, οσοι νοιαζονται δηλαδη να δωσουν feedback, τοτε προκυπτει οτι δεν εχουν ολοι το ιδιο προβλημα. Καποιοι, ναι, σε καμια περιπτωση ομως ολοι, ουτε καν οι περισσοτεροι. 

Επειδή, όντως ισχύει αυτό, να γράψω κι εγώ πως δεν έχω κανένα πρόβλημα με το εργαλείο.

Απλά σε περιπτώσεις εργαλείων, συνήθως βγαίνουν επαγγελματίες που το χρησιμοποιούν συχνά και σε δύσκολες συνθήκες, οπότε δε θέλω να σπαμάρω με χρήση μια με δύο φορές την εβδομάδα σε εύκολα σημεία. Το χρησιμοποίησα κυρίως για να δω αν είναι έκκεντρο. Και δεν παρατήρησα κάτι. Αλλά δεν είμαι και σίγουρος αν είναι μικρή ή δεν υπάρχει η κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, matrixxx είπε

Δεν μας ειχες πει σε ποια προσφορα αναφεροσουν. 2 φορες απο τοτε ειχε μπει το BDCD18 

2019-05-26_1818

το οποιο δεν ειναι ουτε κρουστικο και εχει και μικροτερη ροπη οπως ειπα. Και μιας και εχετε ξεφυγει εντελως απο το θεμα μια με το πρακτικερ μια με το λιροι, μια με το λιντλ, πες και ποσο το πηρες απο την ασχετη προσφορα του πρακτικερ γιατι και οφτοπικ αυτα τα σχολια και ελλειπεις πληροφοριες δινονται με αποτελεσμα να πρεπει να επανελθεις με σειρα ποστς για να γινει πληρες αυτο που λες. ;)

49,90 Το ειχα παρει.

Οσο αφορά τα video του φιλου Craven απο κατω, δεν ειναι αντιπροσωπευτικά.

Ας δοκιμάσει να εξασκήσει λίγη κόντρα στο τρυπάνι και τότε θα δει αν πραγματικά κάνει 8άρια ή όχι. Οχι δοκιμή στον αέρα. Ετσι θα καταλάβεις τι συμβαίνει.

Στο δικό μου εργαλείο πάντως, το πρόβλημα ήταν εμφανέστατο χωρίς καν τρυπάνι επάνω.

Στο χέρι το γύρναγες, και απλά ακούμπαγες με το άλλο χέρι το τσοκ μπροστα. Ο υπάλληλος απο τα εργαλεία στο Praktiker το είδε απο το ένα μέτρο χωρίς 2η συζήτηση. Εγώ δεν πρόλαβα να μιλήσω. Αυτός μου είπε κατευθείαν "έχει πρόβλημα στο τσοκ".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, andreaspA είπε

 Ας δοκιμάσει να εξασκήσει λίγη κόντρα στο τρυπάνι και τότε θα δει αν πραγματικά κάνει 8άρια ή όχι. Οχι δοκιμή στον αέρα. Ετσι θα καταλάβεις τι συμβαίνει.

Στο δικό μου εργαλείο πάντως, το πρόβλημα ήταν εμφανέστατο χωρίς καν τρυπάνι επάνω.

Στο χέρι το γύρναγες, και απλά ακούμπαγες με το άλλο χέρι το τσοκ μπροστα. Ο υπάλληλος απο τα εργαλεία στο Praktiker το είδε απο το ένα μέτρο χωρίς 2η συζήτηση. Εγώ δεν πρόλαβα να μιλήσω. Αυτός μου είπε κατευθείαν "έχει πρόβλημα στο τσοκ".

Έχουμε μπερδευτεί. Ο Craven παρουσιάζει αυτό που λέμε στραβογύρισμα - εκκεντρότητα τσόκ. 

Από την  περιγραφή σου φαίνεται ότι το πρόβλημα  είναι στον κρουστικό μηχανισμό ή στον μηχανισμό περιορισμού ροπής και όχι στο τσόκ. 

Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν εξασκείς δύναμη, δηλαδή όταν ενεργοποιείται ο μηχανισμός. 

Προφανώς κάτι έχει σπάσει μέσα, ο άξονας δεν κρατιέται σταθερά σε δύο σημεία και χορεύει.

Το δικό μου δεν παρουσιάζει  πρόβλημα,  αλλά με αυτά που διαβάζω, δεν πρόκειται  ποτέ να το ζορίσω να τρυπήσω μπετόν. (υπάρχουν τα κλασικά  δράπανα για αυτό)

Επεξ/σία από anivas11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δωσω και εγω feedback , με μια αυτοδιατρητη βιδα που δοκιμασα ,δεν μπορεσα να καταλαβω και πολλα. 

Τρυπησα σε σιδερο , σε 2 τρυπες μου κλωτσουσε και ζοριστηκε να τρυπησει , σε αλλες 2 που στερεωσα καλυτερα την αυτοδιατρητη βιδα τρυπησε ισια χωρις κανενα προβλημα . Δυστυχως δεν εχω τρυπανι προχειρο να δοκιμασω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, andreaspA είπε

Οσο αφορά τα video του φιλου Craven απο κατω, δεν ειναι αντιπροσωπευτικά.

Ας δοκιμάσει να εξασκήσει λίγη κόντρα στο τρυπάνι και τότε θα δει αν πραγματικά κάνει 8άρια ή όχι. Οχι δοκιμή στον αέρα. Ετσι θα καταλάβεις τι συμβαίνει.

Κατανοώ πως το δικό σου έχει συγκεκριμένο πρόβλημα (πιθανόν και άλλα να έχουν που δεν έχουν δοκιμαστεί σε τρύπημα ακόμα μαζί και το δικό μου) ΑΛΛΑ αυτό που γράφεις είναι παντελώς άσχετο με αυτό που συζητάμε και αυτό που ήθελα να δείξω... άλλο πρόβλημα το ένα άλλο το άλλο. Όχι στο δικό σου πρόβλημα σίγουρα δεν είναι αντιπροσωπευτικό ένα τέτοιο βίντεο..

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα λοιπόν ήρθε το εργαλείο απο το σέρβις με αλλαγμένο τσοκ.

Ιδιο, ίσως και χειρότερο απο πριν. Δεν υπήρξε κανένα απολύτως πρόβλημα στην αναγνώριση του θέματος απο τους υπαλλήλους του τμήματος εργαλείων στο Praktiker Μεταμόρφωσης, και παρόλο που είχε αγοραστεί απο το Online shop, έγινε επιστροφή χρημάτων με έγκριση του Δ/ντη εντός 5 λεπτών!

Πήρα το 50αρικο μου λοιπον και έφυγα, και ο προιστάμενος του τμήματος εργαλείων πάει να κάνει δειγματολειπτικό έλεγχο στα Black&decker.

Οπότε μόνο καλά λόγια έχω να πώ για το after sales του Praktiker.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2019 στις 7:11 ΠΜ, andreaspA είπε

 Μια φορά ζορίστηκε και άρπαξε το τσοκ. Το έχω αφήσει για σέρβις... 

Όταν λες  το ζόρισες, σε τι  εργασία αναφέρεσαι ? 

( Ούτως ή άλλως μετά απο αυτά  θα το κρατήσω μόνο για ελαφρές δουλειές, αλλά να ξέρουμε μέχρι που αντέχει )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, anivas11 είπε

Όταν λες  το ζόρισες, σε τι  εργασία αναφέρεσαι ? 

( Ούτως ή άλλως μετά απο αυτά  θα το κρατήσω μόνο για ελαφρές δουλειές, αλλά να ξέρουμε μέχρι που αντέχει )

Τρυπησα με 6αρι τρυπανι, με κρουση σε τσιμεντάκι αρμου ανάμεσα σε τουβλάκι διακοσμητικό βεράντας για να βάλω ένα ούπα.

Δεν εκανα καμια δουλεια ιδιαιτερη. Μια μπουρδα ηταν. Απλα δεν ηταν βιδωμα σε αφροξυλο.

Εγω θα σου ελεγα να βρεις τροπο να το στειλεις απο εκει που ηρθε. Μα να το ζορισεις και να το στειλεις πισω? μα ετσι οπως ειναι? δεν ξερω... εσυ ξερεις.

Να θυμάσαι πάντως ότι είναι Κατσαβιδι! Το κρουστικο δραπανοκατσαβιδο ξεχνα το.

Δεν κάνει το εργαλειο...

Εχω black&decker 12volt με νικελιου καδμιου, αγορασμενο απο το Praktiker Μεταμορφωσης το 1992 νομιζω που άνοιξε, και ακόμα σπέρνει! Τι φαινομενο μνημης και μπουρδες υποτιθεται εχουν οι νικελιου καδμιου. 27 χρόνια εργαλείο με την ίδια μπαταρία. Ακόμα κόβει βίδες!

Αμα θελουν φτιαχνουν εργαλεια της προκοπης. Αλλά όταν μιλάμε για επώνυμο εργαλείο με 50€, σε ονομαστικά χαρακτηριστικά 10 φορές καλύτερο απο το 12volt, τo 2019 που η τυρόπιτα έχει 2 ευρώ, δηλαδή 25 τυρόπιτες ένα εργαλείο, μην περιμένεις πολλά πράγματα.

28000δρχ νομιζω το ειχα παρει το 12volt με την τυρόπιτα στις 100 δραχμες? ή και πολλά λέω?

280 τυροπιτες ειχε λοιπόν το εργαλείο τότε!

Εγω θα σου ελεγα ή πάρε κανένα κρουστικό bosch με 250-300 ευρω ή πάρε ένα του lidl με 40-50ευρω. Ειναι πολυ τιμια τα εργαλεια του lidl. Και με αλλο ενα 50αρι πάρε ένα ρεύματος κρουστικό δράπανο skill ή και parkside και καθάρισες.

Εγώ αυτό θα κάνω πάντως. Εχω ενα skill 15ετιας κρουστικο που κανει οτι γουσταρω (ειδικά με κάτι καινούργια τρίγωνα τρυπάνια που πήρα τώρα), θα πάρω και ένα επαναφορτιζόμενο parkside για τα λοιπά και είμαι κομπλέ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ολίγοις το κρουστικό το ξεχνάμε. Δεν αντέχει στον κραδασμό. 

Για τρύπες σε σίδερο το θέλω, λόγω αργών στροφών, και σαν κατσαβίδι. 

Εδώ που τα λέμε, το μέγεθος και το βάρος του, δεν σε προδιαθέτει για  κρουστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα το ξαναπω και κάνε ότι σε φωτίσει ο θεός.

Αν μπορείς να το στείλεις πίσω, στείλτο. Δεν μου γεμίζει το μάτι. Περίμενε και πάρε ένα parkside. Ειναι σκυλιά με 3 χρονια εγγύηση. Εχω φιλο μαραγκο που πινει νερο στο ονομα τους. Τα Μακιτα τα παιζουν στον 1μιση αντε 2 χρονια, τα parkside , ενα εχει χαλασει στα 3 χρονια παρα εβδομαδα, και του εδωσαν καινουργιο της κουτας με ολα τα παρελκομενα.

Ασε που με την καινουργια σειρα που εχει βγαλει με τις καινουργιες μπαταριες που ειναι κοινες σε ολα τα εργαλεια, φτιαχνεις και γαμω τις γκαμες απο εργαλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...