Προς το περιεχόμενο

Πρώτος σας Υ/Η


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ζυγαριά είναι καρακλασικός εκτυπωτής της εποχής το έβλεπες παντού στα μαγαζιά με H/Y Και μιας και θυμήθηκα τα των 80'ς υπήρχε μια εκπομπή τότε Κοκκινοι γίγαντες Ασπροι Νάνοι που ήταν παιδιά σε παιχνίδι γνώσεων διαστήματος τεχνολογίας κλπ και είχε Υπολογιστή εκεί τον T994A φοβερό μηχάνημα και αυτοί που έφταναν στόν μεγάλο τελικό μπορούσαν να τον κερδίσουν ως Δώρο:o

spacer.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ το μόνο που θυμάμαι είναι ότι όταν πήραμε τον πρώτο μας υπολογιστή ήταν windows millenium εγώ δεν ήξερα τίποτα από υπολογιστές άκουγα απ΄όλους ότι δεν είναι καλλα εμένα μάρεσε η οθόνη με τη σημαία των windows και έπαιζα lara croft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

Για τα χρήματα λεω εμένα μου το πήραν τον πρώτο  μου υπολογιστή  στα 7

Το 1986 το πηραμε με την μάμα

Τοτε απολογουμε για τον τονο μου ,οι γονεις μου ηταν εκπαιδευτικοι και πηραν τον πρωτο υπολογιστη για να γραφουν πανω , θυμαμαι το ποση ωρα επαιρνε να κανει boot το simonhttps://abandonwaregames.net/game/simon-the-sorcerer

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, forgotten είπε

Τοτε απολογουμε για τον τονο μου ,οι γονεις μου ηταν εκπαιδευτικοι και πηραν τον πρωτο υπολογιστη για να γραφουν πανω , θυμαμαι το ποση ωρα επαιρνε να κανει boot το simonhttps://abandonwaregames.net/game/simon-the-sorcerer

Όλα οκ φίλτατε.  Παλιά παίζαμε παιχνίδια  αξίας 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

75αρις και εσύ 

Για την ακριβεια 76αρις ΛΟΛ.Βλεπω ποσο εχουν οι Amiga τωρα που ειναι το ρετρο της μοδας και πραγματικα μετανιωνω που τη χαρησα σε ξαδελφακι για να παρω το 386...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν με απατά η μνήμη μου. Pentium 1 166mhz. 2 giga HDD. 64mb ram. Windows 95.  Κάπου μεταξει 1997 και 1998. Πρώτα παιχνίδια το space pinball και ένα άλλο σαν λαβύρινθος  3D.

Επεξ/σία από heavyrain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/4/2019 στις 1:40 ΜΜ, Torasu είπε

Pentium III στα 200Mhz.

Εποχάρες.

στα 200 MHz ήταν ο Pentium 2 (νομίζω) !

Στις 27/4/2019 στις 2:01 ΜΜ, spyroskonst είπε

CYRIX 166mghz mmx, overclocked 233mghz (νομίζω).

ραμ σκληρό δεν θυμάμαι, αλλά είχα την κάρτα γραφικών Diamond Stealth 3D 2000.

Απίστευτη άχρηστη και αδύναμη, αλλά είχε πολύ γαμάουα όνομα. Μετά πήρα την Nvida Viper 4mb και επιτέλους έτρεξα σωστά το patch για το Tomb Raider 2. 

Οι παλιοί θα καταλάβουν :P:P:P

είχα κάποτε ένα pc με Cyrix GX και μετά αναβάθμιση σε AMD K6-2 400MHz !  :D

Στις 27/4/2019 στις 2:07 ΜΜ, Maktheo είπε

Ibm ps/1, 80286, χωρις σκληρο δίσκο τον οποίο πηρα εξτρα 30.000 δραχμες το '92

https://en.m.wikipedia.org/wiki/IBM_PS/1

Λειτουργει ακομα, τον ανοιξα πριν καποιους μήνες και βρήκα μεσα παιχνιδια της εποχης του.. Prehistoric, prince of persia, willow, ενα ραλι (indianapolis;) 

Edit, cyrix ε, τι μου θυμισες τωρα.. 

Ωραιες εποχες, bbs, msdos, gw-basic

Prehistorik... Πολύ μπροστά για την εποχή του πιστεύω

Στις 27/4/2019 στις 2:21 ΜΜ, lightsout είπε

IBM 486 με windows 3.1

άκουγα 386 , 486 και έλεγα ουααααο

Στις 27/4/2019 στις 2:24 ΜΜ, Kostasspil είπε

Pentium 4 στα 1.8, RAM πρεπει να ειχε 512, σκληρο θα σας γελασω :P  

Α και καρταρα γραφικων GeForce 2 fx5200 :P

Windows xp ofc

έχω ακόμα μία GeForce 2 FX5200 !

Btw ο πρώτος μου υπολογιστής ήταν ο IBM PS/2 Model 30 με ένα παιχνίδι το Prehistorik !

Επεξ/σία από MrHavoC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ος υπολογιστής περίπου το 1987 ή 88? ήταν ο AMSTRAD 6128 PLUS ,τον είχε πάρει ο πατέρας μου στον αδελφό μου. Αν θυμάμαι καλά τον είχε πάρει 135.000 με γραμμάτια από τον ΚΥΒΟΣ computers στην Βουλιαγμένη. Ακόμα δεν πιστεύω πως κατάφερε και τον έπεισε. Ύστερα το 1993 μεταχειρισμένο ATARI 520STfm με 300+ δισκέτες , μετά από λίγο καιρό τον ανταλλάξαμε με 520STe 2 mb ram.

Και επειδή τότε η μαμά μου ήθελε να μάθει να οδηγάει ,την πείθουμε με τον αδελφό μου να πάρουμε ένα παιχνίδι ράλλυ με τιμονιέρα για να κάνει εξάσκηση. Πήραμε το 4d rally sports (νομίζω έτσι λεγόταν) με μια καταπληκτική τιμονιέρα ,όπου στην ουσία το τιμόνι ήταν μία σωλήνα πού πέρναγε σε μία βάση, και πάνω της έβαζες το mouse με ένα λάστιχο πού είχε. (ποια logitech) . Μετά όμως που ανοίξαμε το παιχνίδι ανακαλύψαμε ότι δεν ήταν για ATARI , αλλά για PC (από την λαχτάρα μας όμως ούτε που το είδαμε) . Έτσι αυτό ήταν η αφορμή για να πάρουμε έναν 386sx40 με 2 mb ram, floppy , σκληρό 40 mb και cd -rom teac 4 πλης παρακαλώ ταχύτητας.( Το cd όλο προβλήματα είχε)

Τον AMSTRAD τον έχει ακόμα ( πεταξε την οθόνη 😬😬😬😬) και τον ATARI τον έχω εγώ με καμιά 80αρια δισκέτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, troi.g είπε

1ος υπολογιστής περίπου το 1987 ή 88? ήταν ο AMSTRAD 6128 PLUS ,τον είχε πάρει ο πατέρας μου στον αδελφό μου. Αν θυμάμαι καλά τον είχε πάρει 135.000 με γραμμάτια από τον ΚΥΒΟΣ computers στην Βουλιαγμένη. Ακόμα δεν πιστεύω πως κατάφερε και τον έπεισε. Ύστερα το 1993 μεταχειρισμένο ATARI 520STfm με 300+ δισκέτες , μετά από λίγο καιρό τον ανταλλάξαμε με 520STe 2 mb ram.

Και επειδή τότε η μαμά μου ήθελε να μάθει να οδηγάει ,την πείθουμε με τον αδελφό μου να πάρουμε ένα παιχνίδι ράλλυ με τιμονιέρα για να κάνει εξάσκηση. Πήραμε το 4d rally sports (νομίζω έτσι λεγόταν) με μια καταπληκτική τιμονιέρα ,όπου στην ουσία το τιμόνι ήταν μία σωλήνα πού πέρναγε σε μία βάση, και πάνω της έβαζες το mouse με ένα λάστιχο πού είχε. (ποια logitech) . Μετά όμως που ανοίξαμε το παιχνίδι ανακαλύψαμε ότι δεν ήταν για ATARI , αλλά για PC (από την λαχτάρα μας όμως ούτε που το είδαμε) . Έτσι αυτό ήταν η αφορμή για να πάρουμε έναν 386sx40 με 2 mb ram, floppy , σκληρό 40 mb και cd -rom teac 4 πλης παρακαλώ ταχύτητας.( Το cd όλο προβλήματα είχε)

Τον AMSTRAD τον έχει ακόμα ( πεταξε την οθόνη 😬😬😬😬) και τον ATARI τον έχω εγώ με καμιά 80αρια δισκέτες.

Ο 6128 Plus βγηκε το 1990... Στην ουσια ηταν ενας ασπρος 6128 με cartridge slot και επιτελους 4096 χρωματα αλλα μονο στα παιχνιδια απο cartridge ...

Εδινε και ενα χειριστηριο σαν κονσολας εαν θυμαμαι καλα..

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Ο 6128 Plus βγηκε το 1990... Στην ουσια ηταν ενας ασπρος 6128 με cartridge slot και επιτελους 4096 χρωματα αλλα μονο στα παιχνιδια απο cartridge ...

Εδινε και ενα χειριστηριο σαν κονσολας εαν θυμαμαι καλα..

Ναι αυτόν έχει με το cartridge στο πλάι, όπου είχε ένα παιχνίδι με ένα κόκκινο αυτοκίνητο , κάτι με burn νομίζω είχε να κάνει το όνομα του. Για την χρονολογία προφανώς έχω κάνει λάθος. Ε, ήμουν και μικρό παιδί τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, troi.g είπε

Ναι αυτόν έχει με το cartridge στο πλάι, όπου είχε ένα παιχνίδι με ένα κόκκινο αυτοκίνητο , κάτι με burn νομίζω είχε να κάνει το όνομα του. Για την χρονολογία προφανώς έχω κάνει λάθος. Ε, ήμουν και μικρό παιδί τότε.

Burning Rubber ηταν το παιχνιδι το εδινε δωρο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτος 1983, Ti99 4a 16bit me 16kb ram και speech synthesizer...

7 ώρες πριν, ELMastas είπε

Η Ζυγαριά είναι καρακλασικός εκτυπωτής της εποχής το έβλεπες παντού στα μαγαζιά με H/Y Και μιας και θυμήθηκα τα των 80'ς υπήρχε μια εκπομπή τότε Κοκκινοι γίγαντες Ασπροι Νάνοι που ήταν παιδιά σε παιχνίδι γνώσεων διαστήματος τεχνολογίας κλπ και είχε Υπολογιστή εκεί τον T994A φοβερό μηχάνημα και αυτοί που έφταναν στόν μεγάλο τελικό μπορούσαν να τον κερδίσουν ως Δώρο:o

spacer.png

Τι θυμήθηκες τώρα... Κόκκινοι γίγαντες άσπροι νάνοι. Τελειο, η μοναδική πηγή γνώσης για όσους τους άρεσαν αυτα.

Αυτό τον υπολογιστή είχε πάρει ο πατέρας μου το '83, όντως φοβερό μηχάνημα, αλλά τα modules πανάκριβα. Είχα για 3 χρόνια ένα μόνο παιχνίδι, το parcek, το οποίο κόστιζε τότε 8.000δρχ. Έγραφα και παιχνίδια που δημοσιευε  τότε το pixel για τον 994Α (στις κεντρικές χάρτινες μονόχρωμες σελίδες του programming αν θυμάται κανεις).

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...