Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Έχω μια πόρτα Dierre του 2007 με κλειδί χρηματοκιβωτίου. Σκοπεύω να δώσω κάτι μεταξύ 100-250 ευρώ. Αξίζει να βάλω κύλινδρο + defender + κλειδαριά , ή να επενδύσω σε ορισμένα από αυτά;

Μήπως να αλλάξω μόνο τον κύλινδρο για αρχή; Γενικά μ' αρέσει να βάζω κάτι καλό πάντα και με ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα. 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Camal είπε

Καλησπέρα σας! Έχω μια πόρτα Dierre του 2007 με κλειδί χρηματοκιβωτίου. Σκοπεύω να δώσω κάτι μεταξύ 100-250 ευρώ. Αξίζει να βάλω κύλινδρο + defender + κλειδαριά , ή να επενδύσω σε ορισμένα από αυτά;

Μήπως να αλλάξω μόνο τον κύλινδρο για αρχή; Γενικά μ' αρέσει να βάζω κάτι καλό πάντα και με ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα. 

Ευχαριστώ.

Αν είσαι σε πολυκατοικία, σου προτείνω να βάλεις κάτι που θα είναι ένα κλικ πιο δύσκολο στη διάρρηξη από τα γύρω διαμερίσματα και παράλληλα να σου στοιχίσει χρήματα εντός του budget σου. Δυστυχως δεν υπάρχει τίποτα που να μην ανοίγει (όπως φαντάζομαι θα σου πουν και οι κλειδαράδες). Ουσιαστικά αγοράζεις χρόνο προσπάθειας διάρρηξης και την ελπίδα ότι αν έχεις την καλύτερη κλειδαριά θα αποφύγουν το δικό σου διαμέρισμα.

Στη δική μας πολυκατοικία είχαν γίνει 3 διαρρήξεις όλες μέρα μεσημέρι, μαζί με το δικό μου διαμέρισμα. Εγώ είχα συναγερμό, χτύπησε τρομάξανε (ερασιτέχνες μάλλον) και δεν πήραν τίποτα. Ήμουν πολύ τυχερός. Είχαμε όλοι κλειδαριές χρηματοκιβωτίου. Ανοίγουν για πλάκα όμως μας είπε 3 φορές η αστυνομία. Πλέον βάλανε όλοι defenders κτλ ... εγώ προτίμησα λύση omega plus + συναγερμό με monitoring σε εταιρία. Συν ότι βάλαμε τις κλειδαριές αυτόματου κλειδώματος στην είσοδο με την ελπίδα ότι είμαστε ένα κλικ πιο πάνω από τον μέσω όρο της περιοχής

Επεξ/σία από gthe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, GeoMak7 είπε

Υγ2 - φωτο απο tekno pro με δεκτες σπασιματος & μεσαιο τσιφακι :

viber-image-2019-05-21-13-08-31.jpg
 

Αυτό το "μεσαίο τσιφάκι" που δείχνεις στη φωτό τι είναι; Το έψαξα και στο site της cisa αλλά στις δικές τους φωτό δεν υπάρχει! Και έχει μόνο 1 δέκτη σπασίματος :

https://www.cisa.com/en/prodotti/cilindri/Astral_Tekno.html

Ξέχασα να πω ότι με Evva που πρότεινε ο Swayback δυστυχώς δεν συνεργάζεται ο πορτάς.

Αναφορά σε κείμενο

το προβλημα σας ειναι το πρωι & οχι το βραδυ. 9/10 κλοπες γινονται πρωί ή μεσημερι. οταν κατι ειναι κλειδωμενο, ειναι καλυτερα απ'το ξεκλειδωτο.

Η δίγλωσση κλειδαριά δε θεωρείται κλειδωμένη έστω και μόνο με τον 1 πύρο της γλώσσας; δηλαδή για να ανοίξει την πόρτα κάποιος δε θα πρέπει πάλι να παραβιάσει τον αφαλό;

Επεξ/σία από lazgan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, lazgan είπε

Αυτό το "μεσαίο τσιφάκι" που δείχνεις στη φωτό τι είναι; Το έψαξα και στο site της cisa αλλά στις δικές τους φωτό δεν υπάρχει! Και έχει μόνο 1 δέκτη σπασίματος :

https://www.cisa.com/en/prodotti/cilindri/Astral_Tekno.html

Ξέχασα να πω ότι με Evva που πρότεινε ο Swayback δυστυχώς δεν συνεργάζεται ο πορτάς.

Η δίγλωσση κλειδαριά δε θεωρείται κλειδωμένη έστω και μόνο με τον 1 πύρο της γλώσσας; δηλαδή για να ανοίξει την πόρτα κάποιος δε θα πρέπει πάλι να παραβιάσει τον αφαλό;

ασφάλεια. ο αφαλος ο δικος μου ειναι 30/50. ο 30χ30 δεν εχει δυο μεριες σπασιματος γιατι η σιζα ειναι γυφτισσα οποτε σου λεει απ'έξω θα βαλεις το ημικομμενο.

ΟΧΙ, κλειδωμενη μια γραναζωτη κλειδαρια ειναι οταν γυρισει το κλειδι 3 ολοκληρες στροφες. μια ηλεκτρικη ειναι σε idle και αν καποιος μπορει ή ξερει, οταν ειναι ξεκλειδωτη την ανοιγει.

2 ώρες πριν, ghostrider είπε

Υποθέτω εννοείς τρομερή σαν χαρακτηριστικά ? 

ναι.

2 ώρες πριν, Camal είπε

Καλησπέρα σας! Έχω μια πόρτα Dierre του 2007 με κλειδί χρηματοκιβωτίου. Σκοπεύω να δώσω κάτι μεταξύ 100-250 ευρώ. Αξίζει να βάλω κύλινδρο + defender + κλειδαριά , ή να επενδύσω σε ορισμένα από αυτά;

Μήπως να αλλάξω μόνο τον κύλινδρο για αρχή; Γενικά μ' αρέσει να βάζω κάτι καλό πάντα και με ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα. 

Ευχαριστώ.

μεταξυ 100 & 250 δεν ειναι μια απλη αποσταση, ειναι το χαος.

μονο κυλινδρο δεν μπορειτε να αλλαξετε. θελετε μια γραναζωτη κλειδαρια + εναν κυλινδρο + ενα defender ή εναλλακτικα μια omega plus ή μιa mottura 3d key.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dpan.9 είπε

Μια ακόμη ερώτηση παιδιά ο κύλινδρος 4KS EVVA θεωρείται πιο καλός από τον pextra; Ευχαριστώ πολύ!

Η μέρα με τη νύχτα. 4KS>pExtra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dpan.9 είπε

Μια ακόμη ερώτηση παιδιά ο κύλινδρος 4KS EVVA θεωρείται πιο καλός από τον pextra; Ευχαριστώ πολύ!

πως γινεται να συγκριθει ενας κυλινδρος των 50€ και ενας των 150€ ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dpan.9 είπε

Οκ γιατί μου πρότειναν αυτούς τους δύο αν βάλω τον 4 ks θα είμαι οκ με ένα diamond defender πιστεύετε;

Θα είσαι πολύ πιο πάνω από ΟΚ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dpan.9 είπε

Οκ γιατί μου πρότειναν αυτούς τους δύο αν βάλω τον 4 ks θα είμαι οκ με ένα diamond defender πιστεύετε;

Παραπάνω από Οκ. Είναι από τα κορυφαία σετ αυτή τη στιγμή. Για να έχεις μία εικόνα, αν θες κάτι ακόμα καλύτερο, φαντάσου πας σε κάτι με τα διπλάσια λεφτά, που δεν θα είναι όμως και 2 φορές καλύτερο από το set 4KS + Diamond defender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Dpan.9 είπε

Οκ γιατί μου πρότειναν αυτούς τους δύο αν βάλω τον 4 ks θα είμαι οκ με ένα diamond defender πιστεύετε;

abloy protec² μαλλον θα ηταν καλυτερη επιλογη.../ ειδικα με δεδομενο οτι στα 5 κλειδια, η τιμη του abloy ειναι χαρισμα.

ή ενα mrm29 / mrm23 + agb dck ακομη καλυτερη.

ή omega plus + mrm10800 η καλυτερη δυνατη αυτη τη στιγμη.

υγ - προσωπικη μου αποψη τα παραπανω :) 

Επεξ/σία από GeoMak7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Στην προσφορά που πήρα έχει και μια ομεγα με defender Scorpio μαζί με τις άλλες επιλογές που ανέφερα. Έχουν και μαγνητικά ντιφεντερ αλλά έχω ταβάνι τα 400 δυστυχώς και η 4ks πάει πιο πολύ με μαγνητικό. Ο κλειδαράς που ρώτησα μου είπε για την ομεγα ότι όντως δεν έχει περιστατικά διάρρηξης αλλά βρεθεί τρόπος ανοίγματος κάποια στιγμή θα είναι πιο κοστοβορο και τράβηγμα να αλλαχθεί ενώ κάποια άλλη μπορεί πιο απλά και γι'αυτό το λόγο και μόνο θα μου πρότεινε να μην τη βάλω. Είναι έγκυρο αυτό που λέω ή κατάλαβα κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dpan.9 είπε


Στην προσφορά που πήρα έχει και μια ομεγα με defender Scorpio μαζί με τις άλλες επιλογές που ανέφερα. Έχουν και μαγνητικά ντιφεντερ αλλά έχω ταβάνι τα 400 δυστυχώς και η 4ks πάει πιο πολύ με μαγνητικό. Ο κλειδαράς που ρώτησα μου είπε για την ομεγα ότι όντως δεν έχει περιστατικά διάρρηξης αλλά βρεθεί τρόπος ανοίγματος κάποια στιγμή θα είναι πιο κοστοβορο και τράβηγμα να αλλαχθεί ενώ κάποια άλλη μπορεί πιο απλά και γι'αυτό το λόγο και μόνο θα μου πρότεινε να μην τη βάλω. Είναι έγκυρο αυτό που λέω ή κατάλαβα κάτι λάθος;

το σκορπιο, ειναι το μαγνητικο της ωμεγα.

CIsa Revo + 4ks + Mrm29, το βλεπω κοντα στα 320 - 350 ιντερνετικα...

αν βρεθει τροπος ανοιγματος γενικα, ολα κοστος εχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

το σκορπιο, ειναι το μαγνητικο της ωμεγα.

CIsa Revo + 4ks + Mrm29, το βλεπω κοντα στα 320 - 350 ιντερνετικα...

αν βρεθει τροπος ανοιγματος γενικα, ολα κοστος εχουν...

Η προσφορά συνολικά είναι η εξής

1) Mul t Lok Los +pextra + diamond = 310E

Με μαγνητικό ντιφεντερ 360

2) mul t Lok Los + 4ks + diamond = 400

Με μαγνητικό 450

3) ομεγα Πλας + το μαγνητικό της = 390

Πώς το κρίνετε με αυτά τα δεδομένα; Συγγνώμη αν σας έχω πρήξει παιδιά

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...