Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/6/2022 στις 10:12 ΠΜ, BlitzSKG είπε

Το πηρες τελικα? Μου εστειλαν και εμενα κατι με depost απ'το amazon.de και εχει αργησει...

Ειναι κανονικο ταχυδρομειο?

Ηρθε τελικα αλλα μαλλον πρεπε να ηταν απο κανονικο ταχυδρομειο.  Να φανταστεις περασε η ημερομηνια που προτεινε η amazon να περιμενω και ζητησα να το ξαναστειλουν και την επομενη μερα ηρθε... Ζητα refund κανονικα μην το σκεφτεσαι η αλλιως να στο ξαναστειλουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Παραδοξως το δειχνει ακομα Δανια. Εσενα απο Γερμανια καρφι Ελλαδα?

Ναι, εμεινε 5-6 μερες στο Feucht και μετα εδω σε μια μερα παραδοθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2022 στις 4:43 ΠΜ, kosutasu22 είπε

Προσφατα πηρα απο Γερμανια και εκανε μια βδομαδα.
Απο 7 του μηνα παραδοθηκε στις 15 ενω η αρχικη εκτιμωμενη παραδοση ηταν στις 21.

Μόλις επικοινώνησα με dhl και το έχουν στείλει οδικώς από Δανία. Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να φτάνει σιγά σιγά (λογικά οδηγούν και ΣΚ). 

Τεσπα, ρώτησα γιατί το κατάστημα έδινε εκτίμηση 2-5 εργάσιμες για τις express και μου έκανε εντύπωση η εκτιμωμενη 29 του μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μας.

Έρωτας παντοτινός με USPS Priority, παράδοση δέματος 9/6 το βράδυ (εκεί) στο τοπικό υποκατάστημα, 13/6 πέταξε από Νέα Υόρκη, 14/6 πέρασε τελωνείο εδώ, 20/6 παραλαβή δέματος από το τοπικό υποκατάστημα ΕΛΤΑ της περιοχής μου.

11 μέρες.

Πάμε πολύ καλά 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, draculias είπε

Καλημέρα μας.

Έρωτας παντοτινός με USPS Priority, παράδοση δέματος 9/6 το βράδυ (εκεί) στο τοπικό υποκατάστημα, 13/6 πέταξε από Νέα Υόρκη, 14/6 πέρασε τελωνείο εδώ, 20/6 παραλαβή δέματος από το τοπικό υποκατάστημα ΕΛΤΑ της περιοχής μου.

11 μέρες.

Πάμε πολύ καλά 🙂

Καλησπέρα! Επειδή σκέφτομαι κι εδώ μια παραγγελία με USPS, είχες πληρώσει ήδη ΦΠΑ, και αν ναι, χρειάστηκε να ξαναπληρώσεις τελωνείο κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tulipbaek είπε

Καλησπέρα! Επειδή σκέφτομαι κι εδώ μια παραγγελία με USPS, είχες πληρώσει ήδη ΦΠΑ, και αν ναι, χρειάστηκε να ξαναπληρώσεις τελωνείο κλπ;

Sorry, δεν ήμουν ξεκάθαρος στο post. Η συναλλαγή έγινε/γίνεται εκτός eBay, μόνο μέσω paypal...

Κάνω αγορές πολλές μέσω eBay και τα στέλνω σε Αμερικανό φίλο εκεί, και όταν μαζευτούν αρκετά μου τα στέλνει εδώ.

Συνεπώς, και ΦΠΑ και ΕΛΤΑ εκτελωνισμό πληρώνω εδώ κατά την παραλαβή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, draculias είπε

Sorry, δεν ήμουν ξεκάθαρος στο post. Η συναλλαγή έγινε/γίνεται εκτός eBay, μόνο μέσω paypal...

Κάνω αγορές πολλές μέσω eBay και τα στέλνω σε Αμερικανό φίλο εκεί, και όταν μαζευτούν αρκετά μου τα στέλνει εδώ.

Συνεπώς, και ΦΠΑ και ΕΛΤΑ εκτελωνισμό πληρώνω εδώ κατά την παραλαβή μου.

Κατάλαβα! Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να αγοράσεις μέσω eBay από Η.Π.Α., το 99% των Αμερικανών πωλητών (όσοι στέλνουν εξωτερικό) πλέον χρησιμοποιούν την αποστολή GSP (Global Shipping Programme), της πλατφόρμας του eBay δηλαδή, όπου προπληρώνεις απευθείας μεταφορικά/φπα/εκτελωνιστικά και έρχονται απευθείας στην πόρτα σου.

Πολύ ξεκάθαρη διαδικασία, αξιόπιστη με την λογική εάν χαθεί το δέμα σου (μία φορά μου συνέβη στις 100 συναλλαγές μου) αποζημιώνεσαι πλήρως χωρίς πολλά πολλά (από το ίδιο το eBay αφού χρησιμοποιεί τον δικό του shipper, και όχι τον πωλητή).

Αλλά και αρκετά ακριβή...

ΥΓ1. ο δικός του shipper είναι η Pitney Bowes, και αφού προσγειωθεί το δέμα σου Ευρώπη αναλαμβάνει η UPS μέχρι το κουδούνι σου.

ΥΓ2 Εάν θες (που αυτό ρώτησες) μέσω USPS (και ΕΛΤΑ εδώ δηλαδή), πρέπει ο πωλητής να χρησιμοποιήσει το σύστημα IOSS ώστε να αποδώσει το ΦΠΑ αυτός και να μη πληρώσεις κάτι άλλο εδώ. Για το IOSS, κατά πόσο τηρείται από τους πωλητές εκεί και κατά πόσο ελέγχεται/διασταυρώνεται εδώ από τους τελωνειακούς μας είναι άλλη συζήτηση, διάβασε σχετικά posts στις ενότητες του forum. Προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να σου παραθέσω δική μου εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, draculias είπε

Αν θες να αγοράσεις μέσω eBay από Η.Π.Α., το 99% των Αμερικανών πωλητών (όσοι στέλνουν εξωτερικό) πλέον χρησιμοποιούν την αποστολή GSP (Global Shipping Programme), της πλατφόρμας του eBay δηλαδή, όπου προπληρώνεις απευθείας μεταφορικά/φπα/εκτελωνιστικά και έρχονται απευθείας στην πόρτα σου.

Πολύ ξεκάθαρη διαδικασία, αξιόπιστη με την λογική εάν χαθεί το δέμα σου (μία φορά μου συνέβη στις 100 συναλλαγές μου) αποζημιώνεσαι πλήρως χωρίς πολλά πολλά (από το ίδιο το eBay αφού χρησιμοποιεί τον δικό του shipper, και όχι τον πωλητή).

Αλλά και αρκετά ακριβή...

ΥΓ1. ο δικός του shipper είναι η Pitney Bowes, και αφού προσγειωθεί το δέμα σου Ευρώπη αναλαμβάνει η UPS μέχρι το κουδούνι σου.

ΥΓ2 Εάν θες (που αυτό ρώτησες) μέσω USPS (και ΕΛΤΑ εδώ δηλαδή), πρέπει ο πωλητής να χρησιμοποιήσει το σύστημα IOSS ώστε να αποδώσει το ΦΠΑ αυτός και να μη πληρώσεις κάτι άλλο εδώ. Για το IOSS, κατά πόσο τηρείται από τους πωλητές εκεί και κατά πόσο ελέγχεται/διασταυρώνεται εδώ από τους τελωνειακούς μας είναι άλλη συζήτηση, διάβασε σχετικά posts στις ενότητες του forum. Προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να σου παραθέσω δική μου εμπειρία.

Σ' ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες! Το πρόβλημα είναι ότι ήθελα να κάνω μια αγορά από ένα άλλο μικρό μαγαζί με αποθήκες στις ΗΠΑ που προσφέρει αποστολή με USPS, αλλά δεν έχω ιδέα αν έχουν τακτοποιήσει τα θέματα του IOSS ή όχι. Θα το ψάξω, όμως! Εφόσον αναλαμβάνουν πάντως τα ΕΛΤΑ κι όχι κάποια εταιρεία κούριερ, ξέρεις τουλάχιστον τι να περιμένεις από χρεώσεις, ακόμη κι αν κολλήσει το δέμα στο τελωνείο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή σας μέρα ,

 Αναμένω παραγγελία απο Ali απο Ευρωπαική Αποθήκη τους ( Γαλλία )

 Μέσω του 17Track.net βλέπω ότι έχει έρθει Ελλάδα , έχει φτάσει στην περιοχή μου αλλά δεν γνωρίζω ποια Courrier το έχει ..Στο Site των ΕΛΤΑ δεν εμφανίζει κάτι με το Tracking Number.

Παραθέτω τι εμφανίζει το 17Track...

2022-06-22 17:21

1975-MAROUSI, GREECE, Returned to Office

2022-06-22 17:18

1975-MAROUSI, GREECE, Returned to Office

2022-06-22 12:26

1975-MAROUSI, GREECE, Unsuccessful Delivery Does not answer the phone [#1003]

2022-06-22 07:49

1975-MAROUSI, GREECE, Out for Delivery

2022-06-22 07:49

1975-MAROUSI, GREECE, Arrival Scan

2022-06-21 09:48

1975-MAROUSI, GREECE, Arrival Scan

2022-06-21 01:41

2644-ATTIKIS, GREECE, Departure Scan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, g_kor06 είπε

Καλή σας μέρα ,

 Αναμένω παραγγελία απο Ali απο Ευρωπαική Αποθήκη τους ( Γαλλία )

 Μέσω του 17Track.net βλέπω ότι έχει έρθει Ελλάδα , έχει φτάσει στην περιοχή μου αλλά δεν γνωρίζω ποια Courrier το έχει ..Στο Site των ΕΛΤΑ δεν εμφανίζει κάτι με το Tracking Number.

Παραθέτω τι εμφανίζει το 17Track...

2022-06-22 17:21

1975-MAROUSI, GREECE, Returned to Office

2022-06-22 17:18

1975-MAROUSI, GREECE, Returned to Office

2022-06-22 12:26

1975-MAROUSI, GREECE, Unsuccessful Delivery Does not answer the phone [#1003]

2022-06-22 07:49

1975-MAROUSI, GREECE, Out for Delivery

2022-06-22 07:49

1975-MAROUSI, GREECE, Arrival Scan

2022-06-21 09:48

1975-MAROUSI, GREECE, Arrival Scan

2022-06-21 01:41

2644-ATTIKIS, GREECE, Departure Scan

Ποοα ήταν η μέθοδος αποστολής; Πήρα πρόσφατα από Γαλλία με GLS FR και παραδόθηκε από dhl. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, g_kor06 είπε

Καλή σας μέρα ,

 Αναμένω παραγγελία απο Ali απο Ευρωπαική Αποθήκη τους ( Γαλλία )

 Μέσω του 17Track.net βλέπω ότι έχει έρθει Ελλάδα , έχει φτάσει στην περιοχή μου αλλά δεν γνωρίζω ποια Courrier το έχει ..Στο Site των ΕΛΤΑ δεν εμφανίζει κάτι με το Tracking Number.

Παραθέτω τι εμφανίζει το 17Track...

2022-06-22 17:21

1975-MAROUSI, GREECE, Returned to Office

2022-06-22 17:18

1975-MAROUSI, GREECE, Returned to Office

2022-06-22 12:26

1975-MAROUSI, GREECE, Unsuccessful Delivery Does not answer the phone [#1003]

2022-06-22 07:49

1975-MAROUSI, GREECE, Out for Delivery

2022-06-22 07:49

1975-MAROUSI, GREECE, Arrival Scan

2022-06-21 09:48

1975-MAROUSI, GREECE, Arrival Scan

2022-06-21 01:41

2644-ATTIKIS, GREECE, Departure Scan

Βάλε το τρακινγκ εδώ  https://parcelsapp.com/en/tracking  και δες αν σου βγάζει next tracking number πάνω δεξιά όπως στην 1 φώτο. Η κατέβασε αυτήν την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.brightstripe.parcels&hl=el&gl=US και δες πάνω που γράφει ADDITIONAL TRACKING NUMBERS όπως στην φώτο 2.

Θα φανεί και το κουριερ.

Η κάτω φώτο ήταν από Γαλλία με Speedy και μου το έφερε η ACS όπως βλέπεις στη φώτο.

PARCELSAPP.PNG

Screenshot_20220412-004136_Parcels.jpg

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ θερμά για την βοήθεια...

Δυστυχώς δεν υπάρχει Next Tracking Number παρα μονο ότι έχει δρομολογηθεί να έρθει με την "CNE Express"

7 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Ποοα ήταν η μέθοδος αποστολής; Πήρα πρόσφατα από Γαλλία με GLS FR και παραδόθηκε από dhl. 

Επίσης & εμένα με GLS FR στάλθηκε οπότε θα ψαχτώ λίγο με την DHL...Ευχαριστώ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...