Προς το περιεχόμενο

Battle Brothers


Tobajara
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Snoob,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Spears για το 20% ευστοχία. Πρέπει να βγάζεις τις σκιές από τη μέση και το παιχνίδι έχει μια εκνευριστική τάση να σου δίνει miss στο 95% και hit στον αντίπαλο στο 5%.

Αυτή τη στιγμή είμαι πίσω 1 τοξότη (θεωρητικά, τουλάχιστον, θα καταλήξω με δύο 90αρηδες αλλά θα ήθελα έναν καλύτερο) και 1 -τουλάχιστον- backliner με hammer ειδίκευση. Έχω 1,5 τανκ και πηγαίνω για 40+ def damage dealer, αν καταφέρω να τον κρατήσω ζωντανό...

Είχα βρει δυο καλούς για frontline, αλλά στάθηκε αδύνατο να τους ανεβάσω επίπεδο, τους έφαγαν μπαμπέσικα οι αντίπαλοι τοξότες...

Πήρα και ένα ambition να καταστρέψω 4 πόστα των goblin, αλλά έχει σταθεί αδύνατο να βρω το 4ο. Κονόμησα ένα καλό κράνος στην πορεία, όμως, 300+ με πολύ χαμηλό fatigue. 

Τον Arne, αν τον κρατούσα θα τον έκανα backliner, έχει πολύ χαμηλό stamina για front, με το gifted θα σου βγει 80+ στην επίθεση, αξιόπιστη λύση. Δεν μου αρέσει καθόλου το irrational, όμως, σε ork warlord και gheists θα έχει θέμα.

Παρενθετικά, ο καλύτερος τρόπος να εξουδετερώσεις fallen hero είναι να τον αφοπλίσεις μόλις τον ρίξεις "νεκρό" πρώτη φορά, γιατί είναι βέβαιο πως θα επανέλθει, και ο αποκεφαλισμό, όπως είπαμε (αντίθετα με τα απλά ζόμπι) δεν τον κρατά εκτός μάχης.

Spoiler

 

20190418201006_1.jpg.6dcb8224c4101c304b16652fa195d9a2.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 441
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Ψάχνω να βρω αυτό το ρημάδι το 4ο πόστο των goblin, τίποτε. Τέλος πάντων, βρίσκω μια αποστολή να καταστρέψω ένα λημέρι ληστών, κοντά είναι, αναλαμβάνω. Φτάνοντας εκεί, έχει event, μετά το αρχικό scouting, εμφανίζεται κι ένας leader (ψιλό-μάπα, χωρίς καλό όπλο πανοπλία, αλλά με 250αρι κράνος που το κέρδισα).

Η μάχη είναι απλή, αφού οι τοξότες μου θέρισαν, κι ο ένας βρισκόταν σε ύψωμα. Γενικά, κάτι ελάχιστες ζημιές, μηδέν τραυματισμοί, 1.500 χιλιάρικο στην τσέπη. Πλην όμως, αυτά τα event (που σου διπλασιάζουν την αμοιβή) υπάρχει περίπτωση να βγάλουν bounty hunters που σου ζητάνε να παραδώσεις το κεφάλι του leader, αλλιώς έχει μάχη.

Ε, αυτή τη φορά είπα πως αρκετά με την εκμετάλλευση (είχα βγει πρακτικά αλώβητος από πριν, άρα ήμουν έτοιμος για νέα μάχη) συν του ότι τα καλόπαιδα εμφανίστηκαν νύχτα, άρα δεν κινδύνευα πολύ από τους τοξότες τους.

Κι όμως, παρ' όλα αυτά, κινδύνευσα να χάσω 1 ακραίο/αμυντικό. Κι όταν λέμε κινδύνευσα, πιο κοντά στο θάνατο δεν έχει...

Spoiler

Ποτς γκένεν ατό; Οι bounty hunters είχαν έναν τύπο (κείτεται νεκρός κάτω από τον σύντροφό του με το kite shield που τρέπεται σε φυγή) ο οποίος έπαιζε με ακόντια/δίχτυ και dagger build (3 επιθέσεις ανά γύρο... Οι 2 ευστόχησαν και κόντεψα να την πληρώσω ακριβά).

Δεν θέλω να σκέφτομαι μέρα τι ζημιά που θα μου είχαν κάνει οι βαλίστρες τους. Πρέπει να φτιάξω κι εγώ έναν crossbow-spec, θερίζουν πανοπλίες τα ρημάδια...

20190418235008_1.jpg.8c78d3c8e41a68a9dc3ef0f2deda92c6.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To απολύτως ιδανικό πεδίο μάχης απέναντι σε ζόμπι/νεκρομάντες/φαντάσματα:

Spoiler

Ξέχασα το screenshot μετά τη μάχη, με παίδεψαν λίγο τα φαντάσματα αλλά έληξε με 0 ζημιά και το ωραιότατο τσεκούρι του fallen hero στο loot :)

20190419134656_1.jpg.1be5d6c955cb1fa56d557de665be8ae1.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα τι είναι αυτό το πράμα?

Σήμερα είχα κι εγώ δύο ενδιαφέροντες μάχες, μία σε ένα λημέρι undead και μια εναντίον wolfriders. Η πρώτη ήταν προκλητική, καθώς υπήρχαν τρεις Fallen Heroes και 21 ζόμπι, δηλαδή διπλάσιοι από τους δικούς μου. Αν και τα ζόμπι έκαναν ελάχιστα πράγματα, η περικύκλωση στα άκρα ήταν αναπόφευκτη και έπρεπε να καταφύγω σε αλχημείες. Τρεις melee με ακόντια και shield wall για τζάμπα ζημιά, άλλοι τρεις με ασπίδα και σπαθιά για το bonus to hit και τον αποκεφαλισμό, δύο άτομα που βαφτίστηκαν two-handed στα γρήγορα (τσεκούρι - σπαθί), δύο backliners με billhooks και οι τοξότες μου, που είχαν δεύτερα όπλα για backliners όταν τους τελείωσαν τα βέλη. Τα προβλήματα βρίσκονταν στην πτώση των στατιστικών από την περικύκλωση και στις χαμηλές άμυνες ορισμένων αδερφιών - πέρα από το ότι δύο Fallen Heroes αναστήθηκαν πάλι και δε μπορούσα καν να μετακινηθώ για να πάρω τα όπλα τους. Ένας συνδυασμός ελαφρού υψώματος, spear wall και αποκεφαλισμών έδωσε τη νίκη. Δε μου έκατσε ένα ωραίο κράνος και πιθανόν ένα ωραίο τσεκούρι από δύο Fallen Heroes, αλλά το ευχαριστήθηκα.

Η δεύτερη ήταν μια μάχη εναντίον 8 Wolfriders, που μετατράπηκε όπως κάθε φορά σε "Ινδιάνοι επιτίθονται σε καραβάνι αποίκων στην Άγρια Δύση". Τους έβαλα να σκαρφαλώσουν έναν λόφο πιο απότομο από αυτόν που έχεις. Είναι τρομερά έξυπνο πάντως το πώς χρησιμοποιούν 1 - 2 από την ομάδα για να σε κρατήσουν απασχολημένο ενώ προσπαθούν να σε υπερφαλαγγίσουν και να χτυπήσουν στα μετόπισθεν.

Τώρα το πρόγραμμα έχει μια ομάδα Schrats που βρήκα ξαφνικά μπροστά μου! Θα χυθεί αίμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βλαστημήσει την ώρα και τη στιγμή.

Πήρα ένα χαζοσυμβόλαιο να συνοδεύσω ένα καραβάνι, χωρίς ούτε καν να παίρνω αμοιβή για τους νεκρούς ληστές. Εκεί που σπάνια έβλεπα ψυχή, έχω πέσει σε τέσσερεις διαδοχικά ομάδες goblins, όλες σε ένα πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Οι άνδρες μου έχουν αρχίσει και τραυματίζονται, οικονομικό κίνητρο δεν έχω και η τελευταία μάχη που μου πέταξε είναι εναντίον δεκατεσσάρων (14) Wolfriders. Να δω τι θα κάνω...

Ελπίζω πως μόλις βγω από το ρημάδι το δάσος θα σταματήσουν να μου επιτίθονται έτσι μαζικά. Απ'ό,τι φαίνεται, πάντως, έχω πέσει σε Greenskin Invasion. Για να δούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 ώρες πριν, Tobajara είπε

Έχω βλαστημήσει την ώρα και τη στιγμή.

Πήρα ένα χαζοσυμβόλαιο να συνοδεύσω ένα καραβάνι, χωρίς ούτε καν να παίρνω αμοιβή για τους νεκρούς ληστές. Εκεί που σπάνια έβλεπα ψυχή, έχω πέσει σε τέσσερεις διαδοχικά ομάδες goblins, όλες σε ένα πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Οι άνδρες μου έχουν αρχίσει και τραυματίζονται, οικονομικό κίνητρο δεν έχω και η τελευταία μάχη που μου πέταξε είναι εναντίον δεκατεσσάρων (14) Wolfriders. Να δω τι θα κάνω...

Ελπίζω πως μόλις βγω από το ρημάδι το δάσος θα σταματήσουν να μου επιτίθονται έτσι μαζικά. Απ'ό,τι φαίνεται, πάντως, έχω πέσει σε Greenskin Invasion. Για να δούμε!

Γενικά, τα καραβάνια τα αποφεύγω:

Στην αρχή (που τα οικονομικά είναι ζορισμένα και η δωρεάν τροφή επιπλέον κίνητρο) δεν ξέρεις πού θα πέσεις: μου έχει τύχει τη δεύτερη ημέρα που έχω 7 μέλη όλα κι όλα, κάποια προς αντικατάσταση, εξοπλισμό της πλάκας κτλ. να μου ρίνει ομάδα με 9 raiders, οι 2 backliners με pikes, που προφανώς δεν παίζονται. 

Αργότερα, τα χρήματα είναι λίγα -σχετικά, με ένα raid σε κάποια τοποθεσία βγάζεις παραπάνω πουλώντας το loot- και ο χρόνος πολύτιμος για να τον χάνεις με τα αργά καραβάνια. Μόνη εξαίρεση είναι κάποιο σχετικά κοντινό καραβάνι προς κάστρο, γιατί όπως προανέφερα τότε υπάρχει περίπτωση να εμφανίσουν τα blacksmith, armorer και fletcher κάποιο named item. Δεν υπάρχει εγγύηση, όμως, στο τωρινό μου παιχνίδι συνόδευσα ένα τέτοιο καραβάνι και δεν έβγαλε τίποτε.

Αν έχει ξεσπάσει invasion θα δεις, πρώτον, την ανακοίνωση και, δεύτερον, μεικτές ομάδες ορκ-γκόμπλιν. Εκεί θέλει νέες τακτικές, γιατί ενώ τα ορκ τα παίζεις με δύναμη/heater shields, τα γκόμπλιν θέλουν kite shields (και αντίδοτα) αν υπάρχουν ambushers στην ομάδα.

Εντωμεταξύ, το έχω αναφέρει ξανά, είναι εντυπωσιακό πώς προκύπτουν "μικρές ιστορίες" στο παιχνίδι χωρίς επιβλητικές αφηγήσεις και σύνθετα σενάρια: παράδειγμα, έχει ξεσπάσει πόλεμος μεταξύ των οίκων. Επέλεξα πλευρά, και ένας άρχοντας στην πόλη όπου έχω allied σχέσεις με τον κόσμο (και εξαιρετικές τιμές για να πουλάω loot) μου αναθέτει μια επιδρομή: να καταστρέψω τρία locations και να δημιουργήσω προβλήματα στην περιοχή του εχθρού επί 5 ημέρες). H συνέχεια στο spoiler:

Spoiler

Ξεκινάω, και πρώτη στάση κοντά μάλιστα στην πόλη είναι ένα κάστρο του εχθρού, όπου πρέπει να καταστρέψω κάτι μαντριά κατσικιών... (Κατσικοκλέφτες, κανονικά). Επειδή είναι κάστρο, έχει φρουρά με πανοπλίες, billhooks κτλ, 13 άτομα. Είμαι οργανωμένος, όμως, και παρότι τσιμπάω δύο τραυματισμούς (έχει arballester με 3rd tier crossbow, φονικό αν σε βρει ακάλυπτο) καταλήγω με καινούργια πανοπλία, κράνος, ασπίδες και billhook.

Βορειότερα, είναι ένα ξύλινο οχυρό, όπου πρέπει να χαλάσω ένα κλωστήριο. Κι εκεί στρατιώτες, billhooks (και polehammer, λίγο νωρίτερα είχα σκάσει δύο χιλιάρικα για να αγοράσω ένα, γκρρρ....), πανοπλίες, κράνη, ασπίδες -και ο αλήτης ο arbalester πέτυχε τον δικό μου με το flail σε χτύπημα του 5% (και πάλι γκρρρ...) Γενικά, η μάχη βγήκε απέναντι στους 11 της φρουράς, και παρότι πλέον κουβαλάω τέσσερις τραυματισμούς, μου απομένει μία τοποθεσία. 

Είναι ένας ορεινός οικισμός κοντά σε δικό μου κάστρο (όπου λογαριάζω να πάω να πουλήσω loot μόλις ξεμπερδέψω από εκεί) και πρέπει να καταστρέψω ένα ορυχείο χαλκού. Όπως κατηφορίζω τους λόφους και πλησιάζω το ορυχείο, η υψομετρική διαφορά μου επιτρέπει να δω τη φρουρά από αρκετά μακριά. Είναι επτά χωρικοί.

Ούτε καν militia. Χωρικοί. Και κατηφορίζουν προς το μέρος τους δεκαεφτά γομάρια με πανοπλίες, trophies, στρατιωτικά όπλα. Δεκαεφτά φονιάδες που έχουν ξεπατώσει ορκ, γκόμπλιν, λήσταρχους με είκοσι κολαούζους δίπλα τους και στο τέλος τους περικυκλώνουν και τους λιανίζουν με μαχαίρια για να πάρουν κι άλλα λάφυρα.

Και στο ορυχείο είναι καμιά δεκαριά χωρικοί.

Αισθάνομαι απαίσια. Το συμβόλαιο είναι κοντά στα τρία χιλιάρικα, τα χρειάζομαι για τους τραυματίες μου και εργαλεία για να φτιάξω τις πανοπλίες, και πρέπει να διατηρήσω καλές σχέσεις με τον άρχοντα γιατί ήδη με τους άλλους έχω γίνει εχθρός και ο τρίτος οίκος είναι στο βορρά όπου δεν έχω πατήσει καν, ενώ με τους νότιους επί μήνες καλλιεργούσα σχέσεις, αγόραζα και πούλαγα εμπορεύματα, έλυνα ό,τι πρόβλημα είχαν. Έχασα καλούς άντρες για να βγάλω τα συμβόλαιά τους, κόντεψα να σκοτωθώ με εκείνα τα άτιμα τα αλπ όταν έτρεχα στις ερημιές για το χατήρι ενός νότιου άρχοντα.

Τη χρειάζομαι την αποστολή. Δεν με παίρνει να βρεθώ εχθρός με δύο οίκους ταυτόχρονα και πόλεμο μεταξύ τους...

Όμως αισθάνομαι απαίσια. Δεν έχουν καμία ελπίδα εκείνοι οι χωρικοί. Με έστειλαν να σφάξω επτά ανυπεράσπιστους.

Μπαίνω στη μάχη, και έρχομαι αντιμέτωπος με έναν τύπο που κρατάει κασμά, έναν με δίκρανο και πέντε άοπλους. Με τις γροθιές τους. Κι είμαι σε ύψωμα. Πάνοπλος, με 11αρηδες πλέον στην ομάδα, όπλα που σκοτώνουν γκόμπλιν με τη μία και τρέπουν ληστές σε φυγή με ένα χτύπημα. Και στέκομαι απέναντι σε άοπλους.

Οι βετεράνοι αφήνουν τους νέους ("χτίζω" έναν zweihander, ένα τανκ για να αντικαταστήσει ένα που έχασα απέναντι σε ορκ, ένα δεύτερο bannerman και έναν bakliner-hammerman) να πάρουν εμπειρία. Οι παλιοί δεν σηκώνουν καν τα όπλα τους, δεν σηκώνουν καν τις ασπίδες. Μένουν στο ύψωμα και κοιτάζουν. Σε τρεις γύρους τα πάντα έχουν τελειώσει. Το συμβόλαιο ολοκληρώθηκε. Απομένουν δυο μέρες λεηλασιών και μετά κατηφορίζω στον άρχοντα για να πληρωθώ.

Έχω "σκοτώσει" εκατοντάδες σε αυτό το campaign..Εκείνους τους εφτά στο ορυχείο χαλκού θα τους θυμάμαι για πάντα, όμως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι βρώμικη δουλειά μα κάποιος πρέπει να την κάνει.

Η ιστορία σου είναι ο λόγος που αρνούμαι αποστολές πλιατσικολόγησης για Οίκους και περιορίζομαι σε πολιορκίες (πολύ διασκεδαστικές) και εξόντωση περιπόλων. Το χειρότερο πράγμα που έκανα ήταν να επιτεθώ σε ένα καραβάνι που προσπάθησε να σπάσει την πολιορκία, και δεν ένιωσα καλά. Δε μου έχει τύχει κάτι τόσο απελπισμένο όσο να μου επιτεθούν άοπλοι (μια φορά οι χωρικοί μου είχαν στήσει ενέδρα ΚΑΙ είχαν μισθώσει τους ντόπιους ληστές για βοήθεια, φωτιά και τσεκούρι) αλλά δεν το επιδιώκω κιόλας. Δε μου πάει η καρδιά να ληστέψω και να κατασφάξω τα ανθρωπάκια του θεού που υποφέρουν τα πάνδεινα, ενώ πριν τα βοηθούσα.

Η δεύτερη φωτογραφία απλά πονάει. Ελπίζω η δεύτερη σημαία που βλέπω κάτω από το έμβλημά σου να σημαίνει πως έχεις ενισχύσεις, γιατί αλλιώς δε σε βλέπω καθόλου καλά...

Εγώ ευτυχώς παρέδωσα το καραβάνι με την ψυχή στο στόμα και μπορώ επιτέλους να ασχοληθώ με την ολοκλήρωση των εφεδρικών. Οι Hunters φαίνεται να έχουν εξαφανιστεί από το παιχνίδι (μερικοί μέτριοι poachers και squires ήταν ό,τι βρήκα), αλλά έχω μερικές ενδιαφέρουσες επιλογές για tank. Το ξέρω πως τα base stats δεν είναι της προκοπής, αλλά θα ήθελα μια παραπάνω γνώμη.

Επίσης η συμβουλή σου για το fighting spear ήρθε στο πιο κατάλληλο σημείο, το main tank μου είχε αρχίσει να αστοχεί και το θέμα λύθηκε με 2,5 χιλιάδες χρυσά.Έχω καταφέρει να βελτιώσω αρκετά τον εξοπλισμό μου αλλά έχω ακόμα πράγματα που θέλω να διορθώσω. Οι backliners μου κάνουν καλή δουλειά γενικά, αλλά οι τοξότες δεν είναι καθόλου της εμπιστοσύνης και δεν έχω καταφέρει να τους αντικαταστήσω. Θα ξαναβάλω φωτογραφία του party μου, αλλά από την προηγούμενη φορά ακόμα έχω έναν σάπιο τοξότη (που κάαατι κάνει στις καλές του μέρες) και έναν backliner με μηδενικές άμυνες, που όμως είναι πολύ αξιόπιστος επιθετικά και με έχει ξελασπώσει αρκετές φορές. Με κάποιο μαγικό τρόπο έβαλα λάθος perk σε backliner (αυτό για bonus damage με one-handed όπλο αλλά χωρίς ασπίδα) και ο τύπος έχει πολύ χαμηλές άμυνες, οπότε πήγε τελείως χαμένο.

Βρήκα επίσης μια Legendary τοποθεσία, όπου όμως η φρουρά έλεγε κάτι για Necrosavants και προτίμησα να μη μάθω τι είναι.

 

BattleBrothers.png.0f197d9d082d3becb8c7364ee6f7bf20.png

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Oι necrosavants είναι τα βαμπίρ του παιχνιδιού και ο απολύτως ταχύτερος αντίπαλος: στον πρώτο γύρο βρίσκονται πάνω στους δικούς σου.

Αν μεν είναι μεικτή η ομάδα (necros με κάτι άλλο, συνήθως σκελετούς) προλαβαίνεις να φτιάξεις κύκλο γύρω από 1 ή 2 backliners. Διαφορετικά, θες μόνο frontline με καλές ασπίδες και όπλα που ευστοχούν (λόγχες 3ου επιπέδου, λ.χ. ή σπαθιά αν είναι στα 75+ επίθεση) και άμυνα τουλάχιστον 50, παραπάνω θα έλεγα. Γενικά, κι εγώ τους αποφεύγω, γιατί είναι πολύ πιθανό να στραβώσει κάτι. Δίχτυα και stun βοηθάνε, αλλά το stun πρέπει να είναι γερό (με ειδίκευση και χαρακτήρα 85+ ευστοχία).

Στη μάχη που έβαλα παραπάνω, η πράσινη σημαία είναι η ομάδα του οίκου που υποστηρίζω: 25-26 παίξαμε, και θα ήταν μια επική νίκη, αλλά ακριβώς επειδή τα πήγαινα περίφημα, με έπιασε η απληστία να κάνω farm σε zweihander ιππότη, ευστόχη με 40% και μου σκότωσε έναν εξαιρετικό χαρακτήρα... Καθαρά δική μου βλακεία/απληστεία, έχω χάσει χαρακτήρες από προκλητικά τυχερά headshots του 5%, αλλά εδώ ήταν ολόδικό μου λάθος. Ψάχνω αντικαταστάτη, αλλά δεν, για την ώρα. 

Εντωμεταξύ, μου έβγαλε νέα επιδρομή (3 νεκροκεφαλές, κοντά στα 7 χιλιάρικα αμοιβή για 5 μέρες δουλειά) και -ναι, το μάντεψες- η μία από τις τρεις τοποθεσίες που έπρεπε να καταστρέψω ήταν το ίδιο εκείνο ορυχείο χαλκού...

Αυτή τη φορά ήταν καμιά 25αριά πολιτοφύλακες, αλλά απέναντι σε 2 11αρηδες τοξότες (ο καλός μου είναι πλέον 95αρης) και 2 11αρηδες backliner (ο ένας φονιάς στο background, με +10% να πετύχει κεφάλι) δεν είχαν καμία απολύτως ελπίδα. Λογικά, με 1-2 αποστολές ακόμη ο πόλεμος των οίκων τελειώνει. Θα ήθελα να συμμετείχα σε μια πολιορκία, αλλά δεν έκατσαν οι αποστολές.

Τώρα, μέχρι τις 200 μέρες θα προσπαθήσω να φτιάξω νέο πολεμιστή με mace (ασυγχώρητη η βλακεία που έκανα, το σκέφτομαι και φρίττω) και θα δω μήπως τα βάλω με τίποτε necrosavants, γιατί έχω 2 πληροφορίες για καλούδια χαμένα στα ανίερα λημέρια τους.

Στο spoiler, πανικόβαλα leader με ένα σωρό ωραία πράγματα (κράνος, πανοπλία, mace), τσακίζοντας ό,τι υπήρχε γύρω του, και δεν μου έριξε τίποτε. Γκαντεμιά. Αλλά πολύ χάρηκα τη μεθοδικότητα στον τρόπο που τον έτρεψα σε φυγή χωρίς καν να τον περικυκλώσω, με σκέτη άμυνα (ο εξαιρετικός mace που τον χαράμισα φαίνεται στην κάτω πλευρά της frontline...)

Spoiler

 

20190420080831_1.jpg.ce2bc6f778fee25a7d8f06f3e04776e7.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Overconfidence is a slow and insidious killer :)

Έχεις μήπως κάποια συμβουλή για τους υποψήφιους Αδερφούς που έβαλα στο spoiler?

EDIT: Ορίστε και αναμνηστική φωτογραφία. Από την προηγούμενη φορά κράτησα αρκετούς χαρακτήρες γιατί σε εκείνο το χρονικό σημείο δεν είχα καθόλου το περιθώριο να ανεβάσω νέους.

838372875_Ta14Aderfia2.thumb.png.e798b2885228947def41b0d5f733db74.png

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οoverconfidence, ναι, αλλά καθόλου slow, ένα χτύπημα και τον έφερε στο αμήν, δεν μπόρεσα να τον απομακρύνω και πάπαλα...

Παρενθετικά, έχω μπλέξει άσχημα με τον πόλεμο των οίκων, παντού πέφτω σε περιπόλους των Μπάντολιν.

Spoiler

Βγήκαν οι billmen παγανιά, αλλά α) είχα δύο τοξότες και έναν με βαλίστρα απέναντι σε έναν δικό του με βαλίστρα και β) μου έδωσε πολύ βολικό starting point, με υψώματα για τους τοξότες μου...

20190420233953_1.jpg.8bb16b57041ce152ff1d9084a06de1d0.jpg

Οπότε, το τέλος ήρθε κάπως έτσι:

20190420235651_1.jpg.07c3c36c4cf08787c8450e00aa7ef9f6.jpg

Αν εξαιρέσουμε αυτό το ένα χτύπημα που έφαγε στην κράνα ο -θα ήθελε να είναι τανκ αλλά δεν μου βγήκε ακριβώς- Gunnar, κάτι ψιλές μονάχα έφαγα. Λίγο μετά, όμως, με έστρωσε στο κυνήγι 20αρα περίπολος και προσπαθώ να ξεφύγω, ακόμη. Δέχτηκα αποστολή για νέα μεγάλη μάχη, μπας και λήξει αυτή η ιστορία καμιά ώρα. Δυστυχώς, καμία πολιορκία, και δεν με παίρνει να το τρενάρω άλλο, γιατί ήδη με κυνηγάνε 2 μεγάλες περίπολοι.

Υ.Γ. Μου την έπεσαν νύχτα δεκαπέντε ληστές με ένα leader... Ειλικρινά, δεν ξέρω τι όνειρο είδαν, τους πετσόκοψα.

 Από τους νιούφηδες, αν έπρεπε να κρατήσω έναν, θα ήταν ο Sigbold, αλλά έχει πολύ χαμηλό stamina για να πεις πως θα τον πας για τανκ (με τέτοια επίθεση μόνο τανκ θα μπορούσες να τον κάνεις).

Οι άλλοι δύο δεν θα πιάσουν ποτέ αρκετά σοβαρή άμυνα για να γίνουν τανκ, επίθεση δεν έχουν, δώσε τους κάτι ψιλά να φύγουν και ψάξε άλλους. Δυστυχώς, είναι λοταρία να βρεις έναν πραγματικά πολύ καλό.

Από την ομάδα σου, ο Siegward the Tank με λίγο stamina παραπάνω θα ήταν θρύλος. Στον Bjarne ξέχνα τις kite shield, δεν χρειάζεται 50+ ranged, δώσε του μόνιμα heater να παλαντζάρει κάπως το χαμηλό mel. def.

Δεν σου λέω κάτι που δεν ξέρεις, αλλά θες τοξότες. Επειγόντως.

Σε hunter (ψάξε σε πόλεις/οικισμούς/κάστρα σε δάση (όχι "κοντά", διάβασε την περιγραφή τους, "living off the forest" etc. κάτι τέτοιο πρέπει να γράφει). Με hunter και δύο αστέρια έγινες. Αλλά, θες σοβαρή ranged άμυνα. (Βασικά, θες τα αστέρια στο ranged attack του Wiedeking και στο ranged defense του Erling. 

Εναλλακτικά, δες poacher/bowyer (πολύ φτηνότεροι, άρα σε παίρνει να κάνεις roll περισσότερους, ενώ οι hunter είναι σπανιότεροι και θες 1000+ τη φορά...) αλλά εκεί θες οπωσδήποτε τρία αστέρια στο ranged attack για να πιάσεις καλό επίπεδο.

Θυμίζω:

Τανκ, ανεβάζουμε πάντα melee defense, stamina (εκεί θέλουμε τουλάχιστον δύο αστέρια) και μετά ό,τι καλό μας δώσει το roll: επίθεση να φτάσει 65 καλά είναι με λόγχη (είπαμε, τα τανκ δεν τα έχουμε για να χτυπάνε, αλλά για να απασχολούνται οι αντίπαλοι όσο θερίζουν οι damage dealers). Αν έχεις χαρακτήρα με 2 αστέρια σε stamina/melee defense/melee attack στείλτ' τον μεταγραφή ανέβασέ τον επίθεση, άμυνα (melee), stamina και πήγαινέ τον για damage dealer. Αν έχει από τη μάνα του αξιόλογη άμυνα (5+ ή/και sure feet) τον πηγαίνεις και για duelist/zweihander.

Τοξότες, θέλουμε οπωσδήποτε 2 αστέρια ranged attack και ακόμη καλύτερα 3. Προσοχή: 2 αστέρια σημαίνει εγγυημένο +4 ανά επίπεδο. Δηλαδή (χωρίς να πας στο gifted) στο level 11 θα έχεις +44 επίθεση. Προφανώς, μιλάμε για χαρακτήρες που ξεκινάνε κατ' ελάχιστο από 40-45 (δηλαδή poachers/bowyers, οι κυνηγοί είναι οι μόνοι που παίζουν σε 50-59 και γι' αυτό είναι θεϊκοί αν τους βρεις με τρία αστέρια επίθεση, θα φτάσεις χαλαρά 95 μπορεί και πάνω από 100. Από ύψωμα αυτοί θερίζουν). Ανεβάζουν αποκλειστικά και μόνο επίθεση (ranged), άμυνα (ranged και μόνο) και stamina.

Backliners, θέλουμε οπωσδήποτε 2 αστέρια επίθεση και τουλάχιστον ranged άμυνα. Το τρίτο βολεύει να είναι στο stamina. Ανεβάζουμε μόνο αυτά τα τρία.

Έχεις, ας πούμε, τον Elmer, συμπαθέστατος επιθετικά, αλλά δεν έχει καθόλου ranged άμυνα: ένας σοβαρός τοξότης τον έχει φάει λάχανο (και η AI "βλέπει" ποιος έχει χαμηλό ranged defense και τον σημαδεύει αλύπητα). Θα πέσεις αργότερα -αν δεν έχεις πέσει ήδη - σε master archers που κάνουν τους marksmen να μοιάζουν με αδέξια μαθητούδια. Θες τουλάχιστον 20-25 ranged άμυνα και αρκετό stamina για να φοράνε 180 πανοπλία/κράνος, γιατί είναι βέβαιο πως θα δεχτείς χτυπήματα με 5% πιθανότητα να σε πετύχουν. Κι εκεί, δεν θες να χάσεις το χαρακτήρα.

(Ο Γουστάβος ο δι Ροκ είναι frontliner, κανονικά, damage dealer. Αν και υστερεί λίγο σε stamina...)

Ο Έρλινγκ, τώρα που τον ξανάδα, θέλει σουτ και γκολ. Δεν πετυχαίνει ούτε ελέφαντα στα δύο μέτρα με 57 επίθεση στο lvl. 9. 57 έχει άνετα ένας κυνηγός lvl. 1.

Ξεκίνα μεθοδικά σταδιακή αντικατάσταση όλων αυτών, γιατί ήδη οι μάχες που θα συναντάς θα είναι πολύ δύσκολες για lvl. 1. Προσεκτικά πολύ στην αρχή, να φτάσουν τουλάχιστον lvl. 4 για να αρχίσουν να στέκονται στους ρόλους τους.

Ό,τι βρίσκεις αξιόλογο ανέβαζέ το εδώ με ένα @me για να το βλέπω γρήγορα να σου απαντώ αν αξίζει να τον κρατήσεις.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα προσέξει τις περιγραφές στα χωριά και είχα βρει ένα που βγάζει τοξότες. Δυστυχώς είναι το μόνο στο χάρτη, και όλοι οι υπόλοιποι οικισμοί βγάζουν τακτικά τοξότες μόνο όταν υπάρχει archery contest. Σε αυτό το θέμα έχω σταθεί άτυχος, τη βγάζω με μεσοβέζικες λύσεις (δηλαδή τα ανέκδοτα που βλέπεις). Τα προβλήματα στο ranged defence των backliners είναι δεδομένα, βασίζομαι στο σχηματισμό και στο να ανοίξω γρήγορα τις γραμμές. Μέχρι στιγμής πάντως

Ο Γουστάβος ο Πέτρας θα γίνει zwei-hander όταν μεγαλώσει, προς το παρόν μαζεύει kills και περιμένει μια βαρβάτη πανοπλία γιατί αν τον στείλω μπροστά με basic chain mail θα μου γυρίσει με ξύλινο παλτό να βλέπει τα ραδίκια ανάποδα.

Εν τω μεταξύ, την πάτησα κι εγώ με παρόμοιο τρόπο με εσένα :D Επίθεση σε οχυρό ληστών, με αρκετούς melee, αρκετούς τοξότες, έναν αρχηγό και ένα hedge night. Λέω "εμπρός, η δόξα είναι δική μας, θέλω και εξοπλισμό". Βλέπω το πεδίο της μάχης και χτυπάω το κεφάλι μου.

Η μάχη είναι 12 - 18.

Οι αντίπαλοι αποδεικνύεται πως έχουν γενικά ελαφρύ οπλισμό (leather armor με kite shield ή buckler με chain mail, τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή), ο αρχηγός είναι two-handed με μια chain mail, ο hedge knight μια κονσέρβα με πόδια και ένα μεγάλο τσεκούρι. Από τον πρώτο γύρο, αντί να μου επιτεθούν, αρχίζουν ελιγμούς και εγώ κατευθύνομαι προς ένα ύψωμα προσπαθώντας να αποκτήσω πλεονέκτημα έναντι στους τοξότες (η μάχη είναι σε πεδιάδα, λίγο πολύ όπως στο δικό σου screenshot). Μετά από αρκετό περπάτημα και αλλαγή σχηματισμού γιατί οι ληστές προσπάθησαν να με περικυκλώσουν (κλασσική "μικρή γωνία" απέναντι σε "μεγάλη γωνία"), αρχίζουν οι πρώτες αψιμαχίες. Οι αντίπαλοι έχουν μείνει 17, καθώς οι τοξότες μου σκότωσαν έναν two-hander. Στο ενδιάμεσο, έχουν πάρει θέσεις μάχης οι δύο ηγέτες τους, από την πιο αδύνατη μεριά μου που όμως έχω τοξότες.

Φυτεύω το τανκ στο πιο κρίσιμο εξάγωνο, σε ίση απόσταση ανάμεσα στον ιππότη και στις γραμμές μου (ένα εξάγωνο) ώστε στον επόμενο γύρο να περάσει υποχρεωτικά από δίπλα του. Εν τω μεταξύ, ο άλλος ηγέτης αποφασίζει να κινηθεί σε ευθεία γραμμή προς τους τοξότες μου, δίνοντάς τους δύο γύρους ελεύθερες βολές. Αποφασίζουν να μου δείξουν πως αξίζουν τα μιστά τους και τον ρίχνουν σε breaking και στα μισά HP. Εν τω μεταξύ, στην άλλη πλευρά του μετώπου, είχαν αρχίσει οι πρώτες αψιμαχίες. Οι αντίπαλοι τοξότες δεν έχουν πετύχει σχεδόν τίποτα, αλλά ατυχώς έχουν κάνει ζημιά στο Witold, που κρατούσε ένα two-handed sword για την περίσταση. Τον αποσύρω αδυνατίζοντας την πάνω γραμμή μου, και κάπου εδώ η ρόδα γυρίζει...

Το ηθικό των αντιπάλων είχε πάθει ζημιά και η εντεινόμενη συμπλοκή στο δεξί μέτωπό μου οδήγησε σε ευρεία πτώση ηθικού των ληστών και 1 - 2 θανάτους. Με αρκετό κόσμο wavering αλλά τον ιππότη τους μέσα στη μούρη μου, βάζω το tank και δυο frontliners να τραβήξουν μαχαίρια και του καταφέρνουν μερικά πολύ καλά χτυπήματα ρίχνοντας το ηθικό του. Η πτώση του αντίπαλου ηγέτη τους αφαιρεί το bonus που έπαιρναν, τα breaking εμφανίζονται σιγά σιγά, και ενώ οι δικοί μου δεν έχουν ιδιαίτερα προβλήματα αρχίζουν τα πρώτα fleeing. Λιγότερες επιθέσεις στο γύρο λοιπόν, αλλά δε μπορώ να διασπάσω τις γραμμές ακόμα για να φτάσω τους τοξότες και δε θέλω να αφήσω τους backliners ακάλυπτους.

Τους επόμενους γύρους εξολοθρεύω τον ιππότη χωρίς να αγγίξω τον εξοπλισμό του με υπερπροσπάθεια των δικών μου που ήταν περικυκλωμένοι (ευτυχώς ο ιππότης ήταν breaking και δεν πετύχαινε και πολλά), χώνω τους τοξότες που τους τέλειωσαν τα βέλη (δεν έκαναν πολλή ζημιά αλλά την έκαναν εκεί που έπρεπε) μέσα σε κάτι θάμνους για χ...μο, καθαρίζω λίγο τις μπροστινές γραμμές από κάποιους fleeing που ήταν οι μόνοι διαθέσιμοι στόχοι και εδώ αρχίζω και την πατάω...

Μου παρουσιάστηκε μια ευκαιρία να στείλω τον πληγωμένο Friso (που δεν του έχω βάλει perks, παίζει γυμνός) δίπλα σε τοξότες τους, για να τους "κλείσω" και να μπορώ να κινήσω τους backliners μου με περισσότερη άνεση. Έχει καλές άμυνες και καλή επίθεση, έχει flail εναντίον leather armor και κεφαλόδεσμων, και του στέλνω για παρέα το Witold που σε όλη τη μάχη περπατάει από το ένα μέτωπο στο άλλο για να πάρει kills που δεν τα χρειάζεται (...). Ο Friso αποφασίζει να αστοχήσει 3 φορές σερί και να κουραστεί (...), οι τοξότες αποφασίζουν πως είναι καλοί και στο melee χτυπώντας τον λίγο αλλά σε πολύ επικίνδυνη ζώνη, οι frontliners μου έχουν κουραστεί και δε μπορούν να κινηθούν γρήγορα, και ένας δικός τους frontliner που είχε μείνει να φυλάει τους τοξότες αποφασίζει να μου δημιουργήσει προβλήματα. Και μου τα δημιουργεί.

Τέζα ο Witold έχοντας αστοχήσει ίσως στη μοναδική του επίθεση στο παιχνίδι, τέζα ο Friso που τον έδειραν δυο τοξότες με βασικά όπλα. Καλά να πάθω. Μου άξιζε. Load τώρα και άλλη φορά να προσέχω.

EDIT: Έφυγαν τελικά. Την επόμενη φορά μου έβγαλε ένα ψηλό λόφο τριών επιπέδων δίπλα μου, ούτε παραγγελία να τον είχα από δομή. Έπιασα τα σημεία ανόδου, το υψόμετρο αδρανοποίησε τους τοξότες τους, οι δικοί μου δούλεψαν υπερωρίες, έπιασα τα σημεία ανόδου και μερικά αναμενόμενα morale checks έκαναν τα υπόλοιπα. Ο ιππότης προσπάθησε αφελώς να ανέβει το λόφο μόνος του από πίσω και έπεσε πάνω στο Sigbold το tank μου, επικουρούμενο μετά από λίγο από δύο melee που ξεκαθάρισαν μια άλλη επίθεση λίγο παραδίπλα. Ο κυρίως όγκος των αντιπάλων έπεσε πάνω σε δύο melee και έναν backliner δικό μου, που μαζί με τους τοξότες και λίγη βοήθεια από όσους βρίσκονταν (και μπορούσαν) σε μια προεξοχή. Ο ιππότης κόντεψε να μου φύγει αλλά τον γράπωσα, ενώ μόλις κατέβηκα και άρχισα το ξεκαθάρισμα έφαγα κανά δυο γερές αλλά δεν υπήρχε περίπτωση. Τα λάφυρα δε εξαιρετικά, δε μπορούσα να τα τραβήξω φωτογραφία όλα (12 - 20 η μάχη). Το μόνο που δεν έπεσε ήταν το κράνος του ιππότη. Greatsword, Greataxe, Heavy Lamellar Armor και ένα άλλο διακοσάρι κράνος μάλλον από τον αρχηγό.

Εμπρός για νέες περιπέτειες!

BattleBrothers.png.e9134a4438e7deef7f1d55218c5ce38e.png

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

"Τελευταία μάχη" σου λέει, τράβα στο στρατόπεδο του Σερ Καταπόδη να πάρεις οδηγίες (άντε να δούμε, έχει αρχίσει και τραβάει σε μάκρος αυτή η ιστορία με τους οίκους, κοντεύουμε μήνα) και με στέλνει πρώτα να πάρω (κλέψω) τρόφιμα από κάτι χωρικούς. Έγινε αυτό, πανεύκολα, γυρίζω στο στρατόπεδο, μου λέει έρχεται καραβάνι να ενισχύσει το στρατό τους, πρόλαβε το να τους βρούμε εξασθενημένους στη "μεγάλη αναμέτρηση".

Ξεκινά, λίγω έξω από την πόλη μια ομάδα με 9 footmen και δύο billmen την έχουν πέσει σε ένα ορυχείο δικό μας, τους τσακίζω με συνοπτικές διαδικασίες (και πάλι δεν γλίτωσα ένα χτύπημα του 5%, έχει αρχίσει και μου τη δίνει αυτό το πράγμα, έχασα ήδη έναν τέλειο backliner hammerman/axeman από 5% headshot, αλλού τουλάχιστον εκείνος ήταν εκπαιδευόμενος, εδώ πλέον ο χαμηλότερος είναι level 7, δεν είμαστε για δεύτερο εκπαιδευόμενο, μου φτάνει που ψάχνω ακόμη damage dealer και δεν βρίσκω...

Τέλος πάντων, τους σκότωσα εκείνους τους καρμίρηδες, ανηφορίζω προς το σταυροδρόμι που λογαριάζω να στήσω καρτέρι στο καραβάνι (15αρι, μια χαρά) και πέφτω πάνω σε αυτό το πράγμα:

Spoiler

 

20190421101532_1.jpg.e2d9f7073c46a7e40faa2d28c3e35296.jpg

Aν εξαιρέσουμε τους πολλούς με τις βαλίστρες (που μπορεί να αποδειχτούν πρόβλημα) οι άλλοι είναι βατοί. Το παλαβό είναι πως την επίθεση δεν την προκάλεσα εγώ (You Are Being Attacked). Τι όνειρο είδε ο Σερ Ποδονίφτης και αποφάσισε με 20 άντρες να επιτεθεί σε 24 (12 εγώ, 12 κι οι σύμμαχοί μου) δεν ξέρω.

Το αποτέλεσμα ήταν αυτό:

Spoiler

Δύο ήταν οι καθοριστικοί παράγοντες: πρώτον, έσπασε πάλι τους damage dealers του χωρίς σωστή υποστήριξη: βόρεια ο ιππότης, νότια ο sergeant, κι ενώ είδε πως είχα στο ύψωμα έναν τοξότη και έναν με goblin crossbow συνέχισε να προσπαθεί να επιτεθεί. Τελικά τον ιππότη τον σκότωσα εγώ, τον sergeant πήρε το kill ο ιππότης των συμμάχων μου, αλλά τον είχα σακατέψει ήδη.

Δεύτερον, οι δικοί μου είναι πλέον καλύτεροι από τους πολεμιστές του συμμάχου μου, άρα η ΑΙ κοιτάζει (εν μέρει σωστά) να σκοτώσει τους εύκολους για να σπάσει το ηθικό μας, αλλά στο μεταξύ οι δικοί μου τσάκιζαν (δεν είναι τυχαία τα 6 kills των δύο βασικών μου backliners -Harkon και Markolf- ενώ ο τρίτος -hammerman, εκπαιδευόμενος- φαίνεται πως στο level 7 που βρίσκεται τώρα δεν είναι αγια αυτό το επίπεδο, αλλά 222 xp είναι 222 xp και όταν 11αρισει θα είναι 85αρης, άρα τον πήρα μαζί.

Με δυο λόγια, η μάχη ήταν παρθενόπη για μένα, 0 ζημιά, 13 kills -προσοχή στην κατανομή, δείχνει πολλά- 6 οι σύμμαχοί μου και ένας arbalester λάκισε και βαριόμουν να τον κυνηγήσω.

20190421104731_1.jpg.95384d2468d173e85bbc2ede030fca0c.jpg

Το αποτέλεσμα της μάχης στο χάρτη:

Spoiler

4 στρατιώτες του συμμάχου μου νεκροί, 0 δικοί μου, 20 (19 νεκροί, 1 flee) του εχθρού.

Επαναλαμβάνω, τι όνειρο είδε ο Σερ Ποδονίφτης και επιτέθηκε, δεν θα το μάθω ποτέ.

20190421104750_1.jpg.60f89f9803613ab65d3fcf00d63bb8ce.jpg

Σκρίνσοτ νούμερο 4, η σημασία των 85+ τοξοτών στην πράξη (ο καλός μου είναι 95αρης, είναι ο companion από την αρχή, ο μόνος από τους τρεις που σου δίνει στην αρχή κάθε campaign ο οποίος, εφόσον δεν έχει κάποιο ζαβό trait, είναι εγγυημένα late game material). Αυτό είναι από προηγούμενη μάχη, νοτιότερα, 12 vs. 16.

Spoiler

Πριν καν φτάσει ο πρώτος frontliner στις γραμμές μου, χάρη στο ύψωμα -ποιοι έχουν πάρει θέση εκεί, άραγε- έχω σκοτώσει δύο με βαλίστερες και δύο με pike/polehammer. Ο επάνω γωνιακός μου είναι με heater γιατί έχει εξωφρενικά ψηλό ranged defense, ανώτερο από των άλλων με kite, οπότε δεν υπάρχει λόγος να θυσιάσω melee defense για μια άμυνα αχρείαστη: οι τοξότες του αντιπάλου άλλους σημάδευαν. 

20190421095301_1.jpg.628e6defb32f3652c141767064ae5e92.jpg

 

Σκρίνσοτ νούμερο 5, η σημασία της άμυνας στη frontline:

Spoiler

Με 86 (shieldwall) άντε να τον πετύχεις. Κι αν επιχειρήσεις 2η επίθεση, με το flail θα έχεις πρόβλημα στη δική μου επίθεση (πρέπει να του βρω ένα καλό named του Ράινι, αλλά δεν μου κάθεται με τίποτε).

20190421093003_1.jpg.df0caa52f1a079a1d467f1ed7e0717c9.jpg

Άντε να δούμε αν θα καταφέρω να φτάσω στο καραβάνι ή θα μου βγάλει κι άλλη μάχη ενδιάμεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με δουλεύουν οι άρχοντες, δεν εξηγείται αλλιώς.

Το βρήκα το ρημάδι το καραβάνι, που να μην το έβρισκα: 2 με βαλίστρες είχε, 2 billmen και 9 footmen, λογικά καμία δυσκολία...

Λογικά, γιατί οι δύο με τις βαλίστρες πέτυχαν με 5% τον εκπαιδευόμενο hammerman και τον βασικό μου τοξότη (pierced lung ffs), προτού τους πετσοκόψω. Που σημαίνει πως κατέβηκα στη μεγάλη μάχη με 2,5 τοξότες (38 stamina ο βασικός μου). Και βλέπω αυτό:

Spoiler

20190421150847_1.jpg.fcfca3f955bb2f8e232e1e1ceff1807c.jpg

Σκέψου, δηλαδή, και να μην τους είχαμε "εξασθενήσει" καταστρέφοντας το καραβάνι.

Ξεκινά η μάχη, και τα lots, many, some και few μεταφράζονται σε αυτό:

Spoiler

OΚ, 33 ήταν στην αρχή, αλλά τα 3 ήταν σκυλιά άρα δεν μετράνε -σε αυτό το επίπεδο- 30 αυτοί και 24 εμείς, κι ούτε έναν sergeant δεν έστειλαν οι τσίπηδες οι δικοί μας, έναν ιππότη απέναντι σε δύο δικούς του. 

Αν είχα κατέβει πλήρης/υγιής θα αισθανόμουν πολύ πιο αισιόδοξος αλλά ο βασικός μου τοξότης ήταν με μισό πλεμόνι και στον πρώτο γύρο ένας ρημάδης με βαλίστρα φύτεψε μια γερή στον δικό μου με τη βαλίστρα (στο screenshot υποχωρεί ήδη πίσω από το δέντρο...) Πριν ρίξω μισό βέλος, δηλαδή, είχα έναν υγιή, έναν σακάτη κι έναν τραυματία από τοξότες. Τέλεια.

Στην αμέσως επόμενη επίθεση με βαλίστρα έφαγε 5% headshot ο βασικός μου backliner (με το κόκκινο kettle helmet, κάτω δεξιά από τον ιππότη), έπεσε κάτω από 30hp και ουσιαστικά τέθηκε εκτός μάχης. Από 2 γερούς backliner και έναν εκπαιδευόμενο έμεινα με τον ένα βασικό και το μαθητούδι. Καιρό είχα να κάνω τόσο άσχημο ξεκίνημα χωρίς να έχω κάνει κάποιο λάθος, χωρίς να έχω προλάβει καν να κινηθώ...

20190421151151_1.jpg.3b9e564122402c8b677f5de0b9873f77.jpg

Ακολούθησε σφαγή κανονική, τα δύο υψώματα στο χάρτη (αυτό με το βράχο στο βορρά και το μικρότερο στο κέντρο) έγιναν επίκεντρα φονικών συγκρούσεων: κατάφερα και έπιασα το βόρειο, κι αυτό βοήθησε πολύ στο να κρατήσω εκεί: το κεντρικό πέρασε στα χέρια μου ουσιαστικά με το τέλος της μάχης, αλλά οφείλω να ομολογήσω πως ο σύμμαχος ιππότης Παγόνης κράτησε την πλευρά μας αξιοθαύμαστα καλά. Μετά από 9 φονικούς γύρους η μάχη έκλεισε ως εξής:

Spoiler

9 σύμμαχοι νεκροί, 28 των αντιπάλων (ο ιππότης την έφαγε από το flail μου, μάλιστα σκέφτομαι έστω και με μεγάλη καθυστέρηση αν καταφέρω ποτέ να ξαναβρώ καλό επιθετικό να φτιάξω πρώτα flail και μετά mace) 2 που τράπηκαν σε φυγή (1 merc τοξότης που δεν θα μου την είχε γλιτώσει αν δεν είχα μείνει με πρακτικά έναν τοξότη, κι ένας με βαλίστρα που κατάλαβαν πώς θα κατέληγε το πράγμα και φρόντισαν να λακίσουν εγκαίρως) και τρία σκυλιά.

20190421155625_1.jpg.b53b578daed5bd82240f97cb74886d39.jpg

Παρθενόπη δεν το λες με τίποτε, αυτή τη φορά: τα δύο τυχερά χτυπήματα στον πρώτο γύρο έθεσαν Αέτιο και Μάρκολφ πρακτικά εκτός μάχης (αν και ο Αέτιος βοήθησε από τα μετόπισθεν να αποκρούσουμε μια πλαγιοκόπηση των αντιπάλων μισθοφόροων), ο Γκάναρ μάζεψε κάτι ψιλές από τον βόρειο ιππότη, που νωρίτερα είχε καταστρέψει την ασπίδα του Γκέρο, με αποτέλεσμα πριν προλάβω να μαζέψω άλλη από κάτω (έπρεπε να έχω εφεδρική, αλλά τσιγκουνεύτηκα το stamina, βλακεία μου) έφαγε βέλος. Τέσσερις προσωρινοίο τραυματισμοί.

20190421155640_1.jpg.632db56caeae444e810b695e8053cf62.jpg

 

Kι εκεί που λέω, τελειώσαμε, άντε να διαβάσουμε τα επινίκεια και τα ασχοληθούμε ξανά με κρύπτες και λημέρια μπας και βρεθεί κανένα καλό legendary όπλο/ασπίδα, κατηφορίζω στην πόλη να δώσω αναφορά και με περιμένει 3αρα αποστολή να πάω στο βορρά να ανοίξω πόλεμο και με τον άλλο οίκο.

Τρελός παπάς τον βάφτισε τον τύπο, 3αρα αποστολή για σκάρτα τέσσερα χιλιάρικα, να την χώσει εκεί που δεν φέγγει ο ήλιος.

Εντωμεταξύ, τα λαμόγια για τα οποία παίζω το κεφάλι μου κορώνα-γράμματα συνέχεια τσίμπησαν και δεύτερο οικισμό:

Spoiler

Πρώτα κατέλαβαν το Krauchthal, στα δυτικά, κι ήλπιζα πως θα έβγαινε αποστολή να πάρουμε το Taubenmoos, βορειότερα, να κλείσει τουλάχιστον το δυτικό μέτωπο, γιατί στο νότο το Gronenburg ξερνάει συνέχεια περιπόλους.

Κι αντί να βάλουν στόχο είτε το Taubenmoos, είτε το κάστρο στα νοτιοανατολικά, πήγαν και κατέλαβαν το Hochdorf (εκεί που τους διέλυσα δύο φορές το ορυχείο). Που σημαίνει, εξακολουθούμε να έχουμε τριπλό μέτωπο, το κυρίως βόρειο, το δυτικό (λίγα πράγματα, είναι αδύναμος ο οικισμός) και το νοτιοανατολικό που είναι κάστρο και βγάζει μπόλικο πράγμα...

20190421150033_1.jpg.1401eaab2579efedf963256376de7101.jpg

Άντε να δούμε πόσο θα τραβήξει αυτό το πράγμα, κλείσαμε μήνα και συνεχίζεται ο πόλεμος.

Υ.Γ. Παράδειγμα τανκ από πολύ ενδιαφέρουσα κατηγορία (thief). Τώρα πια είναι μάλλον αργά για να τον εντάξω στην ομάδα, αλλά τον πήρα για να δείξω τι εννοώ όταν λέω να ψάχνουμε σε φτηνές και καλές περιπτώσεις (κλέφτες, peddlers για early game):

Spoiler

Αν είχε και στάμινα ή trait strong, θα ασχολούμουν περισσότερο:

20190421150445_1.jpg.fe79cd438019e5326db47187148534ee.jpg

Με το deathwish, πάντως, δεν τον κουνάει τίποτε: στο 11ο επίπεδο θα πιάσει 40+ άμυνα χωρίς ασπίδα, 60+ με μια κοινή, κοντά στα 70 με named, με shieldwall θα ογδονταρίζει. Τανκ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικό σφαγείο, απορώ πώς δεν είχες απώλειες. Μερικά σχόλια για το screenshot στο πρώτο turn.

* Πολλή τύχη που τα αντίπαλα billhooks είναι μαζεμένοι όλοι προς τα κάτω, πλην ενός που πριν το τρίτο turn αποκλείεται να σε είχε φτάσει. Αυτό λογικά σου έδωσε περιθώριο να κινηθείς στο ύψωμα. Το να έχεις να ασχοληθείς μόνο με frontliners είναι πολύ σημαντικό, ένα - δυο kills φτάνουν για να σπάσει η γραμμή και να τους περικυκλώσεις, χώρια το ότι όσοι δεν έχουν πάρει θέση δε σε ενοχλούν καθόλου.

* Οι 2 frontliners του συμμάχου σου ήταν επίσης θείο δώρο, λογικά έφυγαν μπροστά και κράτησαν την προέλαση του αντιπάλου πεθαίνοντας ηρωικά πλην ανόητα. Δεν ξέρω αν τα σκυλιά σου δημιούργησαν πρόβλημα στην κίνηση.

* Πρέπει να πρόλαβες με την ψυχή στο στόμα να ανεβάσεις τους backliners στο πάνω ύψωμα, και να είχες και τον κολαούζο αντίπαλο με την kite shield να σε περιμένει. Οι frontliners σου πρέπει να έφαγαν πολύ ξύλο προσπαθώντας να καλύψουν τους πισινούς, και δεν ξέρω αν είχες και καμιά επίθεση στα μετόπισθεν.

* Ο Σερ Παγώνης λογικά έδωσε τη μάχη της ζωής του, δύο melee να τον περιμένουν στο ύψωμα και οι δικοί του να έχουν περίεργη διάταξη δεν προμυνήουν κάτι καλό. Πρέπει να χύθηκε πολύ αίμα όταν έμπλεξαν οι billhooks. Όπως και να έχει τη δουλειά του την έκανε, που ήταν να κρατήσει τη γραμμή μέχρι να έρθεις.

Πολύ μεγάλη μαστοριά πάντως το ότι δεν είχες απώλειες. Όσο καλύτερο εξοπλισμό και να έχεις, είναι πολύ εύκολο να στραβώσει κάτι και να ψάχνεσαι.

Επίσης τα flails σώζουν ζωές, τουλάχιστον η μισή μου frontline τα κουβαλάει. Τρομερή βοήθεια απέναντι σε ασπίδες, το headshot βοηθά σε γρήγορο ξεκαθάρισμα και αξιόλογη ζημιά. Μειονεκτήματα ασφαλώς το πόσο αποτελεσματικά είναι απέναντι σε πανοπλίες (αλλά ουσιαστικά δε σε ενδιαφέρει αν πας για το κεφάλι, μπορείς να τις αγνοήσεις) και ένα ζήτημα με ευστοχία, ειδικά σε σχέση με ακόντια και σπαθιά. Και μόνο όμως η δυνατότητα να παρακάμψεις τις ασπίδες είναι μεγάλο πράγμα.

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...