Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο;

Ότι σε ενοχλούν για παράδειγμα οι επιδόσεις day1 σε ένα προιόν , λες και day1 ήταν unplayable.

Απο την άλλη όχι μονο δεν σε ενοχλεί αλλά εκθειάζεις κιόλας 1 feature, που ολόκληρη σειρά καρτών καταργείται οσονούπω,  και ανάθεμα αν υπάρχουν πάνω απο 5 παιχνίδια που πραγματικά αξίζει να το έχεις ενεργοποιημένο.... Δε συζητάμε για κλασσικό άρμεγμα με τη απλή σειρά και καπάκι τις super. 

Παραπονιόμαστε γιατι βελτιώνουν τους οδηγούς, λες και αν μπορούσαν δεν θα έδιναν day1 το full των επιδόσεων, μας κάνουν ναζάκια. 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Ότι σε ενοχλούν για παράδειγμα οι επιδόσεις day1 σε ένα προιόν , λες και day1 ήταν unplayable.

Απο την άλλη όχι μονο δεν σε ενοχλεί αλλά εκθειάζεις κιόλας 1 feature, που ολόκληρη σειρά καρτών καταργείται οσονούπω,  και ανάθεμα αν υπάρχουν πάνω απο 5 παιχνίδια που πραγματικά αξίζει να το έχεις ενεργοποιημένο.... Δε συζητάμε για κλασσικό άρμεγμα με τη απλή σειρά και καπάκι τις super. 

Παραπονιόμαστε γιατι βελτιώνουν τους οδηγούς, λες και αν μπορούσαν δεν θα έδιναν day1 το full των επιδόσεων, μας κάνουν ναζάκια. 

Όχι ρε συ, ούτε καν. Απλά λέω να κυλήσουν όλα ομαλά και να είναι οι drivers σωστοί από την αρχή και από επιδόσεις και από σταθερότητα. Άλλωστε το έχω πει ότι πιθανότατα σε AMD θα πάω τώρα. Όσον αφορά το RT εκθείασα το feature όχι την υλοποίηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-20-11-2?utm_source=pardot&utm_content=&utm_campaign=2020-11-18_Driver_Alert-Radeon_Software-Release20.11.2-nov-en-email&utm_medium=email&utm_term=

 

Νέοι drivers  που βέβαια υποστηρίζουν κ 6800 

 

Δε βλέπω κάτι για εμάς με 5000 series / pass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickk0kkav είπε

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-20-11-2?utm_source=pardot&utm_content=&utm_campaign=2020-11-18_Driver_Alert-Radeon_Software-Release20.11.2-nov-en-email&utm_medium=email&utm_term=

Νέοι drivers  που βέβαια υποστηρίζουν κ 6800 

Δε βλέπω κάτι για εμάς με 5000 series / pass

Και ομως εφτιαξαν το stuttering που προκαλουνταν σε καποια παιχνιδια οταν ειχαμε ανοιχτο το performance overlay. Το ειχα κανει report 2 φορες σε προηγουμενους drivers και το διορθωσαν το τεσταρα σε καποια παιχνιδια που ειχαν το θεμα και ολα κομπλε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Και ομως εφτιαξαν το stuttering που προκαλουνταν σε καποια παιχνιδια οταν ειχαμε ανοιχτο το performance overlay. Το ειχα κανει report 2 φορες σε προηγουμενους drivers και το διορθωσαν το τεσταρα σε καποια παιχνιδια που ειχαν το θεμα και ολα κομπλε. 

Θυμάμαι ότι το έχεις ξαναγραψει αλλά προσωπικα δε το χρησιμοποιώ οπότε.. 

 

Πάντως φαντάζομαι οτι από εδώ κ πέρα μέχρι κ τα Χριστούγεννα θα έχουμε αρκετους νέους  drivers  . Πολλές κυκλοφορίες παιχνιδιων + βέβαια η νέα σειρά gpu 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickk0kkav είπε

Θυμάμαι ότι το έχεις ξαναγραψει αλλά προσωπικα δε το χρησιμοποιώ οπότε.. 

Πάντως φαντάζομαι οτι από εδώ κ πέρα μέχρι κ τα Χριστούγεννα θα έχουμε αρκετους νέους  drivers  . Πολλές κυκλοφορίες παιχνιδιων + βέβαια η νέα σειρά gpu 

Λογικα λογω των νεων καρτων. Και μην ξεχναμε και το μεγαλο release μεσα στο Δεκεμβριο να δουμε τι νεο θα φερει. Ειναι 100% stable παντως εδω και μηνες οι drivers με morepowertool βαζω τα fans στο 10% γιατι κατω απο 20% δεν πανε εδω και μηνες με stock bios σε idle και ειμαστε κομπλε. Το freesync επειδη βλεπω τον ancient gaming δουλευει κανονικα απο την πρωτη μερα σε αυτον μια δεν δουλευει μια δουλευει και δεν βγαζει ακρη. Το ριχνει στις διαφορετικες οθονες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβαλα τους νέους drivers σε Linux σήμερα που αν κατάλαβα καλά έχουν ROCM πάνω (δεν είμαι και σίγουρος), και έτρεξα κάποια benchmarks. Συνήθως τα βάζω στο άλλο τοπικ αλλά επειδή έχω απορία αν δουλεύει το ROCM σε 5700XT και αν έχετε κάποιο πρόγραμμα που κόλαγε με τους παλιους drivers και θέλετε να το δοκιμάσω πείτε μου. To Geekbench συνεχίζει και βγάζει παρόμοια νούμερα πάντως.

866064755_Screenshotfrom2020-11-1904-48-33.png.6e4cfcecc6e82a8ab40d5c074d1f394b.png

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπαιξα και λίγο με το ProRender Suite σε Blender... αυτό νομίζω πιο παλιά δεν έπαιζε, αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Έκανε 55 δευτερόλεπτα περίπου για 1 frame, δεν ακούγεται και πολύ καλό 😛

Qqp2IFm.jpg

Με Blender cycles (OpenCL) βγαίνει τελείως διαφορετική η εικόνα, τι φάση 😛 Την έκανα render σε μισή ανάλυση γιατί πήρε 3,5 λεπτά. Ίσως απλά να φταίει ότι δεν έχω ιδέα τι κάνω :D

Spoiler

5jR3Szu.jpg

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σωστό είναι το κάτω πάντως. Το πάνω φαίνεται να λείπουν στοιχεία από το render (αντανακλάσεις και σκιές για παράδειγμα) και τα textures είναι περίεργα. Ίσως δεν τα υποστηρίζει το prorender..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, yiannis1991 said:

To σωστό είναι το κάτω πάντως. Το πάνω φαίνεται να λείπουν στοιχεία από το render (αντανακλάσεις και σκιές για παράδειγμα) και τα textures είναι περίεργα. Ίσως δεν τα υποστηρίζει το prorender..

hey, βασικά ψιλοβρήκα το πρόβλημα ποιο ήταν, αν και δεν ασχολήθηκα πολύ μετά. Το ProRender έχει ξεχωριστό configuration στο blender και το default είναι γρήγορο αλλά δημιουργεί τέτοια αποτελέσματα 😛 Ίσως κάτσω το Σ/Κ να το ψάξω και να το μάθω και λίγο. Να πω την αλήθεια δεν ήξερα ότι θέλει τόσο χρόνο για render ενος frame. (3-4 λεπτά και σε μικρή ανάλυση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Luciddream είπε

hey, βασικά ψιλοβρήκα το πρόβλημα ποιο ήταν, αν και δεν ασχολήθηκα πολύ μετά. Το ProRender έχει ξεχωριστό configuration στο blender και το default είναι γρήγορο αλλά δημιουργεί τέτοια αποτελέσματα 😛 Ίσως κάτσω το Σ/Κ να το ψάξω και να το μάθω και λίγο. Να πω την αλήθεια δεν ήξερα ότι θέλει τόσο χρόνο για render ενος frame. (3-4 λεπτά και σε μικρή ανάλυση)

Με CUDA είναι πολύ πιο γρήγορο. Εμένα το blender κάνει λίγο κάτω από 1 λεπτό (58-59 δευτερόλεπτα)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαίρεται συμφουρίτες,

 

έχω την msi 5700 xt gaming x  τώρα τελευταια ενω όλα τα παιχνίδια παίζουν άψογα το ghost recon breakpoint  crasharei  έχετε αντιμετωπίσει κανένα ίδιος πρόβλημα? 

 

να σας προλάβω θέμα θερμοκρασιών και drivers δεν έχω πέιραξει. μου το κάνει και με uv και κανονικά. 

να ενημερώσω έβαλα evenet viewer και μου πετάει σφάλμα wattman. λέτε να δοκιμάσω μονο driver χωρις adrenaline power?

κάθε βοήθεια δεκτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, trelos3 είπε

χαίρεται συμφουρίτες,

έχω την msi 5700 xt gaming x  τώρα τελευταια ενω όλα τα παιχνίδια παίζουν άψογα το ghost recon breakpoint  crasharei  έχετε αντιμετωπίσει κανένα ίδιος πρόβλημα? 

να σας προλάβω θέμα θερμοκρασιών και drivers δεν έχω πέιραξει. μου το κάνει και με uv και κανονικά. 

να ενημερώσω έβαλα evenet viewer και μου πετάει σφάλμα wattman. λέτε να δοκιμάσω μονο driver χωρις adrenaline power?

κάθε βοήθεια δεκτή. 

Το breakpoint είχε θέμα με crashes στις Navi όταν ήσουν σε μεγάλο υψόμετρο με ελικόπτερο. Τελικά το έφτιαξαν ήταν θέμα παιχνιδιού. Σε πια σημεία σε crasharei? Παίζεις με vulkan η dx11? Δοκίμασε dx11 η το αντίθετο αν σε crasharei με συγκεκριμένο api που παίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το breakpoint είχε θέμα με crashes στις Navi όταν ήσουν σε μεγάλο υψόμετρο με ελικόπτερο. Τελικά το έφτιαξαν ήταν θέμα παιχνιδιού. Σε πια σημεία σε crasharei? Παίζεις με vulkan η dx11? Δοκίμασε dx11 η το αντίθετο αν σε crasharei με συγκεκριμένο api που παίζεις. 

παιζω και με τα δυο. μετα το τελευταιο update που εγινε μετα απο λιγο αρχισε να μου κρασαρει και εχω τρελαθει γιατι δεν μ το κανει λογο θερμοκρασιας . gpu temp 68 max και junction temp 108 max

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, trelos3 είπε

παιζω και με τα δυο. μετα το τελευταιο update που εγινε μετα απο λιγο αρχισε να μου κρασαρει και εχω τρελαθει γιατι δεν μ το κανει λογο θερμοκρασιας . gpu temp 68 max και junction temp 108 max

Σε κρασαρει μετα τις 16 Ιουλιου που πηρε το update? Η εχεις το θεμα μετα τις 9 Νοεμβριου που βλεπω πηρε το τελευταιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...