Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολους το κάσωμα το ιδανικό παχος ειναι τα 2.5 χιλιοστά,αν ερθουν με σκοπό να σου ρίξουν την πόρτα με γρύλο και 5 χιλιοστά να εχεις δεν ειναι αρκετά, συνήθως αν εχεις καλή κλειδαριά ,κύλινδρο,και ντιφέντερ εισαι σε καλό επίπεδο ασφάλειας,σύμφωνα με τα μέλη που κατέχουν το αντικείμενο πολύ καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, Asmodeus21 είπε

Μια επισήμανση , νομίζω η κάσα κλειστου τύπου δεν χρειάζεται τσιμέντο , η κάσα ανοικτού τύπου χρειάζεται τσιμέντο και όχι αφρό , ας με διορθώσουν οι γνώστες αν κάνω λάθος , από ότι διάβαζα η κάσα πρέπει να έχει πάχος τουλάχιστον 2mm

Δεν το ξερω και εγω σιγουρα αν η κλειστου τυπου θελει τσιμεντο(νομιζω θελει ομως).

Για τα χιλ.της κασας(για την G.D)αναφερει ο φιλος ""και 1,5χιλ.κλειστη κασα"".

Ρωτησα στην GD και οντως 1.5 χιλ τοποθετουν.

Πιστευω στρεβλωνει πολυ ευκολα για κασα.

1.5 χιλ πολλοι βαζουν στο σωμα της πορτας!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Asmodeus21 είπε

Θεωρείτε ότι είναι αναγκαία η αλλαγή του MAXI LOCK σε abloy protec 2 hard; πάντως το defender που το έπιασα στο χέρι μου είναι αρκετά βαρύ

Όπως το δει κανείς. Αφενός, όπως ειπώθηκε και νωρίτερα, δεν πρόκειται για κύλινδρο της πλάκας (τύπου Κ2) που τον ανοίγουν καθημερινά και για πλάκα. Αφετέρου, προσωπικά θα με ενοχλούσε να ξέρω ότι υπάρχουν περιστατικά διαρρηξης πορτών που είχαν αυτόν τον κύλινδρο και άνοιξαν χωρίς ζημιά. Βέβαια, και τα κρούσματα, από περιοχή σε περιοχή διαφέρουν. 

Σίγουρα πάντως δεν θα περίμενα να λήξει η εγγύηση της πόρτας για να τον αλλάξω. Αν δεν ζοριζόμουν ιδιαίτερα, θα άλλαζα τον κύλινδρο λίγο μετά την τοποθέτηση της πόρτας. Αν ζοριζόμουν να δώσω τώρα ~150€ για top κύλινδρο, τότε θα το έβαζα στο πρόγραμμα και θα τον άλλαζα μετά από κάποιους μήνες. 

Δεν νομίζω να είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Απλά μην το αμελήσεις για πολύ καιρό (χρόνια).

 

5 ώρες πριν, Patrikeas είπε

Καλημερα,σχετικα με τον ροτορα που λετε οτι εχει το ντιφεντερ του Μπαλωμ....

Αν και το ειχαμε συζητησει παλιοτερα το θεμα αυτο,μου κανει εντυπωση διοτι στο Ντιφεντερ στην ΑΧΙ δεν βλεπω καποιο ροτορακι μπροστα στην τρυπα!Σιγουρα διοτι αν κοιταξεις φαινεται μεχρι και το εσωτερικο του κυλινδρου!!

Αυτο δεν ειναι λιγο επικινδυνο;

Υγ.Βεβαια αναφερει πως ο ΑΧΙ διαθετει αυτονομο ροτορακι περιστρεφομενο.Ουτε αυτο διακρινω εξωτερικα παντα,εκτος αν λειτουργει αλλιως..

Ρωτω να με διαφωτισετε!

Στη σελίδα του Μπαλωμένου, φαίνεται να έχει άλλο defender (με ροτοράκι) πλέον, σε σχέση με αυτό που έχεις εσύ. Το δικό σου δηλαδή δεν έχει ροτοράκι. 

Όμως, ο κύλινδρος Axi Home 3D, όντως έχει δικό του ροτοράκι που δυσκολεύει το τρύπημα. 

Στις 25/10/2019 στις 3:16 ΜΜ, Xrhstos Tsip είπε

Εχω μια ακόμα ερώτηση , επειδή μάλλον θα αγοράσω πόρτα ασφαλείας από την golden door ( μου έχουν κάνει προς το παρών την καλύτερη πρόταση , στα 1100 ευρώ πόρτα επιπέδου 4 με 1, 25 χιλιοστά διπλή θωράκιση και 1,5 κλειστή κάσα με κλειδαριά cisa, defender cisa και αφαλό rs3s και έξτρα θωράκιση μαγγανίου έξω από την κλειδαριά ,συμπεριλαμβονομενης λακας και πάντογραφου και από τις δυο πλευρές και χερούλια αλουμινίου, μεγάλου μεγέθους από την έξω πλευρά )αξίζει να τους πω να αλλάξουν το defender με κάτι καλύτερο όπως disec monolith ? Μου είπαν ότι ειναι έξτρα 50 ευρώ, ή ειναι περιττό έξοδο ?

Ρώτησε τους αν βάζουν Disec Diamond BKD250 defender. Όχι ότι το χρειάζεσαι, αλλά αν πχ χρεώνουν 80€ για το Diamond και +50€ το monolito που σου είπαν, τότε αξίζει το diamond. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την GD , το defender που βάζουν είναι της CISA. Μπορείς να βάλεις το δικό σου defender (πχ εγώ τους είπα για το Diamond) , απλά παίρνεις πακέτο και αυτό που βάζουν ...  Αν σου είπαν για το BD200 έξτρα 50 το ίδιο κάνει αν το πάρεις ή σε χρεώσουν 50 €. Τώρα για το diamond δεν ξέρω αν το δίνουν , σε μένα είπαν όχι. Η τιμή του στα καταστήματα είναι από 80-90 €. Αν το δίνουν με έξτρα 80 το δέχεσαι !!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόρτα με τα παρακάτω χαρακτηριστικά με τιμή 550 ευρώ τελική είναι οκ;

 

Χαρακτηριστικά:

  • Φύλλο πόρτας με ενισχυμένη διπλή θωράκιση από ηλεκτρογαλβανιζέ λαμαρίνα εξωτερικά & DKP 1.5mm εσωτερική ενίσχυση.
  • Κάσα κλειστού τύπου αυτοστηριζόμενη Η/Β RAL 9005 μαύρο ματ σαγρέ.
  • Προφίλ συγκράτησης των ξυλεπενδύσεων RAL 9005 μαύρο ματ σαγρέ .
  • Μεντεσέδες βαρέως τύπου, αθόρυβοι, ρυθμιζόμενοι.
  • Κλειδαριά για μικρό κλειδί SECUREMME με καταπέλτη ασφαλείας με κύλινδρο SECUREMME Κ2 με 5 κλειδιά & 1 πασπαρτού & κάρτα ιδιοκτησίας.
  • Μηχανισμός ελεγχόμενου ανοίγματος.
  • Ρέγουλο γλώσσας κλειδαριάς.
  • Πανοραμικό ματάκι 180<sub>ο</sub>.
  • Αυτόματος ρυθμιζόμενος ανεμοφράκτης.
  • Περιμετρικό λάστιχο κάσας, μονωτικό, αντικρουστικό.
  • Προστατευτικό κυλίνδρου (defender)
  • Σετ πόμολα & επιστόμια σε χρυσό, ασημί ή μπρονζέ.

Σημεία κλειδώματος PT 20

  • 4 Έμβολα κλειδαριάς κεντρικά.
  • 1 Έμβολο γλώσσας κλειδαριάς.
  • 6 Έμβολα πλευρικά πάνω & κάτω.
  • 1 Έμβολο ελεγχόμενου ανοίγματος.
  • 8 Έμβολα σταθερά πίσω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vaggoulas69 είπε

Πόρτα με τα παρακάτω χαρακτηριστικά με τιμή 550 ευρώ τελική είναι οκ;

Ο κύλινδρος είναι σίγουρα του κιλού, ίσως και η κλειδαριά και το defender.

(Μάλλον αναμενόμενο με αυτό το τελικό κόστος, οπότε υπολόγισε κάτι παραπάνω για να τα αντικαταστήσεις)

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα η αλλαγή κυλίνδρου θα μπει στο πρόγραμμα (ίσως και πολύ σύντομα) απλά θέλω να σιγουρευτώ παράλληλα ότι ο άνθρωπος που θα έρθει θα μπορεί να τον αλλάξει χωρίς να χαλάσει και τη μόστρα της πόρτας στο ελάχιστο. Πραγματικά κρίμα, διότι μεχρι στιγμής από τα δεδομένα που έχω είναι το μοναδικό κομμάτι που δεν με αφήνει ασφαλή 100% , τα υπόλοιπα με ικανοποιούν πλήρως (αν εξαιρέσεις τη τσιμπιμένη τιμή)

Επεξ/σία από Asmodeus21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, turbat0s είπε

Ο κύλινδρος είναι σίγουρα του κιλού, ίσως και η κλειδαριά και το defender.

(Μάλλον αναμενόμενο με αυτό το τελικό κόστος, οπότε υπολόγισε κάτι παραπάνω για να τα αντικαταστήσεις)

Ευχαριστώ!

Τα υπόλοιπα δείχνουν οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vaggoulas69 είπε

Πόρτα με τα παρακάτω χαρακτηριστικά με τιμή 550 ευρώ τελική είναι οκ;

Χαρακτηριστικά:

  • Φύλλο πόρτας με ενισχυμένη διπλή θωράκιση από ηλεκτρογαλβανιζέ λαμαρίνα εξωτερικά & DKP 1.5mm εσωτερική ενίσχυση.
  • Κάσα κλειστού τύπου αυτοστηριζόμενη Η/Β RAL 9005 μαύρο ματ σαγρέ.
  • Προφίλ συγκράτησης των ξυλεπενδύσεων RAL 9005 μαύρο ματ σαγρέ .
  • Μεντεσέδες βαρέως τύπου, αθόρυβοι, ρυθμιζόμενοι.
  • Κλειδαριά για μικρό κλειδί SECUREMME με καταπέλτη ασφαλείας με κύλινδρο SECUREMME Κ2 με 5 κλειδιά & 1 πασπαρτού & κάρτα ιδιοκτησίας.
  • Μηχανισμός ελεγχόμενου ανοίγματος.
  • Ρέγουλο γλώσσας κλειδαριάς.
  • Πανοραμικό ματάκι 180<sub>ο</sub>.
  • Αυτόματος ρυθμιζόμενος ανεμοφράκτης.
  • Περιμετρικό λάστιχο κάσας, μονωτικό, αντικρουστικό.
  • Προστατευτικό κυλίνδρου (defender)
  • Σετ πόμολα & επιστόμια σε χρυσό, ασημί ή μπρονζέ.

Σημεία κλειδώματος PT 20

  • 4 Έμβολα κλειδαριάς κεντρικά.
  • 1 Έμβολο γλώσσας κλειδαριάς.
  • 6 Έμβολα πλευρικά πάνω & κάτω.
  • 1 Έμβολο ελεγχόμενου ανοίγματος.
  • 8 Έμβολα σταθερά πίσω.

Ρώτησε τους, πόσο παραπάνω θα σε χρεώσουν αν σου βάλουν γραναζωτή κλειδαριά κυλίνδρου μάρκας CISA ή MOTTURA ή ISEO ή MUL-T-LOCK, αντί για την απλή της Securemme που έχουν στην προσφορά με τα 550€. Αν χρεώνουν κάτι λογικό (+50€ περίπου), άλλαξε την. Βλέπω ότι το συγκεκριμένο μαγαζί, έχει στο site την κλειδαριά CISA REVOLUTION PRO που είναι πολύ καλή. 

Κύλινδρο ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως αλλάζεις μετά την τοποθέτηση της πόρτας. Δυστυχώς, στο site του μαγαζιού που δίνει την παραπάνω προσφορά, ο καλύτερος κύλινδρος που βλέπω είναι ο Cisa AP3S, που δεν αξίζει πλέον. Στην καλύτερη να φέρνουν τον κύλινδρο Cisa RS3S -δεδομένου ότι βλέπω να έχουν αρκετά προϊόντα της CISA- αλλά θα τον χρεώνουν πάνω από 150€ λογικά. Οπότε καλύτερα να προμηθευτείς από αλλού τον κύλινδρο και να στον αλλάξουν είτε κατά την τοποθέτηση, είτε μετά την τοποθέτηση. 

 

Τέλος, το defender που θα έχει η πόρτα, σίγουρα θα είναι "του κιλού". Των 20€ max.  Λογικό σε αυτά τα λεφτά. Αν σε ενδιαφέρει κάτι καλύτερο, ρώτα μήπως έχουν το defender DISEC MONOLITO ROK BD200. Και αν το δίνουν σε λογική τιμή (έως +50€ το πολύ), δεν θα ήταν κακή ιδέα. 

 

Συνοψίζοντας:

  1. Δίνεις προτεραιότητα στον κύλινδρο. Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Υπολόγισε από 80€ έως 150€ για κάτι πολύ καλό έως top. 
     
  2. Πίεσε το να σου βάλουν γραναζωτή κλειδαριά με κάποια σχετικά μικρή επιβάρυνση (~50€). Γιατί η αλλαγή της κλειδαριάς δεν είναι το ίδιο εύκολη με την αλλαγή κυλίνδρου και defender, οπότε καλύτερα να μπει εξαρχής, μία και καλή. 
     
  3. Αν σε παίρνει οικονομικά, ζήτα μήπως σου βάλουν και καλύτερο defender. ΑΝ έχουν. 
28 λεπτά πριν, vaggoulas69 είπε

Ευχαριστώ!

Τα υπόλοιπα δείχνουν οκ;

Με δεδομένο ότι η πόρτα κάνει 550€, είναι οκ. Σε αυτά τα χρήματα δεν μπορείς να έχεις "πολυτέλειες" (καλή θωράκιση, κλπ). Σε αυτά τα λεφτά, οι πόρτες είναι πάνω-κάτω ίδιες. Δίνεις 550-600€ για μία απλή πόρτα αλλά με καλή κλειδαριά (γραναζωτή), άλλα 100~150€ για καλό κύλινδρο και κάτι παραπάνω για καλύτερο defender (αν το επιτρέπει το budget) και είσαι οκ. Το σημαντικό είναι να έχεις δυνατό σετ κλειδαριάς (πολύ καλό κύλινδρο, καλή κλειδαριά και defender).

2 ώρες πριν, Asmodeus21 είπε

Σίγουρα η αλλαγή κυλίνδρου θα μπει στο πρόγραμμα (ίσως και πολύ σύντομα) απλά θέλω να σιγουρευτώ παράλληλα ότι ο άνθρωπος που θα έρθει θα μπορεί να τον αλλάξει χωρίς να χαλάσει και τη μόστρα της πόρτας στο ελάχιστο. Πραγματικά κρίμα, διότι μεχρι στιγμής από τα δεδομένα που έχω είναι το μοναδικό κομμάτι που δεν με αφήνει ασφαλή 100% , τα υπόλοιπα με ικανοποιούν πλήρως (αν εξαιρέσεις τη τσιμπιμένη τιμή)

Όταν θα σου έρθει η πόρτα, θα βγάλεις μία φωτογραφία το πλαϊνό προφίλ με τους πίρους, μήπως καταλάβουμε ποια κλειδαριά έχεις. Ανάλογα με την κλειδαριά, θα σου πούμε που είναι η βίδα στήριξης και αν γίνεται να αλλαχτεί ο κύλινδρος χωρίς καμία εμφανή παρέμβαση στην πόρτα. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, swayback είπε

Ρώτησε τους, πόσο παραπάνω θα σε χρεώσουν αν σου βάλουν γραναζωτή κλειδαριά κυλίνδρου μάρκας CISA ή MOTTURA ή ISEO ή MUL-T-LOCK, αντί για την απλή της Securemme που έχουν στην προσφορά με τα 550€. Αν χρεώνουν κάτι λογικό (+50€ περίπου), άλλαξε την. Βλέπω ότι το συγκεκριμένο μαγαζί, έχει στο site την κλειδαριά CISA REVOLUTION PRO που είναι πολύ καλή. 

Κύλινδρο ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως αλλάζεις μετά την τοποθέτηση της πόρτας. Δυστυχώς, στο site του μαγαζιού που δίνει την παραπάνω προσφορά, ο καλύτερος κύλινδρος που βλέπω είναι ο Cisa AP3S, που δεν αξίζει πλέον. Στην καλύτερη να φέρνουν τον κύλινδρο Cisa RS3S -δεδομένου ότι βλέπω να έχουν αρκετά προϊόντα της CISA- αλλά θα τον χρεώνουν πάνω από 150€ λογικά. Οπότε καλύτερα να προμηθευτείς από αλλού τον κύλινδρο και να στον αλλάξουν είτε κατά την τοποθέτηση, είτε μετά την τοποθέτηση. 

Τέλος, το defender που θα έχει η πόρτα, σίγουρα θα είναι "του κιλού". Των 20€ max.  Λογικό σε αυτά τα λεφτά. Αν σε ενδιαφέρει κάτι καλύτερο, ρώτα μήπως έχουν το defender DISEC MONOLITO ROK BD200. Και αν το δίνουν σε λογική τιμή (έως +50€ το πολύ), δεν θα ήταν κακή ιδέα. 

Συνοψίζοντας:

  1. Δίνεις προτεραιότητα στον κύλινδρο. Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Υπολόγισε από 80€ έως 150€ για κάτι πολύ καλό έως top. 
     
  2. Πίεσε το να σου βάλουν γραναζωτή κλειδαριά με κάποια σχετικά μικρή επιβάρυνση (~50€). Γιατί η αλλαγή της κλειδαριάς δεν είναι το ίδιο εύκολη με την αλλαγή κυλίνδρου και defender, οπότε καλύτερα να μπει εξαρχής, μία και καλή. 
     
  3. Αν σε παίρνει οικονομικά, ζήτα μήπως σου βάλουν και καλύτερο defender. ΑΝ έχουν. 

Με δεδομένο ότι η πόρτα κάνει 550€, είναι οκ. Σε αυτά τα χρήματα δεν μπορείς να έχεις "πολυτέλειες" (καλή θωράκιση, κλπ). Σε αυτά τα λεφτά, οι πόρτες είναι πάνω-κάτω ίδιες. Δίνεις 550-600€ για μία απλή πόρτα αλλά με καλή κλειδαριά (γραναζωτή), άλλα 100~150€ για καλό κύλινδρο και κάτι παραπάνω για καλύτερο defender (αν το επιτρέπει το budget) και είσαι οκ. Το σημαντικό είναι να έχεις δυνατό σετ κλειδαριάς (πολύ καλό κύλινδρο, καλή κλειδαριά και defender).

Όταν θα σου έρθει η πόρτα, θα βγάλεις μία φωτογραφία το πλαϊνό προφίλ με τους πίρους, μήπως καταλάβουμε ποια κλειδαριά έχεις. Ανάλογα με την κλειδαριά, θα σου πούμε που είναι η βίδα στήριξης και αν γίνεται να αλλαχτεί ο κύλινδρος χωρίς καμία εμφανή παρέμβαση στην πόρτα. 

Μου έχουν επιβεβαιώσει και γραπτώς ότι η κλειδαριά θα είναι Iseo Fiam τελευταίας γενιάς διπλού καταπέλτη (668g μάλλον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Asmodeus21 είπε

Μου έχουν επιβεβαιώσει και γραπτώς ότι η κλειδαριά θα είναι Iseo Fiam τελευταίας γενιάς διπλού καταπέλτη (668g μάλλον)

Η 668G είναι η κλασική γραναζωτή της ISEO/FIAM μονού καταπέλτη (googlαρε FIAM 668G). Η Iseo PLUS είναι διπλού καταπέλτη. Αλλά μην κολλήσεις σε αυτό. Κάτσε να έρθει η πόρτα και βλέπουμε με ποια κλειδαριά θα έρθει όντως. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, swayback είπε

Η 668G είναι η κλασική γραναζωτή της ISEO/FIAM μονού καταπέλτη (googlαρε FIAM 668G). Η Iseo PLUS είναι διπλού καταπέλτη. Αλλά μην κολλήσεις σε αυτό. Κάτσε να έρθει η πόρτα και βλέπουμε με ποια κλειδαριά θα έρθει όντως. 

Δεν μου έχουν πει ακριβές μοντέλο, μου έχουν πει iseo fiam τελευταίας γενιάς διπλού καταπέλτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Asmodeus21 είπε

Δεν μου έχουν πει ακριβές μοντέλο, μου έχουν πει iseo fiam τελευταίας γενιάς διπλού καταπέλτη

Θα είναι έκπληξη αν όντως βάζουν την Iseo Plus διπλού καταπέλτη. Χλωμό έως απίθανο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, swayback είπε

Θα είναι έκπληξη αν όντως βάζουν την Iseo Plus διπλού καταπέλτη. Χλωμό έως απίθανο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 

Υπάρχει επιβεβαίωση σε email ότι θα μπει iseo fiam τελευταίας γενιάς διπλού καταπέλτη. Όπως ότι στη κάσα μπαίνει τσιμέντο

Απάντησαν θετικά σε αυτό οπότε οτιδήποτε άλλο δεν είναι αποδεκτό

Επεξ/σία από Asmodeus21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...