Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Σε gearbest (ή κάποιο άλλο κινέζικο) υπάρχει κάτι αντίστοιχο ή δεν είναι σίγουρο;

Εγώ περιμένω ένα sonoff από 18/6. Κι εγώ απειρες φορες σε chat κλπ από όταν είδα το tracking. Αρχές του μηνά μου έστειλαν μήνυμα σχετικα με την καθυστερηση. Ότι δεν θα ξανασυνεργαστούν με αυτή την εταιρία, ότι θα μου έβαζαν 500 πόντους δώρο αμεσα και όταν αν δεν ερθει μεχρι τις 25/8 (πουν θεωρητικά τους ενημερωσε το courier για παράδοση) θα μου επιστρέψουν το 10% σε εκείνα τα δικά τους τα νομίσματα.

Χθες που βρήκα χρόνο τους εστειλα ενα Mail για επιστροφή ποσού. Αν δεν εχω απαντηση σε 2-3 μερες θα ανοιξω στο paypal. Δεν με νοιάζει τόσο βασικά μιας και η αξία είναι περίπου 7€. Απλά είναι κοροιδία να πληρωνεις priority και να ερχεται του χρονου

Εκτός από το 10% θα σου κάνουν και refund?Εγώ άνοιξα και υπόθεση στο paypal.....το ποσό είναι αρκετά μεγάλο για να τους το χαρίσω.

Επεξ/σία από pankot1979
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, pankot1979 είπε

Εκτός από το 10% θα σου κάνουν και refund?Εγώ άνοιξα και υπόθεση στο paypal.....το ποσό είναι αρκετά μεγάλο για να τους το χαρίσω.

Όχι. Το refund το ζήτησα από αυτούς εγώ. Αν πήγαινα στο paypal θα τα έπαιρνα πίσω αλλά είπα να στείλω σε αυτούς αρχικά πιο πολύ από περιέργεια. Από μόνοι τους θα μου έδιναν το 10% (ξαναλέω όχι σε μετρητά αλλά σε αυτό το BGpay που έχουν) και αυτό γιατί θεωρητικά κάποια στιγμή θα έρθει. 

 

Αν δεις στην σελίδα της royal είναι γεμάτη με παρόμοιες περιπτώσεις. Το δικό μου

http://m.trackingmore.com/courier_detail-royal-shipments-cn.html?number=483190618678924

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Όχι. Το refund το ζήτησα από αυτούς εγώ. Αν πήγαινα στο paypal θα τα έπαιρνα πίσω αλλά είπα να στείλω σε αυτούς αρχικά πιο πολύ από περιέργεια. Από μόνοι τους θα μου έδιναν το 10% (ξαναλέω όχι σε μετρητά αλλά σε αυτό το BGpay που έχουν) και αυτό γιατί θεωρητικά κάποια στιγμή θα έρθει. 

Αν δεις στην σελίδα της royal είναι γεμάτη με παρόμοιες περιπτώσεις. Το δικό μου

http://m.trackingmore.com/courier_detail-royal-shipments-cn.html?number=483190618678924

Χαχαχαχα το 10%. Θεωρώ οτι με το paypal δεν θα έχουμε υπαρχει θέμα και θα γίνει refund

Επεξ/σία από pankot1979
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα κάνει αγορά από Κίνα με κόστος 6+€ και βλέπω στο tracking αυτό ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Θα πληρώσω αυτό το 3ευρο στα ΕΛΤΑ ή δεν ισχύει πλέον;

Επεξ/σία από 1988panos2171
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1988panos2171 είπε

Είχα κάνει αγορά από Κίνα με κόστος 6+€ και βλέπω στο tracking αυτό ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Θα πληρώσω αυτό το 3ευρο στα ΕΛΤΑ ή δεν ισχύει πλέον;

Δεν εφαρμόζεται από μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, προσπαθώ να κάνω μια αγορά από το banggood και να πληρώσω με paypal, αλλά αφού κάνω login στο paypal, εμφανίζεται το μήνυμα: "Sorry, but we couldn't complete your purchase using the payment method you selected. Please add a credit card."

Εννοείται πως έχω ήδη κάρτα συνδεδεμένη με το paypal και πως έχει επαρκές υπόλοιπο. Τι συμβαίνει? Πρώτη φορά από banggood αγοράζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις συνδέσει κανονικά νια κάρτα στο paypal,  δεν χρειάζεται να κάνεις login σ' αυτό όταν θέλεις να αγοράσεις από οποιονδήποτε πωλητή ή να πληρώσεις ένα λογαριασμό.

Απλά, επιλέγεις, από το site του πωλητή, πληρωμή με paypal, αυτό σε οδηγεί στο paypal  και γίνεται η δέσμευση των χρημάτων (η πληρωμή θα γίνει όταν ο πωλητής θα στείλει το δέμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, camel555 είπε

Καλησπέρα, προσπαθώ να κάνω μια αγορά από το banggood και να πληρώσω με paypal, αλλά αφού κάνω login στο paypal, εμφανίζεται το μήνυμα: "Sorry, but we couldn't complete your purchase using the payment method you selected. Please add a credit card."

Εννοείται πως έχω ήδη κάρτα συνδεδεμένη με το paypal και πως έχει επαρκές υπόλοιπο. Τι συμβαίνει? Πρώτη φορά από banggood αγοράζω..

Ποιας τράπεζας είναι η κάρτα; Δοκίμασε με αλλη κάρτα αν έχεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα είναι της Άττικα. Την είχε τελικά μπλοκάρει η τράπεζα γιατι δεν με βρήκε στο τηλέφωνο, να επιβεβαιώσει συναλλαγή προ ημερών... Σε όλες τις προπληρωμένες, πχ της ΕΤΕ, ισχύει αυτή η ''διασφάλιση συναλλαγών'' μέσω τηλεφωνικής κλήσεως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παραγγελια απο banggood την εστειλαν με dpd και εφτασε Ελλαδα , καπου διαβασα οτι παραδιδει η speedex αλλα παιρνω τηλ και μου λενε να μιλησω πρωτα με dpd , παιρνω την dpd και μου ζητανε 14ψηφιο αριθμο ενω ο αριθμος ειναι 8ψηφιος μιλαω με bg και αυτοι δεν γνωριζουν τιποτα παραπανω . καμια λυση;

YjGzulo.png

Επεξ/σία από afairesths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, afairesths είπε

καλησπερα παραγγελια απο banggood την εστειλαν με dpd και εφτασε Ελλαδα , καπου διαβασα οτι παραδιδει η speedex αλλα παιρνω τηλ και μου λενε να μιλησω πρωτα με dpd , παιρνω την dpd και μου ζητανε 14ψηφιο αριθμο ενω ο αριθμος ειναι 8ψηφιος μιλαω με bg και αυτοι δεν γνωριζουν τιποτα παραπανω . καμια λυση;

YjGzulo.png

Δοκίμασε και με ACS.  https://www.acscourier.net/el/home

https://www.dpd.com/gr/archikhe_selhida/apostolhes/pragmatopoiheste_ten_apostolhe_sas/epikoinonheste_mazhi_mas

" Λάβετε υπόψη ότι συνεργαζόμαστε με τις ακόλουθες δύο (2) εταιρείες κούριερ που δραστηριοποιούνται στον Ελλαδικό χώρο – SPEEDEX και ACS. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλως σημερα παρελαβα με Γενικη Ταχυδρομικη , ευχαριστω για την απαντηση σου :)

Chocobo . απο Bg ειναι το "Priority Direct mail " και "Eu priority" απο Gearbest εχει παρεμφερη ονοματα π.χ. "pdm" ....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους

Η ατέλεια σε δασμούς, φόρους και τελωνείο μέχρι 22 ευρώ ισχύει μόνο σε πακέτο που θα το διαχειριστεί ο ΕΛΤΑ ή γενικά σε όλους πχ DHL;;;;

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bromiaris είπε

Καλησπέρα σε όλους

Η ατέλεια σε δασμούς, φόρους και τελωνείο μέχρι 22 ευρώ ισχύει μόνο σε πακέτο που θα το διαχειριστεί ο ΕΛΤΑ ή γενικά σε όλους πχ DHL;;;;

Η ατέλεια για αγορές από τρίτες χώρες ισχύει ανεξάρτητα από τη μεταφορική που διακινεί ο δέμα.

Απλά, οι courier χρεώνουν πολλά περισσότερα για τη μεταφορά και τον εκτελωνισμό του δέματος, σε σχέση με το ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...