Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, malakudi είπε

Για να κλείνει το monitor χωρίς να κολλάει η GPU, κάτι γίνεται ή με τα Hz ή με κάποιο power management.

Στη δική μου περίπτωση (Vega 64) το έκανε 1-2 φορές σε διάστημα 1 μήνα με τους 19.10. Πριν από αυτό δεν το είχε κάνει ποτέ.

Με τους 19.11 το έκανε 1-2 φορές μέσα σε μία εβδομάδα.

Όλες τις φορές είχε χάσει το συγχρονισμό με την οθόνη και αναγνώριζε και δούλευε την οθόνη σαν 60Hz χωρίς Freesync (το ξέρω γιατί τις μισές φορές η εικόνα επανερχόταν) ενώ είναι 72Hz Freesync.

Όλες τις φορές έφτιαχνε το πρόβλημα απλά βγάζοντας και ξαναβάζοντας το HDMI. Η πατάτα ξεκίνησε από 19.9-19.10 και μετά και δεν είναι μόνο σε Navi. Απλά έχουν χάσει το μπούσουλα οι τύποι με τα τόσα διαφορετικά configurations...

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Εκεί που έπαιζα (συνήθως κάτι ζόρικο/απαιτητικό), έτρωγα μαύρη οθόνη και μετά από λίγο (ελάχιστα συνήθως) επανερχόταν η εικόνα (εννοείται πως από πίσω λειτουργούσαν κανονικά τα πάντα).

... και όλες τις φορές με χαμηλό φορτίο (παίζω με limiter) δουλεύοντας στο ρελαντί η Vega. Μια φορά το είχε κάνει και στο desktop. Οπότε μιλάμε για διαφορετικό πρόβλημα.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Με τί ρυθμίσεις στο boost?

Στο BF που το δοκίμασα, έτρωγα πολύ Πιξέλιασμα.

Υποστηριζει το bf radeon boost ? δεν το ηξερα . Εγω το εχω βαλει ελαχιστο 66% και original αναλυση 1440p. Aυτο βεβαια στο borderlands που εχει ηδη καρτουνιστικα γραφικα στο bf ισως ειναι εμφανες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Υποστηριζει το bf radeon boost ? δεν το ηξερα . Εγω το εχω βαλει ελαχιστο 66% και original αναλυση 1440p. Aυτο βεβαια στο borderlands που εχει ηδη καρτουνιστικα γραφικα στο bf ισως ειναι εμφανες. 

Γιατί να μην υποστηρίζει?

Δεν είναι θέμα παιγνιδιού από όσο ξέρω, αλλά του οδηγού (το πρώην "Hialgo boost" είναι, όσο έχω καταλάβει).

Έχεις ingame κάποια σχετική ρύθμιση με το boost?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Να ρωτήσω κάτι; οταν σας βγάζει μαύρη οθόνη πως το λύνετε; κάνετε επανεκκίνηση; γιατί ο φίλος μου απλά βγάζει και βάζει το hdmi 

Σε εμενα ετρωγε black screen και εριχνε restart μονο του.

Λες και του κοβες το ρευμα στιγμιαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Γιατί να μην υποστηρίζει?

Δεν είναι θέμα παιγνιδιού από όσο ξέρω, αλλά του οδηγού (το πρώην "Hialgo boost" είναι, όσο έχω καταλάβει).

Έχεις ingame κάποια σχετική ρύθμιση με το boost?

Availability of the Radeon Boost setting requires game support, and currently a small list of games including "Overwatch," PUBG, "Borderlands 3," "Shadow of the Tomb Raider," "Rise of the Tomb Raider," "Destiny 2," "Grand Theft Auto V," and "Call of Duty: WW2" support it. This list will probably grow with future driver updates. Besides supported games, Radeon Boost requires a Radeon RX 400-series (or later) desktop GPU or "Raven Ridge" or "Picasso" iGPU, Windows 7 or Windows 10. At this time, only DirectX 11 games are supported.

Δεν λεει κατι για το battlefield . 

Oχι κανονικα την αναλυση της οθονης μου με ελαχιστο το 66% εναντι του 50%. 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτελούς φαινεται οτι βρεθηκε λυση για ολους τους κατοχους 5700 που αντιμετωπιζουν black/blue screens

κάνοντας τα παρακάτω βήματα αυστηρά με τη σειρά:

1.Disable HW Accel.
2.Disable Freesync.

3.Don't play games

fixed

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Inler είπε

Εγώ πάντως θεωρώ τον 19.12.1 εξαιρετικό driver χωρίς κανένα πρόβλημα(προσωπική άποψη πάντα).

 Εγώ με το προτελευταίο ακόμα είμαι και είναι μια χαρά 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε παιδιά δεν βάζετε τον τελευταίο; Εγώ τους βάζω πάντα day 1 και δεν έχω συναντήσει προβλήματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί ρε παιδιά δεν βάζετε τον τελευταίο; Εγώ τους βάζω πάντα day 1 και δεν έχω συναντήσει προβλήματα :P

Ξέμεινα από mb στο cosmote at home εγώ.. xd έγιναν κάποια καταλαθος downloads

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Availability of the Radeon Boost setting requires game support, and currently a small list of games including "Overwatch," PUBG, "Borderlands 3," "Shadow of the Tomb Raider," "Rise of the Tomb Raider," "Destiny 2," "Grand Theft Auto V," and "Call of Duty: WW2" support it. This list will probably grow with future driver updates. Besides supported games, Radeon Boost requires a Radeon RX 400-series (or later) desktop GPU or "Raven Ridge" or "Picasso" iGPU, Windows 7 or Windows 10. At this time, only DirectX 11 games are supported.

Δεν λεει κατι για το battlefield . 

Oχι κανονικα την αναλυση της οθονης μου με ελαχιστο το 66% εναντι του 50%. 

Απλά μπήκα στο προφίλ του παιγνιδιού στους οδηγούς, το ενεργοποίησα και το έβαλα στο 83.3%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, malakudi είπε

Στο reddit οι περισσότερες αναφορές για blackscreens είναι είτε σε setup με 2 monitors όπου κάποιο είναι freesync και κάποιο όχι είτε με ένα freesync monitor αλλά όχι από τα κορυφαία (κάτι freesync στα 75 πχ). Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα με τυπικό 60Hz μόνιτορ που να έχει black screens; Όχι τα blackscreens που κρασάρει ο driver, αυτά που συνεχίζει να παίζει το παιχνίδι από πίσω.

Αγόρασα κι εγώ μία Sapphire Pulse 5700XT για το 2ο PC (Ryzen 2700X - X370), έχω δύο οθόνες 1920x1200 60Hz οπότε τις επόμενες μέρες θα ενημερώσω για τις δικές μου εμπειρίες.

Samsung CFG396, 1080p, 72Hz

Freesync off

HDMI

Δεν είχα κανένα black screen με κανένα οδηγό μόνο προχθές το έπαθα στο desktop/idle

Και έχω κλειστά τα πάντα όπως freesync, chill, etc 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που ειναι πιο safe να βγαλουμε κ να ξαναβαλουμε το hdmi σε περιπτωση blackscreen? Απο το monitor η απο την gpu? Ρωταω γιατι σε μενα μου ειναι πιο ευκολο πρακτικα να το βγαζω απ τη gpu.

Επισης αυτο πετυχαινει κ με displayport καλωδιο; Η μονο hdmi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τους 20.1.1 και μετά σε alt+tab από το bf5 στο desktop θα έχω μαυρή οθόνη πάντα.

Αυτό που κάνω για να μην βγάζω καλώδια, είναι να κλείνω την οθόνη από το κουμπί της (power off όχι standby) και επανέρχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...