Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Dpan.9 είπε

Η προσφορά συνολικά είναι η εξής

1) Mul t Lok Los +pextra + diamond = 310E

Με μαγνητικό ντιφεντερ 360

2) mul t Lok Los + 4ks + diamond = 400

Με μαγνητικό 450

3) ομεγα Πλας + το μαγνητικό της = 390

Πώς το κρίνετε με αυτά τα δεδομένα; Συγγνώμη αν σας έχω πρήξει παιδιά

τι πορτα ; τι μαρκα κλειδαρια εστω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

τι πορτα ; τι μαρκα κλειδαρια εστω ; 

Η πόρτα είναι παλιά η κλειδαριά που φοράει είναι μοτουρα τριπυρη 6.5 εκ. Η πόρτα δεν θυμάμαι τι μάρκα ειναι για να είμαι ειλικρινής.

Δεν ξέρω αν βοηθάει δεν είμαι σπίτι για να δω τωρα

received_634075363683069.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Dpan.9 είπε

Η προσφορά συνολικά είναι η εξής

1) Mul t Lok Los +pextra + diamond = 310E

Με μαγνητικό ντιφεντερ 360

2) mul t Lok Los + 4ks + diamond = 400

Με μαγνητικό 450

3) ομεγα Πλας + το μαγνητικό της = 390

Πώς το κρίνετε με αυτά τα δεδομένα; Συγγνώμη αν σας έχω πρήξει παιδιά

 

13 λεπτά πριν, Dpan.9 είπε

Η πόρτα είναι παλιά η κλειδαριά που φοράει είναι μοτουρα τριπυρη 6.5 εκ. Η πόρτα δεν θυμάμαι τι μάρκα ειναι για να είμαι ειλικρινής.

Δεν ξέρω αν βοηθάει δεν είμαι σπίτι για να δω τωρα

received_634075363683069.jpeg

πολυ ακριβος ο μαστορας για τις κυλινδρου. για την ομεγα δεν εχω αποψη σχετικα με την τιμη.

νομιζω καλο θα ηταν να μιλησεις με 1-2 ακομη για να εχεις μια σφαιρικη αποψη σχετικα με το κοστος.

εχει λιγη εργασια η πορτα + οτι ειναι εντελως ασυντηρητη + οτι ειναι σπανια η κλειδαρια αλλα........

υγ - τον k2 & τον κοκκινο αν ειναι delome, να τοus αλλαξεις εκει που ειναι στα κλειδια σου :D 

Επεξ/σία από GeoMak7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

πολυ ακριβος ο μαστορας για τις κυλινδρου. για την ομεγα δεν εχω αποψη σχετικα με την τιμη.

νομιζω καλο θα ηταν να μιλησεις με 1-2 ακομη για να εχεις μια σφαιρικη αποψη σχετικα με το κοστος.

εχει λιγη εργασια η πορτα + οτι ειναι εντελως ασυντηρητη + οτι ειναι σπανια η κλειδαρια αλλα........

υγ - τον k2 & τον κοκκινο αν ειναι delome, να τοus αλλαξεις εκει που ειναι στα κλειδια σου :D 

Σκέψου ότι συγκριτικά με άλλες προσφορές αυτή ήταν καλύτερη! Το κόκκινο κλειδί είναι κεντρικής εισόδου πολυκατοικιας! Δεν ξέρω αν έχει σημασία 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Dpan.9 είπε

Σκέψου ότι συγκριτικά με άλλες προσφορές αυτή ήταν καλύτερη! Το κόκκινο κλειδί είναι κεντρικής εισόδου πολυκατοικιας! Δεν ξέρω αν έχει σημασία 😁

omega plus + mrm10800 (παλιο scorpion) η γνωμη μου για Σαλονικα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, GeoMak7 είπε

ναι, λαθος κανεις. επαναλαμβανω, πορτα 2 ετων ΔΕΝ ΤΗ ΛΥΝΕΙΣ - ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑΣ αν δεν υπαρχει πολυ σοβαρος λογος.

κλειδαρια securemme, ειτε 2στροφη που ειναι η χειροτερη - ειτε 3στροφη, δλδ ο Μ.Ο - ειτε γραναζωτη που ειναι η καλυτερη δεν ειναι οτι χειροτερο υπαρχει.

ΝΑΙ, δεν ειναι revo ή los αλλα δε βλεπω λογο αλλαγης αν συνδιαστει με ενα σοβαρο κυλινδρο.

Φυσικα, εδω ακουμε & διαβαζουμε οτι ο protec² & ο 4ks δε δουλευουν καλα με mul-t-lock los και οτι παιζουν καλυτερα με iseo (ειδικα για tesio & gardesa)...

μαρκα κλειδαριας & defender ? 

αν ειναι για εισοδο πολυκατοικιας, ωραιο πακετακι. αν μιλαμε για προσωπικο διαμμερισμα, καλο θα ηταν να παρεις κανεναν καλυτερο κυλινδρο.

ΟΧΙ γιατι ο pExtra δεν ειναι καλος ΑΛΛΑ γιατι σε 2-3 χρονια θα ψαχνεις να τον αλλαξεις.

600-700 + 250, παει πολυ το εργο ομως...

μπορει να παρει απ'τον ξεροκεφαλο μια πορτα στα 550 + 150 για εναν κορυφαιο κυλινδρο και τελειωνει το εργο για μια 7ετια.

 

12 ώρες πριν, GeoMak7 είπε

ναι, λαθος κανεις. επαναλαμβανω, πορτα 2 ετων ΔΕΝ ΤΗ ΛΥΝΕΙΣ - ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑΣ αν δεν υπαρχει πολυ σοβαρος λογος.

κλειδαρια securemme, ειτε 2στροφη που ειναι η χειροτερη - ειτε 3στροφη, δλδ ο Μ.Ο - ειτε γραναζωτη που ειναι η καλυτερη δεν ειναι οτι χειροτερο υπαρχει.

ΝΑΙ, δεν ειναι revo ή los αλλα δε βλεπω λογο αλλαγης αν συνδιαστει με ενα σοβαρο κυλινδρο.

Φυσικα, εδω ακουμε & διαβαζουμε οτι ο protec² & ο 4ks δε δουλευουν καλα με mul-t-lock los και οτι παιζουν καλυτερα με iseo (ειδικα για tesio & gardesa)...

μαρκα κλειδαριας & defender ? 

αν ειναι για εισοδο πολυκατοικιας, ωραιο πακετακι. αν μιλαμε για προσωπικο διαμμερισμα, καλο θα ηταν να παρεις κανεναν καλυτερο κυλινδρο.

ΟΧΙ γιατι ο pExtra δεν ειναι καλος ΑΛΛΑ γιατι σε 2-3 χρονια θα ψαχνεις να τον αλλαξεις.

600-700 + 250, παει πολυ το εργο ομως...

μπορει να παρει απ'τον ξεροκεφαλο μια πορτα στα 550 + 150 για εναν κορυφαιο κυλινδρο και τελειωνει το εργο για μια 7ετια.

Cisa pro evo-cisa Defender και cisa RS3S αφαλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, GeoMak7 είπε

ΟΧΙ, κλειδωμενη μια γραναζωτη κλειδαρια ειναι οταν γυρισει το κλειδι 3 ολοκληρες στροφες. μια ηλεκτρικη ειναι σε idle και αν καποιος μπορει ή ξερει, οταν ειναι ξεκλειδωτη την ανοιγει.

 

Κατάλαβα, άρα δεν προσφέρει ακριβώς αυτό που θα ήθελα, απλά δεν ανοίγει με ταυτότητα. Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της από θέμα ασφάλειας είναι αντίστοιχη με την απλή cisa revo(διπλος καταπέλτης); Πάντως οι τιμές για να πάω σε αυτόματου κλειδώματος όλων των πύρων απ ότι είδα σε αυτά που προτείνατε σε παλιότερα ποστ είναι αρκετά ψηλότερες και δε νομίζω ότι συμφέρει..με αυτά τα λεφτά βάζω άλλη μια πόρτα και στο άλλο διαμέρισμα :)  υπάρχει κάποια άλλη λύση; Αν όχι, κλείδωμα κανονικά φεύγοντας απ ότι καταλαβαίνω.

Επεξ/σία από lazgan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα τα φώτα σας για μια αλλαγή κλειδαριάς θωρακισμένης από χρηματοκιβωτίου σε κυλίνδρου. Πριν κάποιες ημέρες έβγαλα την εσωτερική ξύλινη επένδυση της θωρακισμένης μου για να δω τον τύπο της υπάρχουσας κλειδαριάς και διαπίστωσα ότι η κλειδαριά είναι ηλεκτροκολλημένη. Επειδή ξενέρωσα με την κατάσταση και είδα ότι  θέλει τροχό και αρκετή δουλειά ξανά έκλεισα την πόρτα και δεν έβγαλα ούτε φώτος ούτε συγκράτησα τύπο υπάρχουσας κλειδαριάς. Έχει κάποιος από εσάς εμπειρία με τις ηλεκτροκολλημένες κλειδαριές; Με το που θα την κόψω με τον τροχό, πρέπει να φτιάξω βάσεις για να μπει η καινούρια;

Επεξ/σία από argimeg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lazgan είπε

Κατάλαβα, άρα δεν προσφέρει ακριβώς αυτό που θα ήθελα, απλά δεν ανοίγει με ταυτότητα.

Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της από θέμα ασφάλειας είναι αντίστοιχη με την απλή cisa revo(διπλος καταπέλτης); 

αυτο το δεν ανοιγει με ταυτοτητα ειναι καπως σχετικο...

ναι, ειναι ιδιος μηχανισμος απλα ηλεκτρικος.

7 ώρες πριν, argimeg είπε

Θα ήθελα τα φώτα σας για μια αλλαγή κλειδαριάς θωρακισμένης από χρηματοκιβωτίου σε κυλίνδρου. Πριν κάποιες ημέρες έβγαλα την εσωτερική ξύλινη επένδυση της θωρακισμένης μου για να δω τον τύπο της υπάρχουσας κλειδαριάς και διαπίστωσα ότι η κλειδαριά είναι ηλεκτροκολλημένη. Επειδή ξενέρωσα με την κατάσταση και είδα ότι  θέλει τροχό και αρκετή δουλειά ξανά έκλεισα την πόρτα και δεν έβγαλα ούτε φώτος ούτε συγκράτησα τύπο υπάρχουσας κλειδαριάς. Έχει κάποιος από εσάς εμπειρία με τις ηλεκτροκολλημένες κλειδαριές; Με το που θα την κόψω με τον τροχό, πρέπει να φτιάξω βάσεις για να μπει η καινούρια;

μπορει ναι, μπορει και οχι. 

δε χρειαζεται να λυθει μια πορτα για να δεις τον τυπο της κλειδαριας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, GeoMak7 είπε

ασφάλεια. ο αφαλος ο δικος μου ειναι 30/50. ο 30χ30 δεν εχει δυο μεριες σπασιματος γιατι η σιζα ειναι γυφτισσα οποτε σου λεει απ'έξω θα βαλεις το ημικομμενο.

ΟΧΙ, κλειδωμενη μια γραναζωτη κλειδαρια ειναι οταν γυρισει το κλειδι 3 ολοκληρες στροφες. μια ηλεκτρικη ειναι σε idle και αν καποιος μπορει ή ξερει, οταν ειναι ξεκλειδωτη την ανοιγει.

ναι.

μεταξυ 100 & 250 δεν ειναι μια απλη αποσταση, ειναι το χαος.

μονο κυλινδρο δεν μπορειτε να αλλαξετε. θελετε μια γραναζωτη κλειδαρια + εναν κυλινδρο + ενα defender ή εναλλακτικα μια omega plus ή μιa mottura 3d key.

Ok κατάλαβα. Από αυτά που ανέφερες, τι είναι καλύτερο; 

17 ώρες πριν, gthe είπε

Αν είσαι σε πολυκατοικία, σου προτείνω να βάλεις κάτι που θα είναι ένα κλικ πιο δύσκολο στη διάρρηξη από τα γύρω διαμερίσματα και παράλληλα να σου στοιχίσει χρήματα εντός του budget σου. Δυστυχως δεν υπάρχει τίποτα που να μην ανοίγει (όπως φαντάζομαι θα σου πουν και οι κλειδαράδες). Ουσιαστικά αγοράζεις χρόνο προσπάθειας διάρρηξης και την ελπίδα ότι αν έχεις την καλύτερη κλειδαριά θα αποφύγουν το δικό σου διαμέρισμα.

Στη δική μας πολυκατοικία είχαν γίνει 3 διαρρήξεις όλες μέρα μεσημέρι, μαζί με το δικό μου διαμέρισμα. Εγώ είχα συναγερμό, χτύπησε τρομάξανε (ερασιτέχνες μάλλον) και δεν πήραν τίποτα. Ήμουν πολύ τυχερός. Είχαμε όλοι κλειδαριές χρηματοκιβωτίου. Ανοίγουν για πλάκα όμως μας είπε 3 φορές η αστυνομία. Πλέον βάλανε όλοι defenders κτλ ... εγώ προτίμησα λύση omega plus + συναγερμό με monitoring σε εταιρία. Συν ότι βάλαμε τις κλειδαριές αυτόματου κλειδώματος στην είσοδο με την ελπίδα ότι είμαστε ένα κλικ πιο πάνω από τον μέσω όρο της περιοχής

Είμαστε 3 διαμερίσματα και είμαι στον 1ο. Οι άλλοι είναι ενοικιαστές και δεν τους ενδιαφέρει να αλλάξουν. Εγώ τώρα μπήκα και θέλω να πάρω μερικά μέτρα ασφαλείας.

Για ποιo λόγο επέλεξες omega plus και όχι κάποια άλλη λύση;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Camal είπε

Ok κατάλαβα. Από αυτά που ανέφερες, τι είναι καλύτερο; 

εξαρταται την πορτα & την περιοχη.

γιατι  μπορει να σου πω με 250€ για μια Ατρα αντικαθιστας με κατι κορυφαιο κι εσυ να μου πεις εχω Τεσιο, οπου στο 250αρι παιρνεις κατι μεσαιο προς καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Camal είπε

Ok κατάλαβα. Από αυτά που ανέφερες, τι είναι καλύτερο; 

Είμαστε 3 διαμερίσματα και είμαι στον 1ο. Οι άλλοι είναι ενοικιαστές και δεν τους ενδιαφέρει να αλλάξουν. Εγώ τώρα μπήκα και θέλω να πάρω μερικά μέτρα ασφαλείας.

Για ποιo λόγο επέλεξες omega plus και όχι κάποια άλλη λύση;

Ευχαριστώ.

Την βρήκα σε ίδια λεφτά με τις άλλες την omega plus και αυτό το σύστημα με τα κλειδιά, τα 3 χρώματα και την καρτούλα μου έκανε περισσότερο εμπιστοσύνης (πες το ένστικτο, απλά). Να σημειωθεί ότι έχω χρειαστεί και 4ο κλειδί για την οικογένεια και όντως το βγάζεις εύκολα με τους πράσινους κωδικούς. Επίσης δεν έχω βάλει τον ειδικό defender, μόνο την πλάκα μαγγανίου αν θυμάμαι καλά.

Πάντως ότι και να επιλέξεις, λογικά θα είσαι μια χαρά στο θέμα πόρτα. Θα πάνε στους δίπλα κατα 90% (δυστυχώς αυτή είναι η πικρή αλήθεια). ΜΙλάμε πάντα για λογικά σενάρια και απλά καθημερινά σπίτια που έχουμε μέσα τα πράγματα μας, μια καλή τηλεόραση, κάνα λαπτοπ κτλ ... οκ αν έχεις πράγματα τεράστιας αξίας και θες να το κάνεις αστακό, αρχίζεις και κοιτάς άλλες λύσεις.

Πρόσεχε μόνο στο 1ο όροφο, σαλτάρουν από μπαλκόνι επίσης αν έχεις δέντρο κοντά. Αν είναι δικό σου το σπίτι, θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να βάλεις συναγερμό (οκ, σε κανέναν μας δεν περισσεύουν χρήματα, αλλά τα κόβεις από αλλού για την ασφάλεια σου). Το αρχικό σοκ του ήχου της σειρήνας (πάντα βάζουν εσωτερική και εξωτερική) φτάνει για τους μη επαγγλματίες κλέφτες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, gthe είπε

Την βρήκα σε ίδια λεφτά με τις άλλες την omega plus και αυτό το σύστημα με τα κλειδιά, τα 3 χρώματα και την καρτούλα μου έκανε περισσότερο εμπιστοσύνης (πες το ένστικτο, απλά). Να σημειωθεί ότι έχω χρειαστεί και 4ο κλειδί για την οικογένεια και όντως το βγάζεις εύκολα με τους πράσινους κωδικούς. Επίσης δεν έχω βάλει τον ειδικό defender, μόνο την πλάκα μαγγανίου αν θυμάμαι καλά.

Πάντως ότι και να επιλέξεις, λογικά θα είσαι μια χαρά στο θέμα πόρτα. Θα πάνε στους δίπλα κατα 90% (δυστυχώς αυτή είναι η πικρή αλήθεια). ΜΙλάμε πάντα για λογικά σενάρια και απλά καθημερινά σπίτια που έχουμε μέσα τα πράγματα μας, μια καλή τηλεόραση, κάνα λαπτοπ κτλ ... οκ αν έχεις πράγματα τεράστιας αξίας και θες να το κάνεις αστακό, αρχίζεις και κοιτάς άλλες λύσεις.

 Πρόσεχε μόνο στο 1ο όροφο, σαλτάρουν από μπαλκόνι επίσης αν έχεις δέντρο κοντά. Αν είναι δικό σου το σπίτι, θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να βάλεις συναγερμό (οκ, σε κανέναν μας δεν περισσεύουν χρήματα, αλλά τα κόβεις από αλλού για την ασφάλεια σου). Το αρχικό σοκ του ήχου της σειρήνας (πάντα βάζουν εσωτερική και εξωτερική) φτάνει για τους μη επαγγλματίες κλέφτες

να προσθεσω, οτι ο συναγερμος σε σπειρες & μεγαλα αλανια δεν κανει τιποτα ΑΛΛΑ σε ολους τους υπολοιπους ειναι το μεγιστο αποτρεπτικο. (μαζι με σοβαρη πορτα + σοβαρη κλειδαρια).

επισης, η omega ειναι απο τα λιγα πακετα που δεν εχει ακουστει κιχ 10 χρονια ενω αντιθετα για ολα τα μεσαια πακετα ολο και κατι ψιθυριζεται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeoMak7 είπε

αυτο το δεν ανοιγει με ταυτοτητα ειναι καπως σχετικο...

ναι, ειναι ιδιος μηχανισμος απλα ηλεκτρικος.

μπορει ναι, μπορει και οχι. 

δε χρειαζεται να λυθει μια πορτα για να δεις τον τυπο της κλειδαριας.

μπορει ναι, μπορει και οχι.

Οπότε φωνάζω έναν μάστορα για να μου πει εάν χρειάζεται ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...