Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

να προσθεσω, οτι ο συναγερμος σε σπειρες & μεγαλα αλανια δεν κανει τιποτα ΑΛΛΑ σε ολους τους υπολοιπους ειναι το μεγιστο αποτρεπτικο. (μαζι με σοβαρη πορτα + σοβαρη κλειδαρια).

επισης, η omega ειναι απο τα λιγα πακετα που δεν εχει ακουστει κιχ 10 χρονια ενω αντιθετα για ολα τα μεσαια πακετα ολο και κατι ψιθυριζεται..

Όπως τα λες είναι για τον συναγερμό. Το είπα και πριν, εμένα μπήκε άνθρωπος από την πόρτα (πριν βάλω την omega) σαν κύριος, χτύπησαν οι σειρήνες ... έσπασε το ραντάρ στο σαλόνι γιατί το είδε (νόμιζε ότι θα σταματήσει?) και έφυγε χωρίς καν να πάρει το λαπτοπ που ήταν στο τραπέζι δίπλα του! Έφυγε δλδ με ένα 30άρι ζημιά για ένα νέο ραντάρ ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, GeoMak7 είπε

εξαρταται την πορτα & την περιοχη.

γιατι  μπορει να σου πω με 250€ για μια Ατρα αντικαθιστας με κατι κορυφαιο κι εσυ να μου πεις εχω Τεσιο, οπου στο 250αρι παιρνεις κατι μεσαιο προς καλο.

dierre.jpg.6aa2ea17b40723424ff5944a1abb17cc.jpg

1 ώρα πριν, gthe είπε

Την βρήκα σε ίδια λεφτά με τις άλλες την omega plus και αυτό το σύστημα με τα κλειδιά, τα 3 χρώματα και την καρτούλα μου έκανε περισσότερο εμπιστοσύνης (πες το ένστικτο, απλά). Να σημειωθεί ότι έχω χρειαστεί και 4ο κλειδί για την οικογένεια και όντως το βγάζεις εύκολα με τους πράσινους κωδικούς. Επίσης δεν έχω βάλει τον ειδικό defender, μόνο την πλάκα μαγγανίου αν θυμάμαι καλά.

Πάντως ότι και να επιλέξεις, λογικά θα είσαι μια χαρά στο θέμα πόρτα. Θα πάνε στους δίπλα κατα 90% (δυστυχώς αυτή είναι η πικρή αλήθεια). ΜΙλάμε πάντα για λογικά σενάρια και απλά καθημερινά σπίτια που έχουμε μέσα τα πράγματα μας, μια καλή τηλεόραση, κάνα λαπτοπ κτλ ... οκ αν έχεις πράγματα τεράστιας αξίας και θες να το κάνεις αστακό, αρχίζεις και κοιτάς άλλες λύσεις.

Πρόσεχε μόνο στο 1ο όροφο, σαλτάρουν από μπαλκόνι επίσης αν έχεις δέντρο κοντά. Αν είναι δικό σου το σπίτι, θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να βάλεις συναγερμό (οκ, σε κανέναν μας δεν περισσεύουν χρήματα, αλλά τα κόβεις από αλλού για την ασφάλεια σου). Το αρχικό σοκ του ήχου της σειρήνας (πάντα βάζουν εσωτερική και εξωτερική) φτάνει για τους μη επαγγλματίες κλέφτες

Μάλλον κι εγώ θα πάω σε λύση Omega Plus. Σκέφτομαι μήπως βάλω και defender, αν και ήδη έχει πλάκα μαγγανίου η κλειδαριά στο πακέτο. Μου άρεσε ο Geminy αλλά μήπως είναι πεταμένα λεφτά;

Επίσης πάνω από την κλειδαριά υπάρχει και σύρτης. Μήπως μπορώ αυτό να το μετατρέψω σε κάτι που να κλειδώνει ηλεκτρονικά και αυτόματα (πχ μετά από κάποια δευτερόλεπτα)

Το σκέφτομαι και σαν ασφάλεια για το παιδί, μην ανοίξει την πόρτα και βγει έξω.

Επίσης για τα αλουμίνια (συρόμενα) αξίζει να βάλω κλειδαριές ή δεν έχει νόημα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, argimeg είπε

μπορει ναι, μπορει και οχι.

Οπότε φωνάζω έναν μάστορα για να μου πει εάν χρειάζεται ή όχι;

βαλε μας καμια φωτο, ισως βοηθησουμε :) / υποπτευομαι καμια cisa γλωσσα επανω...αλλα για δειξε μας αν θελεις & ισως σε οδηγησουμε.

50 λεπτά πριν, gthe είπε

Όπως τα λες είναι για τον συναγερμό. Το είπα και πριν, εμένα μπήκε άνθρωπος από την πόρτα (πριν βάλω την omega) σαν κύριος, χτύπησαν οι σειρήνες ... έσπασε το ραντάρ στο σαλόνι γιατί το είδε (νόμιζε ότι θα σταματήσει?) και έφυγε χωρίς καν να πάρει το λαπτοπ που ήταν στο τραπέζι δίπλα του! Έφυγε δλδ με ένα 30άρι ζημιά για ένα νέο ραντάρ ....

με απλα λογια χεστηκε απο το θορυβο και την εκανε. (εψαχνε χρυσαφια & λεφτα, το λαπτοπ θελει εργασια για να γινει μετρητα) !

41 λεπτά πριν, Camal είπε

dierre.jpg.6aa2ea17b40723424ff5944a1abb17cc.jpg

Μάλλον κι εγώ θα πάω σε λύση Omega Plus. Σκέφτομαι μήπως βάλω και defender, αν και ήδη έχει πλάκα μαγγανίου η κλειδαριά στο πακέτο. Μου άρεσε ο Geminy αλλά μήπως είναι πεταμένα λεφτά;

Επίσης πάνω από την κλειδαριά υπάρχει και σύρτης. Μήπως μπορώ αυτό να το μετατρέψω σε κάτι που να κλειδώνει ηλεκτρονικά και αυτόματα (πχ μετά από κάποια δευτερόλεπτα)

Το σκέφτομαι και σαν ασφάλεια για το παιδί, μην ανοίξει την πόρτα και βγει έξω.

Επίσης για τα αλουμίνια (συρόμενα) αξίζει να βάλω κλειδαριές ή δεν έχει νόημα;

λες και ημουν μαντης για την Ατρα :D 

η omega plus δεν ερχεται πακετο με το μαγγανιο ΠΛΕΟΝ. αν θελει ο εγκαταστατης & αν χρειαζεται, μπαινει. 

μπορεις εναλλακτικα να παρεις το απλο εξωτερικο defender, μπορεις να παρεις και το μαγνητικο.

για την πορτα που βλεπω, προϋποθεση ειναι η μεγαλη πλακα που καλυπτει το μπροστα να μπορει να γινει 2 πλακες & να μην ειναι σκαμενη η πορτα απο κατω.

το geminy παιζει μονο θεσσαλονικη, δεν το εχω δουλεψει αλλα οι τιμες που ακουσα ηταν αστειες για πορτες των 600-800 ευρω.

μπορεις το συρτη να τον αντικαταστησεις με ηλεκτροπυρο αλλα παλι αρχιζει και ακριβαινει η κατασταση και σιγουρα δεν εισαι στο μπατζετ των 250€.

στα συρομενα, μπορεις να βαλεις doublex new. αν δε σε νοιαζει το αισθητικο, μπορεις να τοποθετησεις ενα πανω & ενα κατω απ'τη βασικη κλειδαρια τους.

Επεξ/σία από GeoMak7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

βαλε μας καμια φωτο, ισως βοηθησουμε :) / υποπτευομαι καμια cisa γλωσσα επανω...αλλα για δειξε μας αν θελεις & ισως σε οδηγησουμε.

με απλα λογια χεστηκε απο το θορυβο και την εκανε. (εψαχνε χρυσαφια & λεφτα, το λαπτοπ θελει εργασια για να γινει μετρητα) !

λες και ημουν μαντης για την Ατρα :D 

η omega plus δεν ερχεται πακετο με το μαγγανιο ΠΛΕΟΝ. αν θελει ο εγκαταστατης & αν χρειαζεται, μπαινει. 

μπορεις εναλλακτικα να παρεις το απλο εξωτερικο defender, μπορεις να παρεις και το μαγνητικο.

για την πορτα που βλεπω, προϋποθεση ειναι η μεγαλη πλακα που καλυπτει το μπροστα να μπορει να γινει 2 πλακες & να μην ειναι σκαμενη η πορτα απο κατω.

το geminy παιζει μονο θεσσαλονικη, δεν το εχω δουλεψει αλλα οι τιμες που ακουσα ηταν αστειες για πορτες των 600-800 ευρω.

μπορεις το συρτη να τον αντικαταστησεις με ηλεκτροπυρο αλλα παλι αρχιζει και ακριβαινει η κατασταση και σιγουρα δεν εισαι στο μπατζετ των 250€.

στα συρομενα, μπορεις να βαλεις doublex new. αν δε σε νοιαζει το αισθητικο, μπορεις να τοποθετησεις ενα πανω & ενα κατω απ'τη βασικη κλειδαρια τους.

Βρήκα πακέτο Omega Plus 73mm + πλάκα μαγγανίου + ροζέτες. Η μεγάλη ροζέτα που μπαίνει από μέσα δεν κάνει και για μπροστά σε περίπτωση που είναι σκαμμένη η πόρτα;

Το μπάτζετ των 250 είναι για την κλειδαριά οπότε νομίζω ότι είμαστε μέσα :)

Για να βάλω και ηλεκτροπύρο τι θα χρειαστώ;

Πως ανοίγουν αυτοί; Με δαχτυλικό αποτύπωμα; Με τηλεκοντρόλ; Με κλειδί;

Όσο για τα αλουμίνια σκέφτομαι να βγάλω τα κλασσικά χερούλια και να βάλω μόνο τα Doublex New.

 

Επεξ/σία από Camal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Camal είπε

Βρήκα πακέτο Omega Plus 73mm + πλάκα μαγγανίου + ροζέτες. Η μεγάλη ροζέτα που μπαίνει από μέσα δεν κάνει και για μπροστά σε περίπτωση που είναι σκαμμένη η πόρτα;

Το μπάτζετ των 250 είναι για την κλειδαριά οπότε νομίζω ότι είμαστε μέσα :)

Για να βάλω και ηλεκτροπύρο τι θα χρειαστώ;

Πως ανοίγουν αυτοί; Με δαχτυλικό αποτύπωμα; Με τηλεκοντρόλ; Με κλειδί;

Όσο για τα αλουμίνια σκέφτομαι να βγάλω τα κλασσικά χερούλια και να βάλω μόνο τα Doublex New.

μιλησες για defender, οποτε εκει πηγαινε η απαντηση σχετικα με τη ροζετα.

το μπατζετ ειναι οκ για σκετη κλειδαρια + μαγγανιο + ροζετες. με αγορα, εχεις ρεστα / και με τοποθετηση εχεις παλι ρεστα αλλα λιγοτερα.

ηλεκτροπυρος ανοιγει με οτι θες. tag, card, fingerprint, remote...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

θυμάμαι στην Αγγλία είχα δει στις μεσόπορτες (κυρίως μπάνιου/τουαλέτας) από τη μέσα πλευρά κλείδωνες χωρίς κλειδί και από την έξω πλευρά δεν είχε υποδοχή για κλειδί αλλά μπορούσες να ανοίξεις την πόρτα είτε με ένα κατσαβίδι, είτε με κάποιο κέρμα.

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα; Πως θα μπορούσα να το ψάξω;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Καλησπέρα,

θυμάμαι στην Αγγλία είχα δει στις μεσόπορτες (κυρίως μπάνιου/τουαλέτας) από τη μέσα πλευρά κλείδωνες χωρίς κλειδί και από την έξω πλευρά δεν είχε υποδοχή για κλειδί αλλά μπορούσες να ανοίξεις την πόρτα είτε με ένα κατσαβίδι, είτε με κάποιο κέρμα.

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα; Πως θα μπορούσα να το ψάξω;

Κλειδαριά πομολου meroni για wc/γραφείο. Αυτό γράψε στο Google

Λογικά κάτι τέτοιο ψάχνεις..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, pintourikio said:

Κλειδαριά πομολου meroni για wc/γραφείο. Αυτό γράψε στο Google

Λογικά κάτι τέτοιο ψάχνεις..

Τα είχα βρει αυτά. Δε μου τα πολυθύμιζαν να σου πω, αλλά πάνε και χρόνια.

Κάτι τέτοιο δεν ταιριάζει στα δεδομένα του σπιτιού, αλλά σε ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2019 στις 6:22 ΜΜ, GeoMak7 είπε

ασφάλεια. ο αφαλος ο δικος μου ειναι 30/50. ο 30χ30 δεν εχει δυο μεριες σπασιματος γιατι η σιζα ειναι γυφτισσα οποτε σου λεει απ'έξω θα βαλεις το ημικομμενο.

ΟΧΙ, κλειδωμενη μια γραναζωτη κλειδαρια ειναι οταν γυρισει το κλειδι 3 ολοκληρες στροφες. μια ηλεκτρικη ειναι σε idle και αν καποιος μπορει ή ξερει, οταν ειναι ξεκλειδωτη την ανοιγει.

ναι.

μεταξυ 100 & 250 δεν ειναι μια απλη αποσταση, ειναι το χαος.

μονο κυλινδρο δεν μπορειτε να αλλαξετε. θελετε μια γραναζωτη κλειδαρια + εναν κυλινδρο + ενα defender ή εναλλακτικα μια omega plus ή μιa mottura 3d key.

Ήρθε η mottura 3d key? 

Εντυπώσεις? Τιμή?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

@geomak, o dck ανηκει στη μεσαια κατηγορια ή λιγο πιο πανω???

εννοειται παραπανω. γενικα οπως το βλεπω (και το εχω ξαναγραψει), αρχιζει και γινεται βασικη ιδεα η αποκρυψη του κυλινδρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω αν ειναι το κατάληλο νημα.

Με αφορμή χθεσινη διάρρηξη σε γείτονα

2ος όροφος, σκαρφάλωσαν απο μπαλκόνια. Τους έπιασε ο συναγερμος που ειχαν στα μπαλκόνια, δεν πτοήθηκαν, ανέβασαν τα αλουμινένια πατζούρια, έσπασαν το τζάμι καινούργιου ενεργειακού αλουμινίου με ενισχυμένο τζάμι, μπήκαν στο σπίτι, εκαναν αυτο που ήθελαν. Η αστυνομία ήρθε, έκανε βόλτες αλλά δεν είδε τίποτε.

Ωρα διάρρηξης απογευματινή όπως ειπαν. Δρόμος με όχι ιδιαίτερη κινηση 

Αναρωτιέμαι τι άλλο μπορεις να κάνεις για να προστατευτείς.

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pontez2 είπε

ανέβασαν τα αλουμινένια πατζούρια, έσπασαν το τζάμι καινούργιου ενεργειακού αλουμινίου με ενισχυμένο τζάμι,

τι εννοεις ανεβασαν τα πατζουρια ; ανεβασαν ρολλα ή κατι αλλο ; 

επισης, τα τζαμια οφειλαν να ειναι τριπλεξ τουλαχιστον ωστε να μη σπανε.

13 ώρες πριν, pintourikio είπε

Ήρθε η mottura 3d key? 

Εντυπώσεις? Τιμή?

δεν ηρθε ακομη ελλαδα με αντιπροσωπο.

τιμη, παρα πολυ ακριβη & για καθε πορτα διαφορετικο μοντελο/μοτιβο. 

τα κλειδια επισης κοντα στο 50ευρω μονο απο Ιταλια.

εντυπωσεις, σχεδον θετικες. περιμενω να δοκιμασω 2-3 πραγματα ακομη γιατι στα χερια μου νιωθω να σκαλωνει λιγο παραπανω απ'οτι ενας abloy protec².

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

τι εννοεις ανεβασαν τα πατζουρια ; ανεβασαν ρολλα ή κατι αλλο ; 

επισης, τα τζαμια οφειλαν να ειναι τριπλεξ τουλαχιστον ωστε να μη σπανε.

Ανέβασαν το ρολλό εμαθα ναι. Και τα τζάμια ηταν τριπλεξ και ασφαλείας. Αλλά απ΄ότι κατάλαβα πήγαν με σφυρι.

O γείτονας υποστηρίζει οτι τα αξίας (τηλεόραση, συσκευές κτλ) δε του τα πήραν και οτι έψαχναν για χρηματα που δεν ειχε.

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...