Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, mclein² είπε

στειλε μου πμ ή ακομη καλυτερα βαλε εδω τις φωτο να δουμε περι τινος προκειται ωστε να μιλησουμε με οσο το δυνατον μεγαλυτερη ακριβεια.

 

rsz_img_20190925_102323.jpg

rsz_img_20190925_102256.jpg

rsz_img_20190925_102246.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα σε ολους.

Προσφατα εκανα ολικη ανακαινιση σε διαμερισμα και κατοπιν παροτρυνσης απο συναδελφους/γνωστους, επελεξα πορτα ασφαλειας απο Σ. Η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα ψαξει σε βαθος σχετικα με κλειδαριες, κυλινδρους, defender (και δυστυχως δεν γνωριζα το παρον νημα ετσι ωστε να αποκτησω περισσοτερες πληροφοριες) και η επιλογη ισως εγινε βιαστικα καθ'οτι θελαμε να τελειωνουμε οσο το δυνατον νωριτερα για να μετακομισουμε. Διαβαζοντας εδω προηγουμενα ποστ, ειδα σχετικα με τους κυλινδρους ces wsm και st8 οτι δεν αποτελουν και ο,τι καλυτερο απο αποψη ασφαλειας + τα προσφατα κρουσματα και αρχισα να αναρωτιεμαι αν εκανα επιπολαιη επιλογη και αν τωρα θα χρειαστει να αλλαξω τους εν λογω κυλινδρους (+ defender). Λετε να δρομολογησω αλλαγη στους επομενους μηνες ή να το αφησω οπως ειναι για καποιο διαστημα?
Ενημερωτικα, το μοντελο που τοποθετηθηκε στο διαμερισμα ειναι το extra-1 με δυο κλειδαριες και κυλινδρους ces και st8 (αυτους δηλαδη που σπρωχνει περισσοτερο ο εν λογω πωλητης απ'ο,τι εχω καταλαβει). Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αλλα η μια κλειδαρια ειναι η αυτοματη μηχανικη της abbloy. Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, SteveHarris7 είπε

Καλησπερα σε ολους.

Προσφατα εκανα ολικη ανακαινιση σε διαμερισμα και κατοπιν παροτρυνσης απο συναδελφους/γνωστους, επελεξα πορτα ασφαλειας απο Σ. Η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα ψαξει σε βαθος σχετικα με κλειδαριες, κυλινδρους, defender (και δυστυχως δεν γνωριζα το παρον νημα ετσι ωστε να αποκτησω περισσοτερες πληροφοριες) και η επιλογη ισως εγινε βιαστικα καθ'οτι θελαμε να τελειωνουμε οσο το δυνατον νωριτερα για να μετακομισουμε. Διαβαζοντας εδω προηγουμενα ποστ, ειδα σχετικα με τους κυλινδρους ces wsm και st8 οτι δεν αποτελουν και ο,τι καλυτερο απο αποψη ασφαλειας + τα προσφατα κρουσματα και αρχισα να αναρωτιεμαι αν εκανα επιπολαιη επιλογη και αν τωρα θα χρειαστει να αλλαξω τους εν λογω κυλινδρους (+ defender). Λετε να δρομολογησω αλλαγη στους επομενους μηνες ή να το αφησω οπως ειναι για καποιο διαστημα?
Ενημερωτικα, το μοντελο που τοποθετηθηκε στο διαμερισμα ειναι το extra-1 με δυο κλειδαριες και κυλινδρους ces και st8 (αυτους δηλαδη που σπρωχνει περισσοτερο ο εν λογω πωλητης απ'ο,τι εχω καταλαβει). Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αλλα η μια κλειδαρια ειναι η αυτοματη μηχανικη της abbloy. Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

Πιστεύω ότι θα ήταν καλό να μπει στο πρόγραμμα η αλλαγή, αλλά μην βιαστεις.(εκτός αν οικονομικά είσαι οκ).

Θαρρώ πως με 2 κλειδαριές είσαι ασφαλής!

Όταν έρθει η ώρα της αλλαγής, εγώ προτείνω να βάλεις τον st8 στην μηχανική abloy, μιας και είναι αρκετά ποιοτικός κατασκευαστικά ο κύλινδρος. Και τοποθετείς στην κύρια κλειδαριά κάτι καλύτερο. Τον ces τον κρατάς ή τον τοποθετείς σε χωριό/εξοχικό εφόσον ταιριάζει.

Επεξ/σία από pintourikio
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SteveHarris7 είπε

Καλησπερα σε ολους.

Προσφατα εκανα ολικη ανακαινιση σε διαμερισμα και κατοπιν παροτρυνσης απο συναδελφους/γνωστους, επελεξα πορτα ασφαλειας απο Σ. Η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα ψαξει σε βαθος σχετικα με κλειδαριες, κυλινδρους, defender (και δυστυχως δεν γνωριζα το παρον νημα ετσι ωστε να αποκτησω περισσοτερες πληροφοριες) και η επιλογη ισως εγινε βιαστικα καθ'οτι θελαμε να τελειωνουμε οσο το δυνατον νωριτερα για να μετακομισουμε. Διαβαζοντας εδω προηγουμενα ποστ, ειδα σχετικα με τους κυλινδρους ces wsm και st8 οτι δεν αποτελουν και ο,τι καλυτερο απο αποψη ασφαλειας + τα προσφατα κρουσματα και αρχισα να αναρωτιεμαι αν εκανα επιπολαιη επιλογη και αν τωρα θα χρειαστει να αλλαξω τους εν λογω κυλινδρους (+ defender). Λετε να δρομολογησω αλλαγη στους επομενους μηνες ή να το αφησω οπως ειναι για καποιο διαστημα?
Ενημερωτικα, το μοντελο που τοποθετηθηκε στο διαμερισμα ειναι το extra-1 με δυο κλειδαριες και κυλινδρους ces και st8 (αυτους δηλαδη που σπρωχνει περισσοτερο ο εν λογω πωλητης απ'ο,τι εχω καταλαβει). Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αλλα η μια κλειδαρια ειναι η αυτοματη μηχανικη της abbloy. Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

εννοειται πως σε ολοκαινουρια τοποθετηση δεν πειραζεις τιποτα.

αν ειχαμε κατι να συζητησουμε, αυτο ηταν πριν την τοποθετηση. 

πλεον ειναι περιττο να ξοδεψεις χρηματα για κατι που ειναι ηδη (πολυ) καλο, ειδικα για το Μ.Ο.

σε 3-4 χρονια το συζηταμε αν εχεις προβλημα ή αν προκυψει καποιο προβλημα.

2 ώρες πριν, dimitrisbar είπε

Tι γνώμη έχετε για τον Mauer redline 2 ;

για τι ειδους πορτα ;

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, SteveHarris7 είπε

Καλησπερα σε ολους.

Προσφατα εκανα ολικη ανακαινιση σε διαμερισμα και κατοπιν παροτρυνσης απο συναδελφους/γνωστους, επελεξα πορτα ασφαλειας απο Σ. Η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα ψαξει σε βαθος σχετικα με κλειδαριες, κυλινδρους, defender (και δυστυχως δεν γνωριζα το παρον νημα ετσι ωστε να αποκτησω περισσοτερες πληροφοριες) και η επιλογη ισως εγινε βιαστικα καθ'οτι θελαμε να τελειωνουμε οσο το δυνατον νωριτερα για να μετακομισουμε. Διαβαζοντας εδω προηγουμενα ποστ, ειδα σχετικα με τους κυλινδρους ces wsm και st8 οτι δεν αποτελουν και ο,τι καλυτερο απο αποψη ασφαλειας + τα προσφατα κρουσματα και αρχισα να αναρωτιεμαι αν εκανα επιπολαιη επιλογη και αν τωρα θα χρειαστει να αλλαξω τους εν λογω κυλινδρους (+ defender). Λετε να δρομολογησω αλλαγη στους επομενους μηνες ή να το αφησω οπως ειναι για καποιο διαστημα?
Ενημερωτικα, το μοντελο που τοποθετηθηκε στο διαμερισμα ειναι το extra-1 με δυο κλειδαριες και κυλινδρους ces και st8 (αυτους δηλαδη που σπρωχνει περισσοτερο ο εν λογω πωλητης απ'ο,τι εχω καταλαβει). Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αλλα η μια κλειδαρια ειναι η αυτοματη μηχανικη της abbloy. Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

Η πόρτα είναι πολύ καλή. Δυστυχώς όμως, οι κύλινδροι και τα defender που βάζει ο Σ, δεν συμβαδίζουν με το επίπεδο των πορτών του.

 

Έχουμε κρούσματα και στους δυο κυλίνδρους. Θα έλεγα βάλτο στο πρόγραμμα να αλλάξεις τον έναν από τους δυο κυλίνδρους, για αρχή. Είναι καλό που έχεις δυο κλειδαριές όποτε αυτό σου δίνει χρόνο.

Προσωπικα, τον καλύτερο κύλινδρο θα τον έβαζα στην μηχανική Abloy κλειδαριά, με τη λογική ότι είναι η αυτή που κλειδώνει κάθε φορά που κλείνει η πόρτα. Όποτε είναι και η πρώτη άμυνα, κι ας μην έχει την ίδια βαρύτητα με την απλή μηχανική που κινεί όλα τα κινητά έμβολα της πόρτας.

Αν δηλαδή την κυρία κλειδαριά την κλειδώνεις πχ μόνο το βράδυ, τότε σκέψου ότι αν έχεις κακό κύλινδρο στην αυτόματη Abloy και πολύ καλό στην κυρία κλειδαριά, αν καταφέρουν να ανοίξουν τον απλό κύλινδρο που έχει η αυτόματη Abloy, τότε άνοιξε και η πόρτα. Αυτό είναι το σκεπτικό μου.

 

Σαφως το ιδανικό θα ήταν αλλαγή και των 2 κυλίνδρων μαζί. Αλλά καλύτερα άλλαξε πρώτα τον έναν και αργότερα αλλάζεις και τον άλλον.

 

Δυστυχώς τα defender είναι δύσκολο να τα αλλάξεις. Γιατί η βάση των defender που βάζει ο Σ, έχουν μεγαλύτερη διάμετρο από την τρύπα που γίνεται στην πόρτα, για να μπει το defender (η τρύπα είναι 51~55mm ενώ η βάση του defender 60mm). Όποτε για να βγει το defender, πρέπει να λυθεί η πόρτα και να βγει η κλειδαριά πρώτα. 
Εκτός κι αν, λέμε τώρα, βάζει defender χωρίς κωνική βάση και άρα η αλλαγή τους είναι σχετικά εύκολη. Χλωμό. 

Επεξ/σία από swayback
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, johnieXoX είπε

ύστερα από το σχόλιο του καινούργιου μυστήριου συμφορουμίτη, και το πως βλέπεις από την κλειδαρότρυπα του keso 8000, σκέφτομαι μήπως προχωρήσω και εγώ σε αλλαγή του..

Αν υποθέσουμε πως οι εναλλακτικές που μου προσφέρονται είναι οι:

-- mottura champion pro και

--  mottura C4J (C48)

αξίζει να προχωρήσω στην αλλαγή? θεωρούνται καλύτεροι από τον keso? αν ναι, πόσα λεφτά παραπάνω αξίζει να δώσω για τον καθένα τους?

Καλησπέρα σε ολους τον Μάρτιο εβαλα Keso 8000, δεν φαίνεται απολύτως τίποτα απο την εξω μεριά στήν μέσα και απο την μέσα μεριά εξω, κάτι δεν θα του εχουν κάνει σωστά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, afelis είπε

Καλησπέρα σε ολους τον Μάρτιο εβαλα Keso 8000, δεν φαίνεται απολύτως τίποτα απο την εξω μεριά στήν μέσα και απο την μέσα μεριά εξω, κάτι δεν θα του εχουν κάνει σωστά

παντως και σε 30χ30 αφαλο keso 2000 βλεπεις απεναντι & σε keso 4000 διαστασης 30χ50 το ιδιο. 

εδω αυτοι που εχω ειναι μεταχειρισμενοι & ισως απο κακη παρτιδα αλλα φανταζομαι οτι γενικα ειναι δυσκολο να βλεπει καποιος απεναντι με δεδομενο οτι μεσα στον κυλινδρο παρεμβαλονται πολλα πραγματα..

26 λεπτά πριν, swayback είπε

Η πόρτα είναι πολύ καλή. Δυστυχώς όμως, οι κύλινδροι και τα defender που βάζει ο Σ, δεν συμβαδίζουν με το επίπεδο των πορτών του.

Έχουμε κρούσματα και στους δυο κυλίνδρους. Θα έλεγα βάλτο στο πρόγραμμα να αλλάξεις τον έναν από τους δυο κυλίνδρους, για αρχή. Είναι καλό που έχεις δυο κλειδαριές όποτε αυτό σου δίνει χρόνο.

Προσωπικα, τον καλύτερο κύλινδρο θα τον έβαζα στην μηχανική Abloy κλειδαριά, με τη λογική ότι είναι η αυτή που κλειδώνει κάθε φορά που κλείνει η πόρτα. Όποτε είναι και η πρώτη άμυνα, κι ας μην έχει την ίδια βαρύτητα με την απλή μηχανική που κινεί όλα τα κινητά έμβολα της πόρτας.

Αν δηλαδή την κυρία κλειδαριά την κλειδώνεις πχ μόνο το βράδυ, τότε σκέψου ότι αν έχεις κακό κύλινδρο στην αυτόματη Abloy και πολύ καλό στην κυρία κλειδαριά, αν καταφέρουν να ανοίξουν τον απλό κύλινδρο που έχει η αυτόματη Abloy, τότε άνοιξε και η πόρτα. Αυτό είναι το σκεπτικό μου.

Σαφως το ιδανικό θα ήταν αλλαγή και των 2 κυλίνδρων μαζί. Αλλά καλύτερα άλλαξε πρώτα τον έναν και αργότερα αλλάζεις και τον άλλον.

Δυστυχώς τα defender είναι δύσκολο να τα αλλάξεις. Γιατί η βάση των defender που βάζει ο Σ, έχουν μεγαλύτερη διάμετρο από την τρύπα που γίνεται στην πόρτα, για να μπει το defender (η τρύπα είναι 51~55mm ενώ η βάση του defender 60mm). Όποτε για να βγει το defender, πρέπει να λυθεί η πόρτα και να βγει η κλειδαριά πρώτα. 
Εκτός κι αν, λέμε τώρα, βάζει defender χωρίς κωνική βάση και άρα η αλλαγή τους είναι σχετικά εύκολη. Χλωμό. 

τα περιστατικα παντως αφορουσαν μεμονομενους κυλινδρους οχι διαρρηξη σε 2πλες κλειδαριες..

ειπαμε οι διαρρηκτες ειναι καλοι αλλα οχι τοσο καλοι & γρηγοροι ταυτοχρονα.

προσωπικα πιστευω μια 2ετια την εχει ευκολα καποιος με διπλη κλειδαρια ακομη κ με μαπα αφαλους.

υγ - οι st, ces κλπ φυσικα δεν ειναι μαπα - ουτε του κιλου..απλα ειναι μια μεσαια κατηγορια πατενταρισμενη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, tsopanos είπε

ναι,3-5 μαλλον,δεν εχω θεμα

• Γραναζωτη κλειδαριά -> Multlock, Cisa, Mottura, Iseo

• Defender:

α)Disec mοnolito bd200

β)Disec mrm29 (μαγνητικό)

γ)Disec mrm23 (μαγνητικό)

• Κύλινδρος:

α)Agb dck (αντίγραφα κλειδίων μόνο από το εργοστάσιο στην Ιταλία = θετικό γιατί δεν κυκλοφορούν άκοπα κλειδιά στην Ελλάδα, αρνητικό ότι αν χρειαστείς νέα κλειδιά αργούν και κοστίζουν λίγο παραπάνω)

β)evva ics 

γ)winkhaus xtra

δ)multlock mt5

ε)abloy protec2 (χρειάζεται αλλαγή ρότορα στο defender)

στ) kaba expert

(Υπάρχουν και άλλοι κύλινδροι που αξίζουν, δεν χρειάζεται να σε μπερδέψω με πιο πολλούς)

Δες τις τιμές στο ίντερνετ να δεις σε τι επίπεδα κυμαίνονται για να ξέρεις και επέλεξε τι ταιριάζει στην τσέπη σου.

Το πιο value for money πακέτο είναι: Γραναζωτη κλειδαριά + disec mrm29 + agb dck

 

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και η φωτογραφία που είχα υποσχεθεί.

Μάλλον δεν έχει το εξάρτημα που λέει ο mclein..

(Αν αναρωτιέται κανείς, δεν είναι γρατζουνιά η ασπριλα ανάμεσα στην 3-4 τρύπα, αλλά σκόνη)

 

IMG_20190925_200027-900x1600.jpg

 

Υ.γ. στον δικό μου keso 8000 μπορώ να δω από την άλλη πλευρά, αν και δύσκολα.. μένει μια τρύπα από την οποία διακρίνεται φως, και έχεις και μια, στενή φυσικά, εικόνα του χώρου.

όμως και πάλι γιατί να ξέρει ο άλλος αν εγώ μέσα είμαι μέσα και αν εχω ανοιχτό φως? Θα πάρω τον πωλητή να δω τι τιμή θα μου δώσει για τον c48j.. και μέχρι 30€ σκέφτομαι να τα δώσω.. ούτε 20 μέρες είναι που μπήκε ο keso 8000

Επεξ/σία από johnieXoX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/9/2019 στις 6:08 ΜΜ, swayback είπε

Τον τελευταίο 1,5 χρόνο το έχω προσέξει. Σίγουρα από Μάιο του 2018 και μετά το είχε - το πρώτο diamond που θυμάμαι να το είχε. Θα ρωτήσω κι έναν φίλο που είχε βάλει diamond τον Σεπτέμβριο του 2017, να δω αν είχε από περιέργεια. 

Αν ανησυχείς ότι δεν σου έχουν βάλει diamond αλλά κάποιο κατώτερο (BD200, BKS200), επειδή και τα 3 έχουν ροζέτα τύπου Monolito, ο μόνος τρόπος να το δεις είναι να το βγάλεις από την πόρτα για να δεις αν η ροζέτα είναι βιδωτή. Και δεν νομίζω αξίζει να μπεις στη διαδικασία. Γιατί από τη μία, στη χειρότερη άντε να σου έχουν βάλει BD200 - το οποίο εξακολουθεί να είναι καλό - και από την άλλη, αν σου έχουν βάλει κατώτερο, δεν νομίζω να σου το αλλάξουν. Σενάρια κάνω τώρα. Μπορεί και να σου έχουν βάλει αυτό που ζήτησες. 

Αν το βάλουν μπροστά μου στην εγκατάσταση της πόρτας πως μπορώ να το ξεχωρίσω (οτι είναι το Diamond και όχι κάποιο άλλο) ; (θεωρητικά αν κάνουν λαμογιά δεν θα φέρουν και το κουτί)

disec.png

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...