Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, mclein² είπε

εμενα μου αρεσε ο R50, τιμολογιακα κυριως και ακολουθως σαν προϊον.

ειχα ακουσει κατι ψιθυρους να μην ανοιγομαι σε μεγαλες αγορες προ 2ετιας αλλα δεν πιστευα...

μεχρι που οι ψιθυροι εγιναν πραγματικοτητα οποτε μονο οταν τυχαινουν ανοιγματα συναντω iseo προϊοντα.

===================

Ευτυχώς που δεν με έπεισε ο κύριος εξυπνακιας από την Αργυρούπολη να βάλω r50. "Μην σε νοιάζει τι κύλινδρο θα βάλουμε... Εγώ βάζω τα καλύτερα της αγοράς"(αυτό απαντούσε στο τι κύλινδρος θα μπει), " Συνέχεια με παίρνουν τηλέφωνο γιατι έχουν πρόβλημα με τους abloy p2 και τους βάζω r50", " Η omega είναι ξεπερασμένη, άμα μου φέρεις μια στο μαγαζί στην ανοίγω". 

Τώρα θα έτρεχα να κάνω αλλαγή κυλίνδρου (να δω που θα έβρισκα τα λεφτά, τώρα που είμαι άνεργος)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

με ποσα λεφτα εξτρα ; 

Χωρίς επιπλέον κόστος. Μάλλον για να γλυτώσουν την γκρίνια μου. Σε διπλή κλειδαριά σε νέα πόρτα ασφαλείας. Με την φόρα που είχα άλλαξα και τον δεύτερο κυλινδρο πάντως (μόνος μου ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mystery Lock είπε

Χωρίς επιπλέον κόστος. Μάλλον για να γλυτώσουν την γκρίνια μου. Σε διπλή κλειδαριά σε νέα πόρτα ασφαλείας. Με την φόρα που είχα άλλαξα και τον δεύτερο κυλινδρο πάντως (μόνος μου ).

μια χαρα σου εκατσε δωρο ενα 50αρικο :D 

3 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Ευτυχώς που δεν με έπεισε ο κύριος εξυπνακιας από την Αργυρούπολη να βάλω r50. "Μην σε νοιάζει τι κύλινδρο θα βάλουμε... Εγώ βάζω τα καλύτερα της αγοράς"(αυτό απαντούσε στο τι κύλινδρος θα μπει), " Συνέχεια με παίρνουν τηλέφωνο γιατι έχουν πρόβλημα με τους abloy p2 και τους βάζω r50", " Η omega είναι ξεπερασμένη, άμα μου φέρεις μια στο μαγαζί στην ανοίγω". 

Τώρα θα έτρεχα να κάνω αλλαγή κυλίνδρου (να δω που θα έβρισκα τα λεφτά, τώρα που είμαι άνεργος)

μια χαρα ειναι η πορτα σου σε γενικες γραμμες. αμα δεις των αλλων θα νιωσεις καλυτερα :D 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mclein² είπε

με ποσα λεφτα εξτρα ; 

τωρα καταλαβα τι εγραψες & ο βλακας συμφωνησα οτι συμβαινει και σε πολλους κυλινδρους. 🤡

πως γινεται να βλεπεις απεναντι, οταν μεσολαβει o ροτορας ο οποιος περιλαμβανει κ ενα σταυρο στο κεντρο ; ; ;

αυτο μπορει να συμβει σιγουρα σε απλους κυλινδρους ή γενικως σε κυλινδρους με καθετο κλειδι αλλα οχι τοσο εντονο οσο αναφερεις.

Ούτε εγω πίστευα αυτό που έβλεπα. Φαντάσου ότι κατα τύχη το διαπίσωσα επειδή πίστευα ότι κάποιο ελάτωμα είχε η κλειδαριά (που δεν είχε τελικά) και την έψαχνα. Το σοκ ηρθε όταν διαπίστωσα ότι απ'έξω από την πόρτα έβλεπα καθαρά την τηλεόραση και τους δυο καναπέδες. Τι σου είναι μια μικρή τρυπούλα ε; Δυστυχώς δεν τράβηξα μια φωτό για ντοκουμέντο. Από το κατάστημα πάντως με εξυπηρετήσαν  και μου ζήτησαν και συγνώμη , αφού πρώτα με ειρωνεύτηκαν ότι εγώ επισταμένα τον ζήταγα τον συγκεκριμένο κύλινδρο. (Συγνώμη που δεν ήθελα τον ST8).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mystery Lock είπε

Ούτε εγω πίστευα αυτό που έβλεπα. Φαντάσου ότι κατα τύχη το διαπίσωσα επειδή πίστευα ότι κάποιο ελάτωμα είχε η κλειδαριά (που δεν είχε τελικά) και την έψαχνα. Το σοκ ηρθε όταν διαπίστωσα ότι απ'έξω από την πόρτα έβλεπα καθαρά την τηλεόραση και τους δυο καναπέδες. Τι σου είναι μια μικρή τρυπούλα ε; Δυστυχώς δεν τράβηξα μια φωτό για ντοκουμέντο. Από το κατάστημα πάντως με εξυπηρετήσαν  και μου ζήτησαν και συγνώμη , αφού πρώτα με ειρωνεύτηκαν ότι εγώ επισταμένα τον ζήταγα τον συγκεκριμένο κύλινδρο. (Συγνώμη που δεν ήθελα τον ST8).

δεν το ειχα παρατηρησει ποτε αυτο στους κεσο αλλα τωρα που το ανεφερες, ισχυει στον keso 2000 & keso 4000 :D 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Αυτο ομως συνιστα και παραπλανηση σωστα?

 

Είναι πολιτική που βλέπεις κατά κόρον και σε ηλεκτρικές συσκευές μαζικής κατανάλωσης. Αν προσέξεις, αρκετά ψυγεία τηλεοράσεις και κουζίνες -από πολύ high profile μάρκες μάλιστα- είναι "αποκλειστικά" σε Κωτσόβολους και Media Markt. Εντωμεταξύ η "αποκλειστικότητα" εξαντλείται σε αλλαγμένο κάποιο ψηφίο/γράμμα στον κωδικό προϊόντος, να μην μας το συγκρίνουν στο σκρουτζ. Άντε στο τσακίρ κέφι και καμιά αισθητική λεπτομέρεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση: σε πορτα του μπαλωμενου με δυο κλειδαριες, η πανω ειναι omega plus, υποθετω την αφηνουμε. η κατω ειναι securemme, ειναι για πεταμα? μιλαμε για 2008-2009

 

Clipboard01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, duende είπε

ερωτηση: σε πορτα του μπαλωμενου με δυο κλειδαριες, η πανω ειναι omega plus, υποθετω την αφηνουμε. η κατω ειναι securemme, ειναι για πεταμα? μιλαμε για 2008-2009

Clipboard01.jpg

ναι, ειναι ο securemme k2 ή ο προκατοχος του.

καλο θα ειναι να μπει ενας νορμαλ κυλινδρος κ οχι κατι extreme μιας κ μιλαμε για μπλοκ κ οχι καποιο σοβαρο κλειδωμα πορτας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα προβληματισμό και θέλω μια άποψη.. Εβαλα πρόσφατα τον ISEO R50 (πρίν ανακαλύψω το κατατοπιστικότατο νήμα σας εδώ) σε νοικιασμένο σπίτι. Με αυτά που διαβάζω για αυτόν προβληματίζομαι αν θα είναι καλύτερο να τον αλλάξω ή να βάλω ενα μαγνητικό defender ωστε να μήν μπορεί κάποιος να τον πειράξει. Και στις δύο περιπτώσεις θα χρειαστώ τουλάχιστο 4 κλειδιά (οικογένεια γαρ...) και 4 μαγνητάκια για το defender οπότε το κόστος ανεβαίνει σε κάθε περίπτωση. Τί θα προτείνατε με περιορισμένο προυπολογισμό ? Κάθε συμβουλή δεκτή προκειμένου να νιώσουμε πιο ασφαλείς !

Η περιοχή που είμαστε είναι η Πεύκη και την προηγούμενη εβδομάδα επισκέφθηκαν το διπλανό μας διαμέρισμα που είχε κλειδαριά cisa τρίαινα...και η είσοδος επίσης ασφαλείας τρίαινα. χαμπάρι δεν πήραμε.... προφανώς έμπειροι κλέφτες...

Στις φωτο που ανέβασα φαίνεται η κλειδαριά (με το προηγούμενο κλειδί) ωστε να έχετε μια εικόνα και το defender που έχει αυτή τη στιγμή. Ευχαριστώ.

70832402_922580694769269_6085802919939014656_n.jpg

20190811_200821.jpg

20190811_200843.jpg

71331217_2427831630637207_3351950317846528000_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, [email protected] είπε

Εχω ενα προβληματισμό και θέλω μια άποψη.. Εβαλα πρόσφατα τον ISEO R50 (πρίν ανακαλύψω το κατατοπιστικότατο νήμα σας εδώ) σε νοικιασμένο σπίτι. Με αυτά που διαβάζω για αυτόν προβληματίζομαι αν θα είναι καλύτερο να τον αλλάξω ή να βάλω ενα μαγνητικό defender ωστε να μήν μπορεί κάποιος να τον πειράξει. Και στις δύο περιπτώσεις θα χρειαστώ τουλάχιστο 4 κλειδιά (οικογένεια γαρ...) και 4 μαγνητάκια για το defender οπότε το κόστος ανεβαίνει σε κάθε περίπτωση. Τί θα προτείνατε με περιορισμένο προυπολογισμό ? Κάθε συμβουλή δεκτή προκειμένου να νιώσουμε πιο ασφαλείς !

Η περιοχή που είμαστε είναι η Πεύκη και την προηγούμενη εβδομάδα επισκέφθηκαν το διπλανό μας διαμέρισμα που είχε κλειδαριά cisa τρίαινα...και η είσοδος επίσης ασφαλείας τρίαινα. χαμπάρι δεν πήραμε.... προφανώς έμπειροι κλέφτες...

Στις φωτο που ανέβασα φαίνεται η κλειδαριά (με το προηγούμενο κλειδί) ωστε να έχετε μια εικόνα και το defender που έχει αυτή τη στιγμή. Ευχαριστώ.

70832402_922580694769269_6085802919939014656_n.jpg

20190811_200821.jpg

20190811_200843.jpg

71331217_2427831630637207_3351950317846528000_n.jpg

Προσωπικά πιστεύω πως μια αλλαγή κυλίνδρου είναι αρκετή στην περίπτωσή σου. Από DCK και πάνω, θεωρώ πως θα είσαι κομπλέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, [email protected] είπε

Εχω ενα προβληματισμό και θέλω μια άποψη.. Εβαλα πρόσφατα τον ISEO R50 (πρίν ανακαλύψω το κατατοπιστικότατο νήμα σας εδώ) σε νοικιασμένο σπίτι. Με αυτά που διαβάζω για αυτόν προβληματίζομαι αν θα είναι καλύτερο να τον αλλάξω ή να βάλω ενα μαγνητικό defender ωστε να μήν μπορεί κάποιος να τον πειράξει. Και στις δύο περιπτώσεις θα χρειαστώ τουλάχιστο 4 κλειδιά (οικογένεια γαρ...) και 4 μαγνητάκια για το defender οπότε το κόστος ανεβαίνει σε κάθε περίπτωση. Τί θα προτείνατε με περιορισμένο προυπολογισμό ? Κάθε συμβουλή δεκτή προκειμένου να νιώσουμε πιο ασφαλείς !

Η περιοχή που είμαστε είναι η Πεύκη και την προηγούμενη εβδομάδα επισκέφθηκαν το διπλανό μας διαμέρισμα που είχε κλειδαριά cisa τρίαινα...και η είσοδος επίσης ασφαλείας τρίαινα. χαμπάρι δεν πήραμε.... προφανώς έμπειροι κλέφτες...

Στις φωτο που ανέβασα φαίνεται η κλειδαριά (με το προηγούμενο κλειδί) ωστε να έχετε μια εικόνα και το defender που έχει αυτή τη στιγμή. Ευχαριστώ.

καλο θα ηταν ν'αλλαξεις τον κυλινδρο με κατι πιο safe μιας κ r50 η αστυνομια εχει καταγεγραμενα 2 ή 3 περιστατικα στην περιοχη σου.

το μαγνητικο σιγουρα θα παει 130€++ γιατι βλεπω η πορτα ειναι αρκετα παλια & σιγουρα μεσα εχει αρκετα πραγματα που πρεπει με το ποτηροτρυπανο ν'αφαιρεθουν αφου αυτο που εχεις ειναι αρκετα στενοτερο του MRM29.

απο τη στιγμη που εδωσες ηδη τουλαχιστον 80€ για τον r50 ισως να εκανες μια βολτα στο συναδελφο που περασε/πουλησε τον κυλινδρο να του πεις αν μπορεις να επωφεληθεις απο την επιστροφη του & να παρεις καποιον αλλο απο τον ιδιο. πχ να στον κρατησει 20€-25€ και να σου δωσει εναν καινουριο αλλης μαρκας. φυσικα πρωτα θα τον ρωτησεις ποσο κανει ο νεος & υστερα του λες για επιστροφη. 

ερωτηση -->

70832402-922580694769269-608580291993901

η τρυπα που φαινεται στη φωτο, τι εξυπηρετει ή πως εχει προκυψει ; 

μηπως η προηγουμενη κλειδαρια χρηματοκιβωτιου (cisa) πριν αλλαχθει σε νεου τυπου, κολλησε/μπλοκαρε κ επρεπε να τη διαρρηξουν ;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως καταλαβαίνω προτείνεις αλλαγή κυλίνδρου κλειδαριάς μιας και πράγματι το κόστος για το μαγνητικό defender ανεβαίνει πολύ.

Θα πρότεινες την AGB Scudo που δίνει 5 κλειδιά στο πακέτο ή κάτι άλλο ?

Η τρύπα ήταν εκεί οταν μπήκα στο σπίτι και σκέφτομαι αν θα πρέπει να την κλείσω με κάποιον τρόπο.

Την κλειδαριά αμφιβάλλω αν θα την πάρει πίσω το κατάστημα και δέ ξέρω αν αξίζει να τη δώσω για ενα εικοσάρικο αλλα θα το ρωτήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, [email protected] είπε

οπως καταλαβαίνω προτείνεις αλλαγή κυλίνδρου κλειδαριάς μιας και πράγματι το κόστος για το μαγνητικό defender ανεβαίνει πολύ.

Θα πρότεινες την AGB Scudo που δίνει 5 κλειδιά στο πακέτο ή κάτι άλλο ?

Η τρύπα ήταν εκεί οταν μπήκα στο σπίτι και σκέφτομαι αν θα πρέπει να την κλείσω με κάποιον τρόπο.

Την κλειδαριά αμφιβάλλω αν θα την πάρει πίσω το κατάστημα και δέ ξέρω αν αξίζει να τη δώσω για ενα εικοσάρικο αλλα θα το ρωτήσω.

αν βρεις - dck στα 80€ + φπα ή dck διπλης ενεργειας στα 90€ + φπα, νομιζω εισαι οκ.

επισης, abloy protec² στα 115€ + φπα, πιστευω θα εισαι τοπ.

υγ - με ξυλοστοκο νομιζω καλο θα ηταν να την κλεισεις, λογικα εχει γινει διαρρηξη εκει.

υγ 2 - ειτε τον δινεις φθηνα - ειτε θα τον βαλεις σε καμια αλουμινοπορτα - ειτε σε καποια θωρακισμενη στο χωριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ύστερα από το σχόλιο του καινούργιου μυστήριου συμφορουμίτη, και το πως βλέπεις από την κλειδαρότρυπα του keso 8000, σκέφτομαι μήπως προχωρήσω και εγώ σε αλλαγή του..

Αν υποθέσουμε πως οι εναλλακτικές που μου προσφέρονται είναι οι:

-- mottura champion pro και

--  mottura C4J (C48)

αξίζει να προχωρήσω στην αλλαγή? θεωρούνται καλύτεροι από τον keso? αν ναι, πόσα λεφτά παραπάνω αξίζει να δώσω για τον καθένα τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

ύστερα από το σχόλιο του καινούργιου μυστήριου συμφορουμίτη, και το πως βλέπεις από την κλειδαρότρυπα του keso 8000, σκέφτομαι μήπως προχωρήσω και εγώ σε αλλαγή του..

Αν υποθέσουμε πως οι εναλλακτικές που μου προσφέρονται είναι οι:

-- mottura champion pro και

--  mottura C4J (C48)

αξίζει να προχωρήσω στην αλλαγή? θεωρούνται καλύτεροι από τον keso? αν ναι, πόσα λεφτά παραπάνω αξίζει να δώσω για τον καθένα τους?

o C48 ειναι μακραν καλυτερος του keso.

αν αλλαζει δωρεαν, προχωρας αλλιως (γνωμη μου) μη δωσεις λεφτα...

ο champion pro ειναι ιδια κατηγορια ακριβως.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...