Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας και αναφερθηκαν οι επιθεσεις με οξυ, πισω απο μια ολοκληρη πλακα μαγγανιου τυπου σελιδας Α5 σε διαστασεις, το οξυ θα λιωσει το μαγγανιο και αν ναι ποσο γρηγορα?

Υποθετω στοχος ειναι να καταφερουν να λιωσουν την κλειδαρια αρα προσπαθουν να το ριξουν σε ολο το σωμα εξωτερικα ή στοχευουν τη σχισμη του κλειδιου και οτι καταφερει να διεισδυσει απο εκει?

Υπαρχει επομενως τροπος προστασιας ή αποτροπης απο αυτη την extreme απειλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Sebu said:

Μιας και αναφερθηκαν οι επιθεσεις με οξυ, πισω απο μια ολοκληρη πλακα μαγγανιου τυπου σελιδας Α5 σε διαστασεις, το οξυ θα λιωσει το μαγγανιο και αν ναι ποσο γρηγορα?

Υποθετω στοχος ειναι να καταφερουν να λιωσουν την κλειδαρια αρα προσπαθουν να το ριξουν σε ολο το σωμα εξωτερικα ή στοχευουν τη σχισμη του κλειδιου και οτι καταφερει να διεισδυσει απο εκει?

Υπαρχει επομενως τροπος προστασιας ή αποτροπης απο αυτη την extreme απειλη?

θεωρητικα το μαγνητικο ντιφεντερ ειναι μια λυση αλλα προσωπικα εχω αμφιβολιες για την πρακτικη...

επισης αυτο το καυστικο υγρο δε νομιζω οτι μπορουν ή ξερουν να το χρησιμοποιησουν πολλοι διαρρηκτες...

πρακτικα ειναι μια υπερβολικα διογκωμενη φαση για να ξεπουλησουν κανενα μαγνητικο ντιφεντερακι οι εισαγωγεις & ακολουθως οι συναδελφοι κλειδαραδες που τα βλεπουν στα ραφια να σκονιζονται μιας κ οι περισσοτεροι δε θελουν να κουβαλανε καθολου κλειδια -ποσο μαλλον οταν τους πει καποιος για 2- !!!

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει καποιος τι ισχυει σχετικα με εγγυησεις αν αναβαθμισω κλειδαρια αφαλο κ defender? 2 τεχνιτες που απευθυνθηκα μου ειπαν οτι κανενα απο τα 

Cisa revo pro

Ciss rs3 or alboy protect2

Disec mag4g or bd250 or whatever defender

εχει εγγυηση ουτε απο τους ιδιους αλλα ουτε κ απο τον αντιπροσωπο στην ελλαδα. Οποτε αν κατι παει στραβα στελνουμε την κλειδαρια ή τον αφαλο στον αντιπροσωπο κ αυτος στο εξωτερικο οπου εξεταζουν ποιο ειναι το προβλημα κ ενδεχομενως να το αντικαταστησουν αν κ εφοσον...

Και στο ενδιαμεσο τι?

Μου φανηκε πολυ τριτοκοσμικο για να ισχυει. Ξερει καποιος τι ισχυει με τις αναβαθμισεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Mr_Robot_dev said:

Ξερει καποιος τι ισχυει σχετικα με εγγυησεις αν αναβαθμισω κλειδαρια αφαλο κ defender? 2 τεχνιτες που απευθυνθηκα μου ειπαν οτι κανενα απο τα 

Cisa revo pro

Ciss rs3 or alboy protect2

Disec mag4g or bd250 or whatever defender

εχει εγγυηση ουτε απο τους ιδιους αλλα ουτε κ απο τον αντιπροσωπο στην ελλαδα. Οποτε αν κατι παει στραβα στελνουμε την κλειδαρια ή τον αφαλο στον αντιπροσωπο κ αυτος στο εξωτερικο οπου εξεταζουν ποιο ειναι το προβλημα κ ενδεχομενως να το αντικαταστησουν αν κ εφοσον...

Και στο ενδιαμεσο τι?

Μου φανηκε πολυ τριτοκοσμικο για να ισχυει. Ξερει καποιος τι ισχυει με τις αναβαθμισεις?

2 χρονια εγγυηση σε καθε προϊον.

φυσικα στον κυλινδρο ή το defender που ειναι εκτιθειμενα θα υπαρξει ελεγχος αλλα ποιος χαλαει τη φημη του για 100 ή 200 ευρω ; 

επισης, επειδη εχει τυχει : αν χαλασεις ενα μαγνητικο κλειδι ή ενα κλειδι του abloy ή ακομη και του rs3s θα μπορουσε να χρεωθει ο πελατης οσο θα ηταν η τιμη χονδρικης χωρις ουτε καν ο κοπος...

γενικα ποια μαγαζια ηταν αυτα που δεν αποδιδουν εγγυηση ενω ειναι υποχρεωμενοι απο το νομο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein² είπε

2 χρονια εγγυηση σε καθε προϊον.

φυσικα στον κυλινδρο ή το defender που ειναι εκτιθειμενα θα υπαρξει ελεγχος αλλα ποιος χαλαει τη φημη του για 100 ή 200 ευρω ; 

επισης, επειδη εχει τυχει : αν χαλασεις ενα μαγνητικο κλειδι ή ενα κλειδι του abloy ή ακομη και του rs3s θα μπορουσε να χρεωθει ο πελατης οσο θα ηταν η τιμη χονδρικης χωρις ουτε καν ο κοπος...

γενικα ποια μαγαζια ηταν αυτα που δεν αποδιδουν εγγυηση ενω ειναι υποχρεωμενοι απο το νομο ; 

Τι σημαινει 2 χρονια εγγυηση ακριβως?

Βαζει ο mclein2 τον ως ανω συνδυασμο που ανεφερα.

Στους 2 μηνες δεν δουλευει πχ η κλειδαρια. Καλω τον mclein2 κ διαπιστωνει οτι φταιει η κλειδαρια. Πως αντικαθισταται? Μου την αντικαθιστα ο mclein2 κ τρεχει αυτος να παρει τα χρηματα του απο τον εισαγωγεα στην Ελλαδα ή απο την cisa?

ή μου την αφαιρει, την στελνει για ελεγχο κ στο ενδιαμεσο εγω πληρωνω την νεα κλειδαρια?

Η εγγυηση των 2 ετων ειναι απο ποιον? τον τελικο πωλητη (πχ mclein2) τον εισαγωγεα στην ελλαδα ή απο την cisa / abloy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, Mr_Robot_dev said:

Τι σημαινει 2 χρονια εγγυηση ακριβως?

Βαζει ο mclein2 τον ως ανω συνδυασμο που ανεφερα.

Στους 2 μηνες δεν δουλευει πχ η κλειδαρια. Καλω τον mclein2 κ διαπιστωνει οτι φταιει η κλειδαρια. Πως αντικαθισταται? Μου την αντικαθιστα ο mclein2 κ τρεχει αυτος να παρει τα χρηματα του απο τον εισαγωγεα στην Ελλαδα ή απο την cisa?

ή μου την αφαιρει, την στελνει για ελεγχο κ στο ενδιαμεσο εγω πληρωνω την νεα κλειδαρια?

Η εγγυηση των 2 ετων ειναι απο ποιον? τον τελικο πωλητη (πχ mclein2) τον εισαγωγεα στην ελλαδα ή απο την cisa / abloy?

εγω δεν κουραζω τον πελατη, λειτουργω οπως θα εκανε μια μεγαλη αλυσιδα..

εντος 2 ετων -ακομη κ την τελευταια μερα- πηγαινω -> ελεγχω -> εαν δεν καταλαβαινω ή δεν μπορω να λυσω το προβλημα, βγαζω -> αλλαζω και ο πελατης εχει 2 χρονια εγγυηση στο προϊον που αλλαξαμε.

τα υπολοιπα ποιος - που - πως - ποτε νομιζω σου ειναι αδιαφορα. το ιδιο αδιαφορα με το πως λειτουργει πχ το πλαισιο ή το παμπλικ ή οποιοσδηποτε σου προσφερει 2 ετη εγγυηση για το κινητο, το κουρτινοξυλο κ οτι αλλο αγορασεις. (εξαιρουνται τα ηλεκτρικα προϊοντα)

εαν μιλαμε για κυλινδρο ειναι πιο περιπλοκα τα πραγματα γιατι εχουμε πολλους φαντασιοπληκτους αλλα συνηθως βρισκεται η ακρη :)

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα σε ξυλινη πορτα εισοδου πολυκατοικιας στο χερουλι που μπαινει στην πορτα και πηγαινει πανω κατω για να ανοιγοκλεινει εχει φαγωθει το ξυλο και το χερουλι ειναι ετοιμοποροπο.

Η κλειδαρια με το χερουλι ειναι ανεξαρτητα και το χερουλι καρφωνεται στην πορτα με βιδες αλλα οπως ειπα εκει που μπαινει εχει φαγωθει το ξυλο απο την χρηση.

Για επισκευη σε κλειδαρα παμε σε μαραγκο η σε πορτά για καινουργια πόρτα;;

Καινουργια πορτα θεωρω ειναι υπερβολη μιας και μονο εκεινο το σημειο εχει θεμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nikx said:

Kαλημερα σε ξυλινη πορτα εισοδου πολυκατοικιας στο χερουλι που μπαινει στην πορτα και πηγαινει πανω κατω για να ανοιγοκλεινει εχει φαγωθει το ξυλο και το χερουλι ειναι ετοιμοποροπο.

Η κλειδαρια με το χερουλι ειναι ανεξαρτητα και το χερουλι καρφωνεται στην πορτα με βιδες αλλα οπως ειπα εκει που μπαινει εχει φαγωθει το ξυλο απο την χρηση.

Για επισκευη σε κλειδαρα παμε σε μαραγκο η σε πορτά για καινουργια πόρτα;;

Καινουργια πορτα θεωρω ειναι υπερβολη μιας και μονο εκεινο το σημειο εχει θεμα.

 

το καλυτερο ειναι μαραγκος αλλα κ καποιος κλειδαρας με χρονο διαθεσιμο θα μπορουσε να το φτιαξει...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το συγκεκριμένο thread που περιέχει άπειρες πληροφορίες για μας τους αδαείς. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής, μιας και βρίσκομαι στη διαδικασία εύρεσης πόρτας ασφαλείας για καινούρια μονοκατοικία:

1) Έχω πάρει προσφορά από διάφορους γνωστούς κατασκευαστές που έχουν αναφερθεί κι εδώ κατά καιρούς και η καλύτερη προσφορά (με διαφορά) είναι του γνωστού με τη maxi lock. Από ότι έχω διαβάσει εδώ, η συγκεκριμένη δεν είναι και στις τοπ, αλλά ούτε και για πέταμα. Η μονοκατοικία στην οποία θα μπει έχει πολλά ανοίγματα-κουφώματα περιμετρικά της πόρτας ασφαλείας (φυσικά θα μπουν ρολά βαρέως τύπου-συναγερμοί-κάμερες και υπάρχει και εξωτερική περίφραξη). Υπάρχει λόγος να πάω σε κάτι ακριβότερο πχ στον Moto Safe της ίδιας εταιρείας, δεδομένου των παραπάνω; Υπάρχει η δυνατότητα να γίνει αλλαγή αργότερα με κύλινδρο-defender άλλης εταιρείας, χωρίς να γίνει ζημιά στην πόρτα, μιας και ο συγκεκριμένος κατασκευαστής βάζει και αυτό το χαρακτηριστικό περίεργο τριγωνικό επιστόμιο εξωτερικά;

2) Σε άλλους δύο κατασκευαστές μου είπαν για ISEO R7 o ένας και γενικά για ISEO o δεύτερος, χωρίς να ξέρει συγκεκριμένο μοντέλο, ενώ στο site της εταιρείας ανέφερε Mottura! Ο ISEO R7 σε σχέση με το Maxi Lock έχουν διαφορά ή είναι στα ίδια επίπεδα ασφάλειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, safer97 said:

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το συγκεκριμένο thread που περιέχει άπειρες πληροφορίες για μας τους αδαείς. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής, μιας και βρίσκομαι στη διαδικασία εύρεσης πόρτας ασφαλείας για καινούρια μονοκατοικία:

1) Έχω πάρει προσφορά από διάφορους γνωστούς κατασκευαστές που έχουν αναφερθεί κι εδώ κατά καιρούς και η καλύτερη προσφορά (με διαφορά) είναι του γνωστού με τη maxi lock. Από ότι έχω διαβάσει εδώ, η συγκεκριμένη δεν είναι και στις τοπ, αλλά ούτε και για πέταμα. Η μονοκατοικία στην οποία θα μπει έχει πολλά ανοίγματα-κουφώματα περιμετρικά της πόρτας ασφαλείας (φυσικά θα μπουν ρολά βαρέως τύπου-συναγερμοί-κάμερες και υπάρχει και εξωτερική περίφραξη). Υπάρχει λόγος να πάω σε κάτι ακριβότερο πχ στον Moto Safe της ίδιας εταιρείας, δεδομένου των παραπάνω; Υπάρχει η δυνατότητα να γίνει αλλαγή αργότερα με κύλινδρο-defender άλλης εταιρείας, χωρίς να γίνει ζημιά στην πόρτα, μιας και ο συγκεκριμένος κατασκευαστής βάζει και αυτό το χαρακτηριστικό περίεργο τριγωνικό επιστόμιο εξωτερικά;

2) Σε άλλους δύο κατασκευαστές μου είπαν για ISEO R7 o ένας και γενικά για ISEO o δεύτερος, χωρίς να ξέρει συγκεκριμένο μοντέλο, ενώ στο site της εταιρείας ανέφερε Mottura! Ο ISEO R7 σε σχέση με το Maxi Lock έχουν διαφορά ή είναι στα ίδια επίπεδα ασφάλειας;

sorry αλλα maxi lock κυλινδρος ως σοβαρος δεν υπαρχει...

https://www.praktiker.gr/p/kylindros-asfaleias-metalor-x18-75mm-58369

αυτος ειναι ο κυλινδρος απλα με κοκκινο κεφαλι επειδη τον εισαγει ο balomenos μονος του.

αφενως ειναι για τα σκουπιδια ποιοτικα -> αυτο ειναι καλο βεβαια γιατι θα καλεσεις καποιο συναδελφο κλειδαρα κ θα γυριζει το χρημα στην οικονομικη αλυσιδα (χιουμορ) - αφετερου απο ασφαλεια δε θα λεγαμε οτι αγοραζεις κατι σοβαροτερο απ'τα 25€ που κοστιζει -> οτι πληρωνεις παιρνεις !

μπορεις να αλλαξεις τον κυλινδρο και να κρατησεις το ντιφεντερ της σεκιουρεμ με ομορφο ασπιδακι του μπαλωμενου κ να βαλεις abloy protec² στο μελλον αν συμβει κατι..

η μοτο σειφ δεν ειναι κατι παραπανω απο μια αυτοματη κλειδαρια δηλαδη ειναι παροχη ευκολιας κ οχι ασφαλειας...

για ιζεο κλπ κλπ τα εχω ξαναγραψει, περα απο το r90 με το Γερμανικο προφιλ τα υπολοιπα ειναι μεσαιες (και προς τα κατω) λυσεις / η κλειδαρια ISEO SLS ειναι τρομερη και δεν εχει πλεον να ζηλεψει τιποτα απο Revo / LOS / Mottura κλπ

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες καλησπέρα, ελπίζω να μην έχετε λαλήσει από τη ζέστη.

Ήθελα κι εγώ τα φώτα σας σε σχέση με κάποιες ξύλινες πόρτες, καινούργιες μεν αλλά "ανασφαλείς" λόγω ειδικών συνθηκών. Βρίσκονται σε εξωτερικό κλιμακοστάσιο που βλέπει στον ακάλυπτο και είναι στην ουσία μπαλκονόπορτες σε ρόλο εξώπορτας. Το πόμολο εξωτερικά μπήκε γιατί τα πιτσιρίκια κατάφερναν να κλείνονται απέξω παίζοντας και τρέχαμε να τους ανοίξουμε απο χιλιόμετρα μακριά...

Στην κεντρική είσοδο της πολυκατοικίας θα τοποθετηθεί αρκετά καλή θωρακισμένη (extra 1 απο Σ.),  μπορεί όμως να βελτιωθεί κάτι και σε αυτές; Δεν ξέρω την κλειδαριά τους, αφαλό φοράνε mauer elite red line 2 87mm (41-46).

Καμιά ιδέα; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Πορτα1.jpg

Πορτα3.jpg

Πορτα2.jpg

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτο δεν ειναι πολυ καλη αλλα αν μπορω να διακρινω καλα βλεπω στο κασελικι και δευτερη τρυπα πανω απο την κυρια της κλειδαριας, αρα αν εχει κατω εικαζω οτι φοραει τωρα κλειδαρια μαχαιρωτη που κλειδωνει σε 3 σημεια?

Αν ναι σαν λογικη ασφαλειας ειναι καλη.

Αυτο που θα προσεθετα θα ηταν (α) σταθερους πυρους στην αντιθετη μερια της πορτας που να θηλυκωνουν αντιθετα στο κασελικι ωστε να μην μπορει να σηκωσει καποιος την πορτα με λοστο.

Και επειδη βλεπω φουλ τζαμι θα εβαζα και καγκελα εξωτερικα αρκετα στενα μεταξυ τους ωστε να μην χωραει ανθρωπος.

Τωρα το ξυλο απο μονο του ειναι ενα θεμα ως προς την ασφαλεια του (ισως σπαει ευκολα με πιεση απο λοστο).

Για το πομολο εξωτερικα θα μπορουσατε να βαλετε στατικο και οταν παιζουν παιδια απο εκει να βαζετε κατι να μην κλεινει τελειως η πορτα. Ή να βαλετε ενα ηλεκτροπυρο με κυπρι να ανοιγατε την πορτα απομακρυσμενα με ενα τηλεχειριστηριο να μπουν τα παιδια?

Μια αλλη λυση χωρις καθουλου παρεμβαση στην ιδια την πορτα ισως ηταν να βαζατε εξωτερικα πτυσσομενα καγκελα ασφαλειας σαν αυτα που μπαινουν στις μπαλκονπορτες. Και να τα κλεινετε/κλειδωνετε οταν λειπετε ή οταν εισαστε μεσα στο σπιτι (λχ βραδυ που κοιμαστε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...