Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, omitziz είπε

Έκανα μια παραγγελία από banggood και ενώ το έδειχνε instock τώρα μου λένε ότι θα ξεκινήσει σε 20 μερες περίπου.  

Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε? Το αντικείμενο το θέλω και η τιμή είναι καλή αλλά είναι κοροϊδία να σε πηγαίνουν 3 εβδομάδες πίσω με τσαμπουκά.

Ζητα τους να ακυρωσεις την παραγγελία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, omitziz είπε

Έκανα μια παραγγελία από banggood και ενώ το έδειχνε instock τώρα μου λένε ότι θα ξεκινήσει σε 20 μερες περίπου.  

Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε? Το αντικείμενο το θέλω και η τιμή είναι καλή αλλά είναι κοροϊδία να σε πηγαίνουν 3 εβδομάδες πίσω με τσαμπουκά.

Ακυρώνεις παραγγελία αλλιώς περιμένεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2020 στις 8:22 ΜΜ, spyros_vas είπε

Καλησπερα σε ολους

Παραγγελια απο amazon.co.uk fulfilled by Amazon που εχει σταλει με Royal Mail το χειριζονται τα ΕΛΤΑ ?

Ειχε φτασει ενα βημα πριν το out for delivery στο tracking του Amazon, αυτο σημαινει οτι εχει φτασει Ελλαδα η να μην το συμβουλευομαι καθολου ?

Το δεμα ηταν να παραδοθει σημερα.

Για οποιον μπορει να ενδιαφερει μετα απο 2 ημερες καθυστερηση στην παραδοση του δεματος του Amazon μου επιστρεφει πισω το ποσο και οταν παραδοθει το δεμα μπορω να το κρατησω χωρις χρεωση.

Συμφωνα με το customer service τους το δεμα εχει φτασει στα ελτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δέμα από Κίνα μέσω Ολλανδίας είναι κολλημένο 2 εβδομάδες.

 

2020-05-22_095154.jpg

10 ώρες πριν, spyros_vas είπε

Για οποιον μπορει να ενδιαφερει μετα απο 2 ημερες καθυστερηση στην παραδοση του δεματος του Amazon μου επιστρεφει πισω το ποσο και οταν παραδοθει το δεμα μπορω να το κρατησω χωρις χρεωση.

Συμφωνα με το customer service τους το δεμα εχει φτασει στα ελτα.

Φορητός υπολογιστής που χάθηκε από Amazon έπρεπε να περιμένω περίπου 20 μέρες από την ημερομηνία παράδοσης για να πάρω πίσω λεφτά η να μου στείλουν άλλο. Αυτό που λες ισχύει μόνο για Αμερική και υπό προϋποθέσεις. Ελλάδα πρέπει να περιμένεις για να πάρεις λεφτά πίσω,πόσο μάλλον τώρα που στάνταρ υπάρχει καθυστέρηση στα δέματα λόγο ιού.

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Φορητός υπολογιστής που χάθηκε από Amazon έπρεπε να περιμένω περίπου 20 μέρες από την ημερομηνία παράδοσης για να πάρω πίσω λεφτά η να μου στείλουν άλλο. Αυτό που λες ισχύει μόνο για Αμερική και υπό προϋποθέσεις. Ελλάδα πρέπει να περιμένεις για να πάρεις λεφτά πίσω,πόσο μάλλον τώρα που στάνταρ υπάρχει καθυστέρηση στα δέματα λόγο ιού.

Η παραγγελια εγινε 03/05 και ηταν να φτασει στις 20/05.

Dear Customer,

Greetings from Amazon.co.uk.

We are writing to confirm that we are processing your refund in the amount of €******* for your Order *************** from Inkbird Tech..

This amount has been credited to your payment method and will appear when your bank has processed it.

This refund is for the following item(s):

Item: ********************************************
Quantity: 1
ASIN: *************
Reason for refund: Item not received

The following is the breakdown of your refund for this item:

Item Refund: *****
Item Tax Refund: *****
Shipping Refund: *****
Shipping Tax Refund: *****

Your refund is being credited as follows:

Visa Credit Card [********]: €*****

These amounts will be returned to your payment methods within 5-7 business days.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς άρχισε να κινείται πάλι το πράγμα και είχα αυτή την εβδομάδα 4 παραδόσεις δεμάτων που καθυστέρησαν αρκετά από Κίνα. Ήταν όμως στην Ελλάδα πάνω από μήνα. 

Μια εμπειρία πολύ καλής εξυπηρέτησης από Gearbest στο κομμάτι της ακύρωσης: παρήγγειλα 26/04 ένα Kospet smartwatch για λογαριασμό φίλου. Η εκτιμώμενη shipping date ήταν αρχικά 11-13/05 και στα σταδιακά άλλαξε σε 29-31/05.

Ζήτησα refund χθες και έχουν αυτοματοποιήσει πλήρως τη διαδικασία. Απαντάει chatbot με δύο ερωτήσεις, 1. Ποια παραγγελία θες να ακυρώσεις και 2. Γιατί (επέλεξα "δε μπορώ να περιμένω άλλο"). Το αίτημα καταχωρήθηκε άμεσα χωρίς μα μου, απόπειρες αποτροπής. Σήμερα μου έστειλαν mail ότι ολοκληρώθηκε και είδα ήδη τα λεφτά στο Paypal. Μένει μόνο να τα δω στην κάρτα μου στην Alpha. Άριστα στην ακύρωση το Gearbest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άκουσα ότι "έκλεισαν" οι παραγγελίες από το εξωτερικό. Ισχύει; Που είναι ένα tl;dr την τωρινής κατάστασης;

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, spyros_vas είπε

Για οποιον μπορει να ενδιαφερει μετα απο 2 ημερες καθυστερηση στην παραδοση του δεματος του Amazon μου επιστρεφει πισω το ποσο και οταν παραδοθει το δεμα μπορω να το κρατησω χωρις χρεωση.

Συμφωνα με το customer service τους το δεμα εχει φτασει στα ελτα.

Δηλαδή μπορείς να παραλάβεις το προϊόν κι ενώ θα έχεις πάρει επιστροφή το ποσό; Λίγο κουφό ακούγεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, gousias είπε

Δηλαδή μπορείς να παραλάβεις το προϊόν κι ενώ θα έχεις πάρει επιστροφή το ποσό; Λίγο κουφό ακούγεται!

κ ομως συμφωνα με το μηνυμα τους αλλα και στο chat που ειχα με το customer service μου το επιβεβαιωσαν οτι η επιστροφη του ποσου ειναι ηδη δρομολογημενη.

το πακετο ειναι ηδη ελλαδα συμφωνα με το tracking site και μου ειπαν οτι οντως ισχυει οτι δειχνει. επειδη και εμενα μου εκανε εντυπωση ρωτησα ξεκαθαρα αν ζητανε και επιστροφη του κουτιου οταν παραδοθει και μου ειπαν οχι.

η παραγγελια στο your orders του amazon παραμενει ανοιχτη και οχι ακυρωμενη.

και βλεπω το παρακατω ψαχνοντας λιγο βλεπω αυτο :

Amazon may determine that a refund can be issued without requiring a return. If you aren't required to mail your item back for a refund, you will be notified in the Online Returns Center or by a Customer Service Associate

Επεξ/σία από spyros_vas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το cect-shop και το tradingshenzen έβγαλε την Ελλάδα από την global priority επιλογή αποστολής για την αποφυγή τελωνειακών χρεώσεων. Περιέργως σε όλες τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες το global priority συνεχίζει κανονικά. Τους ρώτησα και μου απάντησαν ότι υπεύθυνες γι'αυτό είναι οι ελληνικές αρχές. 2 πολύ καλά καταστήματα με καλές τιμές και αξιόπιστα. Έχω την εντύπωση ότι προσπαθούν να το επεκτείνουν και σε αλλα κινέζικα μαγαζιά (banggood, gearbest κλπ..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μία αγορά από αγγλία από ένα site που στέλνει με royal mail ή dpd που δεν διάβασα καλά σχόλια.

Προχωρώντας την παραγγελία είδα τελικά οτι το στέλνουν με royal mail με έξοδα αποστολής 17 ευρώ.Πιστεύετε οτι είναι αξιόπιστη?

Δεν έχω ξαναπαραγγείλει από εξωτερικό (εννοώ κάτι με κόστος πέρα από μικροπράματα από gearbest που ήρθαν κανονικά) και φοβάμαι γιατί διάβασα για dpd και άλλα τέτοια οτι χάνουν δέματα κτλπ και δεν μπορείς να επικοινωνήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LeukoSustima είπε

Θέλω να κάνω μία αγορά από αγγλία από ένα site που στέλνει με royal mail ή dpd που δεν διάβασα καλά σχόλια.

Προχωρώντας την παραγγελία είδα τελικά οτι το στέλνουν με royal mail με έξοδα αποστολής 17 ευρώ.Πιστεύετε οτι είναι αξιόπιστη?

Δεν έχω ξαναπαραγγείλει από εξωτερικό (εννοώ κάτι με κόστος πέρα από μικροπράματα από gearbest που ήρθαν κανονικά) και φοβάμαι γιατί διάβασα για dpd και άλλα τέτοια οτι χάνουν δέματα κτλπ και δεν μπορείς να επικοινωνήσεις.

Μία φορά που παρήγγειλα από Αγγλία μου το έστειλαν με royal Mail και το παρέλαβα από την acs σε περίπου 10 μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nnoutas είπε

Μία φορά που παρήγγειλα από Αγγλία μου το έστειλαν με royal Mail και το παρέλαβα από την acs σε περίπου 10 μέρες. 

A o.k,απλά επειδή είδα διάφορα ψάχνοντας στο google.

Νταξει είναι μια παραγγελία άνω των 100 ευρώ αλλά δεν είναι και μια περιουσία.Επομένως λέω να την κάνω,αν και φαντάζομαι λόγω της κατάστασης θα κάνει παραπάνω.

Πάντα με την acs προωθείται στην ελλάδα?και το τρακιν ναμπερ παραμένει το ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, LeukoSustima είπε

A o.k,απλά επειδή είδα διάφορα ψάχνοντας στο google.

Νταξει είναι μια παραγγελία άνω των 100 ευρώ αλλά δεν είναι και μια περιουσία.Επομένως λέω να την κάνω,αν και φαντάζομαι λόγω της κατάστασης θα κάνει παραπάνω.

Πάντα με την acs προωθείται στην ελλάδα?και το τρακιν ναμπερ παραμένει το ίδιο?

Η δική μου παραγγελία ήταν φθηνότερη χωρίς να μου στείλουν tracking number. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...