Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναγκάζομαι δυστυχώς μα γράψω σε αυτό το θέμα μιας και διέρρηξαν και το δικό μου σπίτι.

 

Δεν υπάρχουν ίχνη παραβίασης στην πόρτα που είναι θεωρητικά από τις καινούργιες.

 

Επειδή δεν έχω αυτή τη στιγμή το ψυχικό σθένος να ψάξω παλιές σελίδες, μπορείτε να με κατευθύνετε στο τι να πάρω;

Επισυνάπτεται η υπάρχουσα

 

_20191023_185502.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, majnun είπε

Αναγκάζομαι δυστυχώς μα γράψω σε αυτό το θέμα μιας και διέρρηξαν και το δικό μου σπίτι.

Δεν υπάρχουν ίχνη παραβίασης στην πόρτα που είναι θεωρητικά από τις καινούργιες.

Επειδή δεν έχω αυτή τη στιγμή το ψυχικό σθένος να ψάξω παλιές σελίδες, μπορείτε να με κατευθύνετε στο τι να πάρω;

Επισυνάπτεται η υπάρχουσα

_20191023_185502.JPG

μπορεις να παρεις οτιδηποτε αντεχει η τσεπη σου !

απο αλλαγη κυλινδρου με κατι σοβαροτερο απ'αυτο που εχεις (απο 80€) μεχρι αλλαγη defender σε καποιο μαγνητικο που θα κρυβει την κλειδαροτρυπα.

η φωτο (ευχομαι) να ειναι το μεσα μερος της πορτας...σωστα ;;;; 

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mclein² είπε

μπορεις να παρεις οτιδηποτε αντεχει η τσεπη σου !

απο αλλαγη κυλινδρου με κατι σοβαροτερο απ'αυτο που εχεις (απο 80€) μεχρι αλλαγη defender σε καποιο μαγνητικο που θα κρυβει την κλειδαροτρυπα.

η φωτο (ευχομαι) να ειναι το μεσα μερος της πορτας...σωστα ;;;; 

Ναι είναι το εσωτερικό.

Επειδή δεν σκαμπαζω αρκετά, μπορείς να μου δώσεις δύο προτάσεις για αυτες τις δύο επιλογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, majnun είπε

Ναι είναι το εσωτερικό.

Επειδή δεν σκαμπαζω αρκετά, μπορείς να μου δώσεις δύο προτάσεις για αυτες τις δύο επιλογές;

απο agb9000 εως stealth key για τον κυλινδρο

απο mrm29 μεχρι mag4g για το defender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, mclein² είπε

οταν καποιον τον κλεβουν κ απευθυνεται στον κλειδαρα ή τον πορτά ή τον αλουμινα που του εφτιαξε το συστημα, εκεινος κανει το κοροϊδο και μπορει να επικαλεστει ακομη και το θεο ηλιο...

κανεις δε ψαχνει να δει γιατι ανοιγει ο maxi lock ? γιατι ανοιγει ο r50 ? γιατι ανακαλυφθηκε ο stealth ? γιατι προχωραμε σε αυτοματα & κρυφα συστηματα ?

η πιστοποιηση του πολυτεχνειου σε ποιο θεμα εχει δοθει ; στην αντοχη σε σεισμους ; στην αντοχη σε προσκρουση τανκς ; σε απαραβιαστη κλειδαρια ; 

οσο για το ονομα...και ο μυλωνας εχει 150 ενεχυροδανειστηρια & ο μαρινακης τον ολυμπιακο και εχουν ονομα. σε ποιους λεει κατι το ονομα & ποιο συνειρμο ακολουθουν ; 

διοτι εσυ ας πουμε που εισαι ενας απλος πολιτης, ασχετος με το θεμα, ειδες γκλαμουρ - φωτα - ταμπελες - διαφημισεις -> τσακ, πηγες εκει και σε επεισε.

εσυ ακολουθως της επιλογης σου, ψαχτηκες ενω επρεπε να το κανεις νωριτερα. ε, προφανως δεν τα πηγες καλα στον τομεα του scouting. ευχομαι να εισαι τυχεροτερος και να μη συμβει ποτέ τιποτα.

Υγ - περασαν 10 χρονια δηθεν κρισης κ ακομη ο ελληνας ψαχνει λαθος. σε αλλα 10 μπορει να εχει μαθει να διαλεγει...

εδω ο αλλος κλειδωνεται εξω απ'το σπιτι του και καλει τηλεφωνο που βρισκει σε καδο....

Το κοροιδο ο πωλητης μπορει να το κανει , κανεις δεν ειπε το αντίθετο. Το ερωτημα μου ειναι γιατί δεν βγαινει ο αλλος να ενημερωσει , κυριοι πηρα πορτα από εκει και μπηκαν μεσα στο μηνα στο 3 μηνο κλπ

Για Τι ειδους πιστοποιηση μιλαμε http://www.balomenosdoors.gr/portes-asfaleias-certifications.html

Ηθελα γνωστο προιον , πηρα 2-3 προσφορες (Siamo , Balomenos , Dierre) και θεωρησα πιο συμφερουσα τη συγκεκριμενη για τα χρηματα που ηθελα να διαθεσω. Σιγουρα θα μπορουσα να κανω καλυτερη ή και πολυ καλυτερη επιλογη αν εψαχνα παραπανω

Εγω ως απλος πολιτης εψαξα και δεν βρηκα αρνητικο feedback σαν και αυτο που αναφερεις εσυ (που δεν σε ξερω και δεν γνωριζω τι και αν εισαι κάποιος πχ ανταγωνιστής , προς Θεου δεν λεω οτι είσαι)

Οσο για το ονομα που εχουν καποιοι και αυτοι που αναφερεις δεν ειναι σχετικο , οι πολλοι δυσαρεστημενοι πελατες χαλανε το ονομα οι ικανοποιημενοι το φτιαχνουν .

 

Επεξ/σία από Asmodeus21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Asmodeus21 είπε

Το κοροιδο ο πωλητης μπορει να το κανει , κανεις δεν ειπε το αντίθετο. Το ερωτημα μου ειναι γιατί δεν βγαινει ο αλλος να ενημερωσει , κυριοι πηρα πορτα από εκει και μπηκαν μεσα στο μηνα στο 3 μηνο κλπ

Για Τι ειδους πιστοποιηση μιλαμε http://www.balomenosdoors.gr/portes-asfaleias-certifications.html

Ηθελα γνωστο προιον , πηρα 2-3 προσφορες (Siamo , Balomenos , Dierre) και θεωρησα πιο συμφερουσα τη συγκεκριμενη για τα χρηματα που ηθελα να διαθεσω. Σιγουρα θα μπορουσα να κανω καλυτερη ή και πολυ καλυτερη επιλογη αν εψαχνα παραπανω

Εγω ως απλος πολιτης εψαξα και δεν βρηκα αρνητικο feedback σαν και αυτο που αναφερεις εσυ (που δεν σε ξερω και δεν γνωριζω τι και αν εισαι κάποιος πχ ανταγωνιστής , προς Θεου δεν λεω οτι είσαι)

Οσο για το ονομα που εχουν καποιοι και αυτοι που αναφερεις δεν ειναι σχετικο , οι πολλοι δυσαρεστημενοι πελατες χαλανε το ονομα οι ικανοποιημενοι το φτιαχνουν .

α. δεν ξερω γιατι δεν εγραψε ο ανθρωπος στο ιντερνετ. εγω πηγα, ειδα, εκανα οτι επρεπε να κανω κ εφυγα. παντως ξεκλειδωτη δεν ηταν η πορτα, οπως ισχυριστηκαν απο το καταστημα.

β. η πιστοποιηση αφορα λιγο γρηγορα που διαβασα την μη παραβιαση της Axi Home 3d....κατι που δεν πουλαει ο ανθρωπος πλεον.

γ. ολες οι πορτες εχουν τα αρνητικα & τα θετικα. παντως στο θεμα της κλειδαριας που γνωριζω, το 90% πουλαει τα δικα του μεχρι να εξαντληθουν και μετα προχωρα σε νεες εισαγωγες. 

δ. θεωρω οτι δεν υπαρχουν ονοματα στην ελλαδα γιατι δεν υπαρχουν καταναλωτες με συνειδηση. ειναι το 10%. διοτι δε μπορει να ερχονται να κοψουν κλειδια με καρτα ιδιοκτησιας για εναν κυλινδρο που ακομη και οταν τον χειριζεται καποιος νιωθει οτι ειναι της πλακας ή πολυ φθηνης κατασκευης. (δε μιλαω για μαξι λοκ αλλα για διαφορες περιπτωσεις)

ε. προσωπικα μου αρεσουν οι πορτες του μπαλωμενου και θεωρω πολυ τιμιο το εσωτερικο τους & την τοποθετηση τους & τα πανεμορφα διακοσμητικα τους αλλα διαφωνω καθετα στη χρηση σεκιουρεμ κλειδαριας & ντιφεντερ ή ιζεο και αυτο για λογους οικονομιας. στα 1000+++ ευρω ετσι κι αλλιως οτι φιγουρα & οτι εξτρα υπαρχει το πληρωνει ο πελατης. ειναι ντροπη να του βαζεις κλειδαριες που σπανε οι γλωσσες στα 3 χρονια. αυτα δεν ισχυουν μονο για του μπαλωμενους, ισχυουν για το 90% εκει εξω που κοροϊδευει αβερτα τους 45++++

8 λεπτά πριν, 26ska είπε

Disc diamond bkd250 ή mrm29;

bkd αν προκειται να ερθει καποια στιγμη καποιος με τρυπανια.

mrm29 αν θελουμε να αποφυγουμε το 90% των περιεργων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mclein² είπε

α. δεν ξερω γιατι δεν εγραψε ο ανθρωπος στο ιντερνετ. εγω πηγα, ειδα, εκανα οτι επρεπε να κανω κ εφυγα. παντως ξεκλειδωτη δεν ηταν η πορτα, οπως ισχυριστηκαν απο το καταστημα.

β. η πιστοποιηση αφορα λιγο γρηγορα που διαβασα την μη παραβιαση της Axi Home 3d....κατι που δεν πουλαει ο ανθρωπος πλεον.

γ. ολες οι πορτες εχουν τα αρνητικα & τα θετικα. παντως στο θεμα της κλειδαριας που γνωριζω, το 90% πουλαει τα δικα του μεχρι να εξαντληθουν και μετα προχωρα σε νεες εισαγωγες. 

δ. θεωρω οτι δεν υπαρχουν ονοματα στην ελλαδα γιατι δεν υπαρχουν καταναλωτες με συνειδηση. ειναι το 10%. διοτι δε μπορει να ερχονται να κοψουν κλειδια με καρτα ιδιοκτησιας για εναν κυλινδρο που ακομη και οταν τον χειριζεται καποιος νιωθει οτι ειναι της πλακας ή πολυ φθηνης κατασκευης. (δε μιλαω για μαξι λοκ αλλα για διαφορες περιπτωσεις)

ε. προσωπικα μου αρεσουν οι πορτες του μπαλωμενου και θεωρω πολυ τιμιο το εσωτερικο τους & την τοποθετηση τους & τα πανεμορφα διακοσμητικα τους αλλα διαφωνω καθετα στη χρηση σεκιουρεμ κλειδαριας & ντιφεντερ ή ιζεο και αυτο για λογους οικονομιας. στα 1000+++ ευρω ετσι κι αλλιως οτι φιγουρα & οτι εξτρα υπαρχει το πληρωνει ο πελατης. ειναι ντροπη να του βαζεις κλειδαριες που σπανε οι γλωσσες στα 3 χρονια. αυτα δεν ισχυουν μονο για του μπαλωμενους, ισχυουν για το 90% εκει εξω που κοροϊδευει αβερτα τους 45++++

bkd αν προκειται να ερθει καποια στιγμη καποιος με τρυπανια.

mrm29 αν θελουμε να αποφυγουμε το 90% των περιεργων...

α) Σεβαστο. Μπορεις να δοσεις παραπάνω info?

b) Στη προσφορα που ελαβα για την πορτα θα παραδοθει και πιστοποιηση κλασης 5 από το ΕΜΠ μου είπαν , το ξερω οτι ειναι για αλλη στο site τους , δεν το ανανεωνουν

γ) Για να το λες κατι θα ξερεις , απλα το θεμα ειναι αν παρεχουν ασφαλεια αυτα τα προιοντα

δ) οκ

ε) δεν μπορω να κρινω , ελπιζω σε μια καλη κατασκευη και αλλαγη κλειδαριας-κυλινδρου καθε 3-4 χρονια

Σε ευχαριστω όπως και να εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, 26ska είπε

Οπότε επειδή το 90% είναι περίεργοι και οι λίγοι με τα τρυπάνια,το μαγνητικό ε;Πιο vfm επιλογή δεν είναι το bkd250;

εξαρταται τα λεφτα. εγω σπιτι μου θα εβαζα μαγνητικο αν ειχα τετοιες ανησυχιες.

1 λεπτό πριν, Asmodeus21 είπε

α) Σεβαστο. Μπορεις να δοσεις παραπάνω info?

b) Στη προσφορα που ελαβα για την πορτα θα παραδοθει και πιστοποιηση κλασης 5 από το ΕΜΠ μου είπαν , το ξερω οτι ειναι για αλλη στο site τους , δεν το ανανεωνουν

γ) Για να το λες κατι θα ξερεις , απλα το θεμα ειναι αν παρεχουν ασφαλεια αυτα τα προιοντα

δ) οκ

ε) δεν μπορω να κρινω , ελπιζω σε μια καλη κατασκευη και αλλαγη κλειδαριας-κυλινδρου καθε 3-4 χρονια

Σε ευχαριστω όπως και να εχει

α. η πορτα ηταν κλειδωμενη. εφυγε η πεθερα απο ποτισμα (κλειδωσε) & μπηκαν κυριοι μετα απο 3-5 ωρες, 2 νεαροι. βαραγε ο συναγερμος, εφυγαν σε 4,5 λεπτα παιρνοντας μονο τα 250€ που ηταν στο φοντανακι επιτηδες. η πορτα εμεινε μισανοιχτη. ολα τσεκαρισμενα σε βιντεο μεσα / εξω. εννοειται η αστυνομια δεν το εκανε δεκτο.

β. η κλασεις εμενα δε μου λενε κατι. οι πορτες παντως του μπαλωμενου ειναι τουμπανο μεσα / εξω χωρις τσιγγουνιες. οι κλειδαριες ομως ειναι τσιπικες.

γ. εγω γραφω μονο δεδομενα της δουλειας. τωρα αν καποιος χρωσταει 5 δανεια & ζει με προνοια και βαλει μαξι λοκ νομιζω δε θα τον κλεψουν ποτε.

ε. σωστη κινηση απλα μην ξεχαστεις στα 3-4 χρονια οπως το 99%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, majnun είπε

Αναγκάζομαι δυστυχώς μα γράψω σε αυτό το θέμα μιας και διέρρηξαν και το δικό μου σπίτι.

Δεν υπάρχουν ίχνη παραβίασης στην πόρτα που είναι θεωρητικά από τις καινούργιες.

Επειδή δεν έχω αυτή τη στιγμή το ψυχικό σθένος να ψάξω παλιές σελίδες, μπορείτε να με κατευθύνετε στο τι να πάρω;

Επισυνάπτεται η υπάρχουσα

_20191023_185502.JPG

Περιοχή αν επιτρέπεται; Λυπάμαι πολύ για το περιστατικό (παθών προ ολίγων ημερών). Προτείνω ψυχραιμία και δώσε λιγο χρόνο στον εαυτό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, majnun είπε

Ευτυχώς τα κλοπιμαία ήταν ελάχιστα.

Γουδί

Μόνο το χάος που σου δημιουργούν φτάνει...Για αυτό κ ας λέει ο mclein,αναλόγως τι φυλάς στο σπίτι σου,βάζεις και τον ανάλογο εξοπλισμό στην πόρτα,εγώ διαφωνώ σε αυτό.Θεωρω κ ας μην έχεις κάνα θησαυρό να σου κλέψουν,πρέπει το σπίτι σου να το έχεις όσο το δυνατόν προστατευμένο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, mclein² είπε

εξαρταται τα λεφτα. εγω σπιτι μου θα εβαζα μαγνητικο αν ειχα τετοιες ανησυχιες.

α. η πορτα ηταν κλειδωμενη. εφυγε η πεθερα απο ποτισμα (κλειδωσε) & μπηκαν κυριοι μετα απο 3-5 ωρες, 2 νεαροι. βαραγε ο συναγερμος, εφυγαν σε 4,5 λεπτα παιρνοντας μονο τα 250€ που ηταν στο φοντανακι επιτηδες. η πορτα εμεινε μισανοιχτη. ολα τσεκαρισμενα σε βιντεο μεσα / εξω. εννοειται η αστυνομια δεν το εκανε δεκτο.

β. η κλασεις εμενα δε μου λενε κατι. οι πορτες παντως του μπαλωμενου ειναι τουμπανο μεσα / εξω χωρις τσιγγουνιες. οι κλειδαριες ομως ειναι τσιπικες.

γ. εγω γραφω μονο δεδομενα της δουλειας. τωρα αν καποιος χρωσταει 5 δανεια & ζει με προνοια και βαλει μαξι λοκ νομιζω δε θα τον κλεψουν ποτε.

ε. σωστη κινηση απλα μην ξεχαστεις στα 3-4 χρονια οπως το 99%

α) μπήκαν κυριοι πως? με άλλο κλειδί? ανοιξαν με  lock picking? βαρεσαν με κανενα τρυπανι?

β) αν δεν λενε οι κλάσεις κάτι τι λέει τότε? ρητορική ερωτηση

γ) δεν νομιζω οτι ξερει ο κλεφτης τι θα βρει μέσα και πόσα δάνεια χρωστάει ο άλλος (και δεν τον νοιαζει κιολλας)

ε) δεν θα ξεχαστω , απλα θελω να κρατησει αυτή η επέδυση τόσο , και συναγερμος θα μπει και μεγαλοσωμος σκυλος υπάρχει (οχι για αυτό το λογο , αλλα συνεισφέρει και εκει)

 

Σε ευχαριστω για το χρονο σου παντως και θα γραψω εντυπωσεις οτι και να γινει για feedback

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Μόνο το χάος που σου δημιουργούν φτάνει...Για αυτό κ ας λέει ο mclein,αναλόγως τι φυλάς στο σπίτι σου,βάζεις και τον ανάλογο εξοπλισμό στην πόρτα,εγώ διαφωνώ σε αυτό.Θεωρω κ ας μην έχεις κάνα θησαυρό να σου κλέψουν,πρέπει το σπίτι σου να το έχεις όσο το δυνατόν προστατευμένο.

Προφανώς. Το χειρότερο συναίσθημα είναι η παραβίαση του προσωπικού σου χώρου.

Και το αίσθημα ότι ανά πάσα στιγμή μπορείς να βρεθείς εμπρός στην ίδια κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...