Προς το περιεχόμενο

Πρώτος σας Υ/Η


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, dino809 είπε

Lynx Camputer με 128kb ram και CPU στα 6mhz με εξωτερικό floppy 5,25'.

84; 85; Δεν θυμάμαι.

Δουλεύει ακόμα.

Camputers_Lynx_48k_(white_background).jpg

Έχεις τέτοιο;

Μόλις τώρα, splanis είπε

Είχαμε το κλασικό άσπρο κουτί με την χοντρή άσπρη οθόνη όταν ήμουν πολύ μικρός όπου έπαιζα φιφα 98 :P

Αργότερα είχαμε ένα πισακι δυνατο για την εποχή του (ιδέα δεν έχω τι σπεκς), όπου μου χάρισε απειρες ώρες στο δημοτικό-γυμνάσιο με l2, Dota, pro, cs. 

Πρώτο πισι αγόρασα μετά τις πανελλήνιες που πήρα μια υποτροφία. 

I5 4440 με 8 ram και μια r9 280. Ωραίες στιγμές με battlefield 4 και csgo :D

Τώρα δεν παίζεις;

 

Υποτροφία  σε τι κλάδο 

24 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Amstrad 6128 με έγχρωμη οθόνη και τον εκτυπωτή (DMP-1000; αν θυμάμαι καλα).

Από Computer Magic στη Στουρναρη ένα σκασμό λεφτά...

Ατελειωτα βραδια πληκτρολόγησης σε BASIC...

Τώρα τι εργασία κάνεις;

27 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Amstrad 6128 με έγχρωμη οθόνη και τον εκτυπωτή (DMP-1000; αν θυμάμαι καλα).

Από Computer Magic στη Στουρναρη ένα σκασμό λεφτά...

Ατελειωτα βραδια πληκτρολόγησης σε BASIC...

Και εκπυπωτει...

26 λεπτά πριν, keysmith είπε

1991 GoldStar intel 286 1mb RAM, 20mb HD, 2 floppies (5+1/4, 3,5'') και.. VGA με ασπρόμαυρο μόνιτορ!!! Κόστος πάρα πολύ.. αλλά δεν θυμάμαι πόσο 300.000-400.000 δρχ.

Ναι ήμουν από τους πρώτους που είχαν VGA το 1991 με 640Χ480 pixel ανάλυση και 256 χρώματα (βασικά αποχρώσεις του γκρί αφού είχα ασπρόμαυρη οθόνη).  Δεν χρειαζόταν να τρέξουμε simcga για να παίξουμε τα παιχνίδια όπως οι φίλοι μας με κάρτα hercules (cga/ega δεν θυμάμαι πολλούς να είχαν σε PC, μόνο Hercules και πορτοκαλί ή πράσινα μόνιτορ σε PC). 

MS DOS 4 και windows 3.0 χωρίς ποντίκι αρχικά.. Αυτό αγοράστηκε αργότερα 12.000δρχ..

Το θυμάμαι και.. δακρύζω.. 😥😥 Πως περνάνε τα χρόνια;

Goldstar 286.jpg

Φίλε είσαι 75αρις; 

 

Θυμαμαι είχα πάει σε φιλο το σπίτι κάτι είχε king's quest. Τρομερές  εποχές.

 

Είχα και ένα φίλο κινέζο που είχε τα πάντα σπίτι του ρε παιδιά. Ο πατέρας του μόντεμ 1600 κάτι τέτοιο και εκπυπωτει.  Και ένα δωμάτιο γεμάτο commodore 64 six 81, IBM κιθάρα και μπάσο . Άνάτρίχίλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρέπει να ήταν το 1989. Zx spectrum+. Άπειρες κασέτες. Όλες αντεγραμμενες. Και portable κασετοφωνακι από πλανόδιο στον Πειραιά να τις αναπαράγει. Μετά πήγα σε ένα amstrad pc 1512. Τις δισκέτες μετά από χρόνια τις έκανα πλακάκια στο μπάνιο. xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zeroiner είπε

Πρέπει να ήταν το 1989. Zx spectrum+. Άπειρες κασέτες. Όλες αντεγραμμενες. Και portable κασετοφωνακι από πλανόδιο στον Πειραιά να τις αναπαράγει. Μετά πήγα σε ένα amstrad pc 1512. Τις δισκέτες μετά από χρόνια τις έκανα πλακάκια στο μπάνιο. xD

Δυνατός 70αρις είσαι ;

Κάνει κάποιο γκρουπ  συνάντηση; vintage 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MadPax είπε

Ενας ZX Spectrum + το 1984 από το Microbytes στη Στουρνάρη,   ο οποίος υπάρχει ακόμα αλλά έχω χρόνια να τον βάλω να δουλέψει.

Wow!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

Έχεις τέτοιο;

Τώρα δεν παίζεις;

Υποτροφία  σε τι κλάδο 

Τώρα τι εργασία κάνεις;

Και εκπυπωτει...

Φίλε είσαι 75αρις; 

Θυμαμαι είχα πάει σε φιλο το σπίτι κάτι είχε king's quest. Τρομερές  εποχές.

Είχα και ένα φίλο κινέζο που είχε τα πάντα σπίτι του ρε παιδιά. Ο πατέρας του μόντεμ 1600 κάτι τέτοιο και εκπυπωτει.  Και ένα δωμάτιο γεμάτο commodore 64 six 81, IBM κιθάρα και μπάσο . Άνάτρίχίλά 

Το πούλησα εκείνο το pc και τώρα έχω πάρει το πισι της υπογραφής. Παίζω κυρίως φορτναιτ και χρησιμοποιώ το πσ για εργασίες της σχολής, προγραμματισμό κλπ(μηχανικός πληροφορικής) 

Υποτροφία(λεφτά εννοώ) πηρα επειδή έγραψα τα περισσότερα μόρια στο σχολείο μου, στις πανελλαδικές. 

Επεξ/σία από splanis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1986...

Commodore 64

1ο παιχνίδι international soccer

https://www.youtube.com/embed/CVqCpjpDabM

και μετά raid over Moscow

https://www.youtube.com/embed/33CCXg8B4aM

Στη συνέχεια spectum+, μετά τα πούλησα για να πάρω amstrad 6128

Επεξ/σία από elio_1
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elio_1 είπε

1986...

Commodore 64

1ο παιχνίδι international soccer

https://www.youtube.com/embed/CVqCpjpDabM

και μετά raid over Moscow

https://www.youtube.com/embed/33CCXg8B4aM

Στη συνέχεια spectum+, μετά τα πούλησα για να πάρω amstrad 6128

Πήγαινα στον ξάδερφο και παίζαμε άπειρες  ώρες...

 

Τρελές εποχές λεμε

5 λεπτά πριν, splanis είπε

Το πούλησα εκείνο το pc και τώρα έχω πάρει το πισι της υπογραφής. Παίζω κυρίως φορτναιτ και χρησιμοποιώ το πσ για εργασίες της σχολής, προγραμματισμό κλπ(μηχανικός πληροφορικής) 

Υποτροφία(λεφτά εννοώ) πηρα επειδή έγραψα τα περισσότερα μόρια στο σχολείο μου, στις πανελλαδικές. 

Ααααα χαχαχαχα είπα και εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, APPLEGEEK είπε

Φίλε είσαι 75αρις; 

Θυμαμαι είχα πάει σε φιλο το σπίτι κάτι είχε king's quest. Τρομερές  εποχές.

Είχα και ένα φίλο κινέζο που είχε τα πάντα σπίτι του ρε παιδιά. Ο πατέρας του μόντεμ 1600 κάτι τέτοιο και εκπυπωτει.  Και ένα δωμάτιο γεμάτο commodore 64 six 81, IBM κιθάρα και μπάσο . Άνάτρίχίλά 

γκουχου γκούχου..

να μιλήσουμε για κιλά καλύτερα.. ναι είμαι λίγο παραπάνω από 75 κιλά.

Υ.Γ. Αφού ο υπολογιστής αγοράστηκε το 1991 θα μπορούσα να έχω γεννηθεί το 1991 λίγο πριν :) αλλά οκ γεννήθηκα "αρκετά" πιο πριν.. γκουχου γκούχου.. Ένα νερό ρε παιδιά πνίγηκα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Custom made τέλη 1999:

Pentium 3 στα 450mhz

Ram 64mb

HDD περίπου 10gb

GPU: Ati Range All in wonder

Ήχος: Soundblaster Live

2 disk drivers το ένα Yamaha και το άλλο Hitatchi αν θυμάμαι καλά (αντέγραφα φουλ παιχνίδια 😊  )

Monitor: Hitachi 17"

Windows 98

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, APPLEGEEK said:

Τρελές εποχές. 

Το πρώτο παιχνίδι  που είδα σε υπολογιστή  ήταν το bushido .Απο τότε είπα θα πάρω έστω και με πράσινη οθόνη υπολογιστή 

αυτο που ελεγα και το πιστευω.παιζω ενα παιχνιδια και δεν με νοιαζουν καν τα γραφικα απλα θελω gameplay.παραδειγματα.

α.zeliard.

β street fighter  2.

c.diablo 1.

δεν με πειραξε ποτε οτι τα γραφικα ηταν του πεταματου.για αυτο νευριαζω να βλεπω να κραζουν κονσολες και να λενε χαλια γραφικα.

πισω στο θεμα

πριν το 8088 που πηρα ειχα δει commodore  με κασετα και ειχα παιξει και σε amiga 500 to final fight. το δευτερο pc μετα το 8088 ηταν cyrix p150+ με τιμη 517.000 δραχμες τοτε.

και τα king's quest τα σπαγαν

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, poulinos είπε

αυτο που ελεγα και το πιστευω.παιζω ενα παιχνιδια και δεν με νοιαζουν καν τα γραφικα απλα θελω gameplay.παραδειγματα.

α.zeliard.

β street fighter  2.

c.diablo 1.

δεν με πειραξε ποτε οτι τα γραφικα ηταν του πεταματου.για αυτο νευριαζω να βλεπω να κραζουν κονσολες και να λενε χαλια γραφικα.

πισω στο θεμα

πριν το 8088 που πηρα ειχα δει commodore  με κασετα και ειχα παιξει και σε amiga 500 to final fight. το δευτερο pc μετα το 8088 ηταν cyrix p150+ με τιμη 517.000 δραχμες τοτε.

και τα king's quest τα σπαγαν

Ήμουν στουρναρη και ήθελα να αγοράσω 20.000δραχμες το Larry αλλά ντρεπόμουν  με την μάνα και έτσι πηρα το king's quest.  , τρομερες εποχές...

Πωε γέρασα έτσι δεν ξέρω ...κρίμα 

 

Ένα μαγαζί δίπλα στο my manager γωνία είναι ακόμα.ανοιχτο ..και έχει αρχαία παιχνίδια 

Επεξ/σία από APPLEGEEK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτος υπολογιστής που έπαιξα ήταν ο ZX Spectrum 48K με τα λαστιχένια κουμπιά όπως ανέφεραν και κάποιοι άλλοι φίλοι πιο πάνω,βέβαια ήταν του αδερφού μου που ήταν μεγαλύτερος και έμενε σε άλλο σπίτι αλλά δεν έχει και μεγάλη σημασία αφού έλιωνα με τις ώρες και έπαιρνα παιχνίδια σε κασσέτες βέβαια τότε που έκανες τον σταυρό σου να φορτώσει και να μην σταματήσει μετά απο κάνα 10λεπτο και να θέλει ρύθμιση το αζιμούθιο η να μην έχει γίνει καλά η εγγραφή του παιχνιδιού ! Πραγματικά όμως Φοβερά παιχνίδια τότε έκαναν απίθανα πράγματα με πανέξυπνο προγραμματισμό απο πολύ μικρές ομάδες δημιουργών (κάποιες φορές μόνο 2-3 άτομα)έναν home υπολογιστή με 48kb μνήμη που δεν ήταν καν "φτιαγμένος" για παιχνίδια !  

Μετά απο αυτό και μετά απο αρκετά παιχνίδια σε C64 σε φίλους,o Πρώτος Η/Υ που πήρα εντελώς μόνος μου και τον συνέδεσα στήν παλιά Hitachi τηλεόραση μας (αργότερα προστέθηκε και το 1084s monitor) ήταν η Θρυλική Τιτανοτεράστια Amiga 500 που παρέμεινε στήν κορυφή επί αρκετά χρόνια και που μου έδωσε και απίστευτες αναμνήσεις και μοναδικά ταξίδια με τα απίστευτα για την εποχή γραφικά μουσική και δυνατότητες που είχε. 

spacer.png

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...