Προς το περιεχόμενο

Νovaflix, η πρόταση της Nova για video on-demand περιεχόμενο σε συνδυασμό με Live TV


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Για να καταλάβω, όλοι εσείς που αναρρωτιέστε αν παίζει σε πισί ή αν παίζει στο εξωτερικό, δώσατε όλα αυτά τα στοιχεία που ζητάει ένα random site στο internet;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, Malthador είπε

Για να καταλάβω, όλοι εσείς που αναρρωτιέστε αν παίζει σε πισί ή αν παίζει στο εξωτερικό, δώσατε όλα αυτά τα στοιχεία που ζητάει ένα random site στο internet;

τι εννοες? και τι κινδυνο μπορει να εχουμε?

δεν καταλαβαινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, npil said:

τι εννοες? και τι κινδυνο μπορει να εχουμε?

δεν καταλαβαινω

Δεν το ξέρω αυτό.

Δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό όμως, σας τα έχει ζητήσει ποτέ άλλη online υπηρεσία; Εγώ είμαι γραμμένος σε άλλες 20 και δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ ταυτότητα και ΑΦΜ.

Είναι τουλάχιστον ύποπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Δεν το ξέρω αυτό.

Δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό όμως, σας τα έχει ζητήσει ποτέ άλλη online υπηρεσία; Εγώ είμαι γραμμένος σε άλλες 20 και δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ ταυτότητα και ΑΦΜ.

Είναι τουλάχιστον ύποπτο.

η νοβα ειναι ελληνικη εταιρεια και για να γινεις συνδρομητης οπως ολες οι αλλες ελληνικες (cosmote,vodafone,wind)  ζηταει τετοια στοιχεια , υποθετω αυτος ειναι ο λογος που τα ζηταει και αυτη η υπηρεσια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, Mhlogiatros said:

Καταχρηστικό θες να πεις γιατί σε γράφουν πελάτη με χρέωση μετά αλλά welcome to Nova 

Δεν ξέρω αν είναι και παράνομο, εκτός από καταχρηστικό. Θα το ψάξω λίγο, γιατί μου κάνει μεγάλη εντύπωση.

5 minutes ago, npil said:

η νοβα ειναι ελληνικη εταιρεια και για να γινεις συνδρομητης οπως ολες οι αλλες ελληνικες (cosmote,vodafone,wind)  ζηταει τετοια στοιχεια , υποθετω αυτος ειναι ο λογος που τα ζηταει και αυτη η υπηρεσια.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Δεν ξέρω καμία άλλη online υπηρεσία που να ζητάει τέτοια στοιχεία. Μήπως το μπερδεύεις με τη σύναψη συμβολαίου; Εδώ δεν μιλάμε για τέτοιο πράγμα.

Επίσης, η Nova είναι τόσο ελληνική όσο είναι και το Spotify (που δεν ζητάει τέτοια στοιχεία).

---------------------------

Και βασικά θα στείλω ένα mail στην Nova να τους ρωτήσω σχετικά με αυτό. Αποκλείεται να είναι σύμφωνο με το GDPR αυτό το πράγμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, npil είπε

Μπορει καποιος να μου πει γιατι με win 10 στον pc δεν παιζει? δοκιμασα τα παντα και με chrome και με edge και χωρις antivirus και χωρις adblock και χωρις defender και με την υποστηριξη μιλησα και αλλα προγραμματα απομακρυσμενης λειτουργιας δεν εχω ενεργοποιημενα .......................... αν ξερει καποιος  που το εφτιαξε?........................

Προσπάθησα και εγώ και δοκίμασα όλα αυτά που είπες χωρίς να καταφέρω να παίξει ακόμα σε Windows 10. Στο κινητό παίζει κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν ξέρω αν είναι και παράνομο, εκτός από καταχρηστικό. Θα το ψάξω λίγο, γιατί μου κάνει μεγάλη εντύπωση.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Δεν ξέρω καμία άλλη online υπηρεσία που να ζητάει τέτοια στοιχεία. Μήπως το μπερδεύεις με τη σύναψη συμβολαίου; Εδώ δεν μιλάμε για τέτοιο πράγμα.

Επίσης, η Nova είναι τόσο ελληνική όσο είναι και το Spotify (που δεν ζητάει τέτοια στοιχεία).

---------------------------

Και βασικά θα στείλω ένα mail στην Nova να τους ρωτήσω σχετικά με αυτό. Αποκλείεται να είναι σύμφωνο με το GDPR αυτό το πράγμα.

εχει ξαναυπαρξει τετοια υπηρεσια στην ελλαδα πο εταιρεια που εδρευει στην ελλαδα (ναστο κανω ποιο ευκολο για τον ορο "ελληνικη" εταιρεια)?   οχι ,

οσες υπηρεσιες εχουν σχεση με τηλεοπτικη συνδρομητικη τηλεοραση (cosmote με ελληνικη εδρα) εχουν τετοια στοιχεια για να συναφτει συμφωνια ?    Ναι.

Αρα απο αυτο το συμπερανα .

το νετφλιξ ειναι πολυεθνικη 

και παλι υποθετικα το ειπα δεν ξερω τι παιζει με τα στοιχεια.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα, όπου λογικά θα έχουν γράψει πολλοί τα ίδια, έχω να πω: είναι σοβαροί; 

Ταυτότητα και ΑΦΜ για να κάνεις λογαριασμό στο site; 

Πάλι καλά που δεν έχει φόρμα να ανεβάσουμε ανάλυση του DNA μας. 

Δυστυχώς έχασαν έναν πελάτη που ήθελε να δει νόμιμα Game of Thrones. 

Επεξ/σία από djuan1988
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Δεν ξέρω καμία άλλη online υπηρεσία που να ζητάει τέτοια στοιχεία. Μήπως το μπερδεύεις με τη σύναψη συμβολαίου; Εδώ δεν μιλάμε για τέτοιο πράγμα.

Επίσης, η Nova είναι τόσο ελληνική όσο είναι και το Spotify (που δεν ζητάει τέτοια στοιχεία).

Με σιγουρία μπορώ να πω πως το αυτόνομο πακέτο Cosmote TV GO δεν ζητάει ΑΦΜ και τέτοια. Γνωστός μου που έχει το documentaries+greek pack μου το έχει πει. Νομίζω το θέμα της Nova είναι ότι έχει trial και φοβάται τα συνεχόμενα trial. Και τη παίρνει να το κάνει γιατί απευθύνεται στο ιντερνικά αναλφάβητο ελληνικό κοινό. To Netflix δεν το παίρνει να κάνει τέτοια, θα φάει κράξιμο παγκοσμίως. Προσωπικά εγώ άλλο περιμένω, η flix υπηρεσία τους (αυτοί την έχουν ονομάσει έτσι, δεν φταίω εγώ) να βγάλει app που να δουλεύει επίσημα στις τηλεοράσεις. Τα θα βγάλει κάντε υπομονή κι ο ουρανός θα γίνει πιο γαλανός δεν μου λένε τίποτα. Ας μη το έβγαζαν αν δεν ήταν έτοιμοι. Μέχρι τότε θα κάνουν υπομονή κι αυτοί για να δουν τα λεφτά μου. Εγώ να πληρώνω με "υποσχετικες" αποκλείεται. Εν αναμονή λοιπόν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aypnia είπε

Με σιγουρία μπορώ να πω πως το αυτόνομο πακέτο Cosmote TV GO δεν ζητάει ΑΦΜ και τέτοια. Γνωστός μου που έχει το documentaries+greek pack μου το έχει πει. Νομίζω το θέμα της Nova είναι ότι έχει trial και φοβάται τα συνεχόμενα trial. Και τη παίρνει να το κάνει γιατί απευθύνεται στο ιντερνικά αναλφάβητο ελληνικό κοινό. To Netflix δεν το παίρνει να κάνει τέτοια, θα φάει κράξιμο παγκοσμίως. Προσωπικά εγώ άλλο περιμένω, η flix υπηρεσία τους (αυτοί την έχουν ονομάσει έτσι, δεν φταίω εγώ) να βγάλει app που να δουλεύει επίσημα στις τηλεοράσεις. Τα θα βγάλει κάντε υπομονή κι ο ουρανός θα γίνει πιο γαλανός δεν μου λένε τίποτα. Ας μη το έβγαζαν αν δεν ήταν έτοιμοι. Μέχρι τότε θα κάνουν υπομονή κι αυτοί για να δουν τα λεφτά μου. Εγώ να πληρώνω με "υποσχετικες" αποκλείεται. Εν αναμονή λοιπόν.

Ξαναλέω, δεν έχει να κάνει με το αν τολμάει μια εταιρία να ζητήσει στοιχεία. Ο Έλληνας είναι μεγάλος τζαμπατζης και καλά κάνει και ζητάει η νοβα όλα τα στοιχεια γιατί ξέρει την εσωτερική αγορά. Το νετφλιξ απλά έχει τέτοιο μέγεθος που δεν τους νοιάζει αν εσύ έχεις 20 κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, sezebo said:

Ξαναλέω, δεν έχει να κάνει με το αν τολμάει μια εταιρία να ζητήσει στοιχεία. Ο Έλληνας είναι μεγάλος τζαμπατζης και καλά κάνει και ζητάει η νοβα όλα τα στοιχεια γιατί ξέρει την εσωτερική αγορά. Το νετφλιξ απλά έχει τέτοιο μέγεθος που δεν τους νοιάζει αν εσύ έχεις 20 κάρτες.

Και πώς ακριβώς τους προστατεύει αυτό; Τι με σταματάει από το να βάζω στοιχεία στην τύχη και να ενεργοποιώ συνέχεια καινούριο trial;

Ειλικρινά ήθελα να βάλω την υπηρεσία για να τη δοκιμάσω ένα μήνα και αν μου έκανε κλικ να την αντικαθιστούσα με το Netflix, αλλά με αυτά που ζητάνε απλά με απέτρεψαν. Θα συνεχίσω να βλέπω GoT με τον πατροπαράδοτο τρόπο του «θείου» και θα συνεχίσω τη συνδρομή μου στο Netflix. Αυτοί βγαίνουν χαμένοι, χάνοντας έναν πελάτη που έχει μάθει να πληρώνει σχεδόν για τα πάντα.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, npil είπε

εχει ξαναυπαρξει τετοια υπηρεσια στην ελλαδα πο εταιρεια που εδρευει στην ελλαδα (ναστο κανω ποιο ευκολο για τον ορο "ελληνικη" εταιρεια)?   οχι ,

οσες υπηρεσιες εχουν σχεση με τηλεοπτικη συνδρομητικη τηλεοραση (cosmote με ελληνικη εδρα) εχουν τετοια στοιχεια για να συναφτει συμφωνια ?    Ναι.

Αρα απο αυτο το συμπερανα .

το νετφλιξ ειναι πολυεθνικη 

και παλι υποθετικα το ειπα δεν ξερω τι παιζει με τα στοιχεια.  

Το cosmote go (που εχει πακετα ανα μηνα) δεν ζηταει τετοια στοιχεια....

Δεν υπογραφετε καμια συμβαση....

Ειναι παραλογα να ζηταει αυτα τα προσωπικα δεδομενα την στιγμη που δεν υπογραφετε τπτ αλλα γινεται μια δωρεαν χρηση και οχι συναψη 24μηνης συμβασης

Επεξ/σία από gate6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Και πώς ακριβώς τους προστατεύει αυτό; Τι με σταματάει από το να βάζω στοιχεία στην τύχη και να ενεργοποιώ συνέχεια καινούριο trial;

Ειλικρινά ήθελα να βάλω την υπηρεσία για να τη δοκιμάσω ένα μήνα και αν μου έκανε κλικ να την αντικαθιστούσα με το Netflix, αλλά με αυτά που ζητάνε απλά με απέτρεψαν. Θα συνεχίσω να βλέπω GoT με τον πατροπαράδοτο τρόπο του «θείου» και θα συνεχίσω τη συνδρομή μου στο Netflix. Αυτοί βγαίνουν χαμένοι, χάνοντας έναν πελάτη που έχει μάθει να πληρώνει σχεδόν για τα πάντα.

γιατι προφανώς εχουν λιστα με ολα τα αφμ των πολιτων της χωρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, sezebo said:

γιατι προφανώς εχουν λιστα με ολα τα αφμ των πολιτων της χωρας

Από πού κι ως πού; Ο ΑΦΜ είναι ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο, πως γίνεται μία εταιρεία με την οποία δεν είχα ποτέ μου σχέση να έχει τέτοιο δεδομένο μου στην κατοχή της;

Δεν παίζει αυτό που λες.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...