Προς το περιεχόμενο

Black & Decker Δραπανοκατσάβιδο 39€ @kotsovolos [ΤΕΛΟΣ-ΑΝΑΜΟΝΕΣ]


sezebo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, ghost73 είπε

Δηλαδή ο κοτσοβολος δεν ξέρει τι πουλάει ?  του είπε ο προμηθευτής, πάρε αυτά και πουλά στην μίση τιμή του ανταγωνισμού και  όλα ΟΚ .  

 Όταν θες να έχεις μόστρα προσφορές πρέπει να ξέρεις τι πουλάς. Αλώστε κανείς  δεν σου λέει ότι ο κοτσοβολος δεν ήξερε ότι έχουν πρόβλημά.

Και στην τελική αφού προέκυψε τέτοιο πρόβλημα με τόσα πολλά θα μπορούσε να το αποσύρει την προσφορά και να μην διαθέσει ελατωματικο προϊόν    

Απο εδω και περα ολα τα καταστηματα, ακομα και τα σουπερμαρκετ, θα δοκιμαζουν τα προιοντα πριν τα πουλησουν. 

Τυχαινει, και πολλες φορες ειδικα αν πχ τα 10 τεμαχια στο ταδε καταστημα ηρθαν απο την ιδια "φουρνια" πολυ πιθανον να εχουν ολα και το ιδιο προβλημα. Δεν τεσταρονται ολα τα προιοντα πριν δοθουν προς πωληση. Παιρνουν ενδεικτικα κομματια και τα δοκιμαζουν ως προς τις αντοχες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρέλαβα και εγώ πριν κάποιες μέρες. Από αυτό που βλέπω, δεν θα έλεγα ότι έχει πρόβλημα. Δοκίμασα αρκετά τρυπάνια. Βλέπω ένα ελάχιστο παίξιμο, αλλά δοκιμάζοντας σε άλλα δράπανα βλέπω το ίδιο, μάλιστα σε ένα bosch μπαταρίας βλέπω και ελάχιστα παραπάνω παίξιμο του τρυπανιού. Όλα καλά λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, miraculous είπε

Παρέλαβα και εγώ πριν κάποιες μέρες. Από αυτό που βλέπω, δεν θα έλεγα ότι έχει πρόβλημα. Δοκίμασα αρκετά τρυπάνια. Βλέπω ένα ελάχιστο παίξιμο, αλλά δοκιμάζοντας σε άλλα δράπανα βλέπω το ίδιο, μάλιστα σε ένα bosch μπαταρίας βλέπω και ελάχιστα παραπάνω παίξιμο του τρυπανιού. Όλα καλά λοιπόν.

Το ίδιο είδα και εγώ όπως έγραψα. Θεωρώ πως κάποιες περιπτώσεις μπορεί να έχουν όντως θέμα (ειδικά τα παιδιά που έγραψαν ότι είναι έμπειρα και το βλέπουν σε σχέση με άλλα εργαλεία τους) αλλά άλλοι πιο "άπειροι" ίσως γίνονται λίγο πιο υπερβολικοί και βλέποντας αυτό το απειροελάχιστο τρέμουλο (αρκετές φορές και απο στραβά και χαμηλής ποιότητας τρυπάνια) βάζουν και τον εαυτό τους στην κατηγορία του πελάτη που του έτυχε ελαττωματικό. Τώρα αν η πρώτη παρτίδα είχε περισσότερα ελαττωματικά μέσα σε σχέση με όσα έφεραν στην δεύτερη φουρνιά δεν ξέρω. Πάντως εγώ απ τους πρώτους παρέλαβα και είδα ότι εσύ.. ότι αυτό που είχα ήδη και είναι δοκιμασμένο, είχε ελάχιστα μεγαλύτερη ταλάντωση (στο b&d ήταν σχεδόν απο ανεπαίσθητη ως ανύπαρκτη). 

Ας βάλει κάποιος έμπειρος που έχει πρόβλημα κάνα βιντεάκι (και σε αργή κίνηση ή σε σύγκριση με ένα άλλο δοκιμασμένο δράπανο, ακόμα καλύτερα) ώστε να καταλάβουν οι υπόλοιποι γιατί μιλάτε μην έχουμε μπερδέματα.

Τώρα.. ο Κωτσόβολος έχει απ τα πιο άθλια aftersales που χω δει και είναι ο λόγος που δεν αγοράζω ακριβά προϊόντα πια.. αλλά αυτό ας μην μας κάνει υπερβολικούς! Φυσικά το να στείλει ελαττωματικά προίόντα (παρτίδα) στα μαγαζιά φταίει η αντιπροσωπεία ή και η εταιρεία που δεν έκανε σωστό ποιοτικό έλεγχο και όχι τα μαγαζιά! Δεν είναι τίποτα για την κάθε αλυσίδα εφόσον είναι ελαττωματική η παρτίδα να την δώσει πίσω ώστε να λέμε ότι το γνωρίζει και πάει να τα ξεφορτωθεί στο κόστος και να χαλάσει χωρίς ιδιαίτερο κέρδος το όνομα της. Γινόμαστε λίγο παράλογοι ώρες ώρες... Τον ποιοτικό έλεγχο πρέπει να τον κάνει η εταιρεία και η αντιπροσωπεία. Αν η αντιπροσωπεία έκανε λαμογιά και είπε πάρε αυτά στα 25 ευρώ και δώστε τα 35 γιατί είναι μια χαρά αλλά θέλουμε να κάνουμε προσφορά, τότε όσοι έχετε πρόβλημα πρέπει να πάρετε την αντιπροσωπεία να την κράξετε και δεν είναι θέμα Κωτσόβολου (αυτό έλειπε σε χιλιάδες προϊόντα, χιλιάδων εταιρειών να κάθονται να δοκιμάζουν ένα ένα τα προϊόντα όποτε μια εταιρεία κάνει μια προσφορά ΜΠΑΣ και υπάρχει λαμογιά. Δεν έχει λογική αυτό που λέτε σε καμία περίπτωση).

Απο εκεί και πέρα, σε αυτό που είναι φάουλ ο Κωτσόβολος για άλλη μια φορά είναι στο aftersales... πχ στο "αντίπαλον δέος" ποτέ δεν μου είπαν τράβα στην αντιπροσωπεία και μην μας ανακατεύεις όπως μου έλεγαν πάντα στον Κωτσόβολο και απ ότι βλέπω συνεχίζουν ακάθεκτοι...

Επεξ/σία από Craven
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια sos καποιοσ που να ξερει?να παραλαβω ή οχι? ειναι στον κουριερ η παραγγελια απλα με οτι γραφετε τρομαξα....βοηθεια κανεισ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papatomas7 είπε

Παιδια sos καποιοσ που να ξερει?να παραλαβω ή οχι? ειναι στον κουριερ η παραγγελια απλα με οτι γραφετε τρομαξα....βοηθεια κανεισ?

Πως να βοηθήσει κάποιος; Εγώ παρέλαβα έκκεντρο και επειδή δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ καθώς είμαι βέβαιος οτι όλη η παρτίδα είναι έτσι το παράτησα έτσι. Για βασικές εργασίες είναι οκ αλλά μέχρι εκεί.

Για να δεις το έκκεντρο κάνε το εξής:

Βάλε ένα τρυπάνι στην μύτη και ακούμπησέ το σε τσιμεντένιο τοίχο.Δεν χρειάζεται να το γυρίσεις σε κρουστικό. Χωρίς να πιέζεις πολύ βάλε τώρα το δράπανο να γυρίζει σαν να προσπαθείς να ανοίξεις τρύπα στον τοίχο.Τώρα  δες το χέρι σου στο σημείο που κρατάς το δραπανοκατσάβιδο. Αν παρατηρήσεις το χέρι να τρέμει τότε έχεις έκκεντρο εργαλείο. Έκανα το ίδιο με ένα Makita που χρησιμοποιώ χρόνια (και είναι ολόισιο) και δεν παρατήρησα κανένα τρέμουλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Πως να βοηθήσει κάποιος; Εγώ παρέλαβα έκκεντρο και επειδή δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ καθώς είμαι βέβαιος οτι όλη η παρτίδα είναι έτσι το παράτησα έτσι. Για βασικές εργασίες είναι οκ αλλά μέχρι εκεί.

Για να δεις το έκκεντρο κάνε το εξής:

Βάλε ένα τρυπάνι στην μύτη και ακούμπησέ το σε τσιμεντένιο τοίχο.Δεν χρειάζεται να το γυρίσεις σε κρουστικό. Χωρίς να πιέζεις πολύ βάλε τώρα το δράπανο να γυρίζει σαν να προσπαθείς να ανοίξεις τρύπα στον τοίχο.Τώρα  δες το χέρι σου στο σημείο που κρατάς το δραπανοκατσάβιδο. Αν παρατηρήσεις το χέρι να τρέμει τότε έχεις έκκεντρο εργαλείο. Έκανα το ίδιο με ένα Makita που χρησιμοποιώ χρόνια (και είναι ολόισιο) και δεν παρατήρησα κανένα τρέμουλο.

αν ειναι ετσι να μην παραλαβω... υπαρχει καποιοσ ποθ παρελαβε και ηταν ολα κομπλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papatomas7 είπε

αν ειναι ετσι να μην παραλαβω... υπαρχει καποιοσ ποθ παρελαβε και ηταν ολα κομπλε?

Έγραψα την προσωπική μου εμπειρία και άποψη από το θέμα. Δεν σου είπα οτι και το δικό σου θα είναι στραβό. Αλλά δεν σου δίνω και πολλές ελπίδες. Και αν τελικά παραλάβεις στραβό μπορείς να ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω. Τουλάχιστον σε μένα αυτό προτάθηκε σαν λύση και δεν το δέχτηκα καθώς με 35 € δεν βρίσκεις κάτι αντίστοιχο στην αγορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, papatomas7 είπε

αν ειναι ετσι να μην παραλαβω... υπαρχει καποιοσ ποθ παρελαβε και ηταν ολα κομπλε?

Αν διαβασεις λιγο πιο πανω θα δεις οτι υπαρχουν και ατομα που δεν εχει προβλημα. Φυσικα και θα πας να παραλαβεις, μην το συζητας. Αν στην χειροτερη περιπτωση δεις προβλημα, παιρνεις τα λεφτα σου πισω αν και οπως βλεπεις παραπανω ακομα και οσοι λενε οτι εχει προβλημα δεν τους ενοχλει αφου το πηραν 35 ευρω και θα ηθελαν τα διπλα ισως για αλλο που ισως δεν θα ειχε το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα αγόρασα από το Leroy αυτό για το οποίο μάλλον μιλάτε https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ilektrika-ergaleia/drapana/drapanokatsavido-kroustiko-mpatarias-black--decker-bdchd18-qw-18v-62274373/

μετα από 2-3 τρυπηματα και βιδωματα παρατήρησα ότι είναι εκκεντρο.

Πως μετράω αν είναι «πολύ» η «λίγο» εκκεντρο; Σε ποια περίπτωση πρέπει να το επιστρέψω; Μπορω να πάρω χρήματα πίσω;

Φαινεται και με τρυπάνι αλλά και με μύτη κατσαβιδιού.

Edit: ...και το πλήρωσα 59 !

Επεξ/σία από Born sleepy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκουπίδι είναι παιδιά. Πήρα τις προάλλες απο πρακτικερ το αντιστοιχο που εβγαλε. Μπορει να ηταν και ακριβως το ιδιο μοντέλο.

Μια φορά ζορίστηκε και άρπαξε το τσοκ. Το έχω αφήσει για σέρβις.

Τα αντίστοιχα που βγάζει το Lidl σε parkside είναι άπειρες φορές καλύτερα.

 

EDIT : Και οπως βλέπω, όλοι το ίδιο πρόβλημα έχετε! Εγω το έστειλα μέσω του praktiker για εγγύηση.

Εννοείται ότι είναι πρόβλημα, καθώς παράκεντρα είναι αδύνατον και να τρυπήσει. Προσπαθούσα να τρυπήσω με 2αρι τρυπανάκι αλουμίνιο για επαφές συναγερμού και μου έβγαλε την ψυχή.

 

 

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, με μικρό τρυπάνι το πρόβλημα είναι πολύ εμφανές. Εγώ μόλις γύρισα από το λερλοι. Μίλησα με 2 πωλητές και οι δυο προσπαθούσαν να με πείσουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι είμαι υπερβολικός.

Για κάποιους ισως να είναι λίγο υπερβολικό αλλά θεώρησα ότι δεν αξίζουν τα 60 ευρώ. Αν ήταν 20-30 θα με ένοιαζε λιγότερο.

Έκανα τελικά αλλαγή και με παρότρυνση της  πωλήτριας να κοιτάξω το 2ο πριν φύγω. Το έλεγξα και ήταν το ίδιο. Δοκίμασα αλλά 2 και όλα είχανε εμφανες παίξιμο της μυτης. 

Το πολύ θετικό ότι η εξυπηρέτηση στο μαγαζί άψογη και τελικά πήρα τα χρήματα πίσω. Δεν ξέρω αν θα το κάνανε σε άλλο μαγαζί.

Επεξ/σία από Born sleepy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Born sleepy είπε

Ναι, με μικρό τρυπάνι το πρόβλημα είναι πολύ εμφανές. Εγώ μόλις γύρισα από το λερλοι. Μίλησα με 2 πωλητές και οι δυο προσπαθούσαν να με πείσουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι είμαι υπερβολικός.

Για κάποιους ισως να είναι λίγο υπερβολικό αλλά θεώρησα ότι δεν αξίζουν τα 60 ευρώ. Αν ήταν 20-30 θα με ένοιαζε λιγότερο.

Έκανα τελικά αλλαγή και με παρότρυνση της  πωλήτριας να κοιτάξω το 2ο πριν φύγω. Το έλεγξα και ήταν το ίδιο. Δοκίμασα αλλά 2 και όλα είχανε εμφανες παίξιμο της μυτης. 

Το πολύ θετικό ότι η εξυπηρέτηση στο μαγαζί άψογη και τελικά πήρα τα χρήματα πίσω. Δεν ξέρω αν θα το κάνανε σε άλλο μαγαζί.

Το Praktiker το εστειλε για σερβις γιατι εχουν περασει 2 μηνες απο την αγορα.

Τον Μάρτιο το αγόρασα. Αν δεν έρθει αξιοπρεπές εργαλείο, δεν παίζει να μην πάρω τα λεφτά μου πίσω. Ειδικά από την στιγμή που υπάρχει αυτό το thread.

Είναι ξεκάθαρα ελαττωματικό προϊόν με πραγματικό ελάττωμα. Η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 ώρες πριν, andreaspA είπε

Σκουπίδι είναι παιδιά. Πήρα τις προάλλες απο πρακτικερ το αντιστοιχο που εβγαλε. Μπορει να ηταν και ακριβως το ιδιο μοντέλο.

EDIT : Και οπως βλέπω, όλοι το ίδιο πρόβλημα έχετε! Εγω το έστειλα μέσω του praktiker για εγγύηση..

1. Δεν ηταν οχι μονο "ακριβως ιδιο", αλλα ουτε καν ιδιο. Εκεινο δεν ηταν κρουστικο, ειχε μικροτερη ροπη κλπ.

2. Οχι, δεν εχουν ολοι το ιδιο προβλημα, δεν ξερω αν διαβασες το τοπικ. Και αν σκεφτουμε οτι οσοι εχουν προβλημα εχουν γραψει γι αυτο (ετσι γινεται παντα και παντου), ενω οσοι δεν εχουν προβλημα δεν εχουν γραψει παρα μονο λιγοι, οσοι νοιαζονται δηλαδη να δωσουν feedback, τοτε προκυπτει οτι δεν εχουν ολοι το ιδιο προβλημα. Καποιοι, ναι, σε καμια περιπτωση ομως ολοι, ουτε καν οι περισσοτεροι. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, andreaspA είπε

Σκουπίδι είναι παιδιά. Πήρα τις προάλλες απο πρακτικερ το αντιστοιχο που εβγαλε. Μπορει να ηταν και ακριβως το ιδιο μοντέλο.

Μια φορά ζορίστηκε και άρπαξε το τσοκ. Το έχω αφήσει για σέρβις.

Τα αντίστοιχα που βγάζει το Lidl σε parkside είναι άπειρες φορές καλύτερα.

EDIT : Και οπως βλέπω, όλοι το ίδιο πρόβλημα έχετε! Εγω το έστειλα μέσω του praktiker για εγγύηση.

Εννοείται ότι είναι πρόβλημα, καθώς παράκεντρα είναι αδύνατον και να τρυπήσει. Προσπαθούσα να τρυπήσω με 2αρι τρυπανάκι αλουμίνιο για επαφές συναγερμού και μου έβγαλε την ψυχή.

Του lidl δεν ειναι κρουστικό ....δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...