Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dantε είπε

Το θεμα ειναι πως στο τελος θα το κανουν ολοι,αφου ολο και καποιος θα βρισκεται που θα πληρωνει το ταληρο που του ζητανε.Αρα καλυτερα να τους κοπει νωρις παρα να τρεχεις μετα. 

Λάθος ποστ

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελος το τσαμπα.....

 

Δεμα αξιας περιπου δεκα ευρω και μεγεθος 20 Χ 10 ποντους τσιμπας το παρακατω μηνυμα:

 

TAX.ANTIKEIMENO LTΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧNL ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH .60€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA 20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA ΠEIPAIA (K.K.)

Στο κινητο που ειδα το μηνυμα δεν φαινοταν καλα η . (τελεια) στο 60 και πηγα να παθω εφραγμα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αρχίσουν οι μεγάλοι διαδικτυακοί έμποροι στο εξωτερικό να εφαρμόζουν το ioss θα βλέπεις τους φόρους απευθείας στο check out και θα ξέρεις το τελικό πόσο πριν να πληρώσεις. Έτσι το πακέτο θα έρχεται κατευθείαν χωρίς να σου λένε να πας να πληρώσεις .60€ (βρε τους αθεόφοβους, δεν μπορούσαν να γράψουν 0.60€; ) ή ότι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω κάποια προϊόντα απο banggood που έχουν 400 ευρώ. Θα έρθουν με EU Priority Mail από την αποθήκη στην Τσεχία. Τι θα πληρώσω έξτρα; Θεωρητικά αφού θα ξεκινήσουν από Τσεχία δεν θα πληρώσω τελωνείο, σωστά; Άρα μόνο το ΦΠΑ και αν ναι πώς; Στο checkout δεν μου εμφανίζει κάποιο έξτρα ποσό για ΦΠΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kastorass είπε

Θέλω να αγοράσω κάποια προϊόντα απο banggood που έχουν 400 ευρώ. Θα έρθουν με EU Priority Mail από την αποθήκη στην Τσεχία. Τι θα πληρώσω έξτρα; Θεωρητικά αφού θα ξεκινήσουν από Τσεχία δεν θα πληρώσω τελωνείο, σωστά; Άρα μόνο το ΦΠΑ και αν ναι πώς; Στο checkout δεν μου εμφανίζει κάποιο έξτρα ποσό για ΦΠΑ.

 

Τίποτα δεν θα πληρώσεις παραπάνω. Το ΦΠΑ είναι υπολογισμένο στην τιμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2021 στις 11:51 ΜΜ, michkal91 είπε

Ωπα. Πως μου είχε κάτσει εμένα ότι θα πληρώνουμε τον κανονικό ΦΠΑ και για αποστολές εντός ΕΕ?

κανονικο 24% θα πληρωσεις...αν σου πηραν 20% θα ηταν γιατι η παραγγελια ηταν π[ριν 1/7/21...το πολυ πολυ να πληρωσεις τη διαφορα 4%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γαι αγορα απο iherb ξερει να μου πει αν μη παραγγελια με επιλογη
Delivery by Local Post Plus Duties & Taxes included Free for orders €33.92+
ζηταει αλλα εξοδα οταν ερθει Ελλαδα και αν πλεον μπορω να αγορασω μεχρι
το ποσο αυτο δλδ 32 ευρω χωρις να σταματησει τελωνειο..
Επιλογη για πληρωμενους φορους που εκανα DPD Duties & Taxes included
σταματησαν και ζηταει υπευθυνη δηλωση και εγκριση ε.οφ
Τι εγκριση να τους στειλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sakisvele είπε

γαι αγορα απο iherb ξερει να μου πει αν μη παραγγελια με επιλογη
Delivery by Local Post Plus Duties & Taxes included Free for orders €33.92+
ζηταει αλλα εξοδα οταν ερθει Ελλαδα και αν πλεον μπορω να αγορασω μεχρι
το ποσο αυτο δλδ 32 ευρω χωρις να σταματησει τελωνειο..
Επιλογη για πληρωμενους φορους που εκανα DPD Duties & Taxes included
σταματησαν και ζηταει υπευθυνη δηλωση και εγκριση ε.οφ
Τι εγκριση να τους στειλω?

νομιζω οτι θελει παραπεμπτικο γιατρου (περυσι ελληνοαμερικανος ετσι εκανε για καποια φαρμακα) δεν ξερω αν ισχυει για ολα μετα ειναι η ποσοτητα που επιτρεπουν μεχρι ενα οριο......ειναι και αλλοι που ψωνιζουν απο κει οποτε θα σου πουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sakisvele είπε

 

αν και δεν καταλαβαινω την απαντηση σου,αγνοησε με και

  με ενα τηλεφωνο στον ΕΟΦ θα σου πουνε τι να κανεις απλα πραγματα .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλοι μου καλησπέρα.Έχουμε  κάποιους προβληματισμούς εγώ και μερικοί ακόμα κινεζοχτυπημένοι συνάδελφοι μου.

Προέρχομαι από μια ομάδα του fb που αγοράζουμε αλιευτικό εξοπλισμό  και σχετικά προϊόντα  από το αλιεξπρές και λοιπές ηλ. πλατφόρμες 

Από την 1η μέρα του καινούργιου καθεστώτος φορολογίας των αγορών μας από το εξωτερικό (01-07) το αλιεξπρές προσάρμοσε την πλατφόρμα του και πρόσθεσε τον επίμαχο φόρο στο check out  του κατά την πληρωμή και όλα καλά ως εδώ.

Πριν από 2 βδομάδες παρέλαβα πακέτο από την  Κίνα που ενώ το είχα παραλάβει πριν την αλλαγή ,μπήκε Ελλάδα στις 01-07 και κλήθηκα από τα ΕΛΤΑ να πάω να πληρώσω .90 λεπτά για να το παραλάβω .

Κάποιοι στην ομάδα ,ίδια χρονική  περιόδο με έμενα παραλαβής &  αποστολής κτλ δεν πλήρωσαν τίποτα και κάποιο άλλοι με το καινούργιο -καινούργιο καθεστώς των ΕΛΤΑ που μάλλον σας διαφευγει  κλήθηκαν να πληρώσουν για αγορές έως 22 ευρώ 2.5 ευρώ ,για αγορές έως 50 κάτι άλλο και πάει λέγοντας έως τα 150ευρω.

Αυτός είναι ο καινούργιος τιμοκατάλογος/τέλη εκτελωνισμού  σε περίπτωση που σας έχει ξεφύγει:

 

https://gr.gizchina.com/2021/07/20/elta-analytika-ta-nea-teli-ektelonismoy-gia-mikra-demata/

 

Και τώρα αφού το διαβάσατε και είμαι σίγουρος πως μπερδευτήκατε ,σας ερωτώ :

-Εμείς που έχουμε καταβάλει τον φόρο στην κινεζική πλατφόρμα aliexpress κτλ θα πληρώσουμε ξανά φόρο στην Ελλάδα για να παραλάβουμε;Θα μου πείτε όχι ,είστε σίγουροι όμως 100% για αυτό;Δεν είναι ξεκάθαρος το παραπάνω νομίζω και είναι κάπως αινιγματικό ξανά όπως πέρσυ τον Φεβρουάριο!!!

-Αν ναι ,πόσο νόμιμο είναι και αν είναι παράνομο μήπως θα έπρεπε να αρχίσουμε τις ομαδικές καταγγελίες όπως πέρσυ τον Φεβρουάριο ;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας ,συγνώμη για το σεντόνι .

 

Screenshot_2021-07-26-15-01-03-036_com.facebook.katana.jpg

Επεξ/σία από super_ban_bunny
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, super_ban_bunny είπε

Φίλοι μου καλησπέρα.Έχουμε  κάποιους προβληματισμούς εγώ και μερικοί ακόμα κινεζοχτυπημένοι συνάδελφοι μου.

Προέρχομαι από μια ομάδα του fb που αγοράζουμε αλιευτικό εξοπλισμό  και σχετικά προϊόντα  από το αλιεξπρές και λοιπές ηλ. πλατφόρμες 

Από την 1η μέρα του καινούργιου καθεστώτος φορολογίας των αγορών μας από το εξωτερικό (01-07) το αλιεξπρές προσάρμοσε την πλατφόρμα του και πρόσθεσε τον επίμαχο φόρο στο check out  του κατά την πληρωμή και όλα καλά ως εδώ.

Πριν από 2 βδομάδες παρέλαβα πακέτο από την  Κίνα που ενώ το είχα παραλάβει πριν την αλλαγή ,μπήκε Ελλάδα στις 01-07 και κλήθηκα από τα ΕΛΤΑ να πάω να πληρώσω .90 λεπτά για να το παραλάβω .

Κάποιοι στην ομάδα ,ίδια χρονική  περιόδο με έμενα παραλαβής &  αποστολής κτλ δεν πλήρωσαν τίποτα και κάποιο άλλοι με το καινούργιο -καινούργιο καθεστώς των ΕΛΤΑ που μάλλον σας διαφευγει  κλήθηκαν να πληρώσουν για αγορές έως 22 ευρώ 2.5 ευρώ ,για αγορές έως 50 κάτι άλλο και πάει λέγοντας έως τα 150ευρω.

Αυτός είναι ο καινούργιος τιμοκατάλογος/τέλη εκτελωνισμού  σε περίπτωση που σας έχει ξεφύγει:

 

https://gr.gizchina.com/2021/07/20/elta-analytika-ta-nea-teli-ektelonismoy-gia-mikra-demata/

 

Και τώρα αφού το διαβάσατε και είμαι σίγουρος πως μπερδευτήκατε ,σας ερωτώ :

-Εμείς που έχουμε καταβάλει τον φόρο στην κινεζική πλατφόρμα aliexpress κτλ θα πληρώσουμε ξανά φόρο στην Ελλάδα για να παραλάβουμε;Θα μου πείτε όχι ,είστε σίγουροι όμως 100% για αυτό;Δεν είναι ξεκάθαρος το παραπάνω νομίζω και είναι κάπως αινιγματικό ξανά όπως πέρσυ τον Φεβρουάριο!!!

-Αν ναι ,πόσο νόμιμο είναι και αν είναι παράνομο μήπως θα έπρεπε να αρχίσουμε τις ομαδικές καταγγελίες όπως πέρσυ τον Φεβρουάριο ;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας ,συγνώμη για το σεντόνι .

Πρώτα δες τι θα γινει με το δεμα που προπλήρωσες ΦΠΑ και αν κατι παει τραβα χτυπα καμπανες.

Οι άλλες περιπτώσεις που ανέφερες όπου ο καθενας πλήρωσε διαφορετικά ποσά δεν ήταν προπληρομένο το ΦΠΑ και προφανώς είχαν διαφορετικές συνθήκες(άλλη μερα εισαγωγησ στην ευρώπη άλλες τιμες του ΕΛΤΑ, άλλο καταστημα/περιοχη παραλαβης κτλ)

Δεν γίνεται να πληρώσεις ΔΥΟ φορες το ΦΠΑ, δεν έχει λογική

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, s1mplement είπε

Πρώτα δες τι θα γινει με το δεμα που προπλήρωσες ΦΠΑ και αν κατι παει τραβα χτυπα καμπανες.

Οι άλλες περιπτώσεις που ανέφερες όπου ο καθενας πλήρωσε διαφορετικά ποσά δεν ήταν προπληρομένο το ΦΠΑ και προφανώς είχαν διαφορετικές συνθήκες(άλλη μερα εισαγωγησ στην ευρώπη άλλες τιμες του ΕΛΤΑ, άλλο καταστημα/περιοχη παραλαβης κτλ)

Δεν γίνεται να πληρώσεις ΔΥΟ φορες το ΦΠΑ, δεν έχει λογική

Αυτό κάνουμε όλοι , περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει με αυτα που πληρώσαμε τον ΦΠΑ !!!Όχι καμπάνες θα χτυπήσω , βόμβες πυρηνικές θα ρίξω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, super_ban_bunny είπε

Αυτό κάνουμε όλοι , περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει με αυτα που πληρώσαμε τον ΦΠΑ !!!Όχι καμπάνες θα χτυπήσω , βόμβες πυρηνικές θα ρίξω!!!

Αν έχει πληρωθεί ο Φπα είναι παράλογο να ζητησουν εδώ έξτρα έξοδα εκτελωνισμου. Νομίζω οι περιπτώσεις που ανέφερες στο προηγούμενο ποστ δεν είχε προπληρωθει ο Φπα. Αν γίνει κάτι τέτοιο, φυσικά και είμαστε εδώ να το δούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλογο μπορει να ειναι, απιθανο ομως οχι.

Εαν ο πωλητης δεν εχει επισυναψει εξωτερικα του δεματος τα στοιχεια συναλλαγης με τιμη, δασμολογικη κλαση και αριθμο IOSS, τοτε το τελωνειο δε μπορει να γνωριζει εαν εχει πληρωθει φπα η οχι και θα χρεωσει κανονικα.

Εχει συμβει στο Discogs το οποιο δεν εχει παρασχει ακομα αριθμο IOSS με αποτελεσμα πελατες να εχουν χρεωθει δυο φορες φπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...