Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Cainiao Super Economy ήρθε απευθείας από Κίνα, έφαγα τελωνείο 3.21 ευρώ για ένα σετ από σπάτουλες / ξύστρες σιλικόνης που κόστιζε 4ευρώ. Από δω και πέρα μόνο Alixpress Saver και Aliexpress Standard που πάνε μέσω Ουγγαρίας.

Επίσης ένα δέμα με Aliexpress Standard το οποίο καθυστέρησε πάρα πολύ, έκανα άρνηση παραλαβής και γυρνάει πίσω... φαίνεται κανονικά το tracking που γύρισε Αθήνα, πήγε Ουγγαρία και για 2 βδομάδες τώρα δεν έχει updates.

Εν τω μεταξύ στο dispute (Return & Refund) απ'τα 50 ευρώ που κόστιζε η παραγγελία, ζήτησα parcial refund 40 ευρώ για να μην έχει χασούρα ο Κινέζος απ'τα μεταφορικά. Δε πρόλαβε καν να απαντήσει αν αποδέχεται ή όχι κι έγινε αυτόματα δεκτό το αίτημα απ'το Ali. Βάζω λοιπόν στο tracking τον ίδιο αριθμό (αφού με το ίδιο tracking επιστρέφει).

Μια μέρα αργότερα ο Κινέζος έκανε dispute ότι έδωσα fake tracking number κι είχα 3 μέρες περιθώριο να απαντήσω. Δε πήρα καν email ειδοποίησης, τυχαία μπήκα. Ανέβασα αποδεικτικά απ'το track17 που φαινόταν ξεκάθαρα τα updates "Refused deliver" και "Return to sender".

To Ali πήρε το μέρος μου και μάλιστα μου έδωσε full refund 50 ευρώ, αντί για 40 partial που είχα ζητήσει.

Μετά απ'αυτό το περιστατικό δεν πρόκειται να ξαναχαριστώ σε κανέναν.

 

 

Περαν αυτου δεν αξιζει πλεον για τετοιες αγορες γιατι και το Alixpress Saver ειναι ποιο ακριβό απο το απλο, γλυτώνει μεν κανενα ευρουδακι αλλα τρως διο τρεις μήνες αναμονή

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια χαρά σε όλους. Για άλλη μια φορά το καταραμένο ΓΕΤΑ Αθηνών έχει βαλθεί να μου κάνει τη ζωή δύσκολη. Πριν σχεδόν ένα μήνα έκανα μια παραγγελία από Hong Kong, και εδώ και πάνω από μια βδομάδα φαίνεται να έχει "φρακάρει" στο τελωνείο. Το tracking των ΕΛΤΑ δεν φανερώνει τίποτα το ύποπτο, η πιο πρόσφατη ενημέρωση λέει απλά "Αντικείμενο προς εκτελωνισμό", αλλά γράφοντας το tracking code στο 17track, φανερώνεται μια άκρως ανησυχητική γραμμή: "Retained at customs: awaiting missing documents". Έχει τύχει ποτέ αυτό σε κανέναν από εσάς; Τι είδους έγγραφα ψάχνουν, και τι μπορώ να κάνω εκ μέρους μου για να ξεκολλήσει το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες, ξέρει κανεις κανα site για αγορά εργαλείων που έχουν κάποιο βάρος (π.χ 17-20 κιλά) από εξωτερικό, αλλά χωρίς να πέφτει σφάξιμο?
Συγκεκριμένα ψάχνω κομπρεσεράκι αέρος μικρό (6 λίτρα), για το Stanley DST 101/8/6SI ή το DST 100/8/6. Το έχω βρει Amazon Γερμανίας το ένα αλλά με 70+ ευρώ μεταφορικά, δε λέει.

Thanks.

Επεξ/σία από VFerF1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω κι εγώ θέμα με κολλημένο δέμα, μόνο που το δικό μου έχει κολλήσει Αττική. Μένω σε νησί και από την ώρα που λέει ότι φευγει απο Αττική, το επόμενο πρωι είναι εδώ. Θα έλειπα κιολας απ'το σπίτι και τους πηρα και τους είπα να το παραλαβω απ'το καταστημα(τόση σιγουριά!). Ήταν Τετάρτη, παιρνω την Παρασκευή στα κεντρικά μου λένε έπρεπε να έχει έρθει από εμάς έχει φυγει, αλλά να περιμένω και το Σάββατο, παίρνω χθες το δικό μας εδώ "έπρεπε να έχει έρθει αλλά όχι". Χάθηκε στην Αττική; Έχε τύχει σε κανέναν; Με ACS έρχεται και είναι από Shein. 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα προσωπικα στα τελευταια δεματα τα 2-3 εφαγαν τελος ταξινομησης ασχετα που ειχαν πληρωμενο φπα

 

σημερα ηρθαν 2 πακετα τα οποια ειχαν μεσα 3-4 μαζι απο alliexpress μεσω Βουδαπεστης χωρις καποιο εξτρα κοστος κλπ

 

αναμενω μια οθονη αυτοκινητου ελπιζω να μην φαει κανενα κολλημα  😕

 

Επεξ/σία από stel106
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stel106 είπε

εμενα προσωπικα στα τελευταια δεματα τα 2-3 εφαγαν τελος ταξινομησης ασχετα που ειχαν πληρωμενο φπα

 

σημερα ηρθαν 2 πακετα τα οποια ειχαν μεσα 3-4 μαζι απο alliexpress μεσω Βουδαπεστης χωρις καποιο εξτρα κοστος κλπ

 

αναμενω μια οθονη αυτοκινητου ελπιζω να μην φαει κανενα κολλημα  😕

 

Το πρόβλημα είναι με το Cainiao Super Economy for Special Goods με tracking της μορφής UV........UZ τα δέματα πάνε μέσο Uzbekistan και κάπως χάνετε το IOSS και δεν φαίνεται ότι έχει πληρωθεί ο φόρος (VAT), ορισμένες φορές βλέπουν ότι έχει πληρωθεί και χρεώνουν μόνο τέλος ταξινόμησης μιας και έπρεπε να περάσει τελωνείο για να το δούνε.  Παλιά δεν είχε θέμα!

Τα 3-4 δέματα μαζί που λες είναι combined delivery, όταν γίνετε combined κάποιο δέμα οποίος και να ήταν πριν ο τρόπος αποστολής αυτόματα αναβαθμίζεται σε Aliexpress Standard Shipping.

Η οθόνη έχει κάποια άξια και λογικά ο τρόπος αποστολής είναι Aliexpress Standard Shipping που αυτός ο τρόπος όπως και το Aliexpress Saver Shipping είναι ασφαλής, και τα 2 αυτά πάνε Ουγγαρία πρώτα περνάνε εκεί τελωνείο και μπαίνουν Ελλάδα καθαρά τα δέματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2022 στις 10:25 ΠΜ, JimT1991 είπε

Εχω κανει αγορες απο amazon Γερμανιας, Ιταλιας, Γαλλιας και δεν ειχα ποτε θεμα. Ολα ερχοντουσαν με ELTA courier και 1 φορα με UPS. Πριν μερικες μερες κανα παραγγελια απο amazon.de με πωλητη την ιδια την amazon και η αποστολη εγινε απο την/το DEPOST με αγνωστο tracking number. Το tracking number ειναι της μορφης 0000/00/0000000 (εβαλα μηδενικα απλα για να δειτε τι μορφη number μου δειχνει το site της amazon). 

 

Επρεπε να ερθει εχθες συμφωνα με την amazon αλλα στο Updates η μπαρα δεν εδειχνε οτι ειχε ερθει Αθηνα. Δεν εχω θεμα να περιμενω αλλη μια εβδομαδα αλλα οταν δεν μπορεις να παρακολουθησεις την παραγγελια με αγχωνει διοτι ειναι κριμα τοσες αγορες να ξερω που ειναι το δεμα και τωρα να πρεπει να μυρισω τα νυχια μου για το που ειναι. ΟΚ εκανε 33 ευρω αλλα αμα μου το ξανακανει σε παραγγελιες που κανω που κοστιζουν ορισμενες φορες 80-100 ευρω θα φρικαρω ασχημα.....

Γνωριζει κανενας με DEPOST ποια μεταφορικη θα το φερει; 

 

 

τρα.png

Το πηρες τελικα? Μου εστειλαν και εμενα κατι με depost απ'το amazon.de και εχει αργησει...

Ειναι κανονικο ταχυδρομειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια θελω να ρωτησω εχω παραγγειλει απο aliexpress μπαταριες επαναφορτιζομενες με τον φορτιστη τους αρχες μαιου τις εστειλαν με qfl express γιατι ειναι λεει επικινδυνα αντικειμενα το τρακινγκ αρχιζει με qfl απο 28 μαιου μου λεει οτι παραληφθηκε απο το τοπικο ταχυδρομειο αλλα 20 μερες τωρα δεν εχω παραλαβει κατι.Εχει εμπειρια καποιος με ποια εταιρεια συνεργαζεται στην ελλαδα και αν αλλαζει το τρακινγκ στην ελλαδα και πως θα το βρω αυτοι δεν μου εχουν κανει καποια ενημερωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία εμπειρία με DHL express? Εκτιμώμενη έχει 29 Ιουνίου, αλλά τουλάχιστον από το κατάστημα έλεγε 2-5 εργάσιμες από την αποστολή τους. Πρώτη φορά DHL express και δεν ξέρω ακριβώς που σταματάει πριν έρθει Ελλάδα 

 

Screenshot_20220618-030414_Opera.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Καμία εμπειρία με DHL express? Εκτιμώμενη έχει 29 Ιουνίου, αλλά τουλάχιστον από το κατάστημα έλεγε 2-5 εργάσιμες από την αποστολή τους. Πρώτη φορά DHL express και δεν ξέρω ακριβώς που σταματάει πριν έρθει Ελλάδα 

 

Screenshot_20220618-030414_Opera.jpg

Προσφατα πηρα απο Γερμανια και εκανε μια βδομαδα.
Απο 7 του μηνα παραδοθηκε στις 15 ενω η αρχικη εκτιμωμενη παραδοση ηταν στις 21.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, xtakis1964 είπε

Καλησπερα παιδια θελω να ρωτησω εχω παραγγειλει απο aliexpress μπαταριες επαναφορτιζομενες με τον φορτιστη τους αρχες μαιου τις εστειλαν με qfl express γιατι ειναι λεει επικινδυνα αντικειμενα το τρακινγκ αρχιζει με qfl απο 28 μαιου μου λεει οτι παραληφθηκε απο το τοπικο ταχυδρομειο αλλα 20 μερες τωρα δεν εχω παραλαβει κατι.Εχει εμπειρια καποιος με ποια εταιρεια συνεργαζεται στην ελλαδα και αν αλλαζει το τρακινγκ στην ελλαδα και πως θα το βρω αυτοι δεν μου εχουν κανει καποια ενημερωση...

Βάλε το τρακινγκ εδώ  https://parcelsapp.com/en/tracking  και δες αν σου βγάζει next tracking number πάνω δεξιά όπως στην 1 φώτο. Η κατέβασε αυτήν την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.brightstripe.parcels&hl=el&gl=US και δες πάνω που γράφει ADDITIONAL TRACKING NUMBERS όπως στην φώτο 2.

Από Κίνα κανονικά έπρεπε να βρεις κατάστημα να έχει τρόπο αποστολής το Aliexpress standard for special goods που είναι για ειδικά υλικά. Με αυτόν τον τρόπο το δέμα σου θα πήγαινε πρώτα Ολλανδία θα περνούσε εκεί τελωνείο και Ελλάδα θα παραλάμβαναν τα ΕΛΤΑ και δεν θα πλήρωνες τπτ παραπάνω.

Φοβάμαι πως με τον τρόπο που επέλεξες θα παραλάβει κάποιο ιδιωτικό κουριερ και τα ιδιωτικά χρεώνουν ότι τους κατέβει όταν τα δέματα έρχονται από τρίτες χώρες.

Αν δεις στο τρακινγκ ότι έχει πάει πρώτα σε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα το δέμα πχ Ολλανδία, Γερμανία η Ουγγαρία η οποιαδήποτε άλλη Ευρωπαϊκή χωρά θα είσαι οκ

Μακάρι να κάνω λάθος, ίσως κάποιος που να έχει πάρει με αυτόν τον τρόπο να ξέρει καλύτερα όπως και να είναι ενημέρωσε μας.

PARCELSAPP.PNG

Screenshot_20220412-004136_Parcels.jpg

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kosutasu22 είπε

Προσφατα πηρα απο Γερμανια και εκανε μια βδομαδα.
Απο 7 του μηνα παραδοθηκε στις 15 ενω η αρχικη εκτιμωμενη παραδοση ηταν στις 21.

Παραδοξως το δειχνει ακομα Δανια. Εσενα απο Γερμανια καρφι Ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...