Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, καλησπέρα και από εμένα! Έχω μια ανησυχία για ένα δέμα που περιμένω. 

Αγόρασα ένα tablet από eBay. Ο πωλητής ήταν από Αγγλία και μου το έστειλε με Global Shipping Program (μετά έμαθα ότι αυτό σου χρεώνει λίγα παραπάνω για να μην έχεις θέμα με τελωνείο αλλά αφού είναι Αγγλία δεν θα έχω θέμα ούτως ή άλλως).

Τώρα το έχει το δέμα η UPS και σύμφωνα με το tracking number αναχώρησε από την Ιταλία,το Carpi. Σύμφωνα με την UPS , ημέρα παράδοσης είναι 28/08 στη Θεσσαλονίκη

Αυτό που με ανησυχεί είναι πια εταιρία θα το φέρει σπίτι μου. Η UPS ή η Γενική Ταχυδρομική; Διάβασα σε κάτι αλλά άρθρα ότι κάποια τα φέρνει η UPS και κάποια η Γενική Ταχυδρομική.

Επίσης διάβασα από κριτικές ότι είναι μαύρο χάλι η UPS της Θεσσαλονίκης. Δεν χτυπάνε θυροτηλέφωνα, είναι αγενείς και τέτοια διαφορά... Οπότε θα ήθελα να μάθω,αν ξέρει κανείς, ποιος θα φέρει το δέμα..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από Kostas Bagdatoglou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kostas Bagdatoglou είπε

Παιδιά, καλησπέρα και από εμένα! Έχω μια ανησυχία για ένα δέμα που περιμένω. 

Αγόρασα ένα tablet από eBay. Ο πωλητής ήταν από Αγγλία και μου το έστειλε με Global Shipping Program (μετά έμαθα ότι αυτό σου χρεώνει λίγα παραπάνω για να μην έχεις θέμα με τελωνείο αλλά αφού είναι Αγγλία δεν θα έχω θέμα ούτως ή άλλως).

Τώρα το έχει το δέμα η UPS και σύμφωνα με το tracking number αναχώρησε από την Ιταλία,το Carpi. Σύμφωνα με την UPS , ημέρα παράδοσης είναι 28/08 στη Θεσσαλονίκη

Αυτό που με ανησυχεί είναι πια εταιρία θα το φέρει σπίτι μου. Η UPS ή η Γενική Ταχυδρομική; Διάβασα σε κάτι αλλά άρθρα ότι κάποια τα φέρνει η UPS και κάποια η Γενική Ταχυδρομική.

Επίσης διάβασα από κριτικές ότι είναι μαύρο χάλι η UPS της Θεσσαλονίκης. Δεν χτυπάνε θυροτηλέφωνα, είναι αγενείς και τέτοια διαφορά... Οπότε θα ήθελα να μάθω,αν ξέρει κανείς, ποιος θα φέρει το δέμα..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θα καλέσεις τη Ups στην Αθήνα και θα σε ενημερώσουν για το ποιος θα σου φέρει το δέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να παρω κατι απο US καθως ειναι μονοδρομος αφου δεν το βρισκω πουθενα αλλου.Κοντα 200 ευρω συνολο.

Αν βαλω παραδοση UK και απο UK εδω θα εχω να πληρωσω τελωνεια κλπ ; απο US σε UK δηλαδη πληρωνω κατι εξτρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2019 στις 11:43 ΜΜ, makfil είπε

Σου έγραψα το κόστος. Είναι το 24% της αξίας που πλήρωσες.

το τελικό κόστος είναι 56.91 ευρώ.

3 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Παιδια θελω να παρω κατι απο US καθως ειναι μονοδρομος αφου δεν το βρισκω πουθενα αλλου.Κοντα 200 ευρω συνολο.

Αν βαλω παραδοση UK και απο UK εδω θα εχω να πληρωσω τελωνεια κλπ ; απο US σε UK δηλαδη πληρωνω κατι εξτρα ;

το έχει στο AMAZON? γιατί εκεί συμφέρει καθώς στην τιμή περιλαμβάνονται όλα τα κόστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

το τελικό κόστος είναι 56.91 ευρώ.

το έχει στο AMAZON? γιατί εκεί συμφέρει καθώς στην τιμή περιλαμβάνονται όλα τα κόστη.

Δυστυχως το συγκεκριμενο οχι.Ενας φακος καμερας ειναι απο μια kickstart εταιρια οποτε τρεχα γυρευε.https://moondoglabs.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chocobo είπε

Δυστυχως το συγκεκριμενο οχι.Ενας φακος καμερας ειναι απο μια kickstart εταιρια οποτε τρεχα γυρευε.https://moondoglabs.com/

τότε εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω

πάντως πρόσεχε γιατί έτσι την πάτησα και εγώ με τον "κινέζο" που είχε κατά αποκλειστικότητα εξάρτημα για Raspberry Pi 4 και το φέρνει μέσω της ιστοσελίδας του στην ελλάδα αλλά όχι στο Amazon και Ebay

και όπως είδες για πράγμα που κοστίζει 20 US (40 US τα δύο τεμάχια που πήρα) με τα μεταφορικά μου κόστισαν 60 US και αν προσθέσεις και τα 56,91 ευρώ τελωνείο....πήγαν πάρα πολλά

καλύτερα να είχα κάνει πατέντα και αν έβαζα INTEL CPU COOLER

βέβαια την αρνητική αξιολόγηση σε AMAZON και EBAY την έφαγε ο κινέζος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Παιδια θελω να παρω κατι απο US καθως ειναι μονοδρομος αφου δεν το βρισκω πουθενα αλλου.Κοντα 200 ευρω συνολο.

Αν βαλω παραδοση UK και απο UK εδω θα εχω να πληρωσω τελωνεια κλπ ; απο US σε UK δηλαδη πληρωνω κατι εξτρα ;

Τελωνειο θα πληρωσεις είτε εδώ είτε στο UK.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Για αγορές από banggood για να μην έχω τελωνείο βάζω Priority direct mail. Σε ένα προϊόν (κάπως ογκώδες) μου βγάζει επιλογές για Expedited Shipping Service και για EU Priority Line. Σε αυτά θα πληρώσω τελωνείο;

 

Υπάρχει σε gearbest ή κάποιο άλλο κινέζικο με τρόπο αποστολής που να μην έχει τελωνείο σίγουρα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο η αποστολή PDM είναι, προς το παρόν, σίγουρη, αλλά και αυτή δεν ήταν διαθέσιμη τις τελευταίες μέρες

Θα κάνεις υπομονή για να λειτουργήσει πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θελα τα φώτα σας έκανα μερικές παραγγελίες από banggood όλες ήρθαν κανονικά με postnl εκτός από 1 που την έστειλαν με royal shipments και από 10/07 δεν την παραλάβει.Φαινεραι εδώ και 1 μηνα στην Πολωνία . Μετά από δεκάδες mail και chat μου λένε κάθε φορά και άλλη δικαιολογία.Γιαυτο άνοιξα αμφισβήτηση στο paypal.Εχει άλλος εμπειρία από αυτό?Θα πάρω τα χρήματα πίσω?Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανεβάσεις στο Paypal όλα τα στοιχεία που έχεις (κωδικό παρακολούθησης, εκτιμ'ωμενη ημερομηνία παράδοσης, screenshot από tracking site, αλληλογραφία κλπ) και θα περιμένεις την απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2019 στις 2:19 ΜΜ, makfil είπε

Μόνο η αποστολή PDM είναι, προς το παρόν, σίγουρη, αλλά και αυτή δεν ήταν διαθέσιμη τις τελευταίες μέρες

Θα κάνεις υπομονή για να λειτουργήσει πάλι.

Σε gearbest (ή κάποιο άλλο κινέζικο) υπάρχει κάτι αντίστοιχο ή δεν είναι σίγουρο;

 

20 ώρες πριν, pankot1979 είπε

Καλησπέρα θελα τα φώτα σας έκανα μερικές παραγγελίες από banggood όλες ήρθαν κανονικά με postnl εκτός από 1 που την έστειλαν με royal shipments και από 10/07 δεν την παραλάβει.Φαινεραι εδώ και 1 μηνα στην Πολωνία . Μετά από δεκάδες mail και chat μου λένε κάθε φορά και άλλη δικαιολογία.Γιαυτο άνοιξα αμφισβήτηση στο paypal.Εχει άλλος εμπειρία από αυτό?Θα πάρω τα χρήματα πίσω?Ευχαριστω

Εγώ περιμένω ένα sonoff από 18/6. Κι εγώ απειρες φορες σε chat κλπ από όταν είδα το tracking. Αρχές του μηνά μου έστειλαν μήνυμα σχετικα με την καθυστερηση. Ότι δεν θα ξανασυνεργαστούν με αυτή την εταιρία, ότι θα μου έβαζαν 500 πόντους δώρο αμεσα και όταν αν δεν ερθει μεχρι τις 25/8 (πουν θεωρητικά τους ενημερωσε το courier για παράδοση) θα μου επιστρέψουν το 10% σε εκείνα τα δικά τους τα νομίσματα.

 

Χθες που βρήκα χρόνο τους εστειλα ενα Mail για επιστροφή ποσού. Αν δεν εχω απαντηση σε 2-3 μερες θα ανοιξω στο paypal. Δεν με νοιάζει τόσο βασικά μιας και η αξία είναι περίπου 7€. Απλά είναι κοροιδία να πληρωνεις priority και να ερχεται του χρονου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...