Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η 5600ΧΤ θα κυκλοφορήσει με updated vbios ουσιαστικά ματσάροντας έτσι τα ρολόγια της 5700. Η μόνη διαφορά θα είναι το στενότερο memory bus 192bit, το μικρότερο memory bandwdth και τα 2GB λιγότερης vram.

https://www.tomshardware.com/news/amd-rx-5600-xt-specs-nvidia-rtx-2060

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Μόνο στο BF V έχω black screens σε οτιδήποτε άλλο τρέχει απροβλημάτιστα η 5700xt. 
Επίσης το Radeon boost είναι πολύ δυνατή προσθήκη , borderlands που παίζω αυτή την περίοδο έχω 25% παραπάνω FPS σε κίνηση χωρίς να καταλαβαίνω οπτική διαφορά.

Με τί ρυθμίσεις στο boost?

Στο BF που το δοκίμασα, έτρωγα πολύ Πιξέλιασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Να ρωτήσω κάτι; οταν σας βγάζει μαύρη οθόνη πως το λύνετε; κάνετε επανεκκίνηση; γιατί ο φίλος μου απλά βγάζει και βάζει το hdmi 

Από τους 19.10 drivers και μετά έχει κάνει μερικά και σε εμένα που έχω Vega 64. Μέχρι τότε δεν είχα προβλήματα.

Και κάνω ακριβώς αυτό που λες. Βγάζω το HDMI και το ξαναβάζω και φτιάχνει.

Στο κομμάτι επικοινωνίας GPU - Monitor κάποια χοντρή μαλακία έχουν κάνει στην AMD.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να καταλάβουμε για ποιον λόγο ορισμένοι έχουν εντελώς ή έστω κατά 99% απροβλημάτιστη εμπειρία και άλλοι δεν προλαβαίνουν να μετράνε issues.

Θέμα ατυχίας, software/hardware conflict, κάτι άλλο; Αν μιλάμε για τυχαίως εμφανιζόμενα προβλήματα, ουσιαστικά παίζεις ρωσική ρουλέτα, εάν αγοράσεις μια 5700xt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι monitors έχετε όσοι έχετε black screens; Μήπως το κάνει μόνο στα freesync; Για να κλείνει το monitor χωρίς να κολλάει η GPU, κάτι γίνεται ή με τα Hz ή με κάποιο power management.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνει με το freesync που είναι τεχνολογία της AMD, ε νισάφι. Μήπως οι κάτοχοι Navi να αρχίσουν να αγοράζουν G-Sync Monitors τότε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Αν το κάνει με το freesync που είναι τεχνολογία της AMD, ε νισάφι. Μήπως οι κάτοχοι Navi να αρχίσουν να αγοράζουν G-Sync Monitors τότε; :P

Στο reddit οι περισσότερες αναφορές για blackscreens είναι είτε σε setup με 2 monitors όπου κάποιο είναι freesync και κάποιο όχι είτε με ένα freesync monitor αλλά όχι από τα κορυφαία (κάτι freesync στα 75 πχ). Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα με τυπικό 60Hz μόνιτορ που να έχει black screens; Όχι τα blackscreens που κρασάρει ο driver, αυτά που συνεχίζει να παίζει το παιχνίδι από πίσω.

Αγόρασα κι εγώ μία Sapphire Pulse 5700XT για το 2ο PC (Ryzen 2700X - X370), έχω δύο οθόνες 1920x1200 60Hz οπότε τις επόμενες μέρες θα ενημερώσω για τις δικές μου εμπειρίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, malakudi said:

Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα με τυπικό 60Hz μόνιτορ που να έχει black screens;

Ο Aruil αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, malakudi είπε

Τι monitors έχετε όσοι έχετε black screens; Μήπως το κάνει μόνο στα freesync; Για να κλείνει το monitor χωρίς να κολλάει η GPU, κάτι γίνεται ή με τα Hz ή με κάποιο power management.

Ο φίλος μου έχει μια παλιά 1050p. No freesync 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά μόλις πήρα την 5700ΧΤ έκανα φορματ με windows 10 pro 1909,έβαλα τα drivers κανονικά μετά έκανα πέρασμα με driver booster εγώ το μόνο θέμα ήταν με την οθόνη λόγο από τα drivers από την οθόνη 24g2u (δεν έπεφτε το memory clock έμενε στι φουλ) το οποίο λύθηκε φτιάχνοντας ένα διαφορετικό προφίλ με το cru στα 144hz και είναι κομπλέ το override στην οθόνη το έχω medium και στο strong πάλι δούλευε κανονικά και φυσικά έχω το προφίλ με το oc/uv που έχω ανεβάσει σε προηγούμενα ποστ τα παιχνίδια που έχω παίζει /παίζω είναι pubg, pes 2020,forza horizon 4,(δοκίμασα και apex αλλά δεν μου άρεσε) gta v, lineage και το lol. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, malakudi είπε

Όχι τα blackscreens που κρασάρει ο driver, αυτά που συνεχίζει να παίζει το παιχνίδι από πίσω.

Λοιπόν, το πρόβλημα που περιγράφεις το είχα στη 290 μου, με το 1440/144/fs monitor που έχω και τώρα.

Εκεί που έπαιζα (συνήθως κάτι ζόρικο/απαιτητικό), έτρωγα μαύρη οθόνη και μετά από λίγο (ελάχιστα συνήθως) επανερχόταν η εικόνα (εννοείται πως από πίσω λειτουργούσαν κανονικά τα πάντα).

Δεν είχε να κάνει με έκδοση οδηγών, με dp καλώδιο ήμουν που το άλλαξα για κάθε ενδεχόμενο κλπ.

Κάποια στιγμή που άρχισα να πειράζω πυρήνα/μνήμη την κάρτα, παρατήρησα ότι το έκανε ακόμα πιο συχνά και για μεγαλύτερη διάρκεια (μέχρι απλά να γίνεται unplayable). Από τα 975 στον πυρήνα, αν έφτανα τα 1050+, ήταν σχεδόν μόνιμο (αλλά έπαιζε κανονικά, έβγαζε FS extreme κλπ, απλά με μαύρη οθόνη).

Τελικά, όταν έπιασα το undervolt στον πυρήνα, έφτασα στα 1100/1150+ χωρίς το παραμικρό θέμα (και είχα κι άλλο). Η μνήμη ήταν ψιλοσάπια, από 1250 στα 1300 χαριστικά.

Όλα τα παραπάνω, με καλές/πολύ καλές θερμοκρασίες πάντα, αφού είχα κοτσάρει μια ACIV στην κάρτα.

Κοιτάχτε λίγο τι γίνεται με τις τάσεις, ρίξτε τις όσο πάει πριν κάνετε οτιδήποτε από oc κλπ και δείτε αν υπάρχουν δαφορές (για το συγκεκριμένο πρόβλημα, πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον χτες που μου εριξε μαυρο αποφασισα να βαλω τους τελευταιους οδηγους και σημερα με εχει ταραξει στη μαυριλα. αλλες αλλαγες που εκανα ειναι οτι εβαλα το chill και enchanced sync. εκλεισα τωρα το chill.. για να δουμε αμα θα συνεχισει το προβλημα. εχω uw οθονη στα 75Hz χωρις καποια τεχνολογια sync. τοσες μερες επαιζα χωρις προβλημα..

τα ιδια. απενεργοποιησα και το esync και το anti-lag. οποτε πλεον ειναι οπως το ειχα και πριν με εξαιρεση τους οδηγους. για να δουμε..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...