Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, archimidis είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα δωκιμάσω να λιμάρω την κλειδαριά αύριο. Σε ευχαριστώ πολύ! Δεν μου πέρασε από το μυαλό αν και απλή λύση 🤪

Πάντως μην νομίζεις πως αν λιμάρεις την υποδοχή ή και το κλειδί πως θα δουλέψει αμέσως σωστά, πιθανότατα να έχουν κολλήσει τα πάντα μέσα από τα χρόνια και από τα χρώματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, mclein² said:

b. λιμαρεις το κλειδι οσο σου δειχνω με τις γραμμες και ταιριαζει σε ολες τις κλειδαριες που εχουν νουμερο 3 & 5 (ελληνικες & μη) !

IMG-20200414-201325-2.jpg

 

Αυτό έχω κάνει σε ένα δικό μου κλειδί και έχω πασπαρτού για όλες τις πόρτες στο σπίτι (οι πόρτες είχαν έρθει με την κλειδαριά έτοιμες από την alumil και αν δεν κάνω λάθος έχουν διαφορετική αρίθμηση από τις κλασικές)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και το 'φερε η κουβέντα, στο διαμέρισμα που μένουμε, χρονολογίας του '92, όλες οι μεσόπορτες φέρουν κλειδαριά της agb και έχουν το ίδιο κλειδί. Δεν είναι χαζό αυτό;

Στο διαμέρισμα που μένει η αδελφή μου, είναι μάρκας GEVY και κάθε μια έχει διαφορετικό κλειδί.

Επεξ/σία από tedd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

έχω διαβάσει αρκετά πράγματα εδώ και ευχαριστώ όσους έχουν γράψει τόσες χρήσιμες πληροφορίες.
Θέλω να αγοράσω πόρτα και εγώ αλλά έχω μία απορία...

Σκέφτομαι να βάλω κλειδαριά και είμαι ανάμεσα σε:

Cisa Revo Pro + (evva 4Ks ή Cisa RS3 S) + BD200

ή

Omega Plus + BD10800

Τι απ΄τα δύο είναι πιο καλό? Και γιατί? 

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση σε παρόμοιο budget θα με ενδιέφερε.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hliasgiannakopoulos είπε

Καλησπέρα, 

έχω διαβάσει αρκετά πράγματα εδώ και ευχαριστώ όσους έχουν γράψει τόσες χρήσιμες πληροφορίες.
Θέλω να αγοράσω πόρτα και εγώ αλλά έχω μία απορία...

Σκέφτομαι να βάλω κλειδαριά και είμαι ανάμεσα σε:

Cisa Revo Pro + (evva 4Ks ή Cisa RS3 S) + BD200

ή

Omega Plus + BD10800

Τι απ΄τα δύο είναι πιο καλό? Και γιατί? 

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση σε παρόμοιο budget θα με ενδιέφερε.

Ευχαριστώ

Καλησπέρα. 

 

Δεδομένου ότι δεν έχουμε κάποιο κρούσμα και στα 3 προϊόντα που αναφέρεις, είναι και τα 3 αρκετά έως πολύ καλές επιλογές. 

Βάσει των χαρακτηριστικών του μηχανισμού ασφαλείας τους, θα τα έβαζα με αυτή τη σειρά: EVVA 4KS > Omega Plus > Cisa RS3S.

 

Προσωπικά θα επέλεγα κλειδαριά κυλίνδρου έναντι της Omega Plus, γιατί προσφέρει αναβαθμισιμότητα μελλοντικά. Ενώ η Omega Plus, επειδή έχει ενσωματωμένο στην κλειδαριά τον μηχανισμό ασφαλείας, αν κάποια στιγμή παραβιαστεί, είτε θα πρέπει να προσθέσεις μαγνητικό defender για Omega, είτε να την αντικαταστήσεις ολόκληρη με κάποια ανώτερη. 

Και ανάμεσα στον 4KS και τον RS3S, θα επέλεγα τον 4KS επειδή είναι ανώτερος. Αν για οποιονδήποτε λόγο προτιμήσεις τον RS3S, να ξέρεις ότι κάθε αντίγραφο κλειδιού (αν ποτέ χρειαστείς νέο), κάνει 60+€.

Επίσης, πριν κάποιους μήνες είχε αναφερθεί εδώ ότι τελευταία έχει πέσει η ποιότητα των κλειδιών της Omega και ότι παρουσιάζονται προβλήματα με τα κλειδιά. Δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι. Θα το είχα υπόψη όμως.

 

Κάτι ακόμη καλύτερο στα ίδια λεφτά, είναι ο Abloy Protec 2. (που φαντάζομαι δεν τον ανέφερες γιατί θα έχεις ήδη διαβάσει εδώ για αυτόν και τα "αρνητικά" του)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tedd είπε

Μιας και το 'φερε η κουβέντα, στο διαμέρισμα που μένουμε, χρονολογίας του '92, όλες οι μεσόπορτες φέρουν κλειδαριά της agb και έχουν το ίδιο κλειδί. Δεν είναι χαζό αυτό;

Στο διαμέρισμα που μένει η αδελφή μου, είναι μάρκας GEVY και κάθε μια έχει διαφορετικό κλειδί.

οι κλειδαριες μεσοπορτας απο το 75-80 και μετα δεν κλειδωνουν για να μην ξεκλειδωσουν απο καποιον 3ο ασχετο με το χωρο.

παλιοτερα οι μεσοπορτες ηταν κανονικες πορτες κ αρα υπηρχε λογος να εχουν διαφορετικα ή περιπλοκα κλειδια της εποχης.

οταν ομως ο μονος λογος κλειδωματος ειναι για να μην μπει ή βγει το παιδι απο το δωματιο ή το κλειδωμα του μπανιου αν υπαρχει λογος (πχ επισκεπτης) ακομη και τα 6 νουμερα φανταζουν υπερβολικα πολλα κ ασκοπα.

7 ώρες πριν, hliasgiannakopoulos είπε

Καλησπέρα, 

έχω διαβάσει αρκετά πράγματα εδώ και ευχαριστώ όσους έχουν γράψει τόσες χρήσιμες πληροφορίες.
Θέλω να αγοράσω πόρτα και εγώ αλλά έχω μία απορία...

Σκέφτομαι να βάλω κλειδαριά και είμαι ανάμεσα σε:

Cisa Revo Pro + (evva 4Ks ή Cisa RS3 S) + BD200

ή

Omega Plus + BD10800

Τι απ΄τα δύο είναι πιο καλό? Και γιατί? 

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση σε παρόμοιο budget θα με ενδιέφερε.

Ευχαριστώ

και οι κλειδαριες : Iseo SLS, Mottura gear type, Mul-T-Lock LOS κανουν την ιδια δουλεια με τη Cisa Revo οποτε αν ο εγκαταστατης δε συνεργαζεται με Cisa μη θεωρησεις οτι σε ριχνει.

evva 4ks, kaba experT, mottura C48, mul-t-lock mt5, cisa rs3s = ειναι κυλινδροι των οποιων την ποιοτητα & παροχη ασφαλειας μπορεις να εμπιστευθεις.

τωρα για την omega τα λογια ειναι περιττα. πολυ δυνατο εργαλειο. δοκιμασμενο στο χρονο. αρνητικο τα 3 κλειδια & η ποιοτητα κατασκευης (αλουμινιο).

εαν υπαρχει δυνατοτητα για Mottura 3d, τσεκαρε τη & δοκιμασε τη αν ειναι ευκολο. τα 400€ φυσικα ειναι αρκετα λεφτα αλλα θα εισαι απο τους λιγους που θα εχουν τετοια κλειδαρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mclein² είπε

οι κλειδαριες μεσοπορτας απο το 75-80 και μετα δεν κλειδωνουν για να μην ξεκλειδωσουν απο καποιον 3ο ασχετο με το χωρο.

παλιοτερα οι μεσοπορτες ηταν κανονικες πορτες κ αρα υπηρχε λογος να εχουν διαφορετικα ή περιπλοκα κλειδια της εποχης.

οταν ομως ο μονος λογος κλειδωματος ειναι για να μην μπει ή βγει το παιδι απο το δωματιο ή το κλειδωμα του μπανιου αν υπαρχει λογος (πχ επισκεπτης) ακομη και τα 6 νουμερα φανταζουν υπερβολικα πολλα κ ασκοπα.

και οι κλειδαριες : Iseo SLS, Mottura gear type, Mul-T-Lock LOS κανουν την ιδια δουλεια με τη Cisa Revo οποτε αν ο εγκαταστατης δε συνεργαζεται με Cisa μη θεωρησεις οτι σε ριχνει.

evva 4ks, kaba experT, mottura C48, mul-t-lock mt5, cisa rs3s = ειναι κυλινδροι των οποιων την ποιοτητα & παροχη ασφαλειας μπορεις να εμπιστευθεις.

τωρα για την omega τα λογια ειναι περιττα. πολυ δυνατο εργαλειο. δοκιμασμενο στο χρονο. αρνητικο τα 3 κλειδια & η ποιοτητα κατασκευης (αλουμινιο).

εαν υπαρχει δυνατοτητα για Mottura 3d, τσεκαρε τη & δοκιμασε τη αν ειναι ευκολο. τα 400€ φυσικα ειναι αρκετα λεφτα αλλα θα εισαι απο τους λιγους που θα εχουν τετοια κλειδαρια.

Δεν το έχουν παρακάνει με τα 400€+ που ζητάνε? 

Στην Ιταλία την πουλάνε 100€+ φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Δεν το έχουν παρακάνει με τα 400€+ που ζητάνε? 

Στην Ιταλία την πουλάνε 100€+ φθηνότερα.

αφενως δεν εχουμε ιδιο φπα & αφετερου εκει παραγεται :)

αλλο να ερθουν 50 κλειδαριες εδω κ αλλο να εχει καποιος 1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, mclein² είπε

αφενως δεν εχουμε ιδιο φπα & αφετερου εκει παραγεται :)

αλλο να ερθουν 50 κλειδαριες εδω κ αλλο να εχει καποιος 1000.

Καλά σίγουρα καταλαβαίνω τον λόγο, αλλά δεν νομίζω να ευδοκιμήσει αυτό το προϊόν Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pintourikio είπε

Καλά σίγουρα καταλαβαίνω τον λόγο, αλλά δεν νομίζω να ευδοκιμήσει αυτό το προϊόν Ελλάδα.

δεν μπορω να πω με σιγουρια γιατι βλεπω οι διαρρηξεις των κυλινδρων ειναι καθημερινοτητα.

ειμαστε σε οριακο σημειο οπου εντος 1 ετους θα εχουμε περισσοτερες διαρρηξεις σε κυλινδρους με ντιφεντερ παρα σε τυπου χρηματοκιβωτιου.

τωρα αν κατεβει η τιμη στα 330 ~ 350 νομιζω οτι αρκετος κοσμος σε καποιες περιοχες θα το προτιμουσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mclein² είπε

δεν μπορω να πω με σιγουρια γιατι βλεπω οι διαρρηξεις των κυλινδρων ειναι καθημερινοτητα.

ειμαστε σε οριακο σημειο οπου εντος 1 ετους θα εχουμε περισσοτερες διαρρηξεις σε κυλινδρους με ντιφεντερ παρα σε τυπου χρηματοκιβωτιου.

τωρα αν κατεβει η τιμη στα 330 ~ 350 νομιζω οτι αρκετος κοσμος σε καποιες περιοχες θα το προτιμουσε.

Για 330-350€ δεν το συζητάμε, και εγώ θα το σκεφτόμουν σε περίπτωση αλλαγής! Αλλά για περίπου 420€ που έχει αυτή τη στιγμή, είναι απλησίαστο σχεδόν για όλους. Και όπως έχεις πει, να βάζεις 420€ σε πόρτα 400€ - 600€ είναι αστείο.

Αυτό φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνεται, διότι όσο περνάει ο καιρός οι τύπου χρηματοκιβωτιου μειώνονται και οι κυλίνδρου αυξάνονται (είτε γιατί αναβαθμίζονται, είτε γιατί όλες οι καινούριες πόρτες έχουν κύλινδρο). Και από ότι έχω καταλάβει *χρηματοκιβωτιου > σκουπίδι κύλινδρος*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Για 330-350€ δεν το συζητάμε, και εγώ θα το σκεφτόμουν σε περίπτωση αλλαγής! Αλλά για περίπου 420€ που έχει αυτή τη στιγμή, είναι απλησίαστο σχεδόν για όλους. Και όπως έχεις πει, να βάζεις 420€ σε πόρτα 400€ - 600€ είναι αστείο.

Αυτό φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνεται, διότι όσο περνάει ο καιρός οι τύπου χρηματοκιβωτιου μειώνονται και οι κυλίνδρου αυξάνονται (είτε γιατί αναβαθμίζονται, είτε γιατί όλες οι καινούριες πόρτες έχουν κύλινδρο). Και από ότι έχω καταλάβει *χρηματοκιβωτιου > σκουπίδι κύλινδρος*

ειναι χιλιαδες οι πορτες με κλειδαριες χρηματοκιβωτιου ΑΛΛΑ οι νεες πορτες με τιλανκο, κ2, κ22, abus d6s, ασιξ κ τα ρεστα ειναι εκατονταδες χιλιαδες !!!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vasileios1 είπε

μπορει καποιος να δωσει καμμια πληροφορια, τι επιλογες υπαρχουν σε πορτες εισοδου πολυκατοικιας?

Θέλετε στην υπάρχουσα πόρτα της εισόδου να βάλετε καλύτερη κλειδαριά ή να βάλετε νέα πόρτα (με καλή κλειδαριά);

 

Αν το πρώτο, τι πόρτα έχει η είσοδος; Ξύλινη, αλουμινίου ή ασφαλείας;

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...