Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι περιμένουμε δέματα το γλιτώσαμε σίγουρα, όσοι είναι να παραγγείλουμε βλέποντας και κάνοντας

Τα λέει αναλυτικά στο αρχείο που έχουν βάλει εδώ:

https://www.liberal.gr/news/sarotikoi-elegchoi-to-bradu-protochronia-stous-dromous-tha-kanoun-oi-astunomikoi/346283

ΜΕΡΟΣ Α ́ ΕΝ ΕΞΕΛΙΞΕΙ ΔΙΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝΕνωσιακά εμπορεύματα που μεταφέρονται ως ενδοενωσιακή διακίνηση από το ΗΒ προς την ΕΕ ή από την ΕΕ προς το ΗΒ πριν τη λήξη της μεταβατικής περιόδου, είναι δυνατό να εξακολουθούν να αντιμετωπίζονται ως ενδοενωσιακή διακίνηση, με την προϋπόθεση ότι πληρούνται οι απαιτήσεις πουορίζονται στο άρθρο 47 της συμφωνίας αποχώρησης, δηλαδή ότι η διακίνηση ξεκίνησε πριν από τη λήξη της μεταβατικής περιόδου και έληξε έπειτα από αυτήν

Ειδικότερα καιως προς τις διακινήσεις ταχυδρομικών αντικειμένων από το ΗΒστη χώρα μαςδεν υπόκεινται σε τελωνειακές διατυπώσεις τα ταχυδρομικά αντικείμενα που αφικνούνται μετά την 1/1/2021 και αποδεικνύουντονενωσιακό τους χαρακτήρα από τα συνοδευτικά τους έντυπα (label, CN38, πολυέντυπο δέματος ή σφραγίδα ταχυδρομείου με ημερομηνία πριν την 31/12/2020).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει το εξης ενδεχομενο.

1.τελικα να μην επιβληθουν δασμοι.

καλο; οκ.

2. ομως.

2α. οπως εγινε παλιοτερα που προσπαθησαν να επιβληθουν περιπου 15 ευρω σε ολα τα δεματα απο κινα,

2β. τελικα πληρωσαν κυριως μονο καποιοι που εκαναν τοτε παραλαβες.

μετα αλλαξε η διαταξη.

οσοι πληρωσαν νομιζω δεν πηραν λεφτα πισω ποτε.

τωρα δεν ξερω τι μπορει να γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, peiraiask είπε

υπαρχει το εξης ενδεχομενο.

1.τελικα να μην επιβληθουν δασμοι.

καλο; οκ.

2. ομως.

2α. οπως εγινε παλιοτερα που προσπαθησαν να επιβληθουν περιπου 15 ευρω σε ολα τα δεματα απο κινα,

2β. τελικα πληρωσαν κυριως μονο καποιοι που εκαναν τοτε παραλαβες.

μετα αλλαξε η διαταξη.

οσοι πληρωσαν νομιζω δεν πηραν λεφτα πισω ποτε.

τωρα δεν ξερω τι μπορει να γινει

Κάνεις λάθος… τα 15 ευρώ τότε αφορούσαν χαράτσι με την αιτιολογία ότι «σου έλεγξα το δέμα και βρήκα ότι δεν χρειάζεται εκτελωνισμό… για τον κόπο μου που σε έλεγξα πλήρωσε με…»

Τώρα απλά είναι κανονικός εκτελωνισμός (αν αληθεύουν όλα τα παραπάνω) γιατί το ΗΒ θα θεωρείται τρίτη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, peiraiask είπε

υπαρχει το εξης ενδεχομενο.

1.τελικα να μην επιβληθουν δασμοι.

καλο; οκ.

2. ομως.

2α. οπως εγινε παλιοτερα που προσπαθησαν να επιβληθουν περιπου 15 ευρω σε ολα τα δεματα απο κινα,

2β. τελικα πληρωσαν κυριως μονο καποιοι που εκαναν τοτε παραλαβες.

μετα αλλαξε η διαταξη.

οσοι πληρωσαν νομιζω δεν πηραν λεφτα πισω ποτε.

τωρα δεν ξερω τι μπορει να γινει

Ελπίζω να μην γίνει αυτό, όλοι θυμόμαστε τι χαμός είχε γίνει τότε....

Το σωστό είναι όσο δέματα "ταξιδεύουν" εδώ και μέρες(μέσα στο 2020) να μην χρεωθούν τελωνείο.

Τώρα αν ετοιμάζονται για άλλη μια φορά να τα αρπάξουν....ας μην κάνουν όρεξη💁🏼‍♀️😈 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε θα πληρώνουμε δασμούς σε ότι δέμα έρχεται από Αγγλία από αύριο ? Ή θα θεωρείται ενδοκοινοτικό μέχρι τέλος Φεβρουαρίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Οπότε θα πληρώνουμε δασμούς σε ότι δέμα έρχεται από Αγγλία από αύριο ? Ή θα θεωρείται ενδοκοινοτικό μέχρι τέλος Φεβρουαρίου?

Δεν εχει ιδεα κανεις φιλε μου. Απορω τοσο χυμα στο κυμα. Αυτο που εκανε DHL παντως ειναι παρανομο κατα τη γνωμη μου και θα πρεπει να γινει επισημη καταγγελια. Δε μπορει να περναει τελωνειο σε δεμα απο Αγγλια πριν τις 1-1-2021.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zergoulini είπε

Δεν εχει ιδεα κανεις φιλε μου. Απορω τοσο χυμα στο κυμα. Αυτο που εκανε DHL παντως ειναι παρανομο κατα τη γνωμη μου και θα πρεπει να γινει επισημη καταγγελια. Δε μπορει να περναει τελωνειο σε δεμα απο Αγγλια πριν τις 1-1-2021.

Sportdirect και εσύ φίλε? Η ειρωνεία είναι εγώ έκανα την παραγγελία στις 14/12 μου στέλνουν μήνυμα 28 θα έρθουν τα πράγματα και ήμουνα άνετος, μπαίνω από περιέργεια στην σελίδα που δείχνει το δρομολόγιο και από τις 22/12 το δέμα έχει κολλήσει στην αγγλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Zergoulini είπε

Δεν εχει ιδεα κανεις φιλε μου. Απορω τοσο χυμα στο κυμα. Αυτο που εκανε DHL παντως ειναι παρανομο κατα τη γνωμη μου και θα πρεπει να γινει επισημη καταγγελια. Δε μπορει να περναει τελωνειο σε δεμα απο Αγγλια πριν τις 1-1-2021.

Σωστά, θα στο περάσει αύριο.

Εδώ τα τιμολόγια τους για το 2021.

https://mydhl.express.dhl/gr/el/customs-services.html

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KoreanW είπε

Επειδη ειμαι απο κινητο και δε μπορεσα να διαβασω. Αν καταλαβα καλα δε θα υπαρχουν δασμοι αλλα θα υπαρχει εκτελωνισμος κανονικα; Καλα καταλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cambo99 είπε

Απλά ας ξεχάσουμε την Αγγλία για αρκετό καιρό μέχρι να ομαλοποιηθούν τα πράγματα. Χρυσές δουλειές θα κάνουν οι φίλοι μας οι Γερμανοί!

Η πιο σωστή κουβέντα χαχα. Εγώ ήδη την έχω ξεχάσει μέχρι να βγουν ασφαλή συμπεράσματα για το τι ακριβώς θα ισχύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτάσεις για καταστήματα (κυρίως) αθλητικών ειδών, ρούχων κτλ από γερμανία; πχ από Αγγλία είχαν συχνά πυκνά προσφορές τα παρακάτω site, κάπως θα πρέπει να αντικατασταθούν..

 

Spoiler

wiggle.co.uk

sportsshoes.com

sportpursuit.com

sportsdirect.co.uk

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...