Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το gearbest ενώ την πρώτη παραγγελία την έστειλε με postnl την δεύτερη τη στέλνει με άλλο τρόπο. Το track id έχει στο τέλος DE αντί για NL και σήμερα μου έβγαλε:  departed from customs of original country ενώ είναι ακόμη στην Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σε όλους.

Πρώτη φορά θα αγοράσω κάτι από το Αμερικανικό Amazon και θα το στείλω ως δώρο σε συγγενή μου που εργάζεται μόνιμα στο Ισραήλ.

Όποτε έχω μερικές ερωτήσεις…

Α. Εγώ θα πληρώσω κανονικά με την χρεωστική μου κάρτα και θα βάλω σαν διεύθυνση αποστολής το όνομα και την διεύθυνση  του συγγενή μου … θα έχω κάποιο θέμα που θα είναι διαφορετικό όνομα παραλήπτη και διαφορετικό όνομα στην κάρτα?

Β. Μου γράφει ότι πρέπει να βάλω «ID information within 48 hours of placing your order or it will be canceled».. . Καταλαβαίνω ότι θέλει διαβατήριο ή ταυτότητα του συγγενή μου για τον εκτελωνισμό?????

Αλλά εγώ ήθελα να είναι το δώρο έκπληξη για την ονομαστική του εορτή… δεν μπορώ να τον ρωτήσω τον αριθμό διαβατήριου του…

Γ. Μου δίνει 2 επιλογές να πληρώσω..σε ευρώ και σε δολάρια Αμερικής… ποια είναι πιο συμφέρουσα για κάρτα τράπεζας Πειραιώς?

Δ. Να υποθέσω ότι τα χρήματα για «Import Fees Deposit» είναι τα συνολικά έξοδα εκτελωνισμού και είναι μόνο αυτά και δεν πρόκειται να ενοχλήσουν τον συγγενή μου?

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

 

amazon15.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα.

2. Όχι, θα στείλεις δική σου ταυτότητα ή άλλο σχετικό.

3. Σ' αυτές τις αξίες, σε αγορές από τρίτες χώρες, πληρώνουμε πάντα στο νόμισμα  του πωλητή, γιατί η ισοτιμία της Αμαζόνας είναι χειρότερη, από τις ισοτιμίες των οργανισμών που εκδίδουν τις κάρτες. Σημειώνω, βέβαια, ότι η Πειραιώς άλλαξε την πολιτική της στο θέμα αυτό και χρεώνει, από 1/9, τη δική της ισοτιμία στις αγορές σε συνάλλαγμα, πρέπει να συνυπολογίσεις και την προμήθεια (2%) που χρεώνει η Πειραιώς στις αγορές με χρεωστική, για να συγκρίνεις τις δύο επιλογές που έχεις και να επιλέξεις την οικονομικότερη.

4. Αυτό που δεν γράφεις είναι αν αν, στη δοκιμαστική παραγγελία που προχώρησες, έβαλες τη διεύθυνση του συγγενή σου ή τη δική σου. Η Αμαζόνα υπόλόγισε έξοδα εκτελωνισμού  18% στην αξία CIF του αντικειμένου, ενώ ο ΦΠΑ του Ισραήλ είναι 17%. Τα έξοδα εκτελωνισμού που υπολογίζει για τον προορισμό του δέματος είναι τελικά και ο παραλήπτης δεν πληρώνει κάτι παραπάνω.

 

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, makfil είπε

1. Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα.

2. Όχι, θα στείλεις δική σου ταυτότητα ή άλλο σχετικό.

3. Σ' αυτές τις αξίες, σε αγορές από τρίτες χώρες, πληρώνουμε πάντα στο νόμισμα  του πωλητή, γιατί η ισοτιμία της Αμαζόνας είναι χειρότερη, από τις ισοτιμίες των οργανισμών που εκδίδουν τις κάρτες. Σημειώνω, βέβαια, ότι η Πειραιώς άλλαξε την πολιτική της στο θέμα αυτό και χρεώνει, από 1/9, τη δική της ισοτιμία στις αγορές σε συνάλλαγμα, πρέπει να συνυπολογίσεις και την προμήθεια (2%) που χρεώνει η Πειραιώς στις αγορές με χρεωστική, για να συγκρίνεις τις δύο επιλογές που έχεις και να επιλέξεις την οικονομικότερη.

4. Αυτό που δεν γράφεις είναι αν αν, στη δοκιμαστική παραγγελία που προχώρησες, έβαλες τη διεύθυνση του συγγενή σου ή τη δική σου. Η Αμαζόνα υπόλόγισε έξοδα εκτελωνισμού  20% στην αξία του αντικειμένου, και μάλλον έχεις βάλει την Ελλάδα γιατί ο ΦΠΑ του Ισραήλ είναι 17%.. Τα έξοδα εκτελωνισμού που υπολογίζει για τον προορισμό του δέματος είναι τελικά και ο παραλήπτης δεν πληρώνει κάτι παραπάνω.

Όχι, έβαλα την διεύθυνση του συγγενή μου στο Τελ Αβίβ.

Οπότε πληρώνουμε σε δολάρια και αν είναι να βάλω κάρτα πχ από eurobank για καλύτερα;

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωσα την 4η παρ. γιατί τα έξοδα εκτελωνισμού είναι 18% και όχι 20% που είχα γράψει.

Και η Eurobank χρεώνει προμήθεια 2% στις αγορές σε συνάλλαγμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makfil είπε

Διόρθωσα την 4η παρ. γιατί τα έξοδα εκτελωνισμού είναι 18% και όχι 20% που είχα γράψει.

Και η Eurobank χρεώνει προμήθεια 2% στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Οπότε το αφήνω ως έχει και πληρώνω σε δολάρια. Σε ευχαριστώ!

Α και μια λίγο άσχετη ερώτηση...

Στην BF που έρχεται, το amazon τις προσφορές τις βάζει γενικά πχ ένα 10%... ή σε επιλεγμένα προϊόντα όπως στην Ελλάδα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, makfil είπε

Σε επιλεγμένα.

Κάτι τελευταίο... Εκτός από Πειραιώς και eurobank που χρεώνουν προμήθεια (2%), και η Εθνική το έχει κάνει;;

Ρωτάω για να δω με ποια κάρτα ίσως συμφέρει περισσότερο η συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και η ΕΤΕ χρεώνει προμήθεια στις χρεωστικές, από πέρυσι, αλλά εξακολουθεί να μην χρεώνει την πιστωτική της που χρησιμοποιώ  συνέχεια στις αγορές από το εξωτερικό.

Λεπτομέρειες για τις χρεώσεις των τραπεζών θα βρεις στο αντίστοιχο κεφάλαιο του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2019 στις 5:56 ΜΜ, pankot1979 είπε

Εκτός από το 10% θα σου κάνουν και refund?Εγώ άνοιξα και υπόθεση στο paypal.....το ποσό είναι αρκετά μεγάλο για να τους το χαρίσω.

 

Στις 25/8/2019 στις 6:14 ΜΜ, fingolfingr είπε

Όχι. Το refund το ζήτησα από αυτούς εγώ. Αν πήγαινα στο paypal θα τα έπαιρνα πίσω αλλά είπα να στείλω σε αυτούς αρχικά πιο πολύ από περιέργεια. Από μόνοι τους θα μου έδιναν το 10% (ξαναλέω όχι σε μετρητά αλλά σε αυτό το BGpay που έχουν) και αυτό γιατί θεωρητικά κάποια στιγμή θα έρθει. 

Αν δεις στην σελίδα της royal είναι γεμάτη με παρόμοιες περιπτώσεις. Το δικό μου

http://m.trackingmore.com/courier_detail-royal-shipments-cn.html?number=483190618678924

Παρόμοια περίπτωση και εγώ - το έχουν στείλει αρχές Ιουνίου και ακόμα το δείχνει κάπου στην Πολωνία. Την 25 Αυγούστου μου είχαν πει ως τελευταία μέρα παραλαβής και αφου δεν ήρθε επικοινώνησα μαζί τους και μου έκαναν refund. Μου το είχαν στείλει και σε mail νωρήτερα ότι θα το κάνουν. Τώρα αν έρθει ποτέ δεν ξέρω, εγώ μάλλον θα το παραγγείλω από Amazon με ένα 15αρι καπέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, να ρωτησω κατι κι εγω, τι ειναι αυτη η εταιρια DHT Express που στελνει το ebay? Εκανα μια αγορα των 22 ευρω, μου εδωσε ενα υποτιθεται συστημενο Tracking ο πωλητης προχθες LO _ _ _ _ _ _ _CN και φαινεται οτι μεσα σε 2 μερες..! Οτι και "καλα" ταξιδευει ελλαδα ηδη... , και δεν ανιχνευεται πουθενα αλλου σε καμια εταιρια πχ 17TRACK η οποιαδηποτε αλλη, παρα μονο στο Site της DHT Express φαινεται αυτο. Ξερει κανεις αν ειναι Fake αυτη η DHT Express?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, makfil είπε

Είναι μάλλον κινέζικη μεταφορική .

Έχει αναφερθεί στο forum παλαιότερα και κάποιος έγραψε ότι παρέλαβε από ΕΛΤΑ.

Ναι αλλα ειναι συστημενο το δικο μου, του φιλου το ειχα διαβασει, δεν ηταν. Εμενα δεν το βλεπει πουθενα, εγω το βλεπω για ψευτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...