Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Εκεί που δεν υπήρχε θέμα τώρα στο CoD με έχει ταράξει σε black screen ενώ παίζω κάνει και το πάγωμα 

Στο τσακ ειμαι για αγγελία

ΔΕΝ σηκώνουν ΟΛΑ τα κομμάτια oc. Πάρτε το χαμπάρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Occultist είπε

ΔΕΝ σηκώνουν ΟΛΑ τα κομμάτια oc. Πάρτε το χαμπάρι...

Δεν παίζω με oc.

Ολα στοκ τα έβαλα ούτε undervolt

Έβγαλα και το afterburner 

Το ποντίκι έριξα στα 500Hz

Στοκ επεξεργαστή

Επίκληση στον Κθούλου

Να υποστηρίξουμε την AMD δε λέω,. καλή στα χαρτιά αλλά ανέτοιμο προϊόν... Πρέπει να πέσει χρήμα ΚΑΙ στο RTG. Αφήστε τα.stream και τα ωραία μενουδακια. Δεν είναι φυσιολογικό αυτό να κλείνει η οθόνη. Τόσα χρόνια δε το έχω πάθει με Nvidia, ούτε με Polaris. Ή η αρχιτεκτονική έχει κάποιο πρόβλημα γιατί δεν είναι λογικό 6 μήνες να υφίσταται κάτι τέτοιο ή απλά δεν υπάρχει η κατάλληλη τεχνογνωσία στο dev team

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Δεν παίζω με oc.

Ολα στοκ τα έβαλα ούτε undervolt

Έβγαλα και το afterburner 

Το ποντίκι έριξα στα 500Hz

Στοκ επεξεργαστή

Επίκληση στον Κθούλου

Το ποντικι μπορει να χει καποια σχεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ronnie1985 είπε

Το ποντικι μπορει να χει καποια σχεση;

Ε δε ξέρω γ αυτό τα δοκίμασα ολα. Δεν έχει απλα δεν ήξερα τι άλλο να δοκιμάσω.

Φορματ δε ξανακανω. 2 σε ενα μήνα έκανα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη κιόλας αλλά ποιο ποντίκι βρε παιδιά; Μήπως φταίει η καρέκλα από το γραφείο; Ή ο καιρός;
Τα χρήματα που γλιτώσατε όσοι πήγατε σε Navi αντί για Turing θα τα δώσετε σε SSD στην τελική από τα πολλά format..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

Διάβασε το κείμενο που έγραψα παραπάνω. 

Οκ, αλλά ούτε ποτέ είχα, ούτε έχω συγκεκριμένο οδηγό για την οθόνη.

Generic monitor ftw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ενώ δεν είχα θέμα με μαύρες οθόνες τώρα έχω με όλους τους οδηγούς στο COD + FREEZαρισμα για 5.δευτερολεπτα μες το ματς και όταν στρώνει έχω ψοφήσει, έλα καλησπέρα. (19.12.3,.20.1.1,.20.1.2)

+

Με τους τελευταίους κρασαρει (απλά κλείνει) άκυρη στιγμή το Απεξ. Μόνο με τους 19.12.3 δε.

Πραγματικά για γερά νεύρα η κατάσταση. 

Δε πάει άλλο αυτό το πράγμα. Από σήμερα διακοπές παίρνει το pc για 3 βδομάδες. Αν σε ένα μήνα δεν υπάρχει οδηγός που να φτιάχνει έστω τις μαύρες οθόνες πάει για πούλημα. Κουράστηκα.

βάλε 2.1.1 και το προφίλ αυτό σβήσε όλα τα παλιά.

 

settings 2.png

settings 1.png

[email protected]

θα σβήσεις το 144hz και θα κάνεις add με 144hz και το resolution που θες με auto lcd standard reboot και μετά

cru settings.png

screen set.png

cru-1.4.2.rar

@Ronnie1985

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Δεν παίζω με oc.

Ολα στοκ τα έβαλα ούτε undervolt

Έβγαλα και το afterburner 

Το ποντίκι έριξα στα 500Hz

Στοκ επεξεργαστή

Επίκληση στον Κθούλου

Να υποστηρίξουμε την AMD δε λέω,. καλή στα χαρτιά αλλά ανέτοιμο προϊόν... Πρέπει να πέσει χρήμα ΚΑΙ στο RTG. Αφήστε τα.stream και τα ωραία μενουδακια. Δεν είναι φυσιολογικό αυτό να κλείνει η οθόνη. Τόσα χρόνια δε το έχω πάθει με Nvidia, ούτε με Polaris. Ή η αρχιτεκτονική έχει κάποιο πρόβλημα γιατί δεν είναι λογικό 6 μήνες να υφίσταται κάτι τέτοιο ή απλά δεν υπάρχει η κατάλληλη τεχνογνωσία στο dev team

Από περιέργεια, με τι τροφοδοτικό είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Ενώ δεν είχα θέμα με μαύρες οθόνες τώρα έχω με όλους τους οδηγούς στο COD + FREEZαρισμα για 5.δευτερολεπτα μες το ματς και όταν στρώνει έχω ψοφήσει, έλα καλησπέρα. (19.12.3,.20.1.1,.20.1.2)

+

Με τους τελευταίους κρασαρει (απλά κλείνει) άκυρη στιγμή το Απεξ. Μόνο με τους 19.12.3 δε.

Πραγματικά για γερά νεύρα η κατάσταση. 

Δε πάει άλλο αυτό το πράγμα. Από σήμερα διακοπές παίρνει το pc για 3 βδομάδες. Αν σε ένα μήνα δεν υπάρχει οδηγός που να φτιάχνει έστω τις μαύρες οθόνες πάει για πούλημα. Κουράστηκα.

Το θέμα με το φριζάρισμα στο COD το είχα κι εγώ και το είχε και πολύς κόσμος με Nvidia. Δεν είναι θέμα AMD.
Σε μένα (και ένα φίλο μου) λύθηκε με ένα fix που διάβασα στο reddit. Ήταν θέμα memory leak του παιχνιδιού:

Το ηλίθιο thumbnail με επηρέασε αρχικά, όπως επίσης και το CPU load (εμένα δεν ήταν στο 100%), αλλά αλλάζοντας τη ρύθμιση για τη μνήμη στο αρχείο σταμάτησαν μαχαίρι τα παγώματα. Από τότε παίζω κανονικά. Το COD έχει τρομερά bugs και θέματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Occultist είπε

Από περιέργεια, με τι τροφοδοτικό είσαι;

Corsair SF600 (gold)

 

3 λεπτά πριν, Q-Taxys είπε

Το θέμα με το φριζάρισμα στο COD το είχα κι εγώ και το είχε και πολύς κόσμος με Nvidia. Δεν είναι θέμα AMD.
Σε μένα (και ένα φίλο μου) λύθηκε με ένα fix που διάβασα στο reddit. Ήταν θέμα memory leak του παιχνιδιού:

Το ηλίθιο thumbnail με επηρέασε αρχικά, όπως επίσης και το CPU load (εμένα δεν ήταν στο 100%), αλλά αλλάζοντας τη ρύθμιση για τη μνήμη στο αρχείο σταμάτησαν μαχαίρι τα παγώματα. Από τότε παίζω κανονικά. Το COD έχει τρομερά bugs και θέματα.

Δεν έχω memory leak. Εξάλλου έχω και το ISLC. Να καθαρίζει. Μαξ 12 gb νομίζω εφτασε? 10?. κάπου έχει.

 

Δεν έχω και κανέναν εδώ με nvidia να δοκιμάσω. Δεν ασχολείται η παρέα μου. Κατι wow παίζουν με συστήματα του 2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Δεν έχω memory leak. Εξάλλου έχω και το ISLC. Να καθαρίζει. Μαξ 12 gb νομίζω εφτασε? 10?. κάπου έχει.

Δεν έχω και κανέναν εδώ με nvidia να δοκιμάσω. Δεν ασχολείται η παρέα μου. Κατι wow παίζουν με συστήματα του 2007

Κι εγώ 16GB RAM έχω, 5700XT Nitro+ και Ryzen 3700x και το παιχνίδι είναι στα 100+ FPS στα 144 συνέχεια με σχεδόν όλα στο Ultra. Αλλά ανά τακτά χρονικά διαστήματα (στην αρχή χάρτη συνήθως) μου έκανε αυτό το πάγωμα, έβλεπα μια σταματημένη εικόνα (την ίδια στιγμή εμφανιζόμουν να έχω ping 999 στο scoreboard) και μετά ξεπάγωνε, έχοντας πεθάνει προφανώς. Το ίδιο ακριβώς είχε κι άλλος φίλος και αρκετός κόσμος στο reddit. Το παιχνίδι κατά τα άλλα τρέχει μια χαρά.

Δοκίμασα τα πάντα, από drivers, antivirus, firewall, επιλογές στο λειτουργικό της AMD χωρίς να δω διαφορά. Το πρόβλημα το έχουν κι άτομα με Nvidia όπως είπα. Από τότε που εγώ κι ο φίλος μου αλλάξαμε αυτό το νούμερο στο αρχειάκι, δεν είχαμε πάγωμα. Μιλάμε για κανένα μήνα και βάλε. Δεν βλέπω να έχεις να χάσεις κάτι δοκιμάζοντάς το. Μισό λεπτό δουλειά είναι. Αν δεν δεις διαφορά, το αλλάζεις.

Το COD είχε ένα σωρό θέματα και κρασαρίσματα για πολύ κόσμο. Μαύρες οθόνες δεν είχα για να έχω άποψη, είχα κάτι κρασαρίσματα με κωδικούς 6065 κτλ αλλά αυτά διορθώθηκαν με τα updates του παιχνιδιού. Προφανώς κι έχει θέματα η AMD με drivers, αλλά στο συγκεκριμένο παιχνίδι τα προβλήματα είναι στο παιχνίδι το ίδιο. Το πάγωμα σε μένα λύθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Q-Taxys είπε

Κι εγώ 16GB RAM έχω, 5700XT Nitro+ και Ryzen 3700x και το παιχνίδι είναι στα 100+ FPS στα 144 συνέχεια με σχεδόν όλα στο Ultra. Αλλά ανά τακτά χρονικά διαστήματα (στην αρχή χάρτη συνήθως) μου έκανε αυτό το πάγωμα, έβλεπα μια σταματημένη εικόνα (την ίδια στιγμή εμφανιζόμουν να έχω ping 999 στο scoreboard) και μετά ξεπάγωνε, έχοντας πεθάνει προφανώς. Το ίδιο ακριβώς είχε κι άλλος φίλος και αρκετός κόσμος στο reddit. Το παιχνίδι κατά τα άλλα τρέχει μια χαρά.

Δοκίμασα τα πάντα, από drivers, antivirus, firewall, επιλογές στο λειτουργικό της AMD χωρίς να δω διαφορά. Το πρόβλημα το έχουν κι άτομα με Nvidia όπως είπα. Από τότε που εγώ κι ο φίλος μου αλλάξαμε αυτό το νούμερο στο αρχειάκι, δεν είχαμε πάγωμα. Μιλάμε για κανένα μήνα και βάλε. Δεν βλέπω να έχεις να χάσεις κάτι δοκιμάζοντάς το. Μισό λεπτό δουλειά είναι. Αν δεν δεις διαφορά, το αλλάζεις.

Το COD είχε ένα σωρό θέματα και κρασαρίσματα για πολύ κόσμο. Μαύρες οθόνες δεν είχα για να έχω άποψη, είχα κάτι κρασαρίσματα με κωδικούς 6065 κτλ αλλά αυτά διορθώθηκαν με τα updates του παιχνιδιού. Προφανώς κι έχει θέματα η AMD με drivers, αλλά στο συγκεκριμένο παιχνίδι τα προβλήματα είναι στο παιχνίδι το ίδιο. Το πάγωμα σε μένα λύθηκε.

Και εγω εχω παγωματα, θα δοκιμασω μετα την δουλεια.. Λες να σωθω? 

Επισης multiplayer δοκιμασε textures και AA στο max και ολα τα αλλα τερμα low.. μικρη οπτικη διαφορα μιας και ειναι τοσο fast paced, και πας για 200+ frames τερμα σμουδ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Συγνώμη αν έχει απαντηθεί η ερώτηση που θα κάνω. Είμαι με μια Sapphire RX 5700, κατά κύριο λόγο την έχω για Hackintosh αλλά έχω dual boot Windows και παίζω κανένα Apex Legends σε 4Κ ανάλυση με όλα στα High. Η κάρτα αποδίδει πολύ καλά μπορώ να πω αλλά...Τα ανεμιστήρια της είναι στο full και κάνουν κάμποσο θόρυβο. Θερμοκρασίες 68-74 βαθμούς. 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ρίξω τον θόρυβο αυτό ή θεωρείτε ότι έτσι πρέπει να δουλεύει η κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με vega 56 ειμαι, γλυκοκοιταζω την 5700ΧΤ αλλά ακομα περισσοτερο το επερχομενο μεγαλο ναβι λογω του ray tracing, σεβομαι τον πετσινο, αλλα πολεμω την τιμολογιακη του πολιτικη, εντελως αντικειμενικα ωστοσο, η διαμορφωθεισα κατασταση με τους drivers ειναι ελεεινη και τρισαθλια. Δεν γινονται αυτα τα πραγματα, να ταλαιπωρειται ο κοσμος με ακριβο hardware. Ειναι κριμα κι αδικο.

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...