Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

η πορτα που μας εδειξες δε δικαιολογει κοστος για geminy. 

δεν εχω βρει τροπο ανοιγματος της e-ternal για εκτακτη αναγκη περαν του ξηλωματος της κασας.

αν μπορει ν'απαντησει ο αντιπροσωπος & οι πωλητες τους για το πως μπαινεις / βγαινεις σε εκτακτες περιπτωσεις, ειμαι υπερ του συστηματος γιατι απλά δε φαινεται !

απ'οσο καταλαβα εισαι Θεσσαλονικη. αν ναι, σε τοσο κακη περιοχη μενεις και θελεις τετοια συστηματα σε συνδιασμο ή απλα εισαι πολυ φοβισμενος ; 

Όχι είμαι Αθήνα. (Άγιοι Ανάργυροι) . Δεν είμαι φοβισμένος, απλά μόλις μετακόμισα και θέλω να φτιάξω λίγο το σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Camal είπε

Όχι είμαι Αθήνα. (Άγιοι Ανάργυροι) . Δεν είμαι φοβισμένος, απλά μόλις μετακόμισα και θέλω να φτιάξω λίγο το σπίτι.

και βρηκες Geminy στην αττικη ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

με το που βγηκε στην αγορα, ανοιξαν 2 οικιες τον επομενο μηνα στο Π.Φαληρο. (μπηκαν με την πορτα πακετο).

οι τιμες αφορουν ιντερνετικα καταστηματα + κλειδαραδες αττικης :

Omega Plus + Disec Bd10800, θα τα βρεις απο 280€ / Omega Plus + Disec MRM10800 (2 μαγνητικα κλειδια), θα τα βρεις απο 320€

Los Balomenos + MRM29 (3 μαγνητικα κλειδια) + WinkHaus N-Tra (5 κλειδια), θα τα βρεις απο 280€

Los Balomenos + MRM29 (3 μαγνητικα κλειδια) + Agb DCK (5 κλειδια), θα τα βρεις απο 280€

και μπορουν να υπαρξουν και καλυτεροι κυλινδροι με ή χωρις μαγνητικο defender / σε υψηλοτερες τιμες.

Ευχαριστώ πολύ GeoMak7!

Επεξ/σία από Stefiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

και βρηκες Geminy στην αττικη ; 

Δεν είπα ότι βρήκα. Το σκέφτομαι για αργότερα. Δεν μπορώ να παραγγείλω από Θεσσαλονίκη αν χρειαστεί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Camal είπε

Δεν είπα ότι βρήκα. Το σκέφτομαι για αργότερα. Δεν μπορώ να παραγγείλω από Θεσσαλονίκη αν χρειαστεί;

και ποιος θα το βαλει ; 

4 λεπτά πριν, Stefiou είπε

Ευχαριστώ πολύ GeoMak7!

εννοειται οτι μπορεις να κανεις τη δουλεια σου και με απλουστερα προϊοντα & πακετακια.

εγω την αποψη μου εγραψα με βαση το εμπειρικο κομματι που ειναι δυσκολο να βρει ενας καθημερινος ανθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Camal είπε

Έχει κάποια ιδιαιτερότητα; Ενδεχομένως κάποιος της δουλειάς.

εχει μια ιδιομορφια απ'οσο εχω δει σε εκθεσεις. 

δυστυχως οταν τους λεμε να μας το πουλησουν, το μονο που δινουν ειναι πονηρες απαντησεις κλπ.

γενικα καλο θα ηταν να υπαρχει εμπειρια στην τοποθετηση & νομιζω δυσκολα θα βρεις καποιον στην Αττικη που να τη διαθετει.

@swayback πες τους τι μας ειπαν :D 

Επεξ/σία από GeoMak7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

με το που βγηκε στην αγορα, ανοιξαν 2 οικιες τον επομενο μηνα στο Π.Φαληρο. (μπηκαν με την πορτα πακετο).

Γιώργο για την προηγούμενη, την 3D, έχεις υπόψιν σου κάποιο κρούσμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

η πορτα που μας εδειξες δε δικαιολογει κοστος για geminy. 

δεν εχω βρει τροπο ανοιγματος της e-ternal για εκτακτη αναγκη περαν του ξηλωματος της κασας.

αν μπορει ν'απαντησει ο αντιπροσωπος & οι πωλητες τους για το πως μπαινεις / βγαινεις σε εκτακτες περιπτωσεις, ειμαι υπερ του συστηματος γιατι απλά δε φαινεται !

απ'οσο καταλαβα εισαι Θεσσαλονικη. αν ναι, σε τοσο κακη περιοχη μενεις και θελεις τετοια συστηματα σε συνδιασμο ή απλα εισαι πολυ φοβισμενος ; 

Έκτακτη ανάγκη όταν είσαι μέσα ή όταν είσαι έξω; Τους ρώτησα στο τηλέφωνο και μου είπαν ότι από μέσα ανοίγει με κωδικό ενώ απ έξω με την κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Γιώργο για την προηγούμενη, την 3D, έχεις υπόψιν σου κάποιο κρούσμα?

εκεινη η βασετ ηταν το καλυτερο πραγμα μετα την ομεγα που ειχε ο μπαλομενος.

Μόλις τώρα, Camal είπε

Έκτακτη ανάγκη όταν είσαι μέσα ή όταν είσαι έξω; Τους ρώτησα στο τηλέφωνο και μου είπαν ότι από μέσα ανοίγει με κωδικό ενώ απ έξω με την κάρτα.

και τα 2. μεσα / εξω, αν μπλοκαρει πως ξεμπλοκαρει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα ρωτήσει έναν από αυτούς που φέρνουν το Geminy στη Θεσσαλονίκη, πριν 1 χρόνο, και ήταν αρκετά εριστικός. 

Η συζήτηση είχε πάει κάπως έτσι:
 

- Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το Geminy.

- Σε ακούω.

- Θα ήθελα να μάθω τιμή.

- Περιοχή,

- Αθήνα.

- Και ποιος θα το τοποθετήσει;

- Εγώ.

- Ξέρεις;

- Πιστεύω θα το καταφέρω.

- Δεν μπορείς να το πάρεις, είναι ακριβό.

- ..πόσο κάνει;

- Δεν είναι για σένα ρε παιδί μου, άστο σου λέω.

- ..καλά, πείτε μου εσείς και θα δω αν μπορώ ή όχι.

- 600€

- ....μάλιστα. Και αν θέλω να σταλεί Αθήνα;

- Δεν στέλνω σε Αθηναίους. Να πάρεις τον αντιπρόσωπο εκεί να το ζητήσεις.

(Όχι δεν στέλνω Αθήνα, δεν στέλνω σε Αθηναίους 😎. Αυτό το θυμάμαι καλά.)


Μετα από λίγους μήνες βρήκα και αλλά μαγαζιά στην Θεσσαλονίκη που ΜΑΛΛΟΝ το στέλνουν, απλά επειδή ήταν Αύγουστος και λείπανε τα αφεντικά των μαγαζιών, μου είχαν πει μόνο τιμές στο περίπου. Χοντρικά 300€, αν θυμάμαι καλά.

 

Λογικά το Geminy που φέρνουν Ελλάδα, είναι αυτό:

11169765_929348230421410_748525264040154
 

Ακόμα κι αν μπει απλά πάνω από το ξύλο, λογικά θα πρέπει να βγει η εσωτερική επένδυση της πόρτας πρώτα. Ειδικά αν σκαφτεί το ξύλο (πιο σωστό το βρίσκω - παράδειγμα), έχει αρκετή δουλειά.

 

@Camal

Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις 300+€ για ένα defender. Αν θες να μην φαίνεται ο κύλινδρος και θες κάτι πολύ καλό, πάρε ένα Disec MAG3G με τα μισά λεφτά που κάνει το Geminy και θα είσαι παραπάνω από οκ.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, swayback είπε

Είχα ρωτήσει έναν από αυτούς που φέρνουν το Geminy στη Θεσσαλονίκη, πριν 1 χρόνο, και ήταν αρκετά εριστικός. 

Η συζήτηση είχε πάει κάπως έτσι:
 

- Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το Geminy.

- Σε ακούω.

- Θα ήθελα να μάθω τιμή.

- Περιοχή,

- Αθήνα.

- Και ποιος θα το τοποθετήσει;

- Εγώ.

- Ξέρεις;

- Πιστεύω θα το καταφέρω.

- Δεν μπορείς να το πάρεις, είναι ακριβό.

- ..πόσο κάνει;

- Δεν είναι για σένα ρε παιδί μου, άστο σου λέω.

- ..καλά, πείτε μου εσείς και θα δω αν μπορώ ή όχι.

- 600€

- ....μάλιστα. Και αν θέλω να σταλεί Αθήνα;

- Δεν στέλνω σε Αθηναίους. Να πάρεις τον αντιπρόσωπο εκεί να το ζητήσεις.

(Όχι δεν στέλνω Αθήνα, δεν στέλνω σε Αθηναίους 😎. Αυτό το θυμάμαι καλά.)


Μετα από λίγους μήνες βρήκα και αλλά μαγαζιά στην Θεσσαλονίκη που ΜΑΛΛΟΝ το στέλνουν, απλά επειδή ήταν Αύγουστος και λείπανε τα αφεντικά των μαγαζιών, μου είχαν πει μόνο τιμές στο περίπου. Χοντρικά 300€, αν θυμάμαι καλά.

 

Λογικά το Geminy που φέρνουν Ελλάδα, είναι αυτό:

11169765_929348230421410_748525264040154
 

Ακόμα κι αν μπει απλά πάνω από το ξύλο, λογικά θα πρέπει να βγει η εσωτερική επένδυση της πόρτας πρώτα. Ειδικά αν σκαφτεί το ξύλο (πιο σωστό το βρίσκω - παράδειγμα), έχει αρκετή δουλειά.

 

@Camal

Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις 300+€ για ένα defender. Αν θες να μην φαίνεται ο κύλινδρος και θες κάτι πολύ καλό, πάρε ένα Disec MAG3G με τα μισά λεφτά που κάνει το Geminy και θα είσαι παραπάνω από οκ.

Έχεις δίκιο. Δεν ήξερα ότι κοστίζει τόσο.

Άρα τείνω προς Omega Plus.

Επίσης ο σύρτης περιορισμένου ανοίγματος πως γίνεται ηλεκτρονικός; Θα ήθελα να κλειδώνει αυτόματα μετά από κάποια δευτερόλεπτα αν γίνεται. Και αν γίνεται να κλειδώνει και να ξεκλειδώνει με τηλεχειρισμό αλλά και με εφαρμογή στο κινητό. Είδα αυτό αλλά δεν κάνει για σύρτη https://nuki.io/en/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, swayback είπε

Ναι. Συνδυάζεις τα πλεονεκτήματα ενός καλού μαγνητικού (με 3 μαγνητάκια εσωτερικά) και την αντοχή ενός πολύ ενισχυμένου defender.

Όμως, ένα τέτοιο σενάριο, κοστίζει από 230€ έως 300€ περίπου. Πέραν του ότι είναι παρανοϊκό ποσό για defender, αν κάποιος θέλει ντε και καλά ότι καλύτερο υπάρχει, σε αυτά τα λεφτά, θα προτιμούσα να δοκιμάσω το Geminy.

Ή αλλιώς θα έπαιρνα το MAG3G στα 150~170€ και δεν θα ασχολούμουν άλλο. Μπορεί το MAG3G να μην είναι τόσο ενισχυμένο όσο το Diamond ή το CLS5, αλλά μην τρελαθούμε, η χρήση τροχού με σκοπό το κόψιμο του defender, είναι ιδιαίτερα σπάνια νομίζω. Και το τρύπημα του MAG3G, είναι πολύ δύσκολο ακόμα και με ποτηροτρύπανο καρβιδίου και δυνατό τρυπάνι.

Καλά προφανώς μιλάω για περίπτωση που έχει ήδη κάποιος diamond ή cls5... 

 

4 ώρες πριν, GeoMak7 είπε

Να υπαρχει και η αναλογη πορτα βεβαιως-βεβαιως...γιατι αμα εχεις πορτα των 500-700 ευρω, τοτε πετας λεφτα στο τζακι...

Σε πόρτα επιπέδου: α)extra1, β)rock, γ)"ατσαλένια πόρτα" αξίζει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Camal είπε

Έχεις δίκιο. Δεν ήξερα ότι κοστίζει τόσο.

Άρα τείνω προς Omega Plus.

Επίσης ο σύρτης περιορισμένου ανοίγματος πως γίνεται ηλεκτρονικός; Θα ήθελα να κλειδώνει αυτόματα μετά από κάποια δευτερόλεπτα αν γίνεται. Και αν γίνεται να κλειδώνει και να ξεκλειδώνει με τηλεχειρισμό αλλά και με εφαρμογή στο κινητό. Είδα αυτό αλλά δεν κάνει για σύρτη https://nuki.io/en/ 

η ομεγα στα 200-220 για την πορτα σου ειναι οτι πρεπει / μπορεις να βαλεις κ το μαγνητικο και να μην ασχοληθεις περισσοτερο.

ο συρτης απο χειροκινητος, μπορει να αφαιρεθει μεσα απο την πορτα & να μπει ενας ηλεκτροπυρος. ο ελεγχος του τελευταιου μπορει να γινεται οπως επιθυμεις.

ομως αξιζουν 250++ ευρω για τετοιο συστημα σε αυτη την πορτα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

η ομεγα στα 200-220 για την πορτα σου ειναι οτι πρεπει / μπορεις να βαλεις κ το μαγνητικο και να μην ασχοληθεις περισσοτερο.

ο συρτης απο χειροκινητος, μπορει να αφαιρεθει μεσα απο την πορτα & να μπει ενας ηλεκτροπυρος. ο ελεγχος του τελευταιου μπορει να γινεται οπως επιθυμεις.

ομως αξιζουν 250++ ευρω για τετοιο συστημα σε αυτη την πορτα ; 

Εννοείς Disec MAG3G , σωστά;

Αυτός όμως έρχεται με 2 κλειδιά. Αν θέλω κι άλλο τι γίνεται;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...