Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, pontez2 είπε

Hράκλειο Αττικής.

Το προβλημα δεν ειναι οτι μπήκαν. Ειναι οτι έμειναν ενω βάραγε. 

το καλύτερο μέσο κατά τη γνώμη μου....
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

έχουν να κλάψουν τσέπες με false alarm

δε στοιχίζει πολλά να ανοιξεις τα παράθυρα και να περιμένεις 3-4 ώρες. το γεμισμα θα πληρωσεις μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, swayback είπε

Δεν το έχω βρει ούτε Ιταλία ούτε σε κάποια χώρα πρώην ανατολικού μπλοκ, όπου υπάρχει μεγάλη ποικιλία από defenders της Disec.

Η Disec το έβγαλε πριν ένα μήνα, οπότε είναι λίγο νωρίς. Θα μου έκανε εντύπωση αν ξεπερνούσε τα 100€. 

πως είσαι τόσο αισιόδοξος για αυτή την τιμή?

Συνήθως με πόσα μαγνητικά κλειδιά συνοδεύονται αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έχει απαντηθεί ήδη, αλλά δεν βρήκα κάτι.

Γνωρίζει κάποιος αν επηρεάζει την ασφάλεια το κλειδί πίσω από την πόρτα; Ανοίγει πιο εύκολα αν είναι πάνω;

Κλειδαριά CISA, σχετικά καινούρια, διπλής "ενέργειας", ή όπως το λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, pontez2 είπε

E ναι για αυτο έγραψα οτι δεν πτοήθηκαν.'

Δεν  εξασφαλιζει ασφάλεια πλέον ο συναγερμος. Τη ζημιά την έκαναν στον άνθρωπο. Του έκαναν ζημιά στα αλουμίνια και τον έκλεψαν. Και η αστυνομία που ήρθε δεν έδωσε καν σημα για διάρρηξη. Και ηταν μέρα με κινηση έξω.

Για αυτο ρωτάω, αν υπάρχει άλλο ειδος τροπου που να εξασφαλίζει προστασία. Ειπαν τα παιδιά τα τζάμια τριπλεξ. 

Ποια αστυνομία παιδιά ... στο Ηράκλειο Αττικής (ίδια περιοχή με τον άνθρωπο που ληστέψανε και εγώ) ο συναγερμός μου έδωσε ένα fake alarm κατά τις 5 μια φορά ... η εταιρία έστειλε την αστυνομία, εγώ έφυγα από την δουλειά από Καισαριανή εκείνη την ώρα και η αστυνομία μου χτύπησε το κουδούνι 8 ... ενώ έτρωγα πίτσα που ήδη είχε φέρει ο πιτσαδόρος σπίτι! :P

Είναι μην σου κάτσει τώρα... του έκατσε του κακομοίρη και έπεσε σε δυνατά κλεφτρόνια

Επεξ/σία από gthe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, swayback είπε

Δεν το έχω βρει ούτε Ιταλία ούτε σε κάποια χώρα πρώην ανατολικού μπλοκ, όπου υπάρχει μεγάλη ποικιλία από defenders της Disec.

Η Disec το έβγαλε πριν ένα μήνα, οπότε είναι λίγο νωρίς. Θα μου έκανε εντύπωση αν ξεπερνούσε τα 100€. 

150€ eBay από ιταλια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, swayback είπε

Δεν το έχω βρει ούτε Ιταλία ούτε σε κάποια χώρα πρώην ανατολικού μπλοκ, όπου υπάρχει μεγάλη ποικιλία από defenders της Disec.

Η Disec το έβγαλε πριν ένα μήνα, οπότε είναι λίγο νωρίς. Θα μου έκανε εντύπωση αν ξεπερνούσε τα 100€. 

ποια 100€ ; εδω αυτο θα παιζει κανενα 170~180αρι.. (μη ξεχνας, εδω παιζει 24% φορος + οτι αν καποιος αντιπροσωπος το φερει, πρεπει να κανει δοκιμαστικη εισαγωγη & ποιος θα το παρει)

3 ώρες πριν, pontez2 είπε

Hράκλειο Αττικής.

Το προβλημα δεν ειναι οτι μπήκαν. Ειναι οτι έμειναν ενω βάραγε. 

οπουδηποτε μπαινουν, δε τους σταματα ο συναγερμος. εδω και 5 χρονια ο συναγερμος δε σταματα τους αποφασισμενους.

τσεκαρε την ειδηση για τα 2 χρηματοκιβωτια στη μεταμορφωση με το 1.000.000, τον απενεργοποιησαν κιολας.

5 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

μαγνητικό defender λες σιγά σιγά???γιατί diamond που έχω τώρα και cls5 είναι ανώτερα σαν υλικά υποθέτω??

ναι ειναι αλλα βλεπω πολλες προσπαθειες...ειδικα κατι περιοχες Γαλατσι, Παγκρατι, Λυκαβηττος κλπ ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα...

32 λεπτά πριν, red7genius είπε

Ίσως έχει απαντηθεί ήδη, αλλά δεν βρήκα κάτι.

Γνωρίζει κάποιος αν επηρεάζει την ασφάλεια το κλειδί πίσω από την πόρτα; Ανοίγει πιο εύκολα αν είναι πάνω;

Κλειδαριά CISA, σχετικά καινούρια, διπλής "ενέργειας", ή όπως το λένε.

καλο ειναι να μην υπαρχουν κλειδια. εχουμε 2-3 κρουσματα που ανοιξαν με το κλειδι, μεσω του ματιου της πορτας. (διαρρηκτικα τυπου αυτοκινητου)!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, swayback είπε

@john_petrucci7

Είναι σίγουρα πιο ενισχυμένα (το Diamond και το CLS5) από τα μαγνητικά. Ακόμα και το MAG4G, που είναι το πιο ενισχυμένο μαγνητικό, είναι κατηγορία Kripton (BKS200).

Αλλά η απόκρυψη του κυλίνδρου, γίνεται όλο και πιο «απαραίτητη». Όχι μόνο για να μην ξέρει ο άλλος καν τι κύλινδρος κρύβεται από πίσω αλλά και για να μην μπορούν να κάνουν ζημιά (πχ να κάνουν ζημιά στο προφίλ του κυλίνδρου με κανένα κατσαβίδι και μετά να μην μπορείς να βαλεις κλειδί).

Όταν και ΑΝ έρθει το mg3551 EXTEND στην Ελλάδα, θα παίζουν πολύ δυνατά σενάρια, καθώς με αυτό θα μπορεί να μετατραπεί σχεδόν οποιοδήποτε defender σε μαγνητικό. Πχ έχεις ήδη diamond ή CLS5, παίρνεις μόνο το extend και το μετατρέπεις σε μαγνητικό.

η διαφορά mag 3g και 4g σε μαγνητάκια και αντοχή είναι μεγάλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pintourikio είπε

πως είσαι τόσο αισιόδοξος για αυτή την τιμή?

Συνήθως με πόσα μαγνητικά κλειδιά συνοδεύονται αυτά?

Πολύ αισιόδοξος από ότι φαίνεται, αν Ιταλία κάνει 130~150.... Είχα ξεχάσει ότι κάποιοι έχουν κοντά 200€ το κανονικό MG3551 που έχει μαζί και ένα απλό defender. Σκατά vfm θα είναι.

Συνήθως έρχονται με 2 ή 3 μαγνητικά κλειδιά..

2 ώρες πριν, norther είπε

η διαφορά mag 3g και 4g σε μαγνητάκια και αντοχή είναι μεγάλη?

Υποτίθεται ότι το MAG4G έχει 4 μαγνητάκια στον μηχανισμό του, σε σχέση με τα MAG3G, MRM23, MG3551 που έχουν 3. Έτσι τουλάχιστον μου είχε πει ο εκπρόσωπος της Disec στην Ελλάδα. Εκτός κι αν μου το είπε έτσι για να ξεμπερδεύει. Γιατί, που διάολο έχουν χωρέσει 4 μαγνητάκια μέσα στο defender σε τόσο μικρή επιφάνεια, απορία το έχω.

Όσον αφορά την αντοχή, δεν έχει μεγάλη διαφορά με το MAG3G. Νομίζω απλά έχει παραπάνω μπάρες καρβιδίου αλλά μπορεί και όχι. Σε κάποιες εικόνες της Disec, το 3G φαίνεται το ίδιο ενισχυμένο με το 4G, σε κάποιες άλλες λιγότερο:

Spoiler

2528.jpg defender-magnetico-disec-mag3g-stone.jpg

disec-mag3g.jpg


Το "πρόβλημα" με τα μαγνητικά, είναι ότι δεν είναι πρακτικά-βολικά. Ειδικά τα MAG3G, MAG4G που απαιτούν το μαγνητικό κλειδί ακόμα και για το κλείδωμα τους.

Αν δεν ήταν τόσο τραγικά ακριβό και περίεργο στην εμφάνιση, νομίζω θα προτιμούσα το Drumm Geminy που είναι πιο απλό στη χρήση και πιο ενισχυμένο.

Δύσχρηστα ή όχι, έχουν την χρησιμότητα τους.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, swayback είπε

Πολύ αισιόδοξος από ότι φαίνεται, αν Ιταλία κάνει 130~150.... Είχα ξεχάσει ότι κάποιοι έχουν κοντά 200€ το κανονικό MG3551 που έχει μαζί και ένα απλό defender. Σκατά vfm θα είναι.

Συνήθως έρχονται με 2 ή 3 μαγνητικά κλειδιά..

Υποτίθεται ότι το MAG4G έχει 4 μαγνητάκια στον μηχανισμό του, σε σχέση με τα MAG3G, MRM23, MG3551 που έχουν 3. Έτσι τουλάχιστον μου είχε πει ο εκπρόσωπος της Disec στην Ελλάδα. Εκτός κι αν μου το είπε έτσι για να ξεμπερδεύει. Γιατί, που διάολο έχουν χωρέσει 4 μαγνητάκια μέσα στο defender σε τόσο μικρή επιφάνεια, απορία το έχω.

Όσον αφορά την αντοχή, δεν έχει μεγάλη διαφορά με το MAG3G. Νομίζω απλά έχει παραπάνω μπάρες καρβιδίου αλλά μπορεί και όχι. Σε κάποιες εικόνες της Disec, το 3G φαίνεται το ίδιο ενισχυμένο με το 4G, σε κάποιες άλλες λιγότερο:

  Απόκρυψη περιεχομένων

2528.jpg defender-magnetico-disec-mag3g-stone.jpg

disec-mag3g.jpg


Το "πρόβλημα" με τα μαγνητικά, είναι ότι δεν είναι πρακτικά-βολικά. Ειδικά τα MAG3G, MAG4G που απαιτούν το μαγνητικό κλειδί ακόμα και για το κλείδωμα τους.

Αν δεν ήταν τόσο τραγικά ακριβό και περίεργο στην εμφάνιση, νομίζω θα προτιμούσα το Drumm Geminy που είναι πιο απλό στη χρήση και πιο ενισχυμένο.

Δύσχρηστα ή όχι, έχουν την χρησιμότητα τους.

Οπότε για 5 κλειδιά....

Πολύ ακριβό ρε γαμωτο και είχα ψηθεί όταν το είδα στο σάιτ της disec.

Αυτό που για να το κλειδώσεις χρειάζεσαι πάλι το μαγνητακι, δεν θα το καταλάβω ποτέ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Οπότε για 5 κλειδιά....

Πολύ ακριβό ρε γαμωτο και είχα ψηθεί όταν το είδα στο σάιτ της disec.

Αυτό που για να το κλειδώσεις χρειάζεσαι πάλι το μαγνητακι, δεν θα το καταλάβω ποτέ!!!

Τα μαγνητάκια είναι ενσωματωμένα μέσα στο defender. Στο MAG3G, όταν βάζεις το μαγνητικό κλειδί και το ξεκλειδώνεις, μαζί με το κλειδί περιστρέφονται και τα μαγνητάκια. 

MAG3G λυμένο:
1319456939_w640_h640_1a6e8702_bc8b_11e6_

Πρόσεξε τα 3 ασημένια έμβολα με το ελατήριο. Αυτά εμποδίζουν το ξεκλείδωμα του defender. Όταν βάζεις το μαγνητικό κλειδί στο defender, τα μαγνητάκια στο defender έρχονται στη σωστή θέση και επιτρέπουν στα έμβολα να μπουν μέσα με αποτέλεσμα να περιστραφεί το κινητό τμήμα του defender. 

Βάζεις λοιπόν το μαγνητικό κλειδι, τα μαγνητάκια έρχονται στη σωστή θέση, τα έμβολα μπορούν πλέον να μπουν μέσα και το defender να ξεκλειδώσει.

Όταν βγάζεις το μαγνητικό κλειδί από το defender, η θέση στα μαγνητάκια αλλάζει αυτόματα και έτσι δεν επιτρέπουν στα έμβολα να μπουν μέσα, με σκοπό να αφήσουν το κινητό τμήμα του defender να περιστραφεί. Γι αυτό απαιτείται το μαγνητικό κλειδί ακόμα και στο κλείδωμα του defender.


Θα μου πεις, γιατί στα MRM29 και MRM23 δεν απαιτείται το μαγνητικό κλειδί. Ο λόγος είναι ότι σε αυτά τα δύο, περιστρέφεται μόνο το εξωτερικό "διακοσμητικό" του defender και όχι και το τμήμα που έχει μέσα τα μαγνητάκια. Εκτός κι αν χάνω κάτι. Είναι και αργά.😞

Δες εδώ:
 

Spoiler

08_defender_mrm29_02.jpg


MAG3G:
1319457018_w640_h640_protektor_disec_mag
1319464114_w640_h640_f237734b_db20_11e7_


Πάντως, και που τα MRM29 και MRM23 δεν απαιτούν το μαγνητικό κλειδί για να κλειδώσουν, πολλοί από αυτούς που τα έχουν, δεν τα κλειδώνουν σε καθημερινή βάση γιατί βαριούνται. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, norther είπε

η διαφορά mag 3g και 4g σε μαγνητάκια και αντοχή είναι μεγάλη?

σε αντοχη ελαχιστη...τοσο μικρη που η διαφορα στα 60-70 ευρω ειναι αστεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...