Προς το περιεχόμενο

Πρώτος σας Υ/Η


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

z80  επισης του γειτονα - μου το εδωσε για μερικες μερες- εγραφα εγραφα προγραμμα DOS και σε μια φαση κοβεται το ρευμα....του το πηγα αμεσος πισω λολ

62?:)

όχι του 72.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sinclair Spectrum ZX80 όπου συνδεόταν με κασετόφωνο για να φορτώσεις τις εντολές ή κάποιο προγραμμα. Μου το είχε πάρει ο πατέρας μου στην 6 Δημοτικού (δεν βάζω χρονολογίες, αρκετά καρφωθήκαμε) 😂😂😂

Επεξ/σία από mourlos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mourlos είπε

Spectrum όπου συνδεόταν με κασετόφωνο για να φορτώσεις τις εντολές ή κάποιο προγραμμα. Μου το είχε πάρει ο πατέρας μου στην 6 Δημοτικού (δεν βάζω χρονολογίες, αρκετά καρφωθήκαμε) 😂😂😂

ahhahahaha

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, APPLEGEEK είπε

75 εδω ιδια σειρα ειμαστε 

χαχα

αν ήξερες τι έχω περάσει για να τα κρατήσω λειτουργικά και βέβαια καλά αποθηκευμένα

γιατί οι περισσότεροι συγγενείς αλλά και φίλοι λένε γιατί κρατάω την σαβούρα και δεν την πετάω / πουλάω / ανακυκλώνω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

χαχα

αν ήξερες τι έχω περάσει για να τα κρατήσω λειτουργικά και βέβαια καλά αποθηκευμένα

γιατί οι περισσότεροι συγγενείς αλλά και φίλοι λένε γιατί κρατάω την σαβούρα και δεν την πετάω / πουλάω / ανακυκλώνω

εχεις ακομα πολλα ? περα απο αυτα. πως τα παιζεις σε παλιο μονιτορ?

Sinclair Spectrum ZX80

Amstrad cpc 464 , Amstrad cpc 6128

Amiga 500

Commodore C64

Επεξ/σία από APPLEGEEK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

ahhahahaha

Αν θυμάμαι καλα, το δικό μου πληκτρολόγιο ήταν διαφορετικό και είχε δίκη του οθόνη (την παλαιολιθική μαύρη με πράσινο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mourlos είπε

Sinclair Spectrum ZX80 όπου συνδεόταν με κασετόφωνο για να φορτώσεις τις εντολές ή κάποιο προγραμμα. Μου το είχε πάρει ο πατέρας μου στην 6 Δημοτικού (δεν βάζω χρονολογίες, αρκετά καρφωθήκαμε) 😂😂😂

αν ρωτήσεις ή δείξεις σε νεώτερους αυτά τα μηχανήματα θα γελάνε

γιατί αυτοί τώρα ξέρουν για 4 πυρήνες / 6 πυρήνες / 8 πυρήνες ή και περισσότερους

εδώ πιτσιρίκι στην γειτονιά μου ο πατέρας του (καλό επάγγελμα με καλά χρήματα) του πήρε τον Intel I9 9900k με ASUS ROG MB με 32GB Ram και με δύο κάρτες γραφικών 1080 Ti τις οποίες θα αλλάξει με δύο 2080Ti γιατί του το είπαν οι φίλοι του (του πιτσιρικά) μην με ρωτήσετε τι παιχνίδια παίζει...θα σας γελάσω.πάντως σίγουρα δεν χρειάζονται i9 9900k και κάρτα γραφικών 2080Ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mourlos είπε

Αν θυμάμαι καλα, το δικό μου πληκτρολόγιο ήταν διαφορετικό και είχε δίκη του οθόνη (την παλαιολιθική μαύρη με πράσινο)

πωπω φιλε....τα εχεις αυτα σπιτι σου? τι λες τωρα....

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

αν ρωτήσεις ή δείξεις σε νεώτερους αυτά τα μηχανήματα θα γελάνε

γιατί αυτοί τώρα ξέρουν για 4 πυρήνες / 6 πυρήνες / 8 πυρήνες ή και περισσότερους

εδώ πιτσιρίκι στην γειτονιά μου ο πατέρας του (καλό επάγγελμα με καλά χρήματα) του πήρε τον Intel I9 9900k με ASUS ROG MB με 32GB Ram και με δύο κάρτες γραφικών 1080 Ti τις οποίες θα αλλάξει με δύο 2080Ti γιατί του το είπαν οι φίλοι του (του πιτσιρικά) μην με ρωτήσετε τι παιχνίδια παίζει...θα σας γελάσω.πάντως σίγουρα δεν χρειάζονται i9 9900k και κάρτα γραφικών 2080Ti

για να παιξεις την εποχη αυτη δεν 8ες παραπανω απο 1060 6ΓΙΓΚΑ

τωρα εαν 8ες 4κ ναι οκ αλλη φαση

 

εμεις παλια παιζαμε 320χ120 και λεγαμε High resolution -

ολα αυτα σε 20 χρονια- σκεψου τι 8α γινει σε αλλα 20 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

εχεις ακομα πολλα ? περα απο αυτα. πως τα παιζεις σε παλιο μονιτορ?

Sinclair Spectrum ZX80

Amstrad cpc 464 , Amstrad cpc 6128

Amiga 500

Commodore C64

από αυτά ένα κομμάτι λειτουργικό (δύο για ανταλλακτικά αν χρειαστούν)

σε ένα monitor CRT ή τηλεόραση (ανάλογα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2019 στις 10:28 ΜΜ, poulinos είπε

αυτο που ελεγα και το πιστευω.παιζω ενα παιχνιδια και δεν με νοιαζουν καν τα γραφικα απλα θελω gameplay.παραδειγματα.

α.zeliard.

β street fighter  2.

c.diablo 1.

δεν με πειραξε ποτε οτι τα γραφικα ηταν του πεταματου.για αυτο νευριαζω να βλεπω να κραζουν κονσολες και να λενε χαλια γραφικα.

πισω στο θεμα

πριν το 8088 που πηρα ειχα δει commodore  με κασετα και ειχα παιξει και σε amiga 500 to final fight. το δευτερο pc μετα το 8088 ηταν cyrix p150+ με τιμη 517.000 δραχμες τοτε.

και τα king's quest τα σπαγαν

σου εχει μεινει τιποτα σπιτι εσενα? 

μηπως να καναμε συνάντηση δεινοσαύρων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

πωπω φιλε....τα εχεις αυτα σπιτι σου? τι λες τωρα....

Δυστυχώς δεν το έχω. Όταν έγινε η μεγάλη μετακόμιση οι γονείς μου του έδωσαν πόδι μαζί και με άλλες σαβούρες. Θυμάμαι πως ειχαν δώσει δώρο μια κασέτα με ένα παιχνίδι που είχε το κεφάλι του Sinclair και έπρεπε να αποφύγεις αντικείμενα. Άσε ότι έπαιρνε κανένα μισάωρο να φορτώσει. 

 

5 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αν ρωτήσεις ή δείξεις σε νεώτερους αυτά τα μηχανήματα θα γελάνε

Δύσκολα μπορούσες να έχεις υπολογιστή τότε, ακόμα και ως ενήλικας.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mourlos είπε

Δυστυχώς δεν το έχω. Όταν έγινε η μεγάλη μετακόμιση οι γονείς μου του έδωσαν πόδι μαζί και με άλλες σαβούρες. Θυμάμαι πως ειχαν δώσει δώρο μια κασέτα με ένα παιχνίδι που είχε το κεφάλι του Sinclair και έπρεπε να αποφύγεις αντικείμενα. Άσε ότι έπαιρνε κανένα μισάωρο να φορτώσει. 

Δύσκολα μπορούσες να έχεις υπολογιστή τότε, ακόμα και ως ενήλικας.

ναι τοτε ηταν πανακριβα αυτα...οσο κανει ενα αμαξι ειχε.

 

ακομα και η αμιγκα 250.000 εκανε σιγουρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εννοείται όλα αυτά που αναφέρω έχουν κοστίσει πολλές χιλιάδες δραχμές

έχει δοκιμάσει κανείς σας τώρα στα σύγχρονα μηχανήματα να τρέξει κάποιο emulator π.χ MAME ή κάποιο άλλο για τα RETRO/ARCADE Games της εποχής?

καθώς με ενδιαφέρει να πω την αλήθεια αν βρω emulator να τρέχει στα Windows 10 να ασχοληθώ με τα "παλιά" και καλά παιχνίδια της εποχής

πάντως από ένα πρόχειρο ψάξιμο που έχω ρίξει στο google υπάρχει λέει μαγαζί που ασχολείται με το RETRO Gaming και επισκευάζει παλιά μηχανήματα (δεν ξέρω αν ισχύει)

αυτά τα στοιχεία βρήκα από το google

https://www.iamretro.gr/sinclair-zx-spectrum/

https://www.iamretro.gr/commodore-64/

https://www.iamretro.gr/amstrad-cpc-464/

https://www.iamretro.gr/amstrad-cpc-6128-colour-personal-computer/

 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...