Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, ion70 είπε

Δεν διευκρινησα οτι το διαμερισμα δεν ειναι μονο του στο οροφο αν παιζει καποιο ρολο. Και το μοντελο πορτας armor που αναφερεις αγαπητε, ειναι στην οδο με το ονομα ενος στρατηγου ? Φανταζομαι οτι το συγκεκριμενο καταστημα τα δουλευει ολα οσα μου προτεινεις . Επειδη δεν γνωριζω το μαγνητικο defender πως λειτουργει ? ποια η χρηση του ? και λεγοντας αυτοματο κλειδωμα εγω καταλαβαινω οτι μολις κλεισει η πορτα μετα απο καποια δευτερολεπτα ενεργοποιειται καποιος μηχανισμος και κλειδωνει. Σωστα ?

Ναι, σε αυτή την οδό. Όσα μέλη έχουν περάσει, με έχουν ενημερώσει ότι είναι πολύ ευέλικτοι, οπότε νομίζω δεν θα έχεις θέμα να τους ζητήσεις προσφορά με τα προϊόντα που έγραψα. 

Μαγνητικό defender. Ουσιαστικά κλείνει την υποδοχή/σχισμή του defender, όπου μπαίνει το κλειδί. Οπότε για να ξεκλειδώσεις την πόρτα, πρέπει πρώτα να χρησιμοποιήσεις το ειδικό μαγνητικό κλειδί για να ξεκλειδώσεις το defender και μετά να βάλεις το κλειδί του κυλίνδρου για να ανοίξει η πόρτα. Σαν διπλό κλείδωμα είναι. Κρύβοντας την υποδοχή, και δεν μπορεί κάποιος να δει τι κύλινδρο έχεις βάλει και δεν μπορεί να τον πειράξει. Στα αρνητικά το ότι θα πρέπει να κουβαλάς επιπλέον ένα κλειδί και να το ξεκλειδώνεις κάθε φορά που θα το κλείνεις. Μπορείς φυσικά να το κλειδώνεις περιστασιακά, πχ όταν θα λείπεις αρκετές ώρες ή μέρες, για μεγαλύτερη ευκολία. 

Όσον αφορά το αυτόματο κλείδωμα...η μηχανική κλειδαριά αυτόματου κλειδώματος της Abloy (Abloy EL160), κλειδώνει ακαριαία μόλις κλείσει η πόρτα. Και ξεκλειδώνει επίσης ακαριαία, είτε με κλειδί από έξω, είτε με το κατέβασμα του πόμολου της πόρτας, από μέσα. Γενικά είναι πολύ καλή (βολική και οικονομική) λύση αυτόματου κλειδώματος σε διαμέρισμα. Και από όσο γνωρίζω είναι αρκετά αξιόπιστη ως προς την λειτουργία της. 

7 λεπτά πριν, eyw είπε

Ο κύλινδρος CISA ASTRAL S είναι πράγματι και anti-snap και anti-bump όπως διαφημίζεται? Πάντως είναι αρκετά ακριβός, πάνω από 45€. Φαίνεται καλός αλλά αξίζει τα λεφτά του?

Anti-Snap σίγουρα είναι. Προσφέρει καλή αντίσταση ενάντια σε σπάσιμο. Για το anti-bump δεν γνωρίζω, αλλά μην φανταστείς κάτι ιδιαίτερο. Για κύλινδρο μεσαίας κατηγορίας μιλάμε. Για μία ξύλινη, σιδερένια ή παλιά πόρτα αλουμινίου, είναι ακόμα αξιόλογη επιλογή. Εναλλακτικά, με τα ίδια περίπου χρήματα παίρνεις AGB Scudo 9000 που είναι καλύτερος. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, eyw είπε

Ο κύλινδρος CISA ASTRAL S είναι πράγματι και anti-snap και anti-bump όπως διαφημίζεται? Πάντως είναι αρκετά ακριβός, πάνω από 45€. Φαίνεται καλός αλλά αξίζει τα λεφτά του?

high resistance στο snap & bump εχει.

anti-snap θα ηταν αν μιλαγαμε για break secure οπως εχει επικρατησει μιας κ σπαει κομματι πριν το μεσον του κυλινδρου που ειναι το προβλημα (ασχετα που οι break secure μενουν με 2-3 ενεργες μπιλιες κ τους ανοιγει κ η γιαγια μου με κατσαβιδι) !

anti-bump θα μπορουσε να ειναι οποιοσδηποτε κυλινδρος ειχε μια ελαστικη μπιλια στο μεσο & καθετα ωστε χτυπωντας το καταλληλα κατεργασμενο κλειδι να μην κανει επιστροφη, δυστυχως δεν υφισταται τετοιο σεναριο σε κανενα κυλινδρο και απλα εχουμε διαφορες αλλες πατεντες απο καθε εργοστασιο + τα κλειδωμενα προφιλ ωστε να μην παραχαρασσονται οι πατεντες κ τα κλειδια να πεφτουν σε λαθος χερια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την ενημερωση. Αν και ειναι πολυ μακρια απο μενα οταν ερθει η ωρα αναγκαστικα θα κανω μια επισκεψη προς τα εκει. Απο την αλλη εαν βρω κατι αντιστοιχο πιο κοντα προς την περιοχη μου θα με βολεψει καλυτερα. Βλεπεις ο αλλος με τον δυστροπο χαρακτηρα με χαλασε αν και μου φαινοταν πολυ καλη περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ion70 είπε

Καλημερα σε ολα τα παιδια του φορουμ. Αγαπητοι φιλοι θα ηθελα τη βοηθεια σας και τη γνωση σας. Ψαχνω για να βαλω καινουργια πορτα ασφαλειας σε παλαιο διαμερισμα οπου θα αντικαταστησει μια ξυλινη. Λογω της καταστασης με τους περιορισμους λογω κοροναιου ειμαι σε φαση ερευνας μεσω ιντερνετ για μαγαζια που τοποθετουν πορτες. Ευελπιστω μεχρι τελη Μαιου η' το αργοτερο μεσα Ιουνιου να εχει ληξει η καραντινα και να προβω σε φυσικη ερευνα και παραγγελια. Απο εσας θα ηθελα προτασεις για ολο το πακετο και εννοω κλειδαρια ,defender, κυλινδρους,καταπελτες και οποιο αλλο  "οπλο" υπαρχει  για αμυνα ! Διαβαζω για κλειδαριες που βαθμολογουνται με ΑNSI 1 και πιστοποιητικα αντιδιαρρηξης για πορτες. Μενω νοτια προαστια και θα ψαξω σε καταστηματα στα περιξ και μεχρι κεντρο Αθηνας. Εχω στη λιστα μου προς το παρον, το γνωστο καταστημα στην Αριστοτελους και Αβερωφ, ενα αλλο στην λεωφορο Αργυρουπολεως 94 , μια γνωστη ιταλικη φιρμα που αρχιζει απο D και βλεπουμε. Απο λεπτομερειες ειμαι ασχετος οποτε αναμενω βοηθεια. Περα απο παχος και στρωσεις χαλυβδοφυλλων και τις νευρωσεις κτλ ,θελω πληροφορηση για το κομματι της κλειδαριας που ειναι ισως και το πιο σημαντικο. Οτι πιο συγχρονο και αδιαρρηκτο. Ο προυπολογισμος θα κυμανθει μεχρι 1200 ευρω η' ελαχιστα παραπανω. Εαν βρεθει και κατι φθηνοτερο αλλα εξισου αποτελεσματικο,καλοδεχουμενο. Επισης εαν δεν γινομαι βαρος, εαν ξερετε να προτεινετε καποιον εμπορο η' κατασκευαστη που να βαζει αυτα που θα μου πειτε στη πορτα απο κατασκευης και οχι του τυπου "αγορασε αυτη και μετα αλλαξε αυτο με εκεινο". Χωρις να μειωνω κανεναν θα ηθελα εαν ειναι δυνατον την αποψη του κυριου "mclein" . Φαινεται ιδιαιτερος γνωστης οπως και καποιοι αλλοι κυριοι και η γνωμη τους μετραει κατιτις παραπανω μιας και χθες το βραδυ διαβαζα ολα τα σχολια απο το παλιο τοπικ του 2018.

με προλαβε ο @swayback οπου οσον αφορα τις θωρακισμενες πορτες (ποιοτητα, κοστος, τοποθετηση) ειναι ειδημων !

γνωμη μου παντως, ριξε μια ματια σε οτι υπαρχει στην πολυκατοικια σου (τι ειδους πορτες υπαρχουν, ποιας ποιοτητας, οσα χαρακτηριστικα μπορεις να διακρινεις -2 κλειδαριες - 1 κρυφη κλπ)..

και αφου δεις τι παιζει, προχωρας σε κατι διαφορετικο ! αν οχι εντελως διαφορετικο ας ειναι καπως πιο ψαγμενο.

τελος, νομιζω οτι τα 800~900 ευρω ειναι πολυ ενταξει κοστος για μια πορτα στη Νεα Σμυρνη και τα παραπανω λεφτα θα καλυψουν μονο το ψυχολογικο κομματι.

9 λεπτά πριν, ion70 είπε

Ευχαριστω για την ενημερωση. Αν και ειναι πολυ μακρια απο μενα οταν ερθει η ωρα αναγκαστικα θα κανω μια επισκεψη προς τα εκει. Απο την αλλη εαν βρω κατι αντιστοιχο πιο κοντα προς την περιοχη μου θα με βολεψει καλυτερα. Βλεπεις ο αλλος με τον δυστροπο χαρακτηρα με χαλασε αν και μου φαινοταν πολυ καλη περιπτωση.

εχει μαγαζι και στη γειτονια σου ο ξεροκεφαλος παντως. 

φυσικα με λιγοτερες γνωσεις, λιγοτερη διαθεση & γενικως επειδη ειναι συγγενικο το μαγαζι δεν ειναι ιδιο με του κεντρου.

παραυτα, η εγκατασταση παραμενει TOP. η εξυπηρετηση & η ευελιξια BOTTOM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mclein² είπε

με προλαβε ο @swayback οπου οσον αφορα τις θωρακισμενες πορτες (ποιοτητα, κοστος, τοποθετηση) ειναι ειδημων !

γνωμη μου παντως, ριξε μια ματια σε οτι υπαρχει στην πολυκατοικια σου (τι ειδους πορτες υπαρχουν, ποιας ποιοτητας, οσα χαρακτηριστικα μπορεις να διακρινεις -2 κλειδαριες - 1 κρυφη κλπ)..

και αφου δεις τι παιζει, προχωρας σε κατι διαφορετικο ! αν οχι εντελως διαφορετικο ας ειναι καπως πιο ψαγμενο.

τελος, νομιζω οτι τα 800~900 ευρω ειναι πολυ ενταξει κοστος για μια πορτα στη Νεα Σμυρνη και τα παραπανω λεφτα θα καλυψουν μονο το ψυχολογικο κομματι.

εχει μαγαζι και στη γειτονια σου ο ξεροκεφαλος παντως. 

φυσικα με λιγοτερες γνωσεις, λιγοτερη διαθεση & γενικως επειδη ειναι συγγενικο το μαγαζι δεν ειναι ιδιο με του κεντρου.

παραυτα, η εγκατασταση παραμενει TOP. η εξυπηρετηση & η ευελιξια BOTTOM.

Αναμενα την εμφανιση σου. Οντως ο φιλος "swayback" εδωσε αρκετη γνωση και τροφη για σκεψη. Κοιταξε να δεις τι παιζει: Ειμαστε συνολικα 16 σε 5 οροφους και ενα ισογειο. Απ'αυτους οι 6-7 εχουν πορτες ασφαλειας. Η πιο προσφατη τοποθετηση αφορα το ισογειο πριν απο κανα χρονο περιπου. Πρεπει να ειναι και η καλυτερη της πολυκατοικιας . Απο κει και περα 2-3 εχουν βαλει πριν απο καποια χρονια και 2 μπηκαν πριν απο 3 περιπου χρονια αλλα ειναι για νοικαρηδες οποτε δεν ειναι και η τοπ ποιοτητα. Ο ξεροκεφαλος ποιος ειναι ? Αυτος της αργυρουπολεως ? του στρατηγου η' της αριστοτελους & αβερωφ ? τα κωδικοποιημενα παρατσουκλια για το παρασυνθημα δεν τα γνωριζω. Το κοστος που αναφερες αφορα κομπλε με καλο πακετο κλειδαριας η' κατι απλο οποτε πρεπει μετα να αρχισω τις μετατροπες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ion70 είπε

Αναμενα την εμφανιση σου. Οντως ο φιλος "swayback" εδωσε αρκετη γνωση και τροφη για σκεψη. Κοιταξε να δεις τι παιζει: Ειμαστε συνολικα 16 σε 5 οροφους και ενα ισογειο. Απ'αυτους οι 6-7 εχουν πορτες ασφαλειας. Η πιο προσφατη τοποθετηση αφορα το ισογειο πριν απο κανα χρονο περιπου. Πρεπει να ειναι και η καλυτερη της πολυκατοικιας . Απο κει και περα 2-3 εχουν βαλει πριν απο καποια χρονια και 2 μπηκαν πριν απο 3 περιπου χρονια αλλα ειναι για νοικαρηδες οποτε δεν ειναι και η τοπ ποιοτητα. Ο ξεροκεφαλος ποιος ειναι ? Αυτος της αργυρουπολεως ? του στρατηγου η' της αριστοτελους & αβερωφ ? τα κωδικοποιημενα παρατσουκλια για το παρασυνθημα δεν τα γνωριζω. Το κοστος που αναφερες αφορα κομπλε με καλο πακετο κλειδαριας η' κατι απλο οποτε πρεπει μετα να αρχισω τις μετατροπες ?

ο Σιαμος ειναι ο ξεροκεφαλος και εχει διαφορα μαγαζια πλεον & οι εξαγορες συνεχιζονται.

το κεντρικο που θα πετυχεις και τα bosses ειναι στο κεντρο αλλα εχουν μαγαζι και στη γειτονια σου, απεναντι απο την κεντρικη πλατεια.

--------

τα 800-900 θεωρω οτι θα σου δωσουν πρακτικα τα ιδια πραγματα με μια πορτα των 1200.

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ερθουν να στην κατεβασουν αν δεν εχεις χρηματοκιβωτιο, οπλοκιβωτιο, μετρητα, χρυσαφια ή αν δεν εισαι της παρανομίας.

τελος : οπου και να κινηθεις, σε οποιο μεγαλο ονομα που παραγει πορτες και να πας θα παρεις ενα μεσο προς καλο σετ κλειδαριας με βαση την 3ετια & καλη τη πιστη την 5ετια (στα λεφτα που συζηταμε γιατι αυτοι με τα 450 δινουν φυκια & οι 600-750 απλα υποφερτα). φυσικα εαν εισαι τυχερος θα φτασεις τα 10 χρονια οπως εγινε με τις παλιες cisa, atra, pot, mottura κλπ οπου κρατησαν 20 χρονια. θεωρω λοιπον οτι ακομη και με μεσαιες λυσεις θα εισαι κομπλε και χωρις αγχος σε 3-5 χρονια το ξαναβλεπεις το θεμα για καποιο καλυτερο προϊον με 100~200 ευρω της τοτε εποχης.

ολοι οι πορταδες το δουλευουν σεντονι το εργο και οποιος ειναι ατυχος την παταει. 

εδω εχουμε ενημερωσει για R50 & R90 και οι κλειδαραδες αγοραζουν προσωπικα προφιλ και συνεχιζουν να κοροϊδευουν τον κοσμο για απαραβιαστους κυλινδρους.

οταν θα φυγει το εργο απο το κεντρο, τα εξαρχεια, το λυκαβηττο κ τα περιξ και θα ερθει στον πειραια ως το περαμα κ τον αλιμο ως το λαυριο....τοτε θα ειναι πολυ αργα !!!

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mclein² είπε

ο Σιαμος ειναι ο ξεροκεφαλος και εχει διαφορα μαγαζια πλεον & οι εξαγορες συνεχιζονται.

το κεντρικο που θα πετυχεις και τα bosses ειναι στο κεντρο αλλα εχουν μαγαζι και στη γειτονια σου, απεναντι απο την κεντρικη πλατεια.

--------

τα 800-900 θεωρω οτι θα σου δωσουν πρακτικα τα ιδια πραγματα με μια πορτα των 1200.

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ερθουν να στην κατεβασουν αν δεν εχεις χρηματοκιβωτιο, οπλοκιβωτιο, μετρητα, χρυσαφια ή αν δεν εισαι της παρανομίας.

τελος : οπου και να κινηθεις, σε οποιο μεγαλο ονομα που παραγει πορτες και να πας θα παρεις σετ κλειδαριας με βαση την 3ετια & καλη τη πιστη την 5ετια. φυσικα εαν εισαι τυχερος θα φτασεις τα 10 χρονια οπως εγινε με τις παλιες cisa, atra, pot, mottura κλπ οπου κρατησαν 20 χρονια. θεωρω λοιπον οτι ακομη και με μεσαιες λυσεις θα εισαι κομπλε και χωρις αγχος σε 3-5 χρονια το ξαναβλεπεις το θεμα για καποιο καλυτερο προϊον με 100~200 ευρω της τοτε εποχης.

ολοι οι πορταδες το δουλευουν σεντονι το εργο και οποιος ειναι ατυχος την παταει. 

εδω εχουμε ενημερωσει για R50 & R90 και οι κλειδαραδες αγοραζουν προσωπικα προφιλ και συνεχιζουν να κοροϊδευουν τον κοσμο για απαραβιαστους κυλινδρους.

οταν θα φυγει το εργο απο το κεντρο, τα εξαρχεια, το λυκαβηττο κ τα περιξ και θα ερθει στον πειραια ως το περαμα κ τον αλιμο ως το λαυριο....τοτε θα ειναι πολυ αργα !!!

Καταλαβα. Ουτε χρηματοκιβωτιο εχω ,ουτε χρυσαφικα και οπλο απλα δεν θα ηθελα να ξυπνησω μεσα στη νυχτα και να δω κανεναν περιεργο κουκουλοφορο να θελει αγκαλιτσες ! Γι αυτο και οι ερωτησεις μου για προτασεις σχετικα με καλη κλειδαρια με ολα τα παρελκομενα. Συμβιβασμο σε σχεδιο ,αν και προτιμω χωρις, αν εχει διπλη η' τριπλη θωρακιση μπορω να κανω. Αλλα θελω να ξερω ποιος βαζει κατι θεωρητικα απαραβιαστο σε κλειδαρια ,ποιο ειναι αυτο συμφωνα με τη γνωση σας , και φυσικα ενα νολυμερο κατα προσεγγιση. Το τελευταιο αναφερθηκε. Στα αλλα ,ο swayback εδωσε κατευθυντηριες οδηγιες. Εσυ εχεις καποια αλλη προταση ? καποια ενσταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ion70 είπε

Καταλαβα. Ουτε χρηματοκιβωτιο εχω ,ουτε χρυσαφικα και οπλο απλα δεν θα ηθελα να ξυπνησω μεσα στη νυχτα και να δω κανεναν περιεργο κουκουλοφορο να θελει αγκαλιτσες ! Γι αυτο και οι ερωτησεις μου για προτασεις σχετικα με καλη κλειδαρια με ολα τα παρελκομενα. Συμβιβασμο σε σχεδιο ,αν και προτιμω χωρις, αν εχει διπλη η' τριπλη θωρακιση μπορω να κανω. Αλλα θελω να ξερω ποιος βαζει κατι θεωρητικα απαραβιαστο σε κλειδαρια ,ποιο ειναι αυτο συμφωνα με τη γνωση σας , και φυσικα ενα νολυμερο κατα προσεγγιση. Το τελευταιο αναφερθηκε. Στα αλλα ,ο swayback εδωσε κατευθυντηριες οδηγιες. Εσυ εχεις καποια αλλη προταση ? καποια ενσταση ?

θα προτιμουσα να επανελθεις με τις ΤΩΡΙΝΕΣ προτασεις των επαγγελματιων που εχεις ως στοχο να συζητησεις το θεμα σου και να το δουμε παρεα.

ουσιαστικα θελω να δω τι θα σου προτεινουν αφου τους εξηγησεις τις αναγκες σου & θα καταλαβω ποσο σοβαρα σε ειδαν.

για μενα ολοι οι πορταδες εχουν ιδια φατσα οπως και ολοι οι κλειδαραδες. το θεμα ειναι να βρεις αυτον που δεν το κανει μονο για τα λεφτα.

ψαχνεις εναν @swayback βιτσιοζο κ πορτολαγνο 😇

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σου πω και τη δίκη μου άποψη ; Κοιτά να βρεις μια εταιρεία/πόρτα με καλή θωράκιση και καλή εγκατάσταση και απλά μηχανισμό με καταπέλτη (πχ cisa revo pro). Από εκεί και πέρα πολύ εύκολα αλλάζεις κύλινδρο και defender (προαιρετικα αυτο) με την καλύτερη δυνατή λύση Τη δεδομένη χρονική στιγμή...

κοινως αν πάρεις μια καλή πόρτα με 6-7 κατοστάρικα ας έχει και κύλινδρο Κ22 (της πλάκας), τον αλλάζεις την ίδια ακριβώς ημέρα αν θέλεις και έχεις το κεφάλι σου (πιο) ήσυχο...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

θα προτιμουσα να επανελθεις με τις ΤΩΡΙΝΕΣ προτασεις των επαγγελματιων που εχεις ως στοχο να συζητησεις το θεμα σου και να το δουμε παρεα.

ουσιαστικα θελω να δω τι θα σου προτεινουν αφου τους εξηγησεις τις αναγκες σου & θα καταλαβω ποσο σοβαρα σε ειδαν.

για μενα ολοι οι πορταδες εχουν ιδια φατσα οπως και ολοι οι κλειδαραδες. το θεμα ειναι να βρεις αυτον που δεν το κανει μονο για τα λεφτα.

ψαχνεις εναν @swayback βιτσιοζο κ πορτολαγνο 😇

Φιλτατε, το προβλημα ειναι οτι ο οποιοσδηποτε εμπορος εαν δει οτι απεναντι του εχει καποιον που ειναι ασχετος με το αντικειμενο,οπως εγω στην προκειμενη περιπτωση, θα του πουλησει φυκια για μεταξωτες κορδελες !  Θα παρει και το σοβαρο του υφος και τσαφ, την πατησαμε. Θα σερβιρει οτι θελει εκεινος και θα πω κι ευχαριστω. Σε γνωστη ομως οι φιοριτουρες δεν πιανουν . Οπως προειπα , θα κινηθω για πορτα μολις ληξει το στριμωγμα με τον ιο . Θεωρω οτι μεσα στον Μαη η' το αργοτερο στο πρωτο μισο του Ιουνιου να γινει η δουλεια. Απλα δεν ειμαι διατεθειμενος να παω σε ολα τα μαγαζια της οικουμενης γιατι θα κουραστω και δεν θα βγαλω ακρη, ουτε φυσικα να παω σε πορτα της σειρας με 3-4 κατοσταρικα που ειναι μουφα by default . Γι αυτο και αναζητησα βοηθεια εδω που υπαρχει κοσμος που ξερει κατιτις παραπανω και να πει : κοιτα φιλε απο κλειδαριες να κοιταξεις αυτο,αυτο και εκεινο. Απο defender αυτα ειναι αρκετα η' πολυ καλα και αξιοπιστα. Αυτες θεωρουνται οι πιο ασφαλεις και τις βαζουν οι ταδε. Το ποσο εξαλλου που δυναμαι να ξοδεψω το ανεφερα ηδη. Απο κει και περα και γω εναν βιτσιοζο αναζητω για νεες εμπειριες ! χαχα...

14 λεπτά πριν, paylidis είπε

Να σου πω και τη δίκη μου άποψη ; Κοιτά να βρεις μια εταιρεία/πόρτα με καλή θωράκιση και καλή εγκατάσταση και απλά μηχανισμό με καταπέλτη (πχ cisa revo pro). Από εκεί και πέρα πολύ εύκολα αλλάζεις κύλινδρο και defender (προαιρετικα αυτο) με την καλύτερη δυνατή λύση Τη δεδομένη χρονική στιγμή...

κοινως αν πάρεις μια καλή πόρτα με 6-7 κατοστάρικα ας έχει και κύλινδρο Κ22 (της πλάκας), τον αλλάζεις την ίδια ακριβώς ημέρα αν θέλεις και έχεις το κεφάλι σου (πιο) ήσυχο...

Οσοι πιστοι προσελθετε. Καλοδεχουμενες ολες οι γνωμες. Απλα θα προτιμουσα οταν κανω την κινηση να μην εμπλακω στη διαδικασια του ραβε-ξηλωνε. Δηλαδη να παρω κατι "πακετο" και τερμα. Οχι να παρω μια καλη πορτα και μετα να αρχισω το γαλε αυτο και βαλε εκεινο που ειναι καλυτερο. Αληθεια,  κλειδαρια,κυλινδρος και defender πανε παρεα. Ο καταπελτης ειναι κατι εξτρα που πρεπει να το αναζητησω επιπλεον σαν εξτρα ? 

 

 

19 λεπτά πριν, paylidis είπε

Να σου πω και τη δίκη μου άποψη ; Κοιτά να βρεις μια εταιρεία/πόρτα με καλή θωράκιση και καλή εγκατάσταση και απλά μηχανισμό με καταπέλτη (πχ cisa revo pro). Από εκεί και πέρα πολύ εύκολα αλλάζεις κύλινδρο και defender (προαιρετικα αυτο) με την καλύτερη δυνατή λύση Τη δεδομένη χρονική στιγμή...

κοινως αν πάρεις μια καλή πόρτα με 6-7 κατοστάρικα ας έχει και κύλινδρο Κ22 (της πλάκας), τον αλλάζεις την ίδια ακριβώς ημέρα αν θέλεις και έχεις το κεφάλι σου (πιο) ήσυχο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ion70 είπε

Φιλτατε, το προβλημα ειναι οτι ο οποιοσδηποτε εμπορος εαν δει οτι απεναντι του εχει καποιον που ειναι ασχετος με το αντικειμενο,οπως εγω στην προκειμενη περιπτωση, θα του πουλησει φυκια για μεταξωτες κορδελες !  Θα παρει και το σοβαρο του υφος και τσαφ, την πατησαμε. Θα σερβιρει οτι θελει εκεινος και θα πω κι ευχαριστω. Σε γνωστη ομως οι φιοριτουρες δεν πιανουν . Οπως προειπα , θα κινηθω για πορτα μολις ληξει το στριμωγμα με τον ιο . Θεωρω οτι μεσα στον Μαη η' το αργοτερο στο πρωτο μισο του Ιουνιου να γινει η δουλεια. Απλα δεν ειμαι διατεθειμενος να παω σε ολα τα μαγαζια της οικουμενης γιατι θα κουραστω και δεν θα βγαλω ακρη, ουτε φυσικα να παω σε πορτα της σειρας με 3-4 κατοσταρικα που ειναι μουφα by default . Γι αυτο και αναζητησα βοηθεια εδω που υπαρχει κοσμος που ξερει κατιτις παραπανω και να πει : κοιτα φιλε απο κλειδαριες να κοιταξεις αυτο,αυτο και εκεινο. Απο defender αυτα ειναι αρκετα η' πολυ καλα και αξιοπιστα. Αυτες θεωρουνται οι πιο ασφαλεις και τις βαζουν οι ταδε. Το ποσο εξαλλου που δυναμαι να ξοδεψω το ανεφερα ηδη. Απο κει και περα και γω εναν βιτσιοζο αναζητω για νεες εμπειριες ! χαχα...

να ξερεις οτι με εχουν διωξει απο 2-3 μαγαζια που εξεφρασα κοσμια & ειρηνικα την αποψη μου γι'αυτα που ηθελα να να βαλουν στο διαμμερισμα φιλου.

οποτε ο αδαης που εχει μπακαπ βοηθεια ειναι πιο δυνατος !

φερε τις 2 πιο δυνατες προτασεις που θα εχεις και θα τις συζητησουμε γιατι οτι και να σου προτεινουμε, οι πορταδες οταν θα πας κ θα τα ζητησεις θα σου ριξουν ακυρο ή οπως στον @pintourikio θα σου λενε "τα δικα μου ειναι τα καλυτερα" !!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mclein² είπε

να ξερεις οτι με εχουν διωξει απο 2-3 μαγαζια που εξεφρασα κοσμια & ειρηνικα την αποψη μου γι'αυτα που ηθελα να να βαλουν στο διαμμερισμα φιλου.

οποτε ο αδαης που εχει μπακαπ βοηθεια ειναι πιο δυνατος !

φερε τις 2 πιο δυνατες προτασεις που θα εχεις και θα τις συζητησουμε γιατι οτι και να σου προτεινουμε, οι πορταδες οταν θα πας κ θα τα ζητησεις θα σου ριξουν ακυρο ή οπως στον @pintourikio θα σου λενε "τα δικα μου ειναι τα καλυτερα" !!!!

Εννοειται αγαπητε. Καλα να ειμαστε θα σε ενοχλησω ξανα οταν ερθει το πληρωμα του χρονου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, swayback said:

...Anti-Snap σίγουρα είναι. Προσφέρει καλή αντίσταση ενάντια σε σπάσιμο. Για το anti-bump δεν γνωρίζω, αλλά μην φανταστείς κάτι ιδιαίτερο. Για κύλινδρο μεσαίας κατηγορίας μιλάμε. Για μία ξύλινη, σιδερένια ή παλιά πόρτα αλουμινίου, είναι ακόμα αξιόλογη επιλογή. Εναλλακτικά, με τα ίδια περίπου χρήματα παίρνεις AGB Scudo 9000 που είναι καλύτερος. 

.

2 hours ago, mclein² said:

high resistance στο snap & bump εχει.

anti-snap θα ηταν αν μιλαγαμε για break secure οπως εχει επικρατησει μιας κ σπαει κομματι πριν το μεσον του κυλινδρου που ειναι το προβλημα (ασχετα που οι break secure μενουν με 2-3 ενεργες μπιλιες κ τους ανοιγει κ η γιαγια μου με κατσαβιδι) ! ...

κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις ταχύτατες απαντήσεις-εξηγήσεις.
.
ok, κατανοητόν, ο CISA ASTRAL S είναι απλώς έως ένα βαθμό ανθιστάμενος σε snapping και bumping και ως εκεί.
.
Ας το δούμε και λίγο φιλοσοφικά:
Δίνεις 50άρικο και πάλι παραμένουν θέματα που υπάρχουν σε πολύ φθηνότερους κυλίνδρους.
Ας υποθέσουμε ότι τινάζουμε την μπάνκα στον αέρα και παίρνουμε αυτόν τον κύλινδρο ABLOY HARD PROTEC 2 με 110€:

          CY332N_DINcylinder.jpg

Ξενοιάζουμε τουλάχιστον από snapping και bumping και freezing με spray?
(το drilling είναι και αυτό σημαντικό αλλά είναι άλλο πράγμα, ας το αφήσουμε για την ώρα στην άκρη) Οσον αφορά το picking (και μόνον αυτό) θεωρείται απαραβίαστη, συνεπώς 1 έγνοια-πονοκέφαλος λιγότερος.
.
Να διευκρινίσω ότι σε αντίθεση με το παραδοσιακό lock-picking νομίζω ότι το snapping και το bumping είναι απλώς κινήσεις που απαιτούν είτε το κατάλληλο εργαλείο (πχ σωληνοκάβουρας, σκύλα) και λίγη δύναμη είτε το αντίστοιχο bump key για την κλειδαριά και (το bumping) λίγη εξάσκηση, άρα πολλοί μπορούν να τα κάνουν, ίσως και περιστασιακοί ή άσχετοι. Παρακαλώ διορθώστε αν κάνω λάθος ή υπερβάλλω.

Επεξ/σία από eyw
ορθογραφία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το freezing πιστευω οτι ειναι μυθος, δεν το εχω δει ποτε στην πραξη (σε κάποιο βίντεο εννοώ). Επισης όταν έχεις defender το snapping δεν παίζει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Petros Electron said:

Το freezing πιστευω οτι ειναι μυθος, δεν το εχω δει ποτε στην πραξη (σε κάποιο βίντεο εννοώ). Επισης όταν έχεις defender το snapping δεν παίζει..

στην (σιδερένια) πόρτα που έχω δεν εχει χώρο για defender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...