Προς το περιεχόμενο

Πρώτος σας Υ/Η


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας Amstrad 464 αγορασμένος το 1984 από το Πλαίσιο προς 70.000 δραχμές. Τον έχω ακόμα σε μια κούτα στην αποθήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1998 Pentium MMX 200Mhz δε θυμάμαι τα υπόλοιπα... το μόνο που θυμάμαι όμως ήταν ότι στην ουσία ήταν ένας Pentium 166Mhz τον οποίο το κατάστημα τον είχε κάνει overclocking στα 200Mhz και εκτός από ότι κοκορευόμουν σε ένα φίλο μου που είχε πάρει τον 166Mhz τον είχα πληρώσει και πιο ακριβά.. φυσικά όταν μάθαμε αργότερα τι παίζει γελούσε ο άλλος μαζί μου για πολύ περισσότερο καιρό.. νομίζω τους είχαμε φτάσει μέχρι 233Mhz αν θυμάμαι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zx spectrum 48k  αγορασμενος απο cyclos comp  απο Θεσσαλονικη στην οδο Αγγελακη ετος 1983 με δωρο το παιχνιδι bruce lee.....το συγκεκριμενο στο τελος το τελειωνα με κλειστα ματια...χαχαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Plato PC από Multirama τη δεκαετία του 90, στα τέλη. Ολόφρεσκα Windows 98, τεράστιος σκληρός 8GB και RAM 128MB!!! Δεν θυμάμαι τι Pentium είχε, αλλά έπαιρνε Floppy Disk και είχε και οδηγό για CD (όχι DVD και όχι επανεγγράψιμο εννοείται) για να ακούς μουσική!!! Και εννοείται μια ογκώδη 14άρα οθόνη CRT που έβγαζε καπνούς από πίσω όταν ζεσταινόταν ενίοτε. Είχα πάρει αργότερα και κάτι παιχνίδια, ένα από τα πρώτα Need for Speed (καλά γραφικά τύπου Super Mario!), αλλά και ένα τίμιο παιχνίδι MECHWARRIOR/MERCENARIES με τεράστια ρομπότ, αναβαθμίσεις, πυραύλους, αποστολές κλπ... Τι χαρές τότε!!! 😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλούς γέρους βλέπω εδώ μέσα. Εγώ τον 1ο μου υπολογιστή τον είχα πάρει το 2000. Μάλιστα θυμάμαι ακριβώς και ημερομηνία, στις 17/11/2000, το θυμάμαι συγκεκριμένα γιατί ήταν η επέτειος του πολυτεχνείου (τη συγκεκριμένη ημέρα νομίζω είναι αργία μόνο για σχολεία, τα καταστήματα δούλευαν). Ήμουν 14.5 χρονών τότε. Ήταν custom made και είχε επεξεργαστή celeron@600MHz, 2x64MB=128MB SDRAM, 10GB σκληρό δίσκο PATA που συνδεόταν με κορδέλα στη μητρική (τώρα έχω ένα φλασάκι 32Gb, το είχα πάρει κάτω από 10 ευρώ), και κλασσική οθόνη 17άρα με την κοιλιά από πίσω. Λειτουργικό σύστημα Windows 98, αλλά κάποια στιγμή του έβαλα και τα 98SE και ποιο μετά και τα 2000 Pro. Είχε και ένα απλό CD-rom (μόνο για ανάγνωσή CD, δεν έγραφε, ούτε διάβαζε DVD). Αργότερα έσκασα κάπου 41.000 δρχ για να του πάρω ένα CD-Recorder (μόνο CD, όχι και DVD), και σαν 2ο ένα απλό DVD-reader (δεν θυμάμαι πόσο το είχα πληρώσει αυτό). Του είχα αλλάξει τροφοδοτικό 2-3 φορές, και κάποια στιγμή καταστράφηκε η μητρική, αλλά στο μεταξύ είχα αγοράσει και 2ο υπολογιστή φορητό γιατί έφυγα για σπουδές και ήθελα να μπορώ να το μεταφέρω, οπότε κράτησα τον νεότερο υπολογιστή και ο αρχικός πήγε στα σκουπίδια. Κράτησα μόνο τον επεξεργαστή για ενθύμιο.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Amstrad 464 με πράσινη οθόνη. Έπαιρνε κασέτα, πατούσες play σαν κασετόφωνο και έκανες υπομονή! 

 Καλό Πάσχα εύχομαι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Amstrad 6128 με έγχρωμη οθόνη και τον εκτυπωτή (DMP-1000; αν θυμάμαι καλα).

Από Computer Magic στη Στουρναρη ένα σκασμό λεφτά...

Ατελειωτα βραδια πληκτρολόγησης σε BASIC...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1991 GoldStar intel 286 1mb RAM, 20mb HD, 2 floppies (5+1/4, 3,5'') και.. VGA με ασπρόμαυρο μόνιτορ!!! Κόστος πάρα πολύ.. αλλά δεν θυμάμαι πόσο 300.000-400.000 δρχ.

Ναι ήμουν από τους πρώτους που είχαν VGA το 1991 με 640Χ480 pixel ανάλυση και 256 χρώματα (βασικά αποχρώσεις του γκρί αφού είχα ασπρόμαυρη οθόνη).  Δεν χρειαζόταν να τρέξουμε simcga για να παίξουμε τα παιχνίδια όπως οι φίλοι μας με κάρτα hercules (cga/ega δεν θυμάμαι πολλούς να είχαν σε PC, μόνο Hercules και πορτοκαλί ή πράσινα μόνιτορ σε PC). 

MS DOS 4 και windows 3.0 χωρίς ποντίκι αρχικά.. Αυτό αγοράστηκε αργότερα 12.000δρχ..

Το θυμάμαι και.. δακρύζω.. 😥😥 Πως περνάνε τα χρόνια;

 

Goldstar 286.jpg

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8088 στα 10 Mhz. Μονόχρωμη hercules Οθόνη που με μια κάρτα emulator που είχε πάνω γινόταν CGA (4 χρώματα). 2 floppy drives των 360ΚΒ, αργότερα ένα των 1,2ΜΒ, και κατά την δύση του και πριν την πρώτη αναβάθμιση σε 80386SX στα 33 Mhz και έναν σκληρό δίσκο των 40ΜΒ. Ολόκληρη επιστήμη είχε τότε για να κοτσάρεις δίσκο και να κάνεις  format.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)Alphatronic p30 με 8085 CPU 3Mhz

2)Tulip Compact 2

3)Amstrad 1512 και 1640

Αυτα τα ειχαμε για δουλεια του μπαμπα οταν ημουν μικρος.

Amstrad CPC464 μετα 6128 

Amiga 500

 

 

 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

ναι αλλα ετσι το πηρα.μετραγε μεχρι τα 640.και μετα εβγαζε +128. ηταν με  ms dos 5.0.    3 δισκετες.

Τρελές εποχές. 

 

Το πρώτο παιχνίδι  που είδα σε υπολογιστή  ήταν το bushido .Απο τότε είπα θα πάρω έστω και με πράσινη οθόνη υπολογιστή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχαμε το κλασικό άσπρο κουτί με την χοντρή άσπρη οθόνη όταν ήμουν πολύ μικρός όπου έπαιζα φιφα 98 :P

Αργότερα είχαμε ένα πισακι δυνατο για την εποχή του (ιδέα δεν έχω τι σπεκς), όπου μου χάρισε απειρες ώρες στο δημοτικό-γυμνάσιο με l2, Dota, pro, cs. 

Πρώτο πισι που πήρα δικό μου, μετά τις πανελλήνιες που πήρα μια υποτροφία. 

I5 4440 με 8 ram και μια r9 280. Ωραίες στιγμές με battlefield 4 και csgo κυριως :D

Επεξ/σία από splanis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...