Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mclein² είπε

ολοι πλουσιοι θελουν να γινουν, παρακολουθω τελευταια...

εμεις που δουλευουμε 15 ωρες το 24ωρο ειμαστε μ@λακες..

αν μπορεις, θα ηθελα μια φωτο το κασωμα απεναντι. με ενδιαφερει μονο το σημειο του κλειδωματος & της εφαρμογης της γλωσσας.

ευχαριστώ & σορρυ αν σε βαλω σε ταλαιπωρια.

δε με βάζεις σε ταλαιπωρία, απλά θα περιμένεις μέχρι το σάββατο, γιατί δε νομίζω να πάω νωρίτερα.. :)

θεωρείς πως πρέπει να ανησυχώ για κάτι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, johnieXoX είπε

δε με βάζεις σε ταλαιπωρία, απλά θα περιμένεις μέχρι το σάββατο, γιατί δε νομίζω να πάω νωρίτερα.. :)

θεωρείς πως πρέπει να ανησυχώ για κάτι?

θελω να δω αν παραμενουν γυφτοι μη τοποθετωντας ρυθμιστη στην κασα ωστε σε οποιαδηποτε αλλαγη κλειδαριας ή θεσης της πορτας (συστολη / διαστολη) να μην ταλαιπωρειται αυτος που θα ρυθμισει ή / και να μη χρειαζονται τροποποιησεις ανεπανορθωτες οπως φαγωμα του μεταλλικου μερους..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mclein² είπε

θελω να δω αν παραμενουν γυφτοι μη τοποθετωντας ρυθμιστη στην κασα ωστε σε οποιαδηποτε αλλαγη κλειδαριας ή θεσης της πορτας (συστολη / διαστολη) να μην ταλαιπωρειται αυτος που θα ρυθμισει ή / και να μη χρειαζονται τροποποιησεις ανεπανορθωτες οπως φαγωμα του μεταλλικου μερους..

Μάλλον είσαι πολύ αισιόδοξος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mclein² είπε

θελω να δω αν παραμενουν γυφτοι μη τοποθετωντας ρυθμιστη στην κασα ωστε σε οποιαδηποτε αλλαγη κλειδαριας ή θεσης της πορτας (συστολη / διαστολη) να μην ταλαιπωρειται αυτος που θα ρυθμισει ή / και να μη χρειαζονται τροποποιησεις ανεπανορθωτες οπως φαγωμα του μεταλλικου μερους..

Αχά! Κατάλαβα τι λες. 

Απλά, μη ξεχνάμε πως είναι και το φθηνό του μοντέλο, το atros. Ρυθμιστής υπάρχει σε αντίστοιχου κόστους λύσεις από άλλους πορτάδες?

Θα στείλω το συντομότερο πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Αχά! Κατάλαβα τι λες. 

Απλά, μη ξεχνάμε πως είναι και το φθηνό του μοντέλο, το atros. Ρυθμιστής υπάρχει σε αντίστοιχου κόστους λύσεις από άλλους πορτάδες?

Θα στείλω το συντομότερο πάντως 

οχι σε ολους αλλα πανω απο το 90% των πορτών έχουν.

των φθηνων (μαξ 550€) επωνυμων - ανωνυμων εχουν και μαλιστα πολυ καλο (ρυθμιστη). 

ο οποιος εκτος της ρυθμισης του κλεισιματος, αποτρεπει κ την παραβιαση με τηλεκαρτα/ταυτοτητα/λαμακια (το λεγομενο ψαρεμα της γλωσσας)...

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harris78 είπε

Ο ρυθμιστής αυτός είναι σαν μεταλλικό δισκάκι που ρυθμίζεται με μια βίδα? 

υπαρχουν πολλων ειδων, συνηθως ειναι 2 βιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια καλησπέρα .

Ενδιαφερομαι να αλλάξω την πόρτα σε μονοκατοικια νεα σμυρνη (menelaos83 πράγματι πολλά περιστατικα διαρρήξεων στην πόλη μου ) και το μπαζετ μου είναι εως 1200 μετα βίας.

η διάσταση της ειναι 2,10 χ1,20 , βέβαια έχει και σταθερό γυρω στα 10cm , το οποιο θα το καταργησω .

Το επιπεδο ασφαλείας λέω να είναι class3 ή 4 . Τι μου προτείνετε ? 

Δεν έχω γνωσεις επι του θέματος και έχω μπερδευτει διαβαζοντας και το παλιο θέμα που εκλεισε και το νέο .

 

 

unnamed.jpg

Επεξ/σία από sotrous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 18/09/2019 at 14:10, mclein² said:

ξήλωμα -> σκουπιδια -> τοποθετηση θωρακισμενης εστω και 350€ + 50€ εναν καλυτερο κυλινδρο.

Το έχω ξαναρωτήσει, αλλά υποθέτω ότι η τιμή αυτή είναι για πόρτα διαμερίσματος (εσωτερική) σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Το έχω ξαναρωτήσει, αλλά υποθέτω ότι η τιμή αυτή είναι για πόρτα διαμερίσματος (εσωτερική) σωστά? 

Ναι για θωρακισμένη που δεν εκτίθεται σε καιρικές συνθήκες και προσωπικά μου φαίνεται πολύ χαμηλή εκτός αν μιλάμε για πόρτα αμφιβόλου ποιότητας.

Επεξ/σία από Alejandro
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, sotrous είπε

παιδια καλησπέρα .

Ενδιαφερομαι να αλλάξω την πόρτα σε μονοκατοικια νεα σμυρνη (menelaos83 πράγματι πολλά περιστατικα διαρρήξεων στην πόλη μου ) και το μπαζετ μου είναι εως 1200 μετα βίας.

η διάσταση της ειναι 2,10 χ1,20 , βέβαια έχει και σταθερό γυρω στα 10cm , το οποιο θα το καταργησω .

Το επιπεδο ασφαλείας λέω να είναι class3 ή 4 . Τι μου προτείνετε ? 

Δεν έχω γνωσεις επι του θέματος και έχω μπερδευτει διαβαζοντας και το παλιο θέμα που εκλεισε και το νέο .

unnamed.jpg

Καλησπέρα. 
 

Οι συγκεκριμένες διαστάσεις λογικά θα αυξήσουν το κόστος, δυστυχώς. Αλλά αυτό θα στο επιβεβαιώσουν οι πορτάδες που θα επισκεφτείς. 

Ενδεικτικά, για έως 1200€, ρίξε μια ματιά στα μοντέλα θωράκισης: Παραγωγικός Τύπος, Rock, Dura, Armor. 

*σε παρένθεση οι κατασκευαστές. Που σημαίνει ότι μπορείς να βρεις τα συγκεκριμένα μοντέλα θωράκισης σε περισσότερα από ένα καταστήματα με πόρτες ασφαλείας. Google it.
 

Μην σε απασχολεί τόσο πολύ η θωράκιση. Στην κλειδαριά να δώσεις περισσότερη προσοχή. Ο λόγος που αναφέρω και ορισμένα μοντέλα θωράκισης, είναι γιατί στα λεφτά που δίνεις, σίγουρα μπορείς να πάρεις πόρτα που και καλή κλειδαριά θα έχει και αξιοπρεπή θωράκιση. 

Όσον αφορά την θωράκιση, τι προτείνω να κοιτάξεις: 

  • Πάχος μετάλλων 1mm και πάνω (υπάρχουν και κάποιοι που παίζουν με 0,6 και 0,8mm)
  • Καλό θα ήταν νσ έχει και οριζόντιους κοιλοδοκούς (οι περισσότερες έχουν μόνο κάθετους)
  • Έξτρα ενίσχυση στο σημείο της κλειδαριάς, με χοντρά (3mm και πάνω) και σκληρά μέταλλα, όπως μαγγάνιο, κλπ. 
     

Όσον αφορά την κλειδαριά:

  • Γραναζωτή κλειδαριά με καταπέλτη(ες)
  • Καλό κύλινδρο ασφαλείας, όπως: Abloy Protec 2, EVVA 4KS, Kaba Expert, Mul-T-Lock MT5+, EVVA ICS, Cisa RS3S (απέφυγε Cisa (πλυν του Cisa RS3S), Iseo, Securemme, Diamond, Abus, Moia, Mauer (εκτός κι αν προτείνουν για Mauer NW5 ή NW6)
  • Defender της Disec κατά προτίμηση (Disec Monolito Rok BD200 ή Disec Diamond BKD250)

Επί της ουσίας, στην κλειδαριά θα εστιάσεις και ειδικά στον κύλινδρο. Και μετά σε όλα τα υπόλοιπα. 
 

Κάτι τελευταίο. Επειδή η πόρτα είναι εκτεθημένη από ότι φαίνεται, είναι πολύ πιθανό να σου προτείνουν εξωτερική επένδυση αλουμινίου. Αυτό ανεβάζει αρκετά το κόστος, οπότε εκεί, είτε ζητάς κόντρα πλακέ θαλάσσης για την εξωτερική επένδυση, είτε βάζεις αλουμίνιο και κόβεις από την θωράκιση της πόρτας, αν δεν θες να ξεπεράσεις τα 1200€. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sotrous είπε

παιδια καλησπέρα .

Ενδιαφερομαι να αλλάξω την πόρτα σε μονοκατοικια νεα σμυρνη (menelaos83 πράγματι πολλά περιστατικα διαρρήξεων στην πόλη μου ) και το μπαζετ μου είναι εως 1200 μετα βίας.

η διάσταση της ειναι 2,10 χ1,20 , βέβαια έχει και σταθερό γυρω στα 10cm , το οποιο θα το καταργησω .

Το επιπεδο ασφαλείας λέω να είναι class3 ή 4 . Τι μου προτείνετε ? 

Δεν έχω γνωσεις επι του θέματος και έχω μπερδευτει διαβαζοντας και το παλιο θέμα που εκλεισε και το νέο .

unnamed.jpg

δεν υπαρχουν κλασεις στην πραγματικοτητα της ελλαδας.

παρε μια πορτα αδιαβροχη εξωτερικα & ενα αυτοματο κλειδωμα αν μιλαμε για πανω απο 6 διαφορετικους χρηστες.

37 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Το έχω ξαναρωτήσει, αλλά υποθέτω ότι η τιμή αυτή είναι για πόρτα διαμερίσματος (εσωτερική) σωστά? 

ναι, μιλαω για πορτα του κιλου η οποια ελαχιστη διαφορα θα κανει πρακτικα με μια των 500 ή 600 του κιλου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mclein² είπε

... & ενα αυτοματο κλειδωμα αν μιλαμε για πανω απο 6 διαφορετικους χρηστες.

Αυτό το ξέχασα. 

Και παίζει στα 1200€ να μπορεί να βάλει αυτόματη μηχανική Abloy. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, swayback είπε

Καλησπέρα. 
 

Οι συγκεκριμένες διαστάσεις λογικά θα αυξήσουν το κόστος, δυστυχώς. Αλλά αυτό θα στο επιβεβαιώσουν οι πορτάδες που θα επισκεφτείς. 

Ενδεικτικά, για έως 1200€, ρίξε μια ματιά στα μοντέλα θωράκισης: Παραγωγικός Τύπος(siamo), Rock(portablock), Dura(steeldoor), Armor(europorta). 

*σε παρένθεση οι κατασκευαστές. Που σημαίνει ότι μπορείς να βρεις τα συγκεκριμένα μοντέλα θωράκισης σε περισσότερα από ένα καταστήματα με πόρτες ασφαλείας. Google it.
 

Μην σε απασχολεί τόσο πολύ η θωράκιση. Στην κλειδαριά να δώσεις περισσότερη προσοχή. Ο λόγος που αναφέρω και ορισμένα μοντέλα θωράκισης, είναι γιατί στα λεφτά που δίνεις, σίγουρα μπορείς να πάρεις πόρτα που και καλή κλειδαριά θα έχει και αξιοπρεπή θωράκιση. 

Όσον αφορά την θωράκιση, τι προτείνω να κοιτάξεις: 

  • Πάχος μετάλλων 1mm και πάνω (υπάρχουν και κάποιοι που παίζουν με 0,6 και 0,8mm)
  • Καλό θα ήταν νσ έχει και οριζόντιους κοιλοδοκούς (οι περισσότερες έχουν μόνο κάθετους)
  • Έξτρα ενίσχυση στο σημείο της κλειδαριάς, με χοντρά (3mm και πάνω) και σκληρά μέταλλα, όπως μαγγάνιο, κλπ. 
     

Όσον αφορά την κλειδαριά:

  • Γραναζωτή κλειδαριά με καταπέλτη(ες)
  • Καλό κύλινδρο ασφαλείας, όπως: Abloy Protec 2, EVVA 4KS, Kaba Expert, Mul-T-Lock MT5+, EVVA ICS, Cisa RS3S (απέφυγε Cisa (πλυν του Cisa RS3S), Iseo, Securemme, Diamond, Abus, Moia, Mauer (εκτός κι αν προτείνουν για Mauer NW5 ή NW6)
  • Defender της Disec κατά προτίμηση (Disec Monolito Rok BD200 ή Disec Diamond BKD250)

Επί της ουσίας, στην κλειδαριά θα εστιάσεις και ειδικά στον κύλινδρο. Και μετά σε όλα τα υπόλοιπα. 
 

Κάτι τελευταίο. Επειδή η πόρτα είναι εκτεθημένη από ότι φαίνεται, είναι πολύ πιθανό να σου προτείνουν εξωτερική επένδυση αλουμινίου. Αυτό ανεβάζει αρκετά το κόστος, οπότε εκεί, είτε ζητάς κόντρα πλακέ θαλάσσης για την εξωτερική επένδυση, είτε βάζεις αλουμίνιο και κόβεις από την θωράκιση της πόρτας, αν δεν θες να ξεπεράσεις τα 1200€. 

Aρχικά να ευχαριστήσω για την ταχυτατη απάντηση τόσο εσένα όσο και τον

mclein²

σε μια εταιρια που ερωτησα και τις κατασκευαζει εδω στην ελλαδα , μου ειπαν :

διπλη θωρακιση-class 2 με πιστοποιηση env1627-μονοφυλλη με τυπο μανταλου μασιφ -με 2 αντισεισμικους μεντεσεδεσ με ρουλεμαν (οχι μπιλια)-με κλειδαρια mottura αφαλου με γραναζι (1+5 κλειδια) -χωρις ηλεκτρικο κυπρι (τι ειναι αυτο ?) χωρις σουστα επαναφορας (τι ειναι αυτο?) με επενδυση εξωτερική απο αλουμινιο (λόγω βροχης) και εσωτερικη επένδυση mdf λάκα στα 1500 ευρω και αν θέλω class3 + 170 και class4 + 400 ....Πολλά δεν είναι ??????

οι χρήστες θα είμαστε 3

 

Επεξ/σία από sotrous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sotrous είπε

Aρχικά να ευχαριστήσω για την ταχυτατη απάντηση τόσο εσένα όσο και τον

mclein²

σε μια εταιρια που ερωτησα και τις κατασκευαζει εδω στην ελλαδα , μου ειπαν :

διπλη θωρακιση-class 2 με πιστοποιηση env1627-μονοφυλλη με τυπο μανταλου μασιφ -με 2 αντισεισμικους μεντεσεδεσ με ρουλεμαν (οχι μπιλια)-με κλειδαρια mottura αφαλου με γραναζι (1+5 κλειδια) -χωρις ηλεκτρικο κυπρι (τι ειναι αυτο ?) χωρις σουστα επαναφορας (τι ειναι αυτο?) με επενδυση εξωτερική απο αλουμινιο (λόγω βροχης) και εσωτερικη επένδυση mdf λάκα στα 1500 ευρω και αν θέλω class3 + 170 και class4 + 400 ....Πολλά δεν είναι ??????

οι χρήστες θα είμαστε 3

ηλεκτρικο κυπρι ειναι αυτο που οταν πατας το κουδουνι, ανοιγει την πορτα.

σουστα επαναφορας ειναι αυτο που αν αφησεις την πορτα ανοιχτη, της δινει ωθηση για να κλεισει μονη της.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...