Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/5/2020 στις 8:33 ΜΜ, spyros_vas είπε

κ ομως συμφωνα με το μηνυμα τους αλλα και στο chat που ειχα με το customer service μου το επιβεβαιωσαν οτι η επιστροφη του ποσου ειναι ηδη δρομολογημενη.

το πακετο ειναι ηδη ελλαδα συμφωνα με το tracking site και μου ειπαν οτι οντως ισχυει οτι δειχνει. επειδη και εμενα μου εκανε εντυπωση ρωτησα ξεκαθαρα αν ζητανε και επιστροφη του κουτιου οταν παραδοθει και μου ειπαν οχι.

η παραγγελια στο your orders του amazon παραμενει ανοιχτη και οχι ακυρωμενη.

και βλεπω το παρακατω ψαχνοντας λιγο βλεπω αυτο :

Amazon may determine that a refund can be issued without requiring a return. If you aren't required to mail your item back for a refund, you will be notified in the Online Returns Center or by a Customer Service Associate

If your order arrives and you want to keep it, we will ask you to allow us to debit your card for the items received.

In case you don't want to keep the items, we will arrange a pick up of the items.

I would be really happy to know if I have helped you to solve your problem. Further wishing you and your family a pleasant and beautiful day.


We'd appreciate your feedback. Please use the buttons below to vote about your experience today.

 

Αυτά υποστηρίζει επίσημα το Amazon.de σε επικοινωνία που είχα μαζί τους!!! Και φυσικά όχι να τα κρατήσω δωρεάν!!!!!!!!!!

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα 22 ευρω οριο, για να μην περασει τελωνειο,

ειναι για την τιμη του προιοντος,

ή με τα μεταφορικα μαζι;

 

Σχεδον το ιδιο προιον που θελω, δυστυχως μονο απο Κινα,

το βρισκω σε εναν με 25 ευρω τελικη τιμη ΜΕ μεταφορικα - ( προιον με ανωτερες προδιαγραφες),

και σε εναν αλλο με υποδεεστερες προδιαγραφες, σε τιμη 18 ευρω + 5 ευρω μεταφορικα = 23 ευρω.

 

Και το ερωτημα ειναι: απο που να αγορασω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mindreader είπε

Τα 22 ευρω οριο, για να μην περασει τελωνειο,

ειναι για την τιμη του προιοντος,

ή με τα μεταφορικα μαζι;

Σχεδον το ιδιο προιον που θελω, δυστυχως μονο απο Κινα,

το βρισκω σε εναν με 25 ευρω τελικη τιμη ΜΕ μεταφορικα - ( προιον με ανωτερες προδιαγραφες),

και σε εναν αλλο με υποδεεστερες προδιαγραφες, σε τιμη 18 ευρω + 5 ευρω μεταφορικα = 23 ευρω.

Και το ερωτημα ειναι: απο που να αγορασω;

Μαζί με τα μεταφορικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα.Ολη την περίοδο του κορονοιου παραλαμβανα δέματα με προέλευση Ευρώπη σε περίπου 2-2,5 εβδομάδες .Ποτε μεγαλύτερη καθυστέρηση.Περιμενω όμως τώρα 3 δέματα και τα 3 από Ευρώπη από 4,7 και 11 Μαΐου από Γαλλία,Αγγλία και Γερμανία αντίστοιχα και κανένα δεν έχει εμφανιστεί.Και τα 3 untracked.Εχει κανεις αντίστοιχες καθυστερήσεις το διάστημα αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, d_gkal είπε

Γαλλικο αμαζον, αποστολή με iparcel. 

Με ΕΛΤΑ θα έρθει ή με κούριερ;

Με ELTA Courier θα ερθει το δεμα, μολις δεις το tracking number να λεει " customs clearance process " παιρνεις τηλ εδω 2109766976, δινεις τον κωδικο i-parcel και σου δινουν το tracking number των ΕΛΤΑ Κουριερ. Αυτο επρεπε να το κανουν απο μονοι τους αλλα Ελλαδα εισαι... 

Επεξ/σία από MessatsuRoku
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα , εχω κανει μια παραγγελεια απο αγγλικο αμαζον κ την εστειλαν ακριβως ενα μηνα πριν. Βεβαια δεν εχει ερθει ακομα κ το κακο ειναι οτι επικοινωνησα με amazοn κ μου ειπαν οτι επειδη εφυγε με royal mail (το δικο μας ελτα) δεν εχουν tracking nr.

Μου ειπαν να κανω υπομονη μερικες μερες ακομα. Το θεμα ειναι αφου δεν εχω tracking δεν μπορω να ψαξω καν να τη βρω. Οποτε τι κανω , ζηταω τα χρηματα πισω; Εχει καποιος αναλογη εμπειρια; Εχω παρει παρα πολλες φορες απο amazon ebay κτλ αλλα δεν ειχα θεμα μεχρι τωρα

Επεξ/σία από malias4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, malias4 είπε

Καλημερα , εχω κανει μια παραγγελεια απο αγγλικο αμαζον κ την εστειλαν ακριβως ενα μηνα πριν. Βεβαια δεν εχει ερθει ακομα κ το κακο ειναι οτι επικοινωνησα με amazοn κ μου ειπαν οτι επειδη εφυγε με royal mail (το δικο μας ελτα) δεν εχουν tracking nr.

Μου ειπαν να κανω υπομονη μερικες μερες ακομα. Το θεμα ειναι αφου δεν εχω tracking δεν μπορω να ψαξω καν να τη βρω. Οποτε τι κανω , ζηταω τα χρηματα πισω; Εχει καποιος αναλογη εμπειρια; Εχω παρει παρα πολλες φορες απο amazon ebay κτλ αλλα δεν ειχα θεμα μεχρι τωρα

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω καθόλου αλλά εμένα μου ήρθε σήμερα ακριβώς 31 μέρες μετά untracked δέμα από Αγγλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Labros636 είπε

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω καθόλου αλλά εμένα μου ήρθε σήμερα ακριβώς 31 μέρες μετά untracked δέμα από Αγγλία.

Μιλησα με amazon κ τους ειπα αφου δεν εχουνε tracking nr να μου κανουν καταθεση τα χρηματα. Μου ειπαν να περιμενω μεχρι αυριο που ειναι κ τυπικα 31 ημερες κ αν δεν ερθει θα μου βαλουν τα χρηματα πισω στην καρτα. Προς το παρων μου εβαλαν 8€ που ηταν τα μεταφορικα κ μου εδωσαν κ 5€ δωρο στο λογαριασμο μου. Θα κανω υπομονη μεχρι παρασκευη μπας και..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/6/2020 στις 10:06 ΠΜ, malias4 είπε

Καλημερα , εχω κανει μια παραγγελεια απο αγγλικο αμαζον κ την εστειλαν ακριβως ενα μηνα πριν. Βεβαια δεν εχει ερθει ακομα κ το κακο ειναι οτι επικοινωνησα με amazοn κ μου ειπαν οτι επειδη εφυγε με royal mail (το δικο μας ελτα) δεν εχουν tracking nr.

Μου ειπαν να κανω υπομονη μερικες μερες ακομα. Το θεμα ειναι αφου δεν εχω tracking δεν μπορω να ψαξω καν να τη βρω. Οποτε τι κανω , ζηταω τα χρηματα πισω; Εχει καποιος αναλογη εμπειρια; Εχω παρει παρα πολλες φορες απο amazon ebay κτλ αλλα δεν ειχα θεμα μεχρι τωρα

Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ, ζήτησα επιστροφή χρημάτων και ακύρωση παραγγελίας και έγινε άμεσα.

Το θέμα είναι τι κάνεις αν έρθει κάποια στιγμή το πακέτο; Από το Amazon μου είπαν ότι αν θέλω να το κρατήσω πρέπει να το χρεωθώ; Όμως αν δεν θέλω τι γίνεται, θα χρεωθώ επιστροφή; Επίσης πως θα γνωρίζουν αν έχει παραδοθεί αφού από τη μια λένε ότι δεν μπορούν να το ανιχνεύσουν από την άλλη αν φτάσει λογικά θα έχει διαφορετικό tracking number;

Εμένα μου ήρθε πριν μερικές ημέρες μια ειδοποίηση με αριθμό tracking ελληνικό αλλά ακόμη δεν έχω προλάβει να πάω. Όμως αν είναι κάποιο από αυτά που έχουν στείλει αυτοί, μπορώ να το αρνηθώ στα ΕΛΤΑ ή θα μου λένε τώρα που ήρθες παρέλαβε το και μετά αν δεν το θες επέτρεψε το (άρα πλήρωσε το);

Ασε που για να στο δώσει συνήθως ζητά ταυτότητα πριν το κάνει αυτό, οπότε θα το καταγράψει!

Επεξ/σία από gousias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gousias είπε

Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ, ζήτησα επιστροφή χρημάτων και ακύρωση παραγγελίας και έγινε άμεσα.

Το θέμα είναι τι κάνεις αν έρθει κάποια στιγμή το πακέτο; Από το Amazon μου είπαν ότι αν θέλω να το κρατήσω πρέπει να το χρεωθώ; Όμως αν δεν θέλω τι γίνεται, θα χρεωθώ επιστροφή; Επίσης πως θα γνωρίζουν αν έχει παραδοθεί αφού από τη μια λένε ότι δεν μπορούν να το ανιχνεύσουν από την άλλη αν φτάσει λογικά θα έχει διαφορετικό tracking number;

Εμένα μου ήρθε πριν μερικές ημέρες μια ειδοποίηση με αριθμό tracking ελληνικό αλλά ακόμη δεν έχω προλάβει να πάω. Όμως αν είναι κάποιο από αυτά που έχουν στείλει αυτοί, μπορώ να το αρνηθώ στα ΕΛΤΑ ή θα μου λένε τώρα που ήρθες παρέλαβε το και μετά αν δεν το θες επέτρεψε το (άρα πλήρωσε το);

Ασε που για να στο δώσει συνήθως ζητά ταυτότητα πριν το κάνει αυτό, οπότε θα το καταγράψει!

Πιστευω φιλε μου οτι κ να ερθει δεν θα το ξερει το amazon επειδη δεν εχουν tracking. Εγω θα περιμενω μεχρι παρασκευη κ αν δεν ερθει θα κανω κ εγω το ιδιο. Και αν ερθει θα μιλησω με το chat να μου ξανατραβηξουν τα χρηματα. Προτιμω βεβαια να ερθει αλλα.. πιστευω αν αρνηθεις παραλαβη θα παει παλι πισω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gousias είπε

Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ, ζήτησα επιστροφή χρημάτων και ακύρωση παραγγελίας και έγινε άμεσα.

Το θέμα είναι τι κάνεις αν έρθει κάποια στιγμή το πακέτο; Από το Amazon μου είπαν ότι αν θέλω να το κρατήσω πρέπει να το χρεωθώ; Όμως αν δεν θέλω τι γίνεται, θα χρεωθώ επιστροφή; Επίσης πως θα γνωρίζουν αν έχει παραδοθεί αφού από τη μια λένε ότι δεν μπορούν να το ανιχνεύσουν από την άλλη αν φτάσει λογικά θα έχει διαφορετικό tracking number;

Εμένα μου ήρθε πριν μερικές ημέρες μια ειδοποίηση με αριθμό tracking ελληνικό αλλά ακόμη δεν έχω προλάβει να πάω. Όμως αν είναι κάποιο από αυτά που έχουν στείλει αυτοί, μπορώ να το αρνηθώ στα ΕΛΤΑ ή θα μου λένε τώρα που ήρθες παρέλαβε το και μετά αν δεν το θες επέτρεψε το (άρα πλήρωσε το);

Ασε που για να στο δώσει συνήθως ζητά ταυτότητα πριν το κάνει αυτό, οπότε θα το καταγράψει!

το αμαζον δεν εχει καποιο τροπο θα δει αν παρελαβες... τα ΕΛΤΑ δεν ξερω γιατι ζητανε ταυτοτητα πλεον σε ολα τα δεματα, παλια σε αποστολες χωρις κωδικο τις διναν χωρις τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, malias4 είπε

Πιστευω φιλε μου οτι κ να ερθει δεν θα το ξερει το amazon επειδη δεν εχουν tracking. Εγω θα περιμενω μεχρι παρασκευη κ αν δεν ερθει θα κανω κ εγω το ιδιο. Και αν ερθει θα μιλησω με το chat να μου ξανατραβηξουν τα χρηματα. Προτιμω βεβαια να ερθει αλλα.. πιστευω αν αρνηθεις παραλαβη θα παει παλι πισω 

Βέβαια θυμάμαι ότι στο παρελθόν είχαν πάψει αποστολές προς Ελλάδα ή είχαν αυξήσει τα μεταφορικά συν άλλες χρεώσεις (αυτό πριν χρόνια) επειδή κάποιοι παραλάμβαναν τα πακέτα και δήλωναν ότι δεν είχα φθάσει σε αυτούς, τέλος πάντων κάτι είχε γίνει που δεν άρεσε σε πολύ κόσμο και λογικό ήταν. Άρα είναι και ηθικό και όχι μόνο το θέμα, θα επηρεάσει και άλλους και γιατί όχι και τον ίδιο μελλοντικά!

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, gousias είπε

Βέβαια θυμάμαι ότι στο παρελθόν είχαν πάψει αποστολές προς Ελλάδα ή είχαν αυξήσει τα μεταφορικά συν άλλες χρεώσεις (αυτό πριν χρόνια) επειδή κάποιοι παραλάμβαναν τα πακέτα και δήλωναν ότι δεν είχα φθάσει σε αυτούς, τέλος πάντων κάτι είχε γίνει που δεν άρεσε σε πολύ κόσμο και λογικό ήταν. Άρα είναι και ηθικό και όχι μόνο το θέμα, θα επηρεάσει και άλλους και γιατί όχι και τον ίδιο μελλοντικά!

Ναι την αρχη εστελναν κ νομιζω αν εκανες 10-20€ αγορες δεν ειχε ουτε μεταφορικα. Εγω αγοραζα pumpers κ μωρομαντιλα θυμαμαι κ πληρωνα τα 12 πακετα μωρομαντηλα 4€ κ Ελλαδα τα 2 πακετα εκαναν τοσο. Γλυτωνα παρα πολλα χρηματα ετσι. Με αγορα πχ 100€ γλυτωνα αλλα τοσα .Μετα σταματησαν κ μετα αυξησαν τα μεταφορικα. Εγω παντως αμα ερθει θα τους πω να μου παρουν τα χρηματα απο την καρτα , αυτο ειναι κ το σωστο. Αλλα δεν το βλεπω να ερχετε. Ο πεθερος μου απο Ολλανδια που μου εστειλε δεμα ηρθε σε 2 εβδομαδες κ του αμαζον ακομα που ειναι ενας μηνας

Επεξ/σία από malias4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήγα και είδα τι ήταν αυτή η ειδοποίηση από ΕΛΤΑ. Μετά από 2 και παραπάνω μήνες, έφτασε το 1 από τα 2 πακέτα που είχε χωρίσει το Amazon την αγορά τότε. Δεν το παρέλαβα καν, μόλις είδα αυτοκόλλητα Amazon. Είπα στην υπάλληλο ότι δεν το θέλω, μου έχουν κάνει επιστροφή χρημάτων και ας το στείλουν πίσω. Τώρα τι θα γίνει δεν ξέρω. Πάντως αυτά που ήθελα τα βρήκα άλλου και τα πήρα. Απλά σκέφτομαι να στείλω ένα μήνυμα στο Amazon και να τους πω τι έγινε και να τους δώσω τον ελληνικό αριθμό αποστολής. Τουλάχιστον να μη λένε ότι το πήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...