Προς το περιεχόμενο

Chernobyl (2019) ΗΒΟ


zvarthangalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 590
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά τώρα, υπάρχει κανένα καθεστώς, σύστημα οικονομικό, φιλοσοφικό που θα κάνει κριτική στον εαυτό του και δε θα υποστηρίξει ότι είναι αλάνθαστο; Και δε θα προσπαθεί να δουλέψει ψιλό γαζί τους πολίτες;

Εδώ η Ελλάδα κατέρρεε πριν λίγα χρόνια και μας έλεγαν ακόμα ότι λεφτά υπάρχουν! Και το πιστέψαμε! Φανταστείτε τότε πως ήταν τα πράγματα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Dude, εννοώ το «Απειλούσε ο άλλος τον επιστήμονα ότι θα τον πετάξει από το ελικόπτερο άμα δεν του εξηγήσει πως δουλεύει ο αντιδραστήρας;» που κ πότε συνεβη στη σειρά... γιατί ειλικρινά δεν το θυμάμαι

😄

Toυ το λέει όταν πάνε την πρώτη φορά απο την Μόσχα στο Τσερνομπιλ και τον απειλεί ότι θα βάλει τους δύο στρατιώτες να τον πετάξουν απο το ελικόπτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

 «Απειλούσε ο άλλος τον επιστήμονα ότι θα τον πετάξει από το ελικόπτερο άμα δεν του εξηγήσει πως δουλεύει ο αντιδραστήρας;» που κ πότε συνεβη στη σειρά... γιατί ειλικρινά δεν το θυμάμα

 

Στην αρχή του 2ου επεισοδίου είναι αυτή η σεκάνς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Toυ το λέει όταν πάνε την πρώτη φορά απο την Μόσχα στο Τσερνομπιλ και τον απειλεί ότι θα βάλει τους δύο στρατιώτες να τον πετάξουν απο το ελικόπτερο.

Oκ thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Α άστο

OK ;) 

Α, ναι! Λάθος ήταν το "διαπομπεύω". Ξέρεις κανείς τι ήθελα να γράψω; Δε μου έρχεται. Εννοούσα ότι αυτό είναι το κεντρικό κήρυγμα-μήνυμα της σειράς. Το διόρθωσα τώρα. Συγγνώμη για το μπέρδεμα, βλακεία μου.

Μάλλον διαλαλεί ήθελα να γράψω και κάπου μπερδεύτηκα με τον πομπό και την ντουντούκα, χαχαχα. 😄

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

5 ώρες πριν, geogr13 είπε

Μαζευτηκαν τα εξωγαμα του Σταλιν να κραξουν την καλυτερη ξενη σειρα EVER.. Εχω φιλους Ουκρανους εκ των οποιων ο ενας εμενε στο Πριπιατ που εδω και πολλα χρονια ζουνε στην Ελλαδα που μου ειπαν οτι η σειρα στην αφηγηση και στα γεγονοτα ειναι 1000% μεσα και οπως ακριβως εγιναν.. Ο κομμουνισμος ηταν και ειναι φασιστικο καθεστως.. Ατομικες ελευθεριες δεν υπαρχουν, οτι γινεται μενει μεσα και απαγορευεται να βγει εξω..  Η εικονα της χωρας ειναι πανω απ ολα..

Αυτό το "έχω φίλους που μου είπαν αυτό" πολύ το βλέπω ως επιχείρημα τις τελευταίες ώρες. Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως ΔΕΝ είναι.

Απο'κει και πέρα ας εξηγήσω 5 βασικά πράματα...

Η Σοβιετική Ένωση ήταν απολυταρχικό καθεστός. Την Σοβιετική Ένωση πλέον ελάχιστοι αριστεροί την ονομάζουν "Κομμουνισμό". Η ίδια η Σοβιετική Ένωση έλεγε στην αρχή της πως αποτελεί μεταβατικό στάδιο προς τον Κομμουνισμό, μετά για λόγους προπαγάνδας άλλαξε τροπάρι. Τότε σύμφερε και τις δύο υπερ-δυνάμεις της εποχής (τις μεγαλύτερες μηχανές προπαγάνδας σε παγκόσμιο επίπεδο για δεκαετίες!) να υπάρχει η ιδέα πως Σοβιετική Ένωση = κομμουνισμός. Ο κομμουνισμός είναι αντικειμενικά το αντίθετο από αυτό που νομίζεις πως είναι! Την πρώτη παράγραφο αν διαβάσει κανείς στην wikipedia το βλέπει απευθείας.

" Communism (from Latin communis, "common, universal") is a philosophical, social, political and economic ideology and movement whose ultimate goal is the establishment of a communist society, namely a socioeconomic order structured upon the ideas of common ownership of the means of production and the absence of social classes, money and the state. "

Τώρα αν είναι εφικτό, καλό κλπ κλπ αυτό το σύστημα είναι μια τεράστια συζήτηση που ας μην την κάνουμε, δεν είναι απαραίτητο.

Εγώ είμαι μεν αριστερός αλλά δεν είμαι αυτό που κοροϊδευτικά στο internet οι περισσότεροι αριστεροί ονομάζουν tankie.

Τώρα που μπορεί να κατάλαβες 5 πράματα φτάσαμε στην κανονική απάντηση...

Δεν υπερασπίζομαι την Σοβιετική Ένωση. Αυτό δεν σημαίνει πως όταν βλέπω φιλελεδικη προπαγάνδα πως θα κάνω πως δεν το προσέχω.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει μεγαλυτερη ικανοποιηση απο το να βλεπεις νοσταλγους και υποστηριχτές ολοκληρωτικων καθεστωτων να εξανιστανται και να πετανε λασπη γιατι καποιος, μια σειρα, μια ταινια τους βγαζει τα απλυτα στην φορα.. 

  • Like 2
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις τέλειωσα την σειρά. Ήμουν κάπου δώδεκα χρονών όταν έγιναν τα γεγονότα και θυμάμαι τον τρόμο όλων, τις ειδήσεις, τις καθημερινές μετρήσεις ραδιενέργειας, τον φόβο όταν οι καιρικές συνθήκες έφερναν προς την Ελλάδα το ραδιενεργό νέφος. Ναι, τότε που πίναμε νερό από το λάστιχο, που παίζαμε στις αλάνες, που χτυπούσαμε, ρίχναμε μια χούφτα χώμα στην πληγή και συνεχίζαμε. Α, αυτά ήταν χρόνια.

Η σειρά είναι συγκλονιστική, αλλά εύκολη. Εννοώ ότι, πολλές φορές, η πραγματικότητα είναι τόσο συγκλονιστική, που αρκεί μία απλή, στεγνή καταγραφή των γεγονότων από την Έβδομη Τέχνη για να φτιάξεις ένα αριστούργημα. Δεν είμαι ειδικός των γεγονότων του Chernobyl, αλλά ούτως ή άλλως μπορούσα να φανταστώ τις προσπάθεις συγκάλυψης από την πολιτική ηγεσία της ΕΣΣΔ, τον ηρωισμό των χιλιάδων ανωνύμων, τις προσπάθειες των σοβιετικών επιστημόνων να λύσουν το πρόβλημα.

Η κεντρική ιδέα της σειράς για εμένα είναι το ψέμα  και η προσπάθεια συγκάλυψης, τουλάχιστον έτσι το παρουσιάζουν οι συντελεστές της σειράς. Ε, αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πώς βρίσκονται τόσοι στενόμυαλοι να κουνήσουν το δάχτυλο στην ΕΣΣΔ, λες και ήταν δικό της προνόμιο το ψέμα και η συγκάλυψη. Αντίστοιχη εντύπωση μου κάνουν και οι νοσταλγοί της ΕΣΣΔ που θεωρούν την σειρά νεοφιλελέ. Σας παρακαλώ, δείτε την γενική εικόνα.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφυγε ο Πωλ Ρίττερ, ο ηθοποιός που ενσάρκωσε τόσο καλά τον ρόλο του Ανατόλυ Ντιάτλοφ, μόλις στα 54 του...

RIP

247830-1572862088.jpg

 

https://www.theguardian.com/tv-and-radio/2021/apr/06/friday-night-dinner-star-paul-ritter-dies-of-brain-tumour-at-54

Επεξ/σία από MadPax
  • Sad 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...