Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, θέλω να αγοράσω ένα ψηφιακό ρολόι από την Ρωσία. Μπορεί να σταλεί και σε φάκελο.. Ξέρει κανείς τι παίζει με τελωνεία κτλ? Εάν δεν υπάρχει μέσα απόδειξη, θα κάνουν από το τελωνείο (εφόσον εισαχθεί) την εκτίμηση αξίας του ρολογιού? Είναι παλιό μοντέλο (του 2010 νομίζω) έχει σταματήσει η παραγωγή του.. Κάποια συμβουλή έχετε? Δεν ξέρω πόσοι από το forum έχουν παραγγείλει από την Ρωσία και τι παίζει με τελωνείο κτλ.. Η αποστολή πρόκειται να γίνει με Russian Pocta, το κρατικό ταχυδρομείο της Ρωσίας.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, Kostandino είπε

Παίδες, θέλω να αγοράσω ένα ψηφιακό ρολόι από την Ρωσία. Μπορεί να σταλεί και σε φάκελο.. Ξέρει κανείς τι παίζει με τελωνεία κτλ? Εάν δεν υπάρχει μέσα απόδειξη, θα κάνουν από το τελωνείο (εφόσον εισαχθεί) την εκτίμηση αξίας του ρολογιού? Είναι παλιό μοντέλο (του 2010 νομίζω) έχει σταματήσει η παραγωγή του.. Κάποια συμβουλή έχετε? Δεν ξέρω πόσοι από το forum έχουν παραγγείλει από την Ρωσία και τι παίζει με τελωνείο κτλ.. Η αποστολή πρόκειται να γίνει με Russian Pocta, το κρατικό ταχυδρομείο της Ρωσίας.. 

Θα το εκτιμήσουν και θα το κοστολογήσουν όσο κρίνουν στο τελωνείο, αν δεν τους στείλεις απόδειξη αγοράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Θα το εκτιμήσουν και θα το κοστολογήσουν όσο κρίνουν στο τελωνείο, αν δεν τους στείλεις απόδειξη αγοράς

Άρα θα εισαχθεί σίγουρα τελωνείο? Ο πωλητής μου είπε ότι δύναται να το βάλει σε padded φάκελο, για να φανεί ότι έστειλε χαρτί (γράμμα, greeting card ή κάτι τέτοιο) και θα γράψει τα στοιχεία με στυλό κτλ, ώστε να φανεί σαν δώρο.. Ίσως και να ψάξει για κάποια απόδειξη ότι το αγόρασε αυτός, και μου το έστειλε ως δώρο.. Δεν γνωρίζω τι ισχύει σε γράμματα, φακέλους και μικρά δέματα από την Ρωσία, εάν στέλνονται από individual σε individual με την ένδειξη "gift / present" κτλ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω ρε παιδιά

Βλέπω ότι το banggood έχει αποθήκη στην τσεχία CZ

Ότι προϊόντα έχουν εκεί δεν περνάνε από τελωνείο σωστά; Με την τωρινή κατάσταση θα έρθει ότι πάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν εχει τελωνειο αν και θα αργήσει αρκετά,εγω περιμενα 1 μηνα απο Τσεχία

Μπορει να είναι καλύτερα τα πράγματα τωρα φυσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Θέλω να αγοράσω κάτι από Γερμανία.

Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να κόψω τιμολόγιο;

Τι ισχύει με τα τιμολόγια για αγορές εντός ΕΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2020 στις 10:19 ΜΜ, gousias είπε

Γνωρίζει κάποιος, διαφορά ανάμεσα σε standard - expedited - express παραδόσεις, στο Amazon;

 

Θα σου πω για την express... Παρήγγειλα στις 14/5/2020 με expedited, το μετάνιωσα και επέλεξα την επόμενη μέρα express. Μου ηρθε εχθές 18/05 ενώ έλεγε ότι μάλλον θα έρθει στις 21/05!
Ξεκάθαρα να πληρώσεις τα παραπάνω αν το θες άμεσα 

amazon.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια!

εχει παρει κανενας πρόσφατα από banggood?

δινει ενα τρακινγκ ναμπερ της μορφης LB920226201BE

δινει ενα τρακινγκ ναμπερ της μορφης LBxxxxxxxxxxBE που δεν εμφανίζεται μεσω εφαρμογων καθως οι περισσότερες το βρισκουν σαν Bpost International.

Από το σαιτ τους εμφανιζεται κανονικα μια διαδρομη σχετικα περιεργη και υποψιαζομαι πως παει οδικως.

εχει παραλαβει καποιος με τετοιο τρακινκγ να μας πει περιπου διαδρομη και χρονους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω παραγγείλει απο τις 29/04 απο amazon ισπανίας ένα Laptop το οποίο ήταν προμηθευτής το ίδιο το άμαζον. Εξ' αρχής είχε αρκετά μεγάλο εύρος σε ήμερες για την αποστολή έβγαζε 6 έως 18 Μαϊου και έχω επιλέξει express αποστολή. Μέχρι και τις 13 του μήνα δεν είχε γίνει το παραμικρό το μόνο που είχανε κάνει ήταν να κάνουν τη χρέωση.

Στις 14 Μαϊου μου ήρθε ειδοποίηση στο email οτι έχει αποσταλεί με UPS EXPRESS SAVER και είχα πλέον  tracking number καθώς και νέα ημερομηνία παράδοσης απο το amazon με τελική 20/05.

Ως τώρα σύμφωνα με το tracking της ups το δέμα μου δεν έχει κουνηθεί καθόλου το μόνο που αναφέρει είναι ότι η ετικέτα δημιουργήθηκε και όταν παραλάβει η εταιρία το δέμα θα έχω ενημέρωση.

Έχω την εξής απορία έχει θέμα το tracking της ups, δε το παρέδωσε η amazon στο κουρίερ και απλά έκανε εκτύπωση του label και ως εκεί η συμβαίνει κάτι άλλο.

Για παραγγελία 1160 ευρώ και με express delivery πιστέυω θα έπρεπε έστω να βρίσκεται στο τοπικό υποκατάστημα αυτή τη στιγμή μετά απο τόσες μέρες

Screenshot_2.jpg

Επεξ/σία από kostasy2011
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.

Εχω παραγγειλει οθονες για κινητα τηλεφωνα απο Aliexpress στις 13/04 και λεει shipped 15/04 . Οταν ομως βαζω το tracking στο PostNL γραφει Ready for shipment στις 15/05

Αυτο σημαινει πως εχει φτασει στην Ολλανδια και ειναι ετοιμο να σταλει απο εκει Ελλαδα; ή οι κινεζοι ακομα δεν μου εχουν στειλει τιποτα; αν ειναι ετσι ακυρωνω και τις 3 παραγγελιες.

Επεξ/σία από Amix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, kostasy2011 είπε

Καλησπέρα, έχω παραγγείλει απο τις 29/04 απο amazon ισπανίας ένα Laptop το οποίο ήταν προμηθευτής το ίδιο το άμαζον. Εξ' αρχής είχε αρκετά μεγάλο εύρος σε ήμερες για την αποστολή έβγαζε 6 έως 18 Μαϊου και έχω επιλέξει express αποστολή. Μέχρι και τις 13 του μήνα δεν είχε γίνει το παραμικρό το μόνο που είχανε κάνει ήταν να κάνουν τη χρέωση.

Στις 14 Μαϊου μου ήρθε ειδοποίηση στο email οτι έχει αποσταλεί με UPS EXPRESS SAVER και είχα πλέον  tracking number καθώς και νέα ημερομηνία παράδοσης απο το amazon με τελική 20/05.

Ως τώρα σύμφωνα με το tracking της ups το δέμα μου δεν έχει κουνηθεί καθόλου το μόνο που αναφέρει είναι ότι η ετικέτα δημιουργήθηκε και όταν παραλάβει η εταιρία το δέμα θα έχω ενημέρωση.

Έχω την εξής απορία έχει θέμα το tracking της ups, δε το παρέδωσε η amazon στο κουρίερ και απλά έκανε εκτύπωση του label και ως εκεί η συμβαίνει κάτι άλλο.

Για παραγγελία 1160 ευρώ και με express delivery πιστέυω θα έπρεπε έστω να βρίσκεται στο τοπικό υποκατάστημα αυτή τη στιγμή μετά απο τόσες μέρες

Screenshot_2.jpg

Με UPS Express θα έπρεπε να το έχεις στα χέρια σου σε 2 εργάσιμες.

Επικοινώνησε με amazon και ρώτησέ τους γιατί δεν λειτουργεί το tracking number, μάλλον κάποιο λάθος έγινε.

Επεξ/σία από LaMereda
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , τελικα μια χαρά ήταν το tracking απλά ή ήταν στο κούριερ ή το άμαζον και περίμενε. Όλως τυχαίος χθές απόγευμα προς βράδυ ξεκόλλησε και σήμερα έφτασε Αθήνα οπότε αύριο θα έρθει.

Επεξ/σία από kostasy2011
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους

Παραγγελια απο amazon.co.uk fulfilled by Amazon που εχει σταλει με Royal Mail το χειριζονται τα ΕΛΤΑ ?

Ειχε φτασει ενα βημα πριν το out for delivery στο tracking του Amazon, αυτο σημαινει οτι εχει φτασει Ελλαδα η να μην το συμβουλευομαι καθολου ?

Το δεμα ηταν να παραδοθει σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έκανα μια παραγγελία από banggood και ενώ το έδειχνε instock τώρα μου λένε ότι θα ξεκινήσει σε 20 μερες περίπου.  

Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε? Το αντικείμενο το θέλω και η τιμή είναι καλή αλλά είναι κοροϊδία να σε πηγαίνουν 3 εβδομάδες πίσω με τσαμπουκά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...