Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικα με την αγγλια, διαβαζω αυτα, μενει να δουμε τι θα ισχύσει

__________________

Αγαθά

Η συμφωνία διασφαλίζει τις εμπορικές συναλλαγές χωρίς τελωνειακούς δασμούς, ούτε ποσοστώσεις, «για όλα τα αγαθά που συμμορφώνονται με τους κανόνες καταγωγής», κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά σε εμπορική συμφωνία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Σχετικα με την αγγλια, διαβαζω αυτα, μενει να δουμε τι θα ισχύσει

__________________

Αγαθά

Η συμφωνία διασφαλίζει τις εμπορικές συναλλαγές χωρίς τελωνειακούς δασμούς, ούτε ποσοστώσεις, «για όλα τα αγαθά που συμμορφώνονται με τους κανόνες καταγωγής», κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά σε εμπορική συμφωνία. 

για ΦΠΑ δεν λέει κάτι μόνο για δασμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KostasH3 είπε

αν έρχεται οδικώς πιθανόν η Κροατία να είναι ενδιάμεση στάση

Όχι,γιατί το ίδιο το PostNL αναφέρει χώρα προορισμού την Κροατία. Πάντα αναφέρεται ως destination country η τελική χώρα προορισμού

1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Όχι,γιατί το ίδιο το PostNL αναφέρει χώρα προορισμού την Κροατία. Πάντα αναφέρεται ως destination country η τελική χώρα προορισμού

1.png


Προφανώς σου έδωσε λάθος tracking number η κάπου έγινε μπέρδεμα επικοινώνησε μαζί του να δεις τι γίνεται. Ακόμη και στην σελίδα του κροατικού ταχυδρομείο εντοπίζεται κανονικά με την ένδειξη ότι είναι στο τελωνείο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, moutsa είπε


Προφανώς σου έδωσε λάθος tracking number η κάπου έγινε μπέρδεμα επικοινώνησε μαζί του να δεις τι γίνεται. Ακόμη και στην σελίδα του κροατικού ταχυδρομείο εντοπίζεται κανονικά με την ένδειξη ότι είναι στο τελωνείο.

 

Δεν μου έδωσε λάθος tracking number, γιατί το tracking number πήγαινε κανονικά Ελλάδα στην αρχή (όταν το επεξεργάστηκαν στο PostNL sorting center, άλλαξε η χώρα προορισμού)!!!Το ξέρω ότι πάει για παράδοση στο Κροάτικο ταχυδρομείο, το είδα και εγώ αυτό. Η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι μάλλον ξεκόλλησε η ετικέτα του tracking number μαζί με το Κροάτικο, και τα έβαλαν ανάποδα! Είμαι περίεργος να δω τώρα αν θα έρθει του Κροάτη σε μένα!!!

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οντως εχει γινει λαθος στο τρακινγκ θα επιστραφει στον αποστολεα (αν βεβαια εχει στοιχεια για επιστροφη) καθως προφανως δε θα βρεθει η διευθυνση σου στην Κροατια.

Δεν ξερω τι μπορεις να κανεις σε αυτη την περιπτωση. 

Αν για καποιο λογο εχουν καταφερει να αλλαξουν οι ετικετες των δυο δεματων και εκει υπαρχουν τα στοιχεια αποστολης, τοτε ας ελπισεις ο Κροατης να ειχε αγορασει τιποτα καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kosutasu22 είπε

Αν οντως εχει γινει λαθος στο τρακινγκ θα επιστραφει στον αποστολεα (αν βεβαια εχει στοιχεια για επιστροφη) καθως προφανως δε θα βρεθει η διευθυνση σου στην Κροατια.

Δεν ξερω τι μπορεις να κανεις σε αυτη την περιπτωση. 

Αν για καποιο λογο εχουν καταφερει να αλλαξουν οι ετικετες των δυο δεματων και εκει υπαρχουν τα στοιχεια αποστολης, τοτε ας ελπισεις ο Κροατης να ειχε αγορασει τιποτα καλο

Δεν έχει λάθος το tracking (με την έννοια ότι έχει κανονικά στοιχεία παράδοσης στην Κροατία). Αν ήταν όντως δικό μου (και δεν το πρόσεξε κανείς), είναι απίστευτο να πέρασε τόσα κέντρα διαλογής και μέσα στην Κροατία, και να μην είδε κανένας Ελληνική διεύθυνση! Από την άλλη, αν ο Κροάτης πήρε όντως κάτι καλό, θα μου έρθει ραβασάκι από το τελωνείο για εκτελωνισμό δέματος που δεν θα μου ανήκει. Και άντε να αποδείξω μετά ότι η παραγγελία μου είναι άλλη και κάνει ένα 20ευρω, αφού πρακτικά εγώ θα έχω το δικό του tracking number! :)  :)  :)  :)  :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KostasH3 είπε

9 ημέρες στο κέντρο διαλογής και δεν κουνιέται τίποτα

PSX_20201226_090613.jpg

Είμαστε πολλοί εδώ μέσα σε αυτήν την κατάσταση,σε άλλους δεν έχει μπει καν Ελλάδα μετά από ένα μήνα από Ολλανδία...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilica89 είπε

Είμαστε πολλοί εδώ μέσα σε αυτήν την κατάσταση,σε άλλους δεν έχει μπει καν Ελλάδα μετά από ένα μήνα από Ολλανδία...

Εμένα 2.5 εβδομάδες απο Ολλανδία, και τώρα αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο 1 βδομάδα.. Δεν βγάζεις άκρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, doge_mlg είπε

Εμένα 2.5 εβδομάδες απο Ολλανδία, και τώρα αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο 1 βδομάδα.. Δεν βγάζεις άκρη 

8 δέματα από 20/11 μέσο Ολλανδίας και δεν έχουν μπει καν Ελλάδα βάσει ΕΛΤΑ, βάσει 17τρακ 4 έφτασαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Εχει κανεις δεμα απο DHL γερμανιας κολλημενο? 

9090909.png

Κανονικά θα έπρεπε μετά από 5 ημέρες το πολύ να έχει μπει Ελλάδα,πάρτε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση μπασ και βγάλετε άκρη,έχουν πέρασει αρκετές μέρες από το Feucht που είναι το τελευταίο σημείο πριν μπει Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MessatsuRoku είπε

Εχει κανεις δεμα απο DHL γερμανιας κολλημενο? 

9090909.png

Εγω είμαι έτσι κολλημένος από τις 30/11..Screenshot_20201219_234804.jpg.eb47c8c7587c2ec820dcda4c24d3e75b.jpg

1 ώρα πριν, MessatsuRoku είπε

 

 

1 ώρα πριν, MessatsuRoku είπε

 

 

Επεξ/σία από mikemarios
Διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mikemarios είπε

Εγω είμαι έτσι κολλημένος από τις 30/11..Screenshot_20201219_234804.jpg.eb47c8c7587c2ec820dcda4c24d3e75b.jpg

 

 

Τους πήρες τηλέφωνο? Εμένα που είπαν να πεις τον αποστολέα να ζητήσει να γίνει αναζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...