Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, radiotv είπε

υπάρχει όμως ένα πρακτικό πρόβλημα,έχω πληρώσει στο Ali το ΦΠΑ για δύο μικροπραγματα αξίας 3€ το καθένα σε διαφορετικούς πωλητές,και τα δύο έφυγαν από την εταιρεία logistics την Yanwen με αριθμό τύπου S0....,το ένα έρχεται με China Post τύπου U......CN και το άλλο με Emirates Post τύπου U.....AE,και στα δύο θα κολλήσουν νέο αυτοκόλλητο πάνω σε αυτό της Yanwen,το πιθανότερο είναι να μην αναγράφεται ο αριθμός της συναλλαγής με το IOSS και τα ΕΛΤΑ να ζητήσουν να πληρωθούν το ΦΠΑ με βάση την δηλωμένη αξία στο αυτοκόλλητο CN22

Κάνε τότε μία ερώτηση τον πωλητή αν στο σύστημα της Yanwen μπαίνει ο IOSS number. Πρώτα να διασταυρώσεις αυτό. Υπάρχεις όμως και μια πιθανότητα αυτό με το Emirates post, να μην πάει καθόλου στον έλεγχο.

Σήμερα πάντως εγώ πήρα δέμα με 'Cainiao super economy for special goods' το οποίο το διαχειρίστηκε η Sunyou logistics (και όχι η 4PX που είναι το σύνηθες), και έφυγε πριν την 1η Ιουλίου. Είναι η πρώτη φορά που βλέπω κάτι τέτοιο. Το δέμα, μου ήρθε με το Deutsche post από την Γερμανία, αλλά δεν είχε καν τελωνειακή δήλωση, και κανένας δεν υποψιαζόταν ότι είναι Κινεζοδέμα (εννοείτε ΔΕΝ είχε πληρώσει ΦΠΑ). Και εννοείτε δεν πήγε σε κανέναν έλεγχο. Βέβαια, είναι πάρα πολύ σπάνιος τρόπος αποστολής.

1 ώρα πριν, ghostrider είπε

μενει να δουμε λοιπον αν τα πακετα που σταλθηκαν με sunyou περασαν-περνανε αλωβητα τελωνειο.

Αν έχεις τέτοια (και ξεκινάνε τα tracking number από SYAE...... ή SYRM...... -όχι SYAET....-), δεν θα έχεις πρόβλημα. Άλλωστε, έχω πάρει και εγώ τέτοια (SYAE006809461 & SYAE006825820)  τις τελευταίες ημέρες, και δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Είχα πάρει και 2 παρόμοια πιο πριν, που εστάλησαν πριν την 1η Ιουλίου , και έφτασαν μετά την 1η Ιουλίου, που πάλι δεν είχαν πρόβλημα. Γενικά, τα συστημένα της Sunyou (SYAE..... & SYRM.....), ΠΟΤΕ δεν είχαν πρόβλημα στο τελωνείο, ανεξαρτήτως αξίας. Άλλωστε, την Sunyou logistics την χρησιμοποιούσε πολύ η πλατφόρμα JOOM, που έστελνε ρούχα χωρίς πρόβλημα στο τελωνείο παλιότερα!!!!

Να δώσω και άλλες λεπτομέρειες για την Sunyou logistics. Ενώ φαίνεται ότι πρακτικά είναι ο καλύτερος μεταφορέας αυτήν την στιγμή λόγω ταχύτητας (και λόγω το ότι το δέμα σου έρχεται με courier κατευθείαν στην πόρτα σου), έχει ένα βασικό πρόβλημα. Αν ο πωλητής δεν είναι στην κατηγορία των 'Special goods' (δεν πουλάει δηλ. ειδικά προϊόντα όπως πχ. χάπια, συμπληρώματα διατροφής, αλοιφές και τέτοια), το Aliexpress ΔΕΝ τον αφήνει να την χρησιμοποιήσει!!! Είχα περίπτωση όπου ο πωλητής συνεργαζόταν με την Sunyou logistics, αλλά επειδή πουλούσε ρολόγια, το Aliexpress δεν τον άφηνε να την χρησιμοποιήσει!!! Επειδή ήθελα ένα ρολόι για έναν φίλο και αυτό υπέθετα ότι θα έφτανε μετά την 1η Ιουλίου Ελλάδα, πίεσα τον πωλητή να την χρησιμοποιήσει για να αποφύγω προβλήματα με το τελωνείο. Ο πωλητής το έκανε μεν, αλλά ρίσκαρε ενδεχομένως το dispute από μένα (βέβαια, κατάλαβε ότι δεν είμαι κανένας απατεώνας), γιατί είχε το πρόβλημα, ότι ΔΕΝ μπορούσε να ανεβάσει το tracking number στην πλατφόρμα!!! Ενδεικτικά βάζω την φώτο από την παραγγελία, που αντί του σωστού SY006247072AE, αυτός έγραψε SY006247072AE!!!! Για αυτό, καλό είναι να μιλάμε με τους πωλητές πρώτα, πολλές φορές   :)  :)  :)

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, triplezombie είπε

Λοιπον εγινε το απιστευτο και επιασα γραμμη στο τελωνειο!

θα θελα να ηξερα που τους βρισκετε αυτους τους υπαλληλους-μονοκερους 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι αγορα απο Aliexpress τουλαχιστον που εχει πληρωθει ο ΦΠΑ τοτε και το ιδιο το Aliexpress σου κανει το full refund μαζι με τα εξοδα των ΕΛΤΑ.

Το αρνητικο ειναι οτι πρεπει να πληρωσεις πρωτα εσυ το ποσο που ζητανε τα ΕΛΤΑ αλλα τουλαχιστον δεν περιμενεις να το γυρισει το τοπικο καταστημα στο τελωνειο να πληρωσεις για την επανεξεταση να φαει εκει οσο καιρο φαει και να πεσεις σε κανεναν στραβοξυπνημενο και μπλεξεις 

image.png.03aad2762cd03822d68e1e57703441ea.pngΠατατε στο Help -> Customer Service > online service κατω κατω στο Contact Us και γραφετε στο μποτακι VAT charge μιλατε με Agent στελνετε τις αποδειξεις και GG
 

image.png.0882a524a0206aa87a8492f77ca17d54.pngimage.png.928c06ca89987ca1598f06f4f32bf78c.png
 
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Sotosgl είπε

Αν ειναι αγορα απο Aliexpress τουλαχιστον που εχει πληρωθει ο ΦΠΑ τοτε και το ιδιο το Aliexpress σου κανει το full refund μαζι με τα εξοδα των ΕΛΤΑ.

Το αρνητικο ειναι οτι πρεπει να πληρωσεις πρωτα εσυ το ποσο που ζητανε τα ΕΛΤΑ αλλα τουλαχιστον δεν περιμενεις να το γυρισει το τοπικο καταστημα στο τελωνειο να πληρωσεις για την επανεξεταση να φαει εκει οσο καιρο φαει και να πεσεις σε κανεναν στραβοξυπνημενο και μπλεξεις 

image.png.03aad2762cd03822d68e1e57703441ea.pngΠατατε στο Help -> Customer Service > online service κατω κατω στο Contact Us και γραφετε στο μποτακι VAT charge μιλατε με Agent στελνετε τις αποδειξεις και GG
 

image.png.0882a524a0206aa87a8492f77ca17d54.pngimage.png.928c06ca89987ca1598f06f4f32bf78c.png
 

σου επέστρεψαν και το τέλος εκτελωνισμου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiotv είπε

σου επέστρεψαν και το τέλος εκτελωνισμου;

Yeap,τους εξηγησα οτι δεν θα επρεπε να πληρωσω ουτε αυτο το ποσο αν ειχε γινει σωστα η διαδικασια και δεν το αρνηθηκαν ΑΝ και στους ορους λενε οτι τα εξοδα διαχειρισης οπως το 2.5αρι γενικα δεν τα δινουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν μοιάζουν όλα αυτά συγκεχυμένα, για τα μεταχειρισμένα από αγορά eBay δεν υπάρχει καμία διευκρίνηση. Πως θα πληρωθεί ξανά ΦΠΑ για μτχ. από Αγγλία όπου είχε αγοραστεί με κανονικό ΦΠΑ στην χώρα όταν εκεί ήταν ακόμη εντός ΕΕ?? Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες ή για τους μ...ες της ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, super_ban_bunny είπε

Τις προάλλες έκανα αίτημα για despute μέσω του customer services.Στο live chat η υπάλληλος με διαβεβαίωσε πως θα κάνει αυτή το despute.για μένα γιατί η χρέωση ήταν παράλογη μιας και είχα πληρώσει ΦΠΑ.

Δυστυχώς όμως σήμερα μου ήρθε αρνητικό  email το οποίο δεν είχε καμία σχέση με αυτό που συζήτησα πάνω από 45λ με την υπάλληλο!!!

Δείτε και μόνοι σας , παραθέτω τον διάλογο που είχα με την δεσποινίς(δεν ήταν nλbot) και το email "της απόφασης".

Υ.γ. πως στο καλό παίρνει κάποιος despute σε αυτή την περίπτωση;Θα ακολουθήσουν και άλλες!!!Screenshot_2021-07-29-14-47-02-345_com_miui.gallery.jpg.18a2890f2299acd94e31822b70c9eb30.jpg

 

Screenshot_2021-07-29-14-50-00-489_com.google.android.gm.jpg

Δυστυχώς έτσι συμβαίνει με το Customer Service του Aliexpress.

Απαντάνε οι agents σαν botακια. "I will take ownership", "don't worry", "be patient", "rest assured" και λοιπές παπαριές.

Δεν είναι να τους έχεις πολύ εμπιστοσύνη. 

7 ώρες πριν, super_ban_bunny είπε

Αν δεν αντιδράσουμε άμεσα θα υποστούμε τις συνέπειες.

Πρέπει. 

Αλλά χρειάζεται πρώτα να καταλάβουμε κάπως τι ακριβώς συμβαίνει με τις χρεώσεις, προκειμένου να στοιχειοθετήσουμε και να τεκμηριώσουμε όσο καλύτερα γίνεται τις καταγγελίες μας. 

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικο support του aliexpress..εν το μεταξυ στην ιδια παραγγελια ενα απο τα 3 προιοντα που παρηγγειλα ηταν τελειως διαφορετικο απο την περιγραφη ζηταω refund και αρχισαν τα μου και περα απο τις φωτογραφιες που φαινεται πεντακαθαρα οτι δεν ειναι αυτο που παρηγγειλα ζητανε βιντεο αρχισαν τα ΜΑ ειναι λειτουργικο κλπ..image.png.9d7bb7facab8d828a190032eb44077d3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2η απόπειρα σήμερα για να πάρω refund για το αντικείμενο που μου ήρθε και πλήρωσα 2.67 για να το πάρω.

Να θυμίσω πως την 1η φορά και ενώ εξήγησα τι είχε συμβεί και με διαβεβαίωσε το bot πως έχει δρομολογηθεί η αποζημίωση ,μου ήρθε email που μου εξηγούσε πως το αντικείμενο μου δεν έχει έρθει ακόμα Ελλάδα και να κάνω υπομονή .

Ότι ναναι δηλαδή...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2021 στις 9:48 ΜΜ, kalmik είπε

Κι αν μοιάζουν όλα αυτά συγκεχυμένα, για τα μεταχειρισμένα από αγορά eBay δεν υπάρχει καμία διευκρίνηση. Πως θα πληρωθεί ξανά ΦΠΑ για μτχ. από Αγγλία όπου είχε αγοραστεί με κανονικό ΦΠΑ στην χώρα όταν εκεί ήταν ακόμη εντός ΕΕ?? Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες ή για τους μ...ες της ΕΕ.

Σε πολλές χώρες της ΕΕ (ίσως και στην Αγγλία) ΔΕΝ υπάρχει ΦΠΑ για μεταχειρισμένα για συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών.
Αν ένα ιδιώτης δηλ. πουλήσει σε άλλον ιδιώτη κάτι μεταχειρισμένο (second hand)  δεν υπάρχει ΦΠΑ!

Στην Αγγλία από λίγο που έψαξα πιο παλιά (τώρα μπορεί να έχει αλλάξει) και επιχείρηση που έχει εμπορική δραστηριότητα σε αγορά πώληση μεταχειρισμένων, όταν αγοράζουν από ιδιώτη ΔΕΝ πληρώνουν ΦΠΑ και στην πώληση χρεώνουν ΦΠΑ με ένα φορολογικό τύπο (margin scheme).
Πολύ πιθανό και στις υπόλοιπες χωρες της ΕΕ (ίσως ακόμα και στην Ελλάδα) να υπάρχουν ανάλογοι νόμοι, απλά δεν τους γνωρίζουμε και φυσικά δεν τους γνωρίζουν και τα "ταγάρια" που διαχειρίζονται τις συγκεκριμένες υποθέσεις (ταχυδρομεία, τελωνεία κτλ.)

Πριν 3 περίπου χρόνια ήθελα να φέρω από Γερμανία μεταχειρισμένο επαγγελματικό μηχάνημα (κόστος +/- 5000 Ευρώ, μεταχειριμένο) και ήθελα να το κάνω εισαγωγή με ενδοκοινοτική για να μην πληρώσω ΦΠΑ και ο Γερμανός πωλητής μου (κατάστημα εμπορίας μεταχειρισμένων μηχανημάτων) είπε οτι δεν γινόταν γιατί επειδή ήταν μεταχειρισμένο και ΔΕΝ είχε ΦΠΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να ρωτήσω κάτι; Θελω να κάνω μια παραγγελία από Αμερική. Στο checkout λέει «duties and taxes included». Άρα έχω εξασφαλισμένο το τελωνείο στην ουσία και μόλις έρθει Ελλάδα θα πληρώσω μόνο τον ΦΠΑ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...