Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, makfil είπε

Η ατέλεια για αγορές από τρίτες χώρες ισχύει ανεξάρτητα από τη μεταφορική που διακινεί ο δέμα.

Απλά, οι courier χρεώνουν πολλά περισσότερα για τη μεταφορά και τον εκτελωνισμό του δέματος, σε σχέση με το ταχυδρομείο.

Οπότε ένα δέμα 8 ευρώ από Τρίτη χώρα με DHL δεν θα χρεωθεί οτιδήποτε....;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά υπάρχει καμία εναλλακτική για μεσάζοντες εταιρείες όπως η shopandship της aramex?

Με ενδιαφέρει μόνο για αγορές από Ευρώπη και η υπηρεσία είναι αρκετά ακριβή πιστεύω (ακόμα και την 100€ συνδρομή να κάνεις).

Σαν ταχύτητα είναι άψογη από τις 15-20 φορές που την χρησιμοποίησα αλλά ακριβή. 

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από ποιο κράτος της ΕΕ ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις, αλλά, γενικά, μ΄'ονο στη Γερμανία υπάρχουν κάποια μαγαζιά που δεν στέλνουν στην Ελλάδα.

Όπως αναφέρεται στον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου, υπάρχει η  ελληνική (έδρα Κατερίνη) transport2greece  και από την Αγγλία ή την ΕΕ  η forward2me.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2019 στις 8:48 ΜΜ, makfil είπε

Εξαρτάται από ποιο κράτος της ΕΕ ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις, αλλά, γενικά, μ΄'ονο στη Γερμανία υπάρχουν κάποια μαγαζιά που δεν στέλνουν στην Ελλάδα.

Όπως αναφέρεται στον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου, υπάρχει η  ελληνική (έδρα Κατερίνη) transport2greece  και από την Αγγλία ή την ΕΕ  η forward2me.

Με ενδιαφέρει από Ισπανία, Γαλλια, Γερμανία και Αγγλία. 

Είναι προμηθευτές wholesale οπότε δεν στέλνουν Ελλάδα κάνεις τους.  

Η forward2me φαίνεται αρκετά πιο ακριβή επιλογή, η transport2greece φαίνεται αρκετά καλές τιμές να έχει όμως. Θα δω τι feedback υπάρχει για αυτούς κ θα κάνω μια δοκιμαστική αποστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα θα ερχοντουσαν κατι ραμ απο amazon.de αλλα δεν ηρθαν και τωρα δειχνει αυτα. Γινεται συχνα αυτο; Ηταν first party απο το αμαζον αλλα δεν εχει αριθμο. Αν δεν ερθει και αυριο θα επικοινωνισω μαζι τους. Επισης υποθετω θα ερθει με τον ταχυδρομο και οχι με courier ετσι; Γιατι δε θελω να πληρωσω τπτ εξτρα.

Capture.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, makfil είπε

Μην αγχώνεσαι με αυτή την αλυσίδα.

Θα πααράβεις από τα ΕΛΤΑ.

Αρα θα ερθει ενα χαρτι που λεει να παω να παρω το δεμα απο τα ΕΛΤΑ; Δε φοβαμαι να μην κανει γκαφα το αμαζον, πιο πολυ τους δικους μας φοβαμαι να σου πω την αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το δέμα είναι μικρό, όπως φαίνεται να είναι, θα το φέρει ο ταχυδρόμος και, αν δεν σε βρει, θα αφήσει ειδοποίηση να το παραλάβεις από το γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα μια παραγγελία απο banggood ,είμαι στις 60 μέρες τώρα ...και έχω ήδη ανοίξει στο paypal αμφισβήτηση η οποία λέει ότι μέχρι 9 θα απαντήσουν .Είδα ότι έφτασε Ελλάδα  η παραγγελία αλλά πλεον  δεν με ενδιαφέρει το τηλέφωνο για ήδη έχασε μεγάλη αξία. Τι κάνω ?Εάν δεν το παραλάβω υπάρχει περίπτωση να πάρω refund από το paypal?Eχει κάποιος εμπειρία? Ευχαριστώ

Επεξ/σία από pankot1979
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pankot1979 είπε

Έκανα μια παραγγελία απο banggood ,είμαι στις 60 μέρες τώρα ...και έχω ήδη ανοίξει στο paypal αμφισβήτηση η οποία λέει ότι μέχρι 9 θα απαντήσουν .Είδα ότι έφτασε Ελλάδα  η παραγγελία αλλά πλεον  δεν με ενδιαφέρει το τηλέφωνο για ήδη έχασε μεγάλη αξία. Τι κάνω ?Εάν δεν το παραλάβω υπάρχει περίπτωση να πάρω refund από το paypal?Eχει κάποιος εμπειρία? Ευχαριστώ

Αφού το βλέπεις εσύ, το βλέπει και το μαγαζί και θα το μάθει και το paypal, οπότε δεν θα έχεις τύχη  στο θέμα σου.

Εάν δεν το παραλάβεις, είτε θα πάει στα αζήτητα είτε θα επιστρέψει στον πωλητή, αλλά από το paypal δεν παίρνεις χρήματα.

Η απόφαση δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Banggood εχω και γω ενα θεμα.Εκανα παραγγελια προιγουμενη Δευτερα και η ημερομηνια αποστολης ηταν 2-9.Χτες μου απαντησαν πως ειναι out of stock.5 εργασιμες μετα δηλαδη.

Πλεον μου λενε αν θελω να περιμενω , να διαλεξω κατι αλλο η refund.Το θεμα ειναι πως τους ρωταω ποσο θα πρεπει να περιμενω να στοκαρουν αν διαλεξω να περιμενω αλλα οι απαντησεις ειναι ασχετες με αυτο που ρωταω σε βαθμο να  νομιζω πως η δεν ξερει επαρκη αγγλικα αυτος που απανταει τα mails η ειναι bot. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, να ξεκαθαρίσουμε ότι τα χρήματά σου δεν έχουν αφαιρεθεί από την κάρτα σου αλλά έχουν δεσμευθεί και θα τα πάρει το μαγαζί όταν εκτελέσει την παραγγελία και στείλει το δέμα.

Για μένα, η καλλίτερη λύση είναι να ακυρώσεις την παραγγελία, ώστε να απελευθερωθούν τα χρήματά σου,  και να αποφασίσεις αργότερα τι θα κάνεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pankot1979 είπε

Έκανα μια παραγγελία απο banggood ,είμαι στις 60 μέρες τώρα ...και έχω ήδη ανοίξει στο paypal αμφισβήτηση η οποία λέει ότι μέχρι 9 θα απαντήσουν .Είδα ότι έφτασε Ελλάδα  η παραγγελία αλλά πλεον  δεν με ενδιαφέρει το τηλέφωνο για ήδη έχασε μεγάλη αξία. Τι κάνω ?Εάν δεν το παραλάβω υπάρχει περίπτωση να πάρω refund από το paypal?Eχει κάποιος εμπειρία? Ευχαριστώ

Θα επιστρέψει πίσω και θα χάσεις τα χρηματα. Όπως βλέπεις εσύ ότι βρίσκεται Ελλάδα έτσι το βλέπει και ο πωλητής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, guzel είπε

Θα επιστρέψει πίσω και θα χάσεις τα χρηματα. Όπως βλέπεις εσύ ότι βρίσκεται Ελλάδα έτσι το βλέπει και ο πωλητής 

 

2 ώρες πριν, makfil είπε

Αφού το βλέπεις εσύ, το βλέπει και το μαγαζί και θα το μάθει και το paypal, οπότε δεν θα έχεις τύχη  στο θέμα σου.

Εάν δεν το παραλάβεις, είτε θα πάει στα αζήτητα είτε θα επιστρέψει στον πωλητή, αλλά από το paypal δεν παίρνεις χρήματα.

Η απόφαση δική σου.

Ευχαριστώ για τα φώτα σας!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...