Προς το περιεχόμενο

Μηχανή εσπρέσο για σπίτι!


teoqq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 minutes ago, tz3s said:

Γιατι για να πιεις καφε εσπρεσσο σωστο θελεις διαφορα, οπως αλουμινενιο μποιλερ, σταθερη θερμοκρασια, σωστα μπαρ κτλ... Αυτες οι μηχανες εχουν 350+ (Lelit) και θα χρειαστεις και σωστο κοφτη (αλλα 100 τουλαχιστον). Αυτες ειναι οι τιμες ειναι τα χαμηλοτερα που μπορεις να παιξεις για να εχεις εναν οκ καφε στα ολα του, στο σπιτι 

Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός; Μηχανή εσπρέσσο για σπίτι θέλει να πάρει ο άνθρωπος. Δεν λέω ότι αυτά που λες δεν ισχύουν γενικά αλλά ότι και με περίπου 100€ (για μηχανή) μια χαρά καφέ πίνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καταρχάς μακρυά από κάψουλες, όσοι γνωστοί μου πήραν τις εκθείαζαν στην αρχή αλλά μετά  έκρυβαν τις κάψουλες στα ντουλάπια μη τυχών και ζητήσει κανένας επισκέπτης καφέ...

Εγώ θα σου έλεγα δές και αυτήν, https://www.skroutz.gr/s/3312691/Krups-Solo-XP5620.html#reviews ,

Την έχω 3 χρόνια, έβγαλε ένα θέμα με το μπρίκι που είναι ευαίσθητο και μια φορά να κάνεις κακή χρήση σπάει ένα λαμάκι και μετά θες 40€ για καινούργιο. Το μεγάλο της + είναι εκτός από τον καλό καφέ που κάνει, έχει αυτόματο tamperin που σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να πατάς τον καφέ. Γλιτώνεις μια κίνηση στην όλη φάση παρασκευής αλλά όταν το συνηθίσεις μετά σε χαλάει να δουλέψεις σε απλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η krups δεν έχει boiler

1 ώρα πριν, tz3s είπε

Γιατι για να πιεις καφε εσπρεσσο σωστο θελεις διαφορα, οπως αλουμινενιο μποιλερ

δεν θες αλουμινένιο boiler

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μένα μακριά άπο κάψουλα. Θα κάνεις μικρή απόσβεση χωριά που θα πίνεις κατώτερο καφέ. Το πιο βφμ είναι αυτές οι αριέλι των 50-100. Η παίρνεις έτοιμο από κοφιαλιαντ η από μάρκετ αφού βρεις ό,τι σου κάτσει καλύτερα στη γεύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μηχανές με  κάψουλες θεωρώ ότι κάνουν μόνο για ζεστό εσπρέσο.Καλές είναι κυρίως για γραφεία που δεν υπάρχει άνεση για τις άλλες.

Για φρέντο δεν επαρκεί μία δόση (θα σου βγει ένα άνοστο νεροζούμι) και για να πιεις έναν αξιοπρεπή φρέντο θέλεις δύο κάψουλες άρα δε λέει να σου κοστίζει σπίτι 1 ευρώ ο φρέντο.

Αν θέλεις την καφετιέρα για μία μικρή δόση ζεστού εσπρέσο καλή είναι από εκεί και πέρα δε λέει.Πας στις άλλες όπου βάζεις όση ποσότητα καφέ θέλεις και δεν θα σου κοστίσει πάνω από 20-25 λεπτά ακόμη και για ένα ακριβό καφέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, teoqq είπε

Κοιτάξτε, δεν θέλω να την βγάζω και τζάμπα... δηλαδή εγώ τουλάχιστον 5 φορές την βδομάδα δίνω 1.50€ x2 δηλαδή 3€ την ημέρα.

Αν είναι να δίνω 50λεπτά την κάψουλα, δηλαδή 1€ αντί για 3 τότε είμαι μια χαρά.

Δεν θέλω να αλέθω τον καφέ μου που μου έλεγε και ένας φίλος, δυστυχώς δεν έχω τόσο χρόνο. Θέλω όταν σηκώνομαι αντί να πάω από το καφέ της γειτονιάς καθώς φεύγω, να παίρνω τον καφέ από το σπίτι σε ένα keepcup για παράδειγμα. Γι αυτό και έκανα μια απλή αναζήτηση και κοίταξα αυτές τις 2 που έχουν αρκετές θετικές κριτικές.

Καταλαβαίνω αυτό που λέει ο sezebo.

Φιλε μου, επειδη καταλαβαινω το σκεπτικο σου απολυτα, και επειδη οι "επιστημονες πυρηνικης φυσικης" του καφε θα πουν... -ΠΑΛΙ- οτι για να πιεις εναν καλο εσπρεσσακι, θα πρεπει να δωσεις κανα 5.000ρο, θα σου προτεινα να μην ακους κανεναν.   ο καφες ειναι θεμα γουστου. 

 

η καψουλα ειναι η ευκολια που ζητας, αν ΔΕΝ θες να μπλεξεις με αλεσμενο καφε και "μπρικακι" στην  εσπρεσσιερα, πρωι πρωι, με το μισο ματι κλειστο. 

 

απλα, 2 πραγματα. 

1 βρες εναν καφε που να σου αρεσει και να μην σου γυριζει τα αντερα, και δοκιμασε τον πρωτα....εννοειται.

2 υπαρχει και η εναλλακτικη στις καψουλες, με τις επαναγεμιζομενες, οπου η καψουλα γινεται το "μπρικακι" κι εσυ βαζεις οποιον καφε γουσταρεις.  

 

ΥΓ 1 χωρις να κανω καμια διαφημιση, και μιας και εβαλες τις 2 μηχανες, η Nespresso εχει καλους καφεδες στην καψουλα της. δεν ειναι ξεπλυμα. κοστος €0,41, μπορεις να βρεις πλεον και αλλες μαρκες, αρκετα φθηνοτερα €0,25 - 0.35. 

 καθε καλοκαιρι -εδω και 10 χρονια περιπου που την εχουμε στην επιχειρηση-  περνανε και καμια 10αρια ιταλοι και πινουν και δεν εχουν παραπονεθει ακομα...μεχρι τωρα...!    περισσοτερα παραπονα ακουω απο τους κλασικους Ελληνες "επιστημονες" του καφε..!!   ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΩ..!!  

 

ΥΓ 2  αυτα που λεω δεν τα λεω για να υποτιμησω τις επαγγελματικες μηχανες.  σαφεστατα οι επαγγελματικες μηχανες εχουν πολυ καλυτερα υλικα, ειναι πολυ καλυτερες σε ρυθμισεις-πιεσεις- αυτοματισμους, -με την αναλογη συντηρηση παραλληλα- και σαφεστατα μπορεις να φτιαξεις τον καλυτερο καφε.  ΑΛΛΑ...ειναι επαγγελματικες και οχι οικιακες...!!  το κοστος αγορας μιας τετοιας μηχανης, δεν το κανεις αποσβεση στο σπιτι.  Αρα...βολευομαστε με τις οικιακες. 

ευτυχως που εχεις βαλει και στον τιτλο ......."για σπιτι"....!!! :lol:

 

ΥΓ 3 οσον αφορα τον φρεντο. εχετε δικιο. η μια καψουλα δεν φτανει για φρεντο, χρειαζεται 2 δοσεις = 2 καψουλες = 0,82 σε Nespresso ή 0,50-0,70 σε αλλες..!   

Επεξ/σία από cabdik
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν υπάρχει αλλού η ευκολία της κάψουλας. Ακόμα και με μια dolce gusto των 30€ μπορείς να πιείς έναν ωραίο καφέ σε δευτερόλεπτα με κόστος κάπου 30κάτι λεπτά η δόση. 

Εγώ τελευταία αυτή χρησιμοποιώ και είναι μια χαρά, απλά σκέφτομαι να δοκιμάσω την επαναγεμιζόμενη να δω αν θα με βολέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, teoqq είπε

Καλησπέρα, ελπίζω να το ποστάρω στο σωστό section.

Ενδιαφέρομαι για αγορά μηχανής εσπρέσο για το σπίτι. Δεν θέλω πολύπλοκα πράματα, ίσα ίσα να κάνω ένα καφέ για να ξεκινήσω σιγά σιγά να γλυτώνω το 1-1.50€ που δίνω σχεδόν καθημερινά.

Με μια απλή αναζήτηση στο skroutz βλέπω 2 με πάρα πολλές καλές κριτικές

https://www.skroutz.gr/s/4653971/Delonghi-Nespresso-Inissia-EN80-CW.html

https://www.skroutz.gr/s/4548250/Krups-Nespresso-Inissia-XN1005.html

Δεν έχω ιδέα, οπότε μπορεί κάποιος να μου πει κάποιο θετικό που έχει παραπάνω η μια από την άλλη;

Φυσικά αν υπάρχει κάποια πρόταση δεκτή.

Θα ήθελα να διαθέσω μέχρι 100€. Τώρα αν υπάρχει κάτι στα 110-120 και είναι αρκετά καλύτερη πάλι τα δίνω.

Σας ευχαριστώ.

TS έχω αυτή την crups πάνω από 3 χρόνια. Δεν έχει πάθει τίποτα, αλλά όσες φορές δοκίμασα διαφορετικές κάψουλες από την Νespresso δεν μου άρεσε ο καφές. Φυσικά αυτά είναι γούστα, τώρα πια έχω καταλήξει σε 3 είδη κάψουλας και παίρνω μόνο αυτά.

Επίσης έχω πάρει και μία arielli, οκ αν πάρεις καλό καφέ είναι μια χαρά. Αλλά βαριέμαι απίστευτα την διαδικασία. Δηλαδή συμφωνώ σε αυτό που λες δεν θα το έκανα κάθε πρωί.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα φιλε!

Και γω το έψαχνα καιρό. Είχα κάψουλες νεσπρεσσο αλλα κοστιζε ο διπλός περιπου 80 λεπτά. Οπότε πηγα στην https://www.skroutz.gr/s/14869170/Gaggia-Viva-Deluxe.html και ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Σε δεύτερο χρόνο προτείνω να χτυπησεις και έναν σοβαρό μυλο https://www.skroutz.gr/s/4664810/Graef-CM-702.html και θα εισαι αρχοντας

 

Σημείωση: Το κόστος με κοκκους είναι τουλάχιστον 3-4 φορές κάτω. Και με ακριβή ποικιλία καφέ

Επεξ/σία από jordaninio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, panosk1 είπε

Εγω συνηθως ενα lugo το πρωι κανω και τον παιρνω μαζι για πρωινο καφε,σπανια θα πιω δευτερο.Απο μεσημερι και μετα μονο γαλικο γιατι το βραδυ θα κοβω βολτες.

Nα ξέρεις 'οτι ο φίλτρου (γαλλικός ) έχει περισσότερη περιεκτικότητα σε καφείνη απο τον espresso . 

 

Για το σπίτι η καλύτερη λύση για κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί με κοψίματα , μύλους κτλ 

είναι η nespresso . Μην τρελαθούμε τώρα 0,80€  (2 καψουλες)  για έναν αξιοπρεπή freddo espresso δεν είναι πολλά . 

Συν ότι το  τελικό αποτέλεσμα είναι καλύτερο από τον καμμένο robusta των coffe island (κοφιαλιαντ!!) του 1,5€  . 

 

Εγώ είχα για χρόνια  nespresso και ήμουν ευχαριστημένος , απλά επειδή ψάχτηκα σε ποικιλίες καφέ κτλ και ήθελα να παίρνω καλύτερες γεύσεις ανέβηκα level και πήγα σε μηχανή espresso σε συνδυασμο με grinder και καφέ σε κόκο μονοποικιλιακό κτλ 

Αλλά δεν ειναι για όλους αυτό , κάποιοι την βρίσκουν με dolce gusto και ειρωνεύνται με ατάκες του τύπου ''Επιστήμονες του καφέ''.

Άλλωστε η ειρωνία είναι χαρακτηριστικό του ημιμαθή-Ελληναρά . 

 

 

 

Επεξ/σία από AonDuine
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, AonDuine είπε

Nα ξέρεις 'οτι ο φίλτρου (γαλλικός ) έχει περισσότερη περιεκτικότητα σε καφείνη απο τον espresso . 

 

Για το σπίτι η καλύτερη λύση για κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί με κοψίματα , μύλους κτλ 

είναι η nespresso . Μην τρελαθούμε τώρα 0,80€  (2 καψουλες)  για έναν αξιοπρεπή freddo espresso δεν είναι πολλά . 

Συν ότι το  τελικό αποτέλεσμα είναι καλύτερο από τον καμμένο robusta των coffe island (κοφιαλιαντ!!) του 1,5€  . 

 

Εγώ είχα για χρόνια  nespresso και ήμουν ευχαριστημένος , απλά επειδή ψάχτηκα σε ποικιλίες καφέ κτλ και ήθελα να παίρνω καλύτερες γεύσεις ανέβηκα level και πήγα σε μηχανή espresso σε συνδυασμο με grinder και καφέ σε κόκο μονοποικιλιακό κτλ 

Αλλά δεν ειναι για όλους αυτό , κάποιοι την βρίσκουν με dolce gusto και ειρωνεύνται με ατάκες του τύπου ''Επιστήμονες του καφέ''.

Άλλωστε η ειρωνία είναι χαρακτηριστικό του ημιμαθή-Ελληναρά . 

 

 

 

Έχω την εντύπωση ότι δεν έχει περισσότερη καφεΐνη ο φίλτρου, απλά συνήθως πίνεις μεγαλύτερη ποσότητα.

Για κάψουλες πάντως, αν βγάλουμε έξω το κόστος, κορυφή είναι η illy.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Έχω την εντύπωση ότι δεν έχει περισσότερη καφεΐνη ο φίλτρου, απλά συνήθως πίνεις μεγαλύτερη ποσότητα.

Για κάψουλες πάντως, αν βγάλουμε έξω το κόστος, κορυφή είναι η illy.

Σωστός για την περισσότερη ποσότητα  , απλά δεν μπήκα σε λεπτομέριες .....

Για το illy πλεον δεν συμφωνώ . Πλέον έχει αλλάξει η γεύση μου στον καφέ και δεν με ικανοποιεί....

 

Επεξ/σία από AonDuine
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγαινε παρε την arielli που εχουμε παρει ολοι οι φτωχομπινεδες εδω του φορουμ και ειμαστε ικανοποιημενοι.

Παρε και απο σουπερ ενα ετοιμο κομμενο καφε 100%arabica  με ενα 5ευρω τα 250gr και ξεμπερδεψες.

Εχω αυτη την μηχανη που λεω, παιρνω και των jacobs απο σουπερ μαρκετ τον 100% arabica με 5,20 ευρω τα 250Gr και ο καφες που βγαινει (φρεντο) ειναι ανωτερος γευστικα απο αυτον που αγοραζα μεχρι τωρα ντλιβερι και τον πληρωνα 1,80 ευρω τον καφε, ναι με αυτη την φτωχομπινεδικη μηχανη οσο απιστευτο και αν ακουγεται.

Σιγα την διαδικασια που εχει η μηχανη με μπρικι.

Η φθηνιαρικη αριελι απ την στιγμη που θα πατησω το κουμπι να αναψει, σε χρονομετρημενο 1.30 λεπτο εχει ζεσταθει και εχει αναψει το λαμπακι οτι ειναι ετοιμη να βγαλει καφε.Βαζω 2πλη δοση στο μπρικι σε λιγα δευτερολεπτα εχει τελειψσει η διαδικασια εκχυσης, βαζω μετα παγο χτυπαω στο μιξερακι και σε 1-2λεπτα εχω ετοιμο φρεντο στο ποτηρι.

Αν βαριεστε να ασχοληθειτε 3-4 λεπτα να κανετε ενα καφε, ε αγοραστε ετοιμο απο ντελιβερι και αφηστε τις μηχανες.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κι εγώ την ίδια σκέψη με τον TS. Γιατί να δίνω ένα σκασμό λεφτά και να μην πάρω τη δική μου μηχανή, να τον φτιάχνω μόνος μου και να γλιτώσω λεφτά; Το έκανα λοιπόν. Αγόρασα κι από γνωστό καφομάγαζο τον καφέ του αλεσμένο ώστε να έχω το ίδιο αποτέλεσμα στη μισή τιμή. Συμπέρασμα:

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.

Καμία σχέση ο καφές τους με αυτόν της μηχανής στο σπίτι μου. Καμία όμως.

Άρα. Αν σε ενδιαφέρει το κόστος και δεν δίνεις μεγάλη βαρύτητα στη γεύση/ποιότητα, πάρε μηχανή. Αλλιώς, συνέχισε απέξω και δέξου ότι ένα μέρος του εισοδήματός σου θα πηγαίνει στον (καλό) καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκέφτεσαι nespresso δεν θα απογοητευτείς - έχει άπειρες ποικιλίες να δοκιμάσεις ανάλογα με τα γούστα σου. πήγαινε σε ένα nespresso shop και δοκίμασε ένα φρέντο και ένα ζεστό να ξέρεις τι θα πίνεις. θα είναι το ίδιο κάθε μέρα.

Εμένα, προσωπικά, με κέρδισε αυτό: έπινα καφέ απ''εξω (1-2 ημερησίως), σταδιακά ο ένας μου φαίνονται νεροζούμι, ο άλλος μπόμπα, ο άλλος πικρός, κτλ. με τη nespresso αφενός γλιτώνω κάποια έξοδα, αφετέρου ο καφές που πίνω έχει πάντα την ίδια γεύση. δεν είναι πιο φτηνός σίγουρα σε σχέση με το να βρεις καφέ, να τον αλέσεις, κτλ. κτλ. αλλά η διαδικασία είναι πιο γρήγορη και η ποιότητα του καφέ είναι πολύ υψηλή.  υπάρχουν και συμβατές κάψουλες πιο φθηνές από τη Nespresso, αν και οι διαφορές δεν είναι τεράστιες αλλά είναι σημαντικές. περί γεύσης, υποκειμενικό εντελώς. 

Τέλος, το κόστος έχει να κάνει με τη δική σου τσέπη και συνήθειες - αν πίνεις 15 καφέδες τη μέρα θα είσαι κερδισμένος σε σχέση με "coffee whatever", αλλά χαμένος σε σχέση με κόκκους που τους αλέθεις και κάνεις καφέ σε μια παραδοσιακή μηχανή. 

Τέλος, σημαντικό είναι η υποστήριξη για τη μηχανή που θα πάρεις - εγώ είμαι τυχερός, 12 χρόνια δεν έπαθε τίποτα η μηχανή. το aeroccino (αυτό που φτιάχνει αφρόγαλα) χάλασε μετά από 6-7 χρόνια, δε θυμάμαι ακριβώς, τους ρώτησα και αντί να μου πουν το κλασικό "70 ευρώ για καινούριο", πλήρωσα 40 (απλά τους το πήγα πίσω). το ίδιο ισχύει και για τη μηχανή - αν ποτέ χαλάσει, τους την πας πίσω και παίρνεις 35% έκπτωση (εννοείται και όταν είναι εκτός εγγύησης). 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...