Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, Doubt said:

Στο Α Τ της περιοχής να υποθέσω;

 

8 hours ago, Paris1986 said:

@Doubt & @mclein² σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας. Θα αναγκαστώ να προβώ σε καταγγελία στο κοντινότερο ΑΤ γιατί δεν βλέπω να βγαίνει ακρη πολιτισμένα.

α/τ, πυροσβεστικη και πολιτικη προστασια πλεον αναλαμβανει...ολα θα δουλεψουν.

εξαρταται βεβαια και τον υπαλληλο που θα πετυχεις κ ποσο θελει να σε βοηθησει !

8 hours ago, psycho_freak said:

Κάποια πρόταση; 

αυτη που τη βλεπει ο ηλιος θα καει με ή χωρις αλουμινιο.

διπλη θωρακιση καλο θα ηταν να ξεκιναμε απο εκει κ να μην υπηρχε συζητηση για κατι λιγοτερο.

τι αλλο χρειαζεσαι για βοηθεια ; 

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερωτηση γιατι εχει απαντηθει αλλα δεν θυμαμαι την απαντηση.

Για πορτα ασφαλειας διαμερισματος που μενουν ηλικιωμενοι ποια κλειδαρια προτεινετε που να κλειδωνει αυτοματα μολις κλεισει η πορτα ωστε να μην υπαρχει το αγχος μπηκαν και δεν κλειδωσαν ή εφυγαν και δεν κλειδωσαν? Δεν με ενδιαφερει να ξεκλειδωνει μονη της γιατι μπορει καποιος κατα λαθος απλα να κατεβασει το χερουλι απο μεσα και η πορτα να ξεκλειδωσει χωρις να το παρουν χαμπαρι.

Χρειαζεται καποιο ειδικο μερετι/προυποθεση λχ παροχη ρευματος? Υποθετω οτι μια τετοια κλειδαρια θα ειναι αυτοματη αρα καπως θα πρεπει να τροφοδοτειται για να κλειδωσει μονη της.

Η πορτα δηλαδη να κλειδωνει μονη της μολις κλεισει αλλα για να ξεκλειδωσει να θελει το κλειδι εκτος και αν πεσει το ρευμα ή χρειαζεται καποιος αλλος fail safe/security μηχανισμος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα με την σπιτονοικοκυρά που δεν θέλει να πειράξουμε την πόρτα, οπότε ο κλειδαράς μου είπε ότι περιοριζόμαστε σε κλειδαριά Omega, σήμερα θεωρείτε ακόμα καλή κλειδαριά?
Είχαμε ένα θέμα στην πολυκατοικία πριν μερικές ημέρες, και επειδή έχουμε παλιού τύπο κλειδαριά, είπαμε να πάρουμε κάποια μέτρα (σήμερα πήρα και κάμερα).

Και μια ακόμα ερώτηση, η Omega κλειδαριές αν ξεχαστεί κλειδί από μέσα, από την έξω μεριά μπορώ να ανοίξω με άλλο κλειδί?

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από ChristosG82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, ChristosG82 said:

Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα με την σπιτονοικοκυρά που δεν θέλει να πειράξουμε την πόρτα, οπότε ο κλειδαράς μου είπε ότι περιοριζόμαστε σε κλειδαριά Omega, σήμερα θεωρείτε ακόμα καλή κλειδαριά?
Είχαμε ένα θέμα στην πολυκατοικία πριν μερικές ημέρες, και επειδή έχουμε παλιού τύπο κλειδαριά, είπαμε να πάρουμε κάποια μέτρα (σήμερα πήρα και κάμερα).

Και μια ακόμα ερώτηση, η Omega κλειδαριές αν ξεχαστεί κλειδί από μέσα, από την έξω μεριά μπορώ να ανοίξω με άλλο κλειδί?

Ευχαριστώ. 

H Omega Plus εξακολουθει να ειναι πολυ καλη και ας ειναι αρκετων ετων, αν το δει ο Γιωργος (mclein) θα επιβεβαιωσει οτι μεχρι σημερα δεν εχει κρουσμα παραβιασης.

Αν η σπιτονοικοκυρα σου δεν θελει να πειραξει την πορτα τοτε και το defender καταλαβαινω δεν μπορει να μπει οποτε ρωτα τον κλειδαρα αν η πορτα δεν εχει ηδη πλακα μαγγανιου απεξω να σου βαλει το μαγγανιο που δινει η Omega μαζι στη συσκευασια (μην το καβατζωσει για αλλου δηλαδη). Με το μαγγανιο εξωτερικα καθιστας πιο δυσκολο το τρυπημα της κλειδαριας καθως το μαγγανιο ειναι σκληρο μεταλλο και θα διαλυσει/φαει το τρυπανι/τροχο που μπορει να χρησιμοποιησει ο επιδοξος παραβατικος.

Η Omega αν ξεχαστει κλειδι απο μεσα δεν ανοιγεις με αλλο κλειδι απεξω.

Να προσεξεις να ανοιχτει η συσκευασια μπροστα σου και να σου δοθει σφραγισμενο το σακουλι με τα κλειδια της 2ης ζωης και σφραγισμενο το σακουλι με το κλειδι της 3ης ζωης και η καρτα για την αντιγραφη κλειδιων (καρτα ιδιοκτητη).

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sebu είπε

H Omega Plus εξακολουθει να ειναι πολυ καλη και ας ειναι αρκετων ετων, αν το δει ο Γιωργος (mclein) θα επιβεβαιωσει οτι μεχρι σημερα δεν εχει κρουσμα παραβιασης.

Αν η σπιτονοικοκυρα σου δεν θελει να πειραξει την πορτα τοτε και το defender καταλαβαινω δεν μπορει να μπει οποτε ρωτα τον κλειδαρα αν η πορτα δεν εχει ηδη πλακα μαγγανιου απεξω να σου βαλει το μαγγανιο που δινει η Omega μαζι στη συσκευασια (μην το καβατζωσει για αλλου δηλαδη). Με το μαγγανιο εξωτερικα καθιστας πιο δυσκολο το τρυπημα της κλειδαριας καθως το μαγγανιο ειναι σκληρο μεταλλο και θα διαλυσει/φαει το τρυπανι/τροχο που μπορει να χρησιμοποιησει ο επιδοξος παραβατικος.

Η Omega αν ξεχαστει κλειδι απο μεσα δεν ανοιγεις με αλλο κλειδι απεξω.

Να προσεξεις να ανοιχτει η συσκευασια μπροστα σου και να σου δοθει σφραγισμενο το σακουλι με τα κλειδια της 2ης ζωης και σφραγισμενο το σακουλι με το κλειδι της 3ης ζωης και η καρτα για την αντιγραφη κλειδιων (καρτα ιδιοκτητη).

Οπότε μια και είναι μονόδρομο και διαβάζω ότι ακόμα είναι καλή κλειδαριά, αύριο μάλλον θα τους πάρω τηλέφωνο μιας και Σαββατοκύριακο θα φύγουμε, το μόνο που με χαλάει είναι πως δεν ανοίγει η κλειδαριά αν ξεχάσω το κλειδί πάνω στην πόρτα από την μέσα μεριά.

Για το μαγγάνιο το διάβασα, το γράφουν και αυτοί στο site, θα τους το πω κιόλας, αν και στα σχόλια οι πελάτες τους γράφουν πολυ καλά λόγια.

Ευχαριστώ πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω απο γείτονα που έχει ομεγα κλειδαριά, κλείστηκε απέξω πήγε σε 3-4 Κλειδαράδες, του είπαν ότι δεν παραβιάζεται με τίποτα και πρέπει να κόψουν την κλειδαριά μπαλαντέζες τροχούς κτλπ, μόλις τα έμαθα αυτά πήγα και εβαλα και εγώ χαχααχ με πλάκα μαγγανίου, ο τύπος που μου την έβαλε μου είπε τώρα απο την πόρτα σου δεν πρόκειται να μπει ούτε ο θεός ο ίδιος...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ChristosG82 είπε

Οπότε μια και είναι μονόδρομο και διαβάζω ότι ακόμα είναι καλή κλειδαριά, αύριο μάλλον θα τους πάρω τηλέφωνο μιας και Σαββατοκύριακο θα φύγουμε, το μόνο που με χαλάει είναι πως δεν ανοίγει η κλειδαριά αν ξεχάσω το κλειδί πάνω στην πόρτα από την μέσα μεριά.

Για το μαγγάνιο το διάβασα, το γράφουν και αυτοί στο site, θα τους το πω κιόλας, αν και στα σχόλια οι πελάτες τους γράφουν πολυ καλά λόγια.

Ευχαριστώ πολυ.

Γιατί έχω την εντύπωση ότι μια χαρά ανοίγει απ'έξω ακόμη και αν υπάρχει άλλο κλειδί από μεσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, listerstorm είπε

Γιατί έχω την εντύπωση ότι μια χαρά ανοίγει απ'έξω ακόμη και αν υπάρχει άλλο κλειδί από μεσα;

Θα μάθουμε σύντομα μάλλον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, bittobot said:

ξερω απο γείτονα που έχει ομεγα κλειδαριά, κλείστηκε απέξω πήγε σε 3-4 Κλειδαράδες, του είπαν ότι δεν παραβιάζεται με τίποτα και πρέπει να κόψουν την κλειδαριά μπαλαντέζες τροχούς κτλπ, μόλις τα έμαθα αυτά πήγα και εβαλα και εγώ χαχααχ με πλάκα μαγγανίου, ο τύπος που μου την έβαλε μου είπε τώρα απο την πόρτα σου δεν πρόκειται να μπει ούτε ο θεός ο ίδιος...

καλο θα ηταν να υπαρχει ψυχραιμια...

21 hours ago, Sebu said:

Ερωτηση γιατι εχει απαντηθει αλλα δεν θυμαμαι την απαντηση.

Για πορτα ασφαλειας διαμερισματος που μενουν ηλικιωμενοι ποια κλειδαρια προτεινετε που να κλειδωνει αυτοματα μολις κλεισει η πορτα ωστε να μην υπαρχει το αγχος μπηκαν και δεν κλειδωσαν ή εφυγαν και δεν κλειδωσαν? Δεν με ενδιαφερει να ξεκλειδωνει μονη της γιατι μπορει καποιος κατα λαθος απλα να κατεβασει το χερουλι απο μεσα και η πορτα να ξεκλειδωσει χωρις να το παρουν χαμπαρι.

Χρειαζεται καποιο ειδικο μερετι/προυποθεση λχ παροχη ρευματος? Υποθετω οτι μια τετοια κλειδαρια θα ειναι αυτοματη αρα καπως θα πρεπει να τροφοδοτειται για να κλειδωσει μονη της.

Η πορτα δηλαδη να κλειδωνει μονη της μολις κλεισει αλλα για να ξεκλειδωσει να θελει το κλειδι εκτος και αν πεσει το ρευμα ή χρειαζεται καποιος αλλος fail safe/security μηχανισμος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

nuki.io

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ChristosG82 είπε

Θα μάθουμε σύντομα μάλλον :)

Μπα, το κάνω συνέχεια. Μπορεί να έχω το κλειδί από μεσα και όταν έρθει κάποιος με δικό του κλειδί μια χαρά ανοίγει και μπαίνει.

Επεξ/σία από listerstorm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, listerstorm είπε

Μπα, το κάνω συνέχεια. Μπορεί να έχω το κλειδί από μεσα και όταν έρθει κάποιος με δικό του κλειδί μια χαρά ανοίγει και μπαίνει.

Τους πήρα τηλέφωνο για να έρθουν να την βάλουν, και τους ρώτησα για αυτό, και μου είπαν ότι αν υπάρχει κλειδί από μέσα μπορεί να ανοίξει, αρκεί μόνο να μην έχει γυρίσει το κλειδί, δηλαδή ή να μην έχει κλειδώσει ή να είναι στην θέση 0 να το πω, δηλαδή όταν είναι ξεκλείδωτη, και απλά βάζεις το κλειδί, κάτι τέτοιο εννοούσε, θα το δω όταν το βάλουμε πως δουλεύει.

Βασικά μου είπε πως δουλεύει οπως τα μακριά κλειδιά παλιού τύπου, που μπορείς να το σπρώξεις από την άλλη μεριά, αν είναι ξεκλείδωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, listerstorm said:

Γιατί έχω την εντύπωση ότι μια χαρά ανοίγει απ'έξω ακόμη και αν υπάρχει άλλο κλειδί από μεσα;

Εννοωντας ανοιγει εννοεις με τσιμπιδα καποιος παραβατικος απεξω (ή παρομοια μεθοδο) να περιστρεψει το κλειδι που ειναι μεσα. Ναι αυτο θα μπορουσε δυνητικα να γινει. Για αυτο και δεν πρεπει το κλειδι να μενει επανω στις περισσοτερες κλειδαριες νομιζω. Για αυτο καποιοι βαζουν κροκοδειλακι και κρατανε το κλειδι υπο γωνια ωστε να μην γυριζει ουτε απεξω.

2 hours ago, listerstorm said:

Μπα, το κάνω συνέχεια. Μπορεί να έχω το κλειδί από μεσα και όταν έρθει κάποιος με δικό του κλειδί μια χαρά ανοίγει και μπαίνει.

Σε Omega δυσκολο ως αδυνατο τουλαχιστον οσες Omega Plus εχω δοκιμασει. Αν υπαρχει το κλειδι βαλμενο απο την πισω μερια και πας απεξω να βαλεις το κλειδι δεν μπαινει ολο μεσα και ως εκ τουτου δεν γυριζει να ξεκλειδωσει ή εστω να ανοιξει τη γλωσσα. Εκτος και αν νεοτερες εκδοσεις Omega εχουν αλλαξει λογικη λειτουργιας που δεν το νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sebu είπε

Εννοωντας ανοιγει εννοεις με τσιμπιδα καποιος παραβατικος απεξω (ή παρομοια μεθοδο) να περιστρεψει το κλειδι που ειναι μεσα. Ναι αυτο θα μπορουσε δυνητικα να γινει. Για αυτο και δεν πρεπει το κλειδι να μενει επανω στις περισσοτερες κλειδαριες νομιζω. Για αυτο καποιοι βαζουν κροκοδειλακι και κρατανε το κλειδι υπο γωνια ωστε να μην γυριζει ουτε απεξω.

Σε Omega δυσκολο ως αδυνατο τουλαχιστον οσες Omega Plus εχω δοκιμασει. Αν υπαρχει το κλειδι βαλμενο απο την πισω μερια και πας απεξω να βαλεις το κλειδι δεν μπαινει ολο μεσα και ως εκ τουτου δεν γυριζει να ξεκλειδωσει ή εστω να ανοιξει τη γλωσσα. Εκτος και αν νεοτερες εκδοσεις Omega εχουν αλλαξει λογικη λειτουργιας που δεν το νομιζω.

Έχει πολλά χρόνια που έχει μπει πάντως, οπότε δεν ξέρω, μπορεί να έχουν αλλάξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκε η κλειδαριά, τελικά αν ξεχαστεί το κλειδί από μέσα, μπορεί να σπρώξει το άλλο κλειδί από έξω, αρκεί να είναι σε θέση όπως μπαίνει το κλειδί, αν πάει το κενό από πάνω, τότε δεν μπορεί να το σπρώξει.

Ο κλειδαράς μου είπε πως αν γίνει κάτι, και μείνω από έξω, αυτός δεν μπορεί να την ανοίξει, θα χρειαστεί τρυπάνι, και κάποια ώρα μέχρι να την παραβιάσει, δεν ξέρω αν μου είπε αλήθεια.

Επεξ/σία από ChristosG82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. 

Ήθελα τα φώτα σας για κλειδαριά σε νέο σπίτι. Δεν έχω ιδέα γενικότερα, διάβασα αρκετά εδώ μέσα και μίλησα με ένα κλειδαρά κοντά μου. Μου είπε ότι η κλειδαριά είναι οκ (με καταπέλτη) και ότι χρειάζεται μόνο αλλαγή κυλίνδρου καθώς αυτό που έχει ήδη είναι πολύ συνηθισμένο. 

Δεν έχω θέμα budget. Μου πρότεινε μεταξύ άλλων και την CISA RS3, την οποία είχα διαβάσει εδώ και του είπα ότι την προτιμώ. Μου τόνισε ότι το κλειδί φτιάχνεται εξωτερικό και πρότεινε και μία άλλη ISEO με μαγνητάκι. Δεν έπιασα το μοντέλο. Σε κόστος μου είπε για 180€ για την RS3, και παρόμοιο για την ISEO. Έχω την εντύπωση ότι προσπαθησε να με πάει σε επιλογή εκτός της RS3 αλλά δεν είμαι σίγουρος, με την αναφορά ότι τα κλειδιά φτιάχνονται έξω και επίσης η ISEO έχει πατέντα για περισσότερα χρόνια (ενώ το κλειδί φτιάχνεται εδώ). Σας λέει τίποτα για το πιο μοντέλο είναι?

Έχετε καμία πρόταση ή σκέψη για το προς τα που να πάω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...