Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/9/2019 στις 2:38 ΠΜ, BGiwrgos είπε

Καλησπέρα παιδιά, παρήγγειλα από banggood την περασμένη Παρασκευή.

Το tracking number που μου έδωσαν αναφέρει " Puurs, The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS." 

Είναι φυσιολογικό;

Ποτέ πρόκειται να προχωρήσει η αποστολή;

Η αποστολή είναι με priority

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παίδες.

Δε ξέρω αν είναι το σωστό thread, αλλά ήταν το κοντινότερο που βρήκα. Θέλω να αγοράσω το marshall stanmore 2 από μαγαζί Αγγλίας και να το στείλω σε πόλη της Αγγλίας για δώρο (εγώ βρίσκομαι Ελλάδα). Κάποιο κατάστημα έμπιστο; Το curry's αξίζει; Εννοείται κοίταξα και amazon, αλλά η τιμή είναι κατά 50 λίρες ακριβότερη.

Επίσης, έστω ότι βρίσκω μαγαζί, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος πληρωμής, δεδομένου ότι θα πληρώσω με ευρώ; Έχω κάρτα εθνικής τράπεζας, Πειραιώς, paypal και είδα πως για αγορές με συνάλλαγμα συμφέρει η revolut, οπότε και σκέφτομαι να κάνω.

Κατατοπίστε με παρακαλώ τον άσχετο 😁

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις την πιστωτική της ΕΤΕ είναι η μόνη που δεν χρεώνει προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Αν έχεις τη Revolut, και αυτή δεν χρεώνει και η ισοτιμία της μετατροπής του € θα είναι ελαφρώς καλλίτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makfil είπε

Αν έχεις την πιστωτική της ΕΤΕ είναι η μόνη που δεν χρεώνει προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Αν έχεις τη Revolut, και αυτή δεν χρεώνει και η ισοτιμία της μετατροπής του € θα είναι ελαφρώς καλλίτερη.

Οπότε αξίζει να κάνω revolut; Χρεωστική της ΕΤΕ έχω, όχι πιστωτική. Επίσης έχω συνειδητοποιήσει ότι το paypal είναι αρκετά κακό για αγορές με συνάλλαγμα. Ισχύει κάτι τέτοιο, ή λάθος παρατήρησα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2019 στις 6:39 ΜΜ, tornado είπε

παρακαλω μια φρεσκια ενημερωση,

το "via priority line" του Gearbest, συνηθως περναει χωρις τελωνειο?

Έχω κι' εγώ την ίδια απορία. Είμαι έτοιμη να κάνω μια αγορά από Gearbest με Netherlands Registered (PDM) και μ' αυτά που έχω ακούσει ανησυχώ κάπως. Είχε κανείς πρόβλημα πρόσφατα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να πάρω ένα λάπτοπ από Τσεχία. Μπορείτε να βοηθήσετε; Η αγορά θέλω να γίνει με επαγγελματικό αφμ. Δε βρίσκω καταστήματα που να στέλνουν Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοείς με το δεν βρίσκεις καταστήματα;

Το μαγαζί που βρήκες δεν στέλνει στην Ελλάδα;

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, makfil είπε

Τι εννοείς με το δεν βρίσκεις καταστήματα;

Το μαγαζί που βρήκες δεν στέλνει στην Ελλάδα;

Αδερφέ θέλω να αγοράσω αυτό...

https://m.heureka.cz/notebooky/lenovo-ideapad-s340-81nb0039ck/?do=shopFilterForm-submit&limitFrom=25&order=1

με ενδοκοινοτική ( αν την αναφέρω σωστά ). Απλά δε βρίσκω καταστήματα που να στέλνουν Ελλάδα αλλά και πώς να περάσω το. Αφμ για να μου δώσει επιλογή χωρίς vat. Δοκίμασα euronics Lenovo cz και κάτι αλλά που έχει εκεί τοπικά. Όλα στέλνουν Τσεχία και Σλοβακία. Μόνο σε ένα που δεν είχε custom επιλογές έβαλα Ελλάδα και προχώρησε και καλά. Xevos store λέγεται, αλλά δε βρήκα επιλογή για exclude vat.

Επεξ/σία από ForeignOffice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να επικοινωνήσεις με το μαγαζί που θέλεις να αγοράσεις για να μάθεις αν πουλάει με ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

Δεν το κάνουν όλοι.

Από την άλλη, πρέπει και εσύ να έχεις ανοίξει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές (αρμόδιος ο λογιστής σου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσοχη στις αγορες, αλλου λεει ο πωλητης οτι ειναι το προιον και τελικα πεφτεις απο τα συννεφα....

πληκτρολογιο που υποτιθετε ειναι στο βελγιο....

rii-ebay.png

 

 

το προιον γινεται shipped αλλα..........

rii-dhl.png

τρως την πατατα απο το SHENZHEN!!!

 

Ελπιζα να το παρω απο Δευτερα, αυτο μαλλον δεν παιζει,

επισης δεν παιζει τελωνειο μιας και κοστισε 14 ευρω.

Αν ομως ειχε διπλο κοστος θα πληρωνα κερατιατικα και μαλιστα μπολικα, και φυσικα δεν εχεις τροπο 

ουτε να ακυρωσεις ουτε να γλυτωσεις φορους κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tornado είπε

προσοχη στις αγορες, αλλου λεει ο πωλητης οτι ειναι το προιον και τελικα πεφτεις απο τα συννεφα....

πληκτρολογιο που υποτιθετε ειναι στο βελγιο....

το προιον γινεται shipped αλλα..........

τρως την πατατα απο το SHENZHEN!!!

Ναι, δεν ειναι καινουργιο φρουτο.

Συνηθως προς το κατω μερος της σελιδας φαινονται τα πραγματικα στοιχεια του πωλητη.

Παντα λοιπον scroll down στη σελιδα πριν αποφασισεις να παρεις οτιδηποτε.

Υπαρχει και Κινεζος απο το Essex της Ελλαδας! 

Screenshot at 2019-05-23 17-23-02.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, guzel είπε

δεύτερη αποστολή από gearbest αυτή τη φορά χωρίς τριγωνική αποστολή με DHL χωρίς τελωνείο!! 😁

Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες (αξία με τα μεταφορικά, μεταφορική, δηλαδή DHL Express ή DHL Deustche Post, κλπ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13$ τα μεταφορικά

spacer.png

και εχθές έλαβα sms από dhl: Το DHL Express 916817*** από τον DEUTSCHE POST είναι καθοδόν. Απαιτείται υπογραφή. Θα ειδοποιηθείτε με νέο μην πριν την παράδοση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...