Προς το περιεχόμενο

Απορια με ντελιβερα


JohnConstantine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, l337 είπε

Μια χαρά κατεβαίνουμε (και πιο αργά από τις 23:00). Προσωπικά πάντα κατεβαίνω στην είσοδο (από τον 4ο όροφο).

Εγώ κάνω την παραγγελία και μετά περνάω από το μαγαζί και την παραλαμβάνω από τον ντελιβερά με το που την πάρει στα χέρια του. Φυσικά του δίνω και ένα 5eu tip για τις υπηρεσίες και τον κόπο του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akatsim είπε

Τα τιπς ειναι απο ΗΠΑ οπου ομως ο σεβιτορος του εστιατοριου παιρνει μια πολυ χαμηλη αμοιβη ανα ωρα απο το καταστημα και τα υπολοιπα απο τιπς δηλ τους πελατες. Το 20% ειναι κλασσικο, αν δεν το δωσεις σε ρωτανε τι προβλημα ειχες με το σερβιρισμα. Επισης οι καρτες γραφουν το ποσο και απο κατω κενο για να βαλεις το τιπ εσυ χειρογραφα που παει αυτουσιο στο σερβιτορο.

Εδω σε εμας η αμοιβη του σερβιτορου ειναι μεσα στη τιμη, βεβαια τα λαμογια εργοδοτες το παντελονιαζουν και δινουν ψιχουλα στος εργαζομενους.

Στο εξωτερικο η παραδοση ειναι επιπλεον της τιμης του προιοντος και οι ντελιβεραδες δουλευουν για εταιρειες που παρεχουν υπηρεσιες ντελιβερι σε πολλα καταστηματα με συμβαση.

Επειδή είμαι USA εδώ και 10  ημέρες κανείς δε σου λέει κάτι  αν δεν αφήσεις tip.Καποιες φορές σου λένε θέλεις τα ρεστα; Εκεί τα παίρνω και τους λεω ναι και δεν αφήνω τίποτα Στους αλλους αφηνω ευχαριστως Στα Hooters πχ αφησα 10 δολλαρια σε μια κουκλα( ευτυχώς δε με πηρε χαμπάρι η σύζυγος)

Κατά τα άλλα το μόνο λάθος του φίλου  Κατά τη γνώμη μου ,ειναι ότι έπρεπε να ακούει 

Επεξ/σία από cumulus
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nosstrom είπε

Εμένα πιο πολύ τo θέμα καφέ-ντελίβερι με ξενίζει... WTF δλδ

Μαλλον δεν εχεις παει στρατο (προσφατα) η δεν μενεις κοντα σε στρατοπεδο.Επισης δεν εχεις δουλεψει σε γραφειο.Το ντελιβερι στον καφε εχει πολυ χρημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως κάθε φόρα στέλνουν την παραγγελία όποτε βρουν ευκαιρία γιατί σε βάζουν στο "τέλος" τις λίστας επειδή είσαι γνωστός τότε είναι λογικό όση ώρα περιμένει να κάνει και άλλες δουλειές...σιγά μην περιμένει στην πόρτα πότε θα έρθει το σαΐνι delivery χωρίς να κρατάνε χρόνους παράδοσης.

Δεν αλλάζεις καφέ να ησυχάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, vgeovai είπε

Όχι, bubblewrap. Αυτό με τις φούσκες που τυλίγουμε εύθραυστα αντικείμενα και μετά καθόμαστε και σκάμε ένα ένα σαν μωρά παιδιά.

Η έκφραση πάντως είναι ότι ζεις στο δικό σου bubble (φούσκα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, όσοι λένε ότι ΠΡΕΠΕΙ να δίνεις τιπ, θα τους πω ότι η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα που είθισται να δίνεται τιπ, για ένα φαγώσιμο που δεν έχει φαγωθεί ακόμα...Και αν είναι μάπα το κρέας, πώς θα νιώσεις για το τιπ που έδωσες;

Για γέλια η όλη φάση.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Lanike71 said:

Επίσης, όσοι λένε ότι ΠΡΕΠΕΙ να δίνεις τιπ, θα τους πω ότι η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα που είθισται να δίνεται τιπ, για ένα φαγώσιμο που δεν έχει φαγωθεί ακόμα...Και αν είναι μάπα το κρέας, πώς θα νιώσεις για το τιπ που έδωσες;

Για γέλια η όλη φάση.

Δλδ πχ στους πιτσαδόρους στις ΗΠΑ δεν παίζει tip? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, talibanakos είπε

Δουλεψε τετοια δουλεια και μετα ελα να μου  το πεις.
Εσυ μαλλον ουτε σερβιτορος δεν εχεις κανει,φιλικα παντα.

Ξεχασα να το γραψω και αυτο.

Τι αλλαζει ξαφνικα οταν πληρωνετε με καρτα και δεν αφηνετε ( οχι εσυ, οι αλλοι ) ΠΟΤΕ tips?

Δεν αλλάζει τίποτα , όταν πληρώνουμε με κάρτα. 

Το σουβλατζίδικο που παραγγέλνω έχει στο pos την επιλογή να αφήσεις tips 5% η 10 η 15.Νομιζω τα περισσότερα pos στα delivery είναι έτσι .  Βέβαια εγώ πάντα τους λέω να στρογγυλοποίησουν το ποσό προς τα πάνω πχ 8 αντί 7,5 κτλ η όπως σήμερα 8€ αντί 7. 

 

 

26 λεπτά πριν, nosstrom είπε

Εμένα πιο πολύ τo θέμα καφέ-ντελίβερι με ξενίζει... WTF δλδ

Όταν πρόκειται για παραγγελία από σπίτι , ναι και μένα μου φαίνεται κάπως . Βέβαια εγώ έχω μηχανή , μύλο κτλ αλλά όποτε έχω ξεμείνει από καφέ και θέλω να πάρω απέξω προτιμώ να πάω με τ πόδια, να ξεμούδιασω κιόλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, cumulus είπε

Επειδή είμαι USA εδώ και 10  ημέρες κανείς δε σου λέει κάτι  αν δεν αφήσεις tip.Καποιες φορές σου λένε θέλεις τα ρεστα; Εκεί τα παίρνω και τους λεω ναι και δεν αφήνω τίποτα Στους αλλους αφηνω ευχαριστως Στα Hooters πχ αφησα 10 δολλαρια σε μια κουκλα( ευτυχώς δε με πηρε χαμπάρι η σύζυγος)

Κατά τα άλλα το μόνο λάθος του φίλου  Κατά τη γνώμη μου ,ειναι ότι έπρεπε να ακούει 

Γυφτια ειναι αυτο που κανεις εκει, αν δεν εχεις για το τιπ, φαε σε φτηνοτερο εστιατοριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Επίσης, όσοι λένε ότι ΠΡΕΠΕΙ να δίνεις τιπ, θα τους πω ότι η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα που είθισται να δίνεται τιπ, για ένα φαγώσιμο που δεν έχει φαγωθεί ακόμα...Και αν είναι μάπα το κρέας, πώς θα νιώσεις για το τιπ που έδωσες;

Για γέλια η όλη φάση.

θα δίνω tip μέχρι να πεθάνω και χαίρομαι που είναι έτσι στην Ελλάδα και για μένα ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ να δίνουμε tip . …. άμα κάνεις τον ντελίβερι θα αναθεωρήσεις...Το έδωσες το tip γιατι από τα tip βγάζουν όπως και στο εξωτερικό και επίσης επειδή σε εξυπηρετεί.Αλλιώς πήγαινε πάρε δοκίμασε πρώτα πριν πληρώσεις...ετσι?

38 λεπτά πριν, cumulus είπε

Επειδή είμαι USA εδώ και 10  ημέρες κανείς δε σου λέει κάτι  αν δεν αφήσεις tip.Καποιες φορές σου λένε θέλεις τα ρεστα; Εκεί τα παίρνω και τους λεω ναι και δεν αφήνω τίποτα Στους αλλους αφηνω ευχαριστως Στα Hooters πχ αφησα 10 δολλαρια σε μια κουκλα( ευτυχώς δε με πηρε χαμπάρι η σύζυγος)

Κατά τα άλλα το μόνο λάθος του φίλου  Κατά τη γνώμη μου ,ειναι ότι έπρεπε να ακούει 

Επειδή είσαι στο Αμέρικα και είσαι μονο 10 μέρες μάθε ότι στην απόδειξη το 10% της τιμής είναι το tip, ένα τρόπος να κυνηγήσουν το μαύρο χρήμα από τα tip. Αμα θέλεις να αφήσεις extra επειδή σου άρεσε το ντεκολτέ της κοπέλας στα hooters άφησε...

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nosstrom είπε

θα δίνω tip μέχρι να πεθάνω και χαίρομαι που είναι έτσι στην Ελλάδα και για μένα ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ να δίνουμε tip . …. άμα κάνεις τον ντελίβερι θα αναθεωρήσεις...Το έδωσες το tip γιατι από τα tip βγάζουν όπως και στο εξωτερικό και επίσης επειδή σε εξυπηρετεί.

Κανένα πρόβλημα. Αλλά να δώσεις τιπ και στο παλικαράκι που σου έφερε από την αποθήκη το κλιματιστικό που ζυγίζει 20 κιλά, το κοριτσάκι που σου έφερε τη γλάστρα και στην έντυσε για να την πας στη γιορτή, όπως και στο δάσκαλο στο φροντιστήριο που παίρνει 3 και 60 και κάνει μορφωμένο το παιδί σου.

Τι είπες; Τιιιιι; Α, τώρα δε συμφέρει...

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nosstrom είπε

θα δίνω tip μέχρι να πεθάνω και χαίρομαι που είναι έτσι στην Ελλάδα και για μένα ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ να δίνουμε tip . …. άμα κάνεις τον ντελίβερι θα αναθεωρήσεις...Το έδωσες το tip γιατι από τα tip βγάζουν όπως και στο εξωτερικό και επίσης επειδή σε εξυπηρετεί.Αλλιώς πήγαινε πάρε δοκίμασε πρώτα πριν πληρώσεις...ετσι?

Επειδή είσαι στο Αμέρικα και είσαι μονο 10 μέρες μάθε ότι στην απόδειξη το 10% της τιμής είναι το tip, ένα τρόπος να κυνηγήσουν το μαύρο χρήμα από τα tip. Αμα θέλεις να αφήσεις extra επειδή σου άρεσε το ντεκολτέ της κοπέλας στα hooters άφησε...

Ότι να είναι μιλάμε. Άλλο έγραψα άλλο απάντησες 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Κανένα πρόβλημα. Αλλά να δώσεις τιπ και στο παλικαράκι που σου έφερε από την αποθήκη το κλιματιστικό που ζυγίζει 20 κιλά, το κοριτσάκι που σου έφερε τη γλάστρα και στην έντυσε για να την πας στη γιορτή, όπως και στο δάσκαλο στο φροντιστήριο που παίρνει 3 και 60 και κάνει μορφωμένο το παιδί σου.

Τι είπες; Τιιιιι; Α, τώρα δε συμφέρει...

Στους πρώτους 2 δίνω 

υπάρχει μόνο μια απάντηση στο επιχείρημα του Δασκάλου όμως...…    WTF ……….

2 λεπτά πριν, cumulus είπε

Ότι να είναι μιλάμε. Άλλο έγραψα άλλο απάντησες 

?

Εχω απαντήσει σε δυο διαφορετικά θεματάκια….ακόμα ζαλισμένος από το Hooters εισαι?

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...